Shqipëria: Streha e fshehur e Evropës për nomadët digjitalë

31 Gusht 2023, 09:17Hi-Tech TEMA
Shqipëria: Streha e fshehur e Evropës për nomadët

Shqipëria, e quajtur së fundmi Karaibet e Evropës, është destinacioni i ri i nxehtë i udhëtimit të kontinentit — dhe nomadët digjitalë nuk duan ta humbasin.

Një grup i vogël, por në rritje, punonjësish të largët, po vërshojnë në këtë perlë të fshehur të rajonit të Ballkanit për diell, det dhe çmime konkurruese – për të mos përmendur ushqimin e mirë, pamjet piktoreske dhe vendasit miqësorë.

Në qershor, numri i pasagjerëve të linjave ajrore në Shqipëri u dyfishua në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, sipas ACI Europe, një shoqatë e operatorëve të aeroporteve.

Qeveria po zgjohet gjithashtu ngadalë nga përfitimet ekonomike të tërheqjes së nomadëve digjitalë, të cilët priren të qëndrojnë më gjatë në një vend sesa turisti mesatar.

Por vendi është ende pas pikave më të nxehta nomade, si ishulli portugez i Madeira, dhe vendasit thonë se qeveria duhet të fokusohet në përmirësimin e infrastrukturës, nga rrugët dhe transporti te akomodimi, i cili tashmë po kërcitet nën fluksin e papritur të turistëve dhe nomadëve.

Faktori i tërheqjes

Shqipëria është në rritje të vazhdueshme në popullaritet si një destinacion nomad gjatë dy viteve të fundit, thotë Emi Milo. Ajo drejton një hapësirë pune të quajtur Innospace në bllok, një lagje trendi në Tiranë e cila në dekadat e mëparshme ishte e mbushur me vila në pronësi të anëtarëve të Partisë Komuniste.

Kur Milo, një arkitekte, ngriti Innospace në 2019 me partnerin e saj, kishte vetëm një hapësirë tjetër bashkëpunimi në qytet. Një pjesë e vogël e të tjerëve, si Coolab dhe Nomad Island, janë shfaqur që atëherë në përputhje me kërkesën në rritje.

“Njerëzit vijnë në Shqipëri sepse, edhe në këtë vend të vogël, ke male, plazhe, një qytet të madh me bare dhe restorante”, thotë ajo. “Nga Tirana, ju mund të zbrisni lehtësisht në Sarandë ose Himarë për diell dhe det, ose në veri për ecje. Ndonëse, shton ajo, festimet në orët e vona të natës janë jashtë kufijve në shumicën e vendeve, duke qenë se muzika në bare mbyllet në mesnatë”.

Samantha Scott, e cila ka qenë një nomade digjitale për gjashtë vjet dhe drejton një blog të quajtur All Things Remote, kaloi një muaj në Tiranë në maj të këtij viti — dhe planifikon të kthehet në Shqipëri diku në 2024.

“Është e përballueshme, e këndshme dhe thjesht një mënyrë e lehtë jetese atje,” thotë Scott, të cilës i pëlqente të shikonte diellin duke lindur dhe perënduar mbi liqen afër Airbnb-së së saj.

“Mendoj se trendi i Shqipërisë po rritet me siguri, veçanërisht për nomadët që duan plazhe, por edhe për turistët e përditshëm”.

Përmirësimi i infrastrukturës

Ka natyrshëm anë negative për të qenë nomad në Shqipëri.

Nomads Sifted foli me disa, të cilët thanë se lëvizja nuk është shumë e lehtë, duke pasur parasysh se shumë nga qytetet janë të bllokuara nga makina dhe rrugët dhe oraret e autobusëve janë shpesh të ndërlikuara për të lundruar. Në qytetet bregdetare, rrugët mund të jenë të ngushta dhe me gunga, dhe ndërsa Shqipëria në përgjithësi ka WiFi të mirë, disa Airbnb dhe hotele nuk e ofrojnë atë si pjesë të paketës.

Një sfidë tjetër: nuk ka ende një komunitet të përkushtuar nomad digjital në Shqipëri për të organizuar ngjarje, për të ofruar këshilla ose për të ndihmuar njerëzit të takohen me njëri-tjetrin, thotë Shlomo Freund, një sipërmarrës serial dhe nomad digjital që udhëton me familjen e tij.

Në pikat më të njohura digjitale nomade, si Madeira me fshatin e saj nomad digjital, ka një rrjet të gatshëm dhe kalendar të gjallë aktivitetesh për t’u lidhur.

Për Freundin, mospasja e komunitetit të stilit plug and play në Tiranë ishte e vështirë, veçanërisht pasi ai dhe gruaja e tij donin të takonin prindërit e tjerë nomadë. Ishte gjithashtu e vështirë për dy vajzat e tij të mëdha: në moshën shtatë dhe dy vjeç, ato duhet të jenë në gjendje të shoqërohen me fëmijët e tjerë. “Duhet kohë për të ndërtuar një rrjet nga e para,” thotë ai.

Tërheqja e nomadëve

Viza e vetëpunësuar e Shqipërisë, e cila u lançua në nëntor 2022, po i bën gjërat më të lehta për punëtorët në distancë për të lëvizur në vend – megjithëse nuk ka ende statistika zyrtare të qeverisë se sa njerëz kanë aplikuar për të.

Viza u jep të drejtën punonjësve të largët të qëndrojnë në Shqipëri deri në një vit pa paguar taksa dhe mund të aplikohen falas në internet — një bekim, duke qenë se shumë viza nomade digjitale kanë tarifa aplikimi.

Qeveria e Shqipërisë, megjithatë, është ende “duke kuptuar” se si të sjellë nomadët dhe t’i bindë ata të qëndrojnë mjaftueshëm për të ndërtuar kompani ose për të investuar në pasuri të paluajtshme, thotë Erkan Munishi, themeluesi i Digital Nomad Association USA.

Ai punoi me qeverinë shqiptare në vitin 2021 për të përcaktuar udhëzimet për vizën e saj të vetëpunësimit dhe më parë ka punuar me Dubain dhe Greqinë në projekte të ngjashme.

“Ishte një proces i vështirë arsimor për të ecur (qeverinë) përmes faktit që ne nuk donim vetëm të sillnim turistë, por njerëz që do të qëndrojnë atje për 12 muaj dhe do t’i shtojnë vlerë komunitetit,” thotë Munishi, i cili ka lindur në Kosovë dhe e ka vizituar shpesh Shqipërinë si fëmijë.

“Masa e suksesit të tyre ose KPI (deri tani) ka qenë numri i njerëzve që zbarkojnë në Tiranë me fluturime ndërkombëtare”.

Për të tërhequr më shumë nomadë dhe për t’i inkurajuar ata të qëndrojnë pranë, Munishi thotë se qeveria duhet të krijojë mundësi që nomadët digjitalë të angazhohen me vendasit për t’i bërë ata të ndihen pjesë e komunitetit më të gjerë.

Për shembull, mund të organizojë që nomadët me njohuri teknologjike të shkojnë në qendrat fillestare dhe të mbajnë fjalime, ose në shkolla për të bërë seminare për brezin e ri.

Vende të tjera, si Kroacia, kanë komunitete nomade digjitale – të krijuara nga vetë nomadët – të cilat veprojnë si një qendër e vetme për punëtorët e largët që arrijnë atje. Përtej ofrimit të ndihmës dhe këshillave për nomadët, komuniteti vepron si një ambasador për nomadët në shoqëri, duke i shprehur nevojat dhe shqetësimet e tyre qeverisë dhe duke edukuar publikun se çfarë është në të vërtetë një nomad digjital. Shqipëria, thotë Munishi, mund të përfitojë duke bërë të njëjtën gjë.

Pavarësisht këtyre papërsosmërive, veteranët nomadë digjitalë ende mendojnë se Shqipëria ka potencial të madh.

Konsulenti i punës në distancë, Goncalo Hall, krijuesi i fshatit nomad digjital tashmë të famshëm të Madeira-s – i cili u krijua për të rinovuar ekonominë e ishullit pas Covid-it – thotë se Shqipëria ka potencialin për të qenë në tre destinacionet më të mira nomade digjitale në Evropë.

Ndoshta i duhet vetëm një fshat i vetin nomad digjital për t’i nisur gjërat.

Sifted

Sifted është një website i ri, i cili specializohet në çështjet e sipërmarrjes dhe mbështetet nga prestigjiozja Financial Times

1 Komente

  1. B
    Bledi

    DiXHitalë! Gjuha shqipe shkruhet sic lexohet. Kjo eshte fjale e huazuar nga "digital" e cila lexohet me "xh". Akoma me mire do ishte te perdornim fjalen teresisht shqipe "numerik-e".

    Lini një Përgjigje