“Lufta” kundër TikTok, pas Komisionit Europian, vendet e BE fillojnë ta ndalojnë për administratën publike

28 Shkurt 2023, 18:08Hi-Tech TEMA

“Lufta” kundër TikTok, pas Komisionit Europian, vendet e BE

TikTok është padyshim rrjeti social i viteve të fundit, që ka futur në krizë edhe gjigantët e grupit Meta, Facebook dhe Instagram, duke u fokusuar fillimisht tek moshat e reja dhe më pas duke u shtrirë në mënyre të shpejtë kudo.

Aplikacioni me video të shkurtra, që nga koreografitë adoleshenciale të fillimeve tashmë përdoret nga politikanë dhe analistë seriozë, madje edhe nga vetë ushtarët në frontin e parë të luftës në Ukrainë.

Duke përfituar nga një algoritëm që i përshtatet menjëherë shijeve të secilit prej përdoruesve, dhe një censure më të kufizuar se në rrjetet sociale më të njohura, TikTok është shndërruar në një fenomen ndërkombëtar me më shumë se 1 miliard përdorues aktivë çdo muaj, por mbetet gjithsesi një sipërmarrje kineze, dhe kjo ka gjeneruar dyshime të shumta, veçanërisht në një epokë konfliktuale si kjo.

Dyshimet janë që të dhënat e këtyre përdoruesve shkojnë në Pekin dhe analizohen nga regjimi komunist, më së shumti për arsyeje komerciale, por vetëm. Dy ditë më parë, Komisioni Europian e ka ndaluar përdorimin e TikTok nga telefonat e administratës të këtij institucioni, nga frika se rrjeti social mund të fshihet një sistem përgjimi, ku nuk përjashtohet rreziku në fushën e sulmeve kibernetike.  Punonjësit e KE duhet ta çinstalojnë programin brenda 15 marsit.

 

2 Komente

 1. G
  Genti

  Kjo lufta e SHBA-së është hipokrizi e vërtetë. SHBA ka vite e vite që përgjon qeveritë e botës me sistemin Echelon dhe kabllogramet e nxjerra janë dëshmi e kësaj. Vetë të tjerët s'duhet të përgjojnë....

  1. a
   a.a.

   po pse vetem administrata?edhe adoleshentet nuk duhet ta perdorin....

   Lini një Përgjigje