BSH: Kursi i këmbimit reflekton ecurinë e mirë të ekonomisë, jo fenomene spekulative

5 Maj 2023, 17:13Ekonomia Etleva Xhajanka

 

BSH: Kursi i këmbimit reflekton ecurinë e mirë të

Rënia e euros në nivele më të ulëta historike, duke iu afruar 110 lekëve ka shqetësuar eksportuesit, të cilët i dërguan një shkresë Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë dhe Bankës së Shqipërisë, ku i kërkonin që të hetoheshin shkaqet e rënies dhe të ndërhyhej për normalizimin e situatës.

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, u ka kthyer përgjigje zyrtarisht eksportuesve, në një shkresë ku në dijeni është vënë në dijeni dhe ministrja e Financave Delina Ibrahimaj.

Banka e Shqipërisë thotë se: Banka ka adoptuar dhe zbatuar prej kohësh një regjim fleksibël të kursit të këmbimit. Banka thekson se tregu valutor ka funksionuar normalisht gjatë dy viteve të fundit, duke mos shfaqur çrregullime apo fenomene spekulative. Kjo sugjeron se forcimi i kursit të këmbimit të lekut është një fenomen i përcaktuar nga ekonomia reale dhe jo nga tregu financiar.

Sipas Bankës, forcimi i kursit duket së është — në tërësi — shenjë e progresit të bërë nga ekonomia shqiptare në drejtim të rritjes së bazës dhe vëllimit të eksporteve, dhe jo premisë e dëmtimit të konkurrueshmërisë se tyre.

Banka e Shqipërisë gjykon se forcimi i kursit të këmbimit ka pasur një efekt tërësor pozitiv për ekonominë shqiptare.

7 Komente

 1. T
  Të qifsha TY dhe ekonomine shqiptare...bythqire,bu

  Hahahahahahahahahahaha..ekonomia shqiptare..hahahahaha

  1. k
   k

   HAHAHAHAHAHAHA.... janë eurot e drogës që nuk dinë ku ti çojnë ,more debil injorant. Të urdhëroj të mbytësh veten tek gropa e hales.

   1. K
    K....ari

    K......na rrofsh bolet

    1. k
     k

     Gropa e hales ka vend edhe për injorantë të tjerë ..... O mut-hone ekzistencialë !!! Mashtroni veten dhe askënd tjetër.Vazhdoni të vetë-sugjestionoheni se keni ekonomi të fortë dhe se jeni evropianë. o plehra që nuk do bëheni kurrë evropianë përveç se në megalomaninë tuaj subkoshienciale të nën efektin e inferioritetit të përjetshësm.

  2. E
   Eni

   Cudi si mund te jete ky guvernator...si mundet qe dhe guvernatori BQ ti beje duva qeverise...e di dhe bufi si hyjne miliardat e pista ne Shqiperi dhe nje ekonomist e kupton mire pse ndodh ky fenomen qe minimalisht nuk ka ludhje me ecurine e ekonomise...

   1. s
    shqip

    Kursi i kembimit reflekton Paaftesine tende o Qofte.Po nuk do shume mend qe te tille hajvane duhen aty ku fle paraja.Vazhdo te flesh.

    1. e
     e verteta dhemb

     Kur e shemtuara dhe qesharakja behet norme ne nje hapesire sociale - individi duhet te "pickoje" veten te "zgjohet" e te vrapoje drejt nje hapesire ku e shemtuara e qesharakja nuk jane norme. Kur nuk e ben, dale-nga-dale individi behet i shemtuar e qesharak. Guvernatori me kete qe thote eshte bere i shemtuar dhe qesharak.

     Lini një Përgjigje