Eksperti: Njerëzit duan punë në shtet, këtu ka paga më të larta se në Gjermani

15 Korrik 2022, 22:25Ekonomia TEMA

Eksperti: Njerëzit duan punë në shtet, këtu ka paga më

Eksperti i punësimit, Ylber Gjeta thotë në 2-3 vitet e fundit, njerëzit preferojnë të punojnë në sektorin publik dhe jo atë privat.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Gjeta u shpreh se këta persona, janë ata të cilët nuk kanë aftësi për të punuar në sektorin privat.

Sipas tij, specialistët në Shqipëri, mund të marrin paga më të larta se në Gjermani.

“Këto 2-3 vitet e fundit ka ndodhur një fenomen ku, më shumë njerëzit, siç ka qenë edhe më përpara, po folusohen në një punë të rehatshme në shtet. 

Kërkojnë ata të cilët nuk mund t’ia dalin dot në privat, ata të cilët vërtet nuk janë të aftë që të marrin përsipër rrisqet e kapitalizmit. Specialistët që janë vërtet specialistë, mund të marrin pagesë shumë më të madhe në Shqipëri se sa në Gjermani”, u shpreh ai.

Ai theksoi se është e vështirë të gjesh profesionistë si pllakashtrues apo hidraulikë, pasi kanë emigruar në Gjermani.

Mbi 76 mijë persona në Shqipëri janë të regjistruar si të papunë tek Agjencia Kombëtare e Punësimit. Aktualisht ka rreth 5 ,300 vende të lira pune.

Sipas Agjencisë Kombëtare të Punësimit problematike janë grupmoshat jo shumë të favorshme për punësim. Rreth 50% e punëkërkuesve të papunë janë të moshës mbi 45 vjeç.

15 Komente

 1. K
  Kaonia

  Tall karin tall o ekspert i midhjes dhe peshkut

  1. ?
   ?

   Ou dmth meqe specialistet mund temerrkan me shume para ne Shqiperi sesa ne Gjermani, nga frika e parave pasken shkuar ne Gjermani. Ore i ka pellumbat ne vend ky "specialisti" i punesimit apo i ka mbetur kafazi bosh.

   1. o
    or ti

    Lexoje prape, qe ta kuptosh.

   2. K
    Kursi

    Ekspefti i mashtrimit nga Lusna.

    1. A
     Aron

     Kjo eshte nje e vertete dhe me ne fund dikush qe eshte ekspert ne kete fushe po e thote hapur. Shqipetaret duan te punojne per shtetin sepse u duket kur punon tek shteti je me i barabarte dhe jo sherbetor i nje shqipetari tjeter dhe kur shteti nuk mund ti punesoj te gjithe ne shtet, si kudo ne boten kapitaliste, shqipetaret shkojne me mire lajne halet e te huajve, se te shkojne te punojne tek shqipetar te tjere ne vend te tyre. Duam te jemi te gjithe bosa karshi njeri-tjetrit.

     1. L
      Loku

      Po ky eksperti ku punon.

     2. y
      yp Xhixh

      Bythqiret e Saliu te shkojne ne pune, jo te marrin 5 mije leksha per mitingje!

      1. ?
       ????????????????????????

       cfar thu o pall

       1. O
        On

        Eksperti modh ky...!!!! 3 dite ndenja ne Shqiperi sa sme dolen veshet vendit nga zhurma e kaosi.....mjer prinderit tane ....

        1. T
         Tanguli

         Qetesi ka vetem ne psikiatri, se aty marrin qetesues budallenjet dhe rrijne rehat ...

        2. D
         Dani

         E kuptoni ca idiotesirash flisni!!! Ore kaq shume ju pelqejne leket qe merrni nga qeveria per gazetrn tema sa doni ti mbushni mendjen njerezve qe ka rroga me te larta se ne gjermani!!! Ca plehrash jeni! Shyqyr qe nuk ka perde te hekurt si para viteve 90 dhe njerezit jane ne gjende te kuptojne pislliqet

         1. e
          eeeeeeeeeeeeeeej

          Po mor debil, une marr me shume se ne Gjermani, sepse jam profesionist dhe bej nje pune ku kam te ardhura shume me te mira se nje gjerman normal. Kuptove o peshk?

         2. g
          gjergji

          Gjithecka mund te jeshe por ekspert ekonomije nuk je.Nuk ka shtet ne bote e rralle persona ne bote qe nuk preferojne punera shteterore,sepse :1-vendi i punes i siguruar 2-pagesat mujore normale (mesatare) me kushte pune te mbrekullushme qe asnje privat(me perjashtim te haj tegut) Duhet te theksoj se ne kompanit private pagesat jane te mira per prefesionista te mirefillte per ato vende pune(qe pak apo aspak nuk ka te tille ne Shqiperi me perjashtim te llafeve e rrenes)ndersa puntoret e thjeshte gjithemon jane ne shkallet me te ulet te pagesave kudo e cdo vend te botes. Per drejtuesit kryesor te kompanive private e specialistet e rangut te larte te mirenjohur ne ato shtete per punen e tyre shkencore apo drejtuese kan pagesa te larta e super te larta. Ne vendin ku punova per 30 vite ne institucionet financiare specialistet ekonomik paguhen shume,shume mire nga friga e kerkesave apo imigrim ekonomik ku i paguajne 2-3 fishin. Thjeshte o specialist : njerezit me gjithe boten duan te punojne ne institucionet shteterore sepse kan page te mire,kushte pune te mrekullushme e me pak kerkese llogarie nga shefat e intitucioneve shteterore kurse privat ka kerkese te forte llogarie per punen(ta mat koken me fijen e perit) rruga te ulta per puntoret e zakonshem e maksimale per super specialistave qe drejtone ato vende pune. Shkurt: Ne pamundesi per te gjetur pune ne institucionet shteterore ,njerzit kerkojne pune tek kompanit private. E kunderta e asaj qe ti specialist thua.Sot kam 32 vite pune jashte Shqiperia e kam marre me radhe vendet e punes nga puntor i thjeshte,specialist e pastaj specialist i larte te gjitha mbi bazen e dekumentacioneve,shkollimit,graden e shkollimit e patjeter eksperiencen pasi ke dale para komisioneve te drejtorive te kuadrit te kompanive private.kto qe shkruajta i kam kaluat mbi supet e mija edhe pse ne Tirane isha drejtues per kohen i larte.

          1. e
           eh c'na gjeti

           Or Gjergj, shko pi nje gote uje te ftohte se u ntrashe. Ti po thua pikerisht ate qe thote eksperti. O zot c'na gjeti me ju ...

          2. F
           Firmat e themeluesve të PD-së 1991

           Pandemia i ka bërë të gjithë dembel, duan rrogë nga divani sallonit.

           Lini një Përgjigje