Del foto e shqiptarit që vrau ish-gruan dhe bashkëjetuesin e saj në Itali

21 Nëntor 2022, 17:30Kronika TEMA

Del foto e shqiptarit që vrau ish-gruan dhe bashkëjetuesin e saj

Personi që shihni në foton e mëposhtme është 40-vjeçari shqiptar Viron Karabollaj. Ai goditi për vdekje me thikë ish-gruan Vera Myrta, 37 vjeçe bashkë me partnerin e saj Flonino Mërkuri, 23 vjeç në banesën ku jetonin në Itali.

Pasi kreu krimin e dyfishtë, ai më pas vrau edhe veten duke e bërë ngjarjen edhe më tronditëse. Në mbrëmjet e vona të së dielës, ai hyri në banesën ku jetonte çifti shqiptar për t’i vrarë.

Sapo mbërritën në vendngjarje, hetuesit gjetën një armë zjarri dhe një thikë. Dy bashkëjetuesit ishin vrarë me thikë, raportojnë mediat italiane. Prej disa vitesh, Vera ishte zhvendosur në Spinea ku jetonte me bashkëshortin, por historisë së tyre i erdhi fundi rreth 2 vite më parë.

Pas kësaj, nisi një romancë me bashkatdhetarin Flonino Mërkuri, por dyshohet se xhelozia e 40-vjeçarit ka shkaktuar krimin. Ndërkohë po vijojnë hetimet.

 

45 Komente

 1. A
  Arlind

  Nuk e justifikoi aspak vrasjen, por gjithashtu as nuk e gjykoj. Hakmarrja me e mire e burrit do kishte qene te krijonte nje jete te re edhe te lumtur. Ne kete rast ai iu nenshtrua emocioneve edhe i la te dyja vajzat jetime. Ish gruaja mund te krijonte lidhje te tjera sa te donte. Por te fusesh nje kalama (23 vjec) ne shtepine qe me shume gjasa e ka paguar ish burri eshte pak e rende. Per te mos thene qe jarani do kete pasur te njejten moshe si vajzat e ciftit. Mjere kujt i bie, askush te mos trimerohet se nuk i dihet fatit…

  1. G
   Gjergji

   Nuk i heq asnje presje komentit tend. Respekt.

   1. P
    Per korrektesë

    Bashkohem me Gjergjin per respektin ndaj komentit te Arlindit. Si në vdekje të renda edhe ne raste divorcesh, populli e ka gjetur fjalën: "Zoti të të ruajë mendjen nga ndonje idiotesi si kjo ngjarje." Ajo gruaja, sa do qe ta shajme, nuk ishte prone e ish burrit. Deshi, iku. Po ik. Zoti mbarë. Faleminderit shumë per vitet qe me dhe mua, dhe faleminderit qe u ndave pa me tradhetuar mbrapa kraheve. Kaq, mbaroi puna. Une jam 60 vjeç, dhe po iku, iku. Natyrisht, është fatkeqesi, por jo per të vrare njeri. Vetem jo e jo njehere. Duhet të jesh shumë injorant qe të vrasesh njerez nga xhelozia. Prandaj edhe ligji e quan "vrasje per motive të dobeta". Por disa e quajne burreri. Burrë është ai qe i mban trutë ne kokë, dhe nuk i le të ikin.

    1. T
     Te ligjerojme bigamine qe te shpetojme jete njerez

     Une kam nje zgjidhje praktike, te ligjerojme martesen e grave me 2 ose me teper burra... se po te kishin bere marveshje keta keto viktimat mbase do ishin gjalle te tre sot ne dhomen e gjumit duke u kenaqur. Grate sot e kane provuar qe mund te mbajne nga 3 deri ne 7 burra..ne te njejten kohe. Pse mos ti mbajne me letra te gjithe qe te kene te drejta te gjithe dhe ndoshta mbeten gjalle. Ose te bejne marveshje, qe me lloshi ta mbaj me letra po me kushtin qe ta kete part time, dhe te tjeret ta kene me te drejta te barabarta. Sigurisht qe bashke me te drejtat duhet te kene edhe detyrime... financiare sigurisht. Pjeshka nuk hahet por lepihet.

   2. K
    Katnaret

    "Pak e rende" "shtepi e paguar nga burri" Po ik o gar, hiqeni si te moderuar e keni shpirtin sketerre islamiku. Turq qelbesira

    1. t
     tuti

     Ore injorant por e ka emrin Viron o rrot kari por si grek qe je te ka zene mortja syte dhe mendjen dhe pa lidhje fare cdo gje e lidh me islamiket dhe turqit . Keto lloj speciesh KATNARESH duhen cfarosur fare sepse te KATNARI greko ortodoks e rendesishme eshte qe te anatemohet myslimanizmi dhe Turqia

     1. B
      Behluli

      Arlind ti qenke nje dhjeraman maskara se komenti jot eshte ne thelba qe "Nuk e justifikoj krimin" se eshte gabim 'sipas fjaleve tuaja te buta mbi krimin, por fajin e paska vktima. Ik ore bdalla se nuk justifikohet kafsheria dhe krimi pashpirtesia keshtu si ben ti qe te lesh 2 femijet jetime.Ti do te jesh i pashpirte qe shkruan keshtu

      1. V
       Valer%

       Per ty nje njeri qe eshte 23 vjec qenka femije?! Hajde mendje hajde...ne ate moshe dikur grate lindnin femijen e pare po ti ne ate moshe rrezik ke qene akoma i virgjer...

      2. O arlind topja, Per cfare hakmarrje e ke fjalen?????

       1. P
        Pukjan KATOLIK

        Kanuni i Lekes nuk lejon vrasjen e gruas ne asnje lloj rrethane, ky eshte akt cnjerezor dhe anti kanunor kunder dokeve te shqiptareve, sidoqofte ky e akte te tjera ekstreme nuk kane justifikim, njeriu duhet te udhehiqet prej ndjesise se respektit drejtesise dhe besimit se fati do e ndricoje rrugen e tij

        1. F
         Fadil

         Te lumte o Pukjane per komentin. Njeriu qe bie pre e provokimeve s‘ka te bej me burreri as me trimeri.

         1. R
          Refugjati pa Emer?

          @@ PUKJANI:C´fare thite Kanuni i Leks kur Gruaja behet "Kurve"??Duke Tradhetuar Bashkeshortin??Dhe duke mos RESPEKTUAR Nderin e Familjes????? 1-Personalisht duhet te them vetem nje gje:Sote Jetojme ne nje Bote "Moderrne dhe te pamoralshme"..ku shikojme se Mijra Kanale ne INT- Inspirojne vetem Filma Porno te kategorive nga me te ndyrshme...pa marre parasysh asgje..biles edhe "Marredhenje Njerez-Kafshe"... 2-Duket se Burrat ne te shumten e rasteve jane "Penalizuar nga Deshirat" skizofrene te Grave ne Emer te "Demokracise"...lol

          1. A
           Atdheu

           Refugjat, e para ai po te ishte burre, do te dinte ta mbante gruan. Sditi dhe i iku. E dyta ata ishin te ndare. Dhe e treta gruaja nuk eshte prone e askujt. E ke kuptuar apo jo. Hapi syte se ju jane errur nga injoranca.

           1. V
            Velo

            Ky po qe eshte karllik.."po te ishte burr, do te dinte ta mbante".. E par e punes, burri sesh qen stani qe te mesoje ose te mbaje gruan ne familje..e dyta, po te ra kurva ne der ske ca ti besh...sa do burr me qen. Kemi pare pe te gjithave...Grat sot rine nxjerin gopin ne instagrame, dun te behen si burrat kurvar njehere e nji koh.

            1. x
             xcv

             "po te ra kurva ne der ske ca ti besh." kurva nuk te bije ne dere, e ke zgjedhur vete. Nqs ate ke zgjedhur, e ke merituar. Sepse nga mentaliteti qe ke shfaqur ne koment duket qe ashtu je edhe vete.

           2. I
            Ilo

            Pukjani, bravo. Po i pergjigjem Refugjatit. Kanuni thote merre dhe dergoje atje nga ka dale, dmth tek shtepia e prinderve. Asnje burre nuk vret grate me kanun. Por ky nuk eshte i njejti rast, sepse ata ishin te ndare, dmth tradheti nuk kishte. Pastaj jemi ne shek e 21, njerezit ndahen si njerez. Gjithesesi une gjykoj vetem diçka tek kjo grua. Ne asnje menyre nuk duhet ts sillte djalin, te dashurin a burrin e ardhshem ska rendesi ne shtepine qe ishte e perbashket. Do te takohesh, gjer vend, do te martohesh prape, gjini shtepi tjeter e jetoni te lumtur. Djali ka rene pre e naivitetit te tij.

           3. ….

            Shume koment i bukur ky i Pukjanit, koment i mençur. Njeriu duhet te jete i permbajtur qe te quhet njeri, vetem shtazet u nenshtrohen instinkteve dhe impulseve te momentit

            1. E
             Entoni

             Kanuni i Lekes nuk lejon vrasjen e gruas per gjakemarrje. Por lejon dhe ka kultivuar “fishekun ne paje”. Per ceshtje nderi burri lejohej ta vriste gruan me fishekun qe i kishte dhene i ati vajzes. Per te gjithe katundaret qe bejne si modern edhe mendjehapur, per kultura mesdhetare si kjo jona ngjarje te tilla kane qene presente ne Shqiperi, Greqi,Itali, Spanje etc

             1. S
              Shkodrani

              Fisheku eshte dicka me moderne se Kanuni ne vetvete. Edhe ne kemi huazuar shume nga pushtuesit qe ne nje menyre apo nje tjeter kane arritur te influencojne traditen Shqiptare per mire apo per keq. Na vjen mire ose keq shume gjera o sollen nga lindja ku gruaja trajtohej si prone dhe fatkeqesisht ne shqiptaret kete e kemi bere tonen. Pikerisht kjo dhe te tjera duhen ndryshuar qysh "dje". Ne rastin ne fjale, duhet te kemi parasysh qe shume martesa ne Shqiperi jane produkt mbleserish ku deshira e femres eshte pothuajse e paperfillur. Kjo sjell qe kur keto gra gjenden ne nje situate me te volitshme bejne ate qe do te kishin bere qe diten kur i imponuan te martohen me dike qe nuk donin dhe ndoshta ishte abuziv. Me vjen keq per femijet, ato jane viktimat e kultures se dhunes qe duhet patjeter te ndryshoje.

              1. R
               Refugjati ap Emer??

               @@Entoni...duket se eshte nje Romane me Titullin "Fisheku ne Paje"..??Mbase u be edhe Filem ne Kohen e "Dulles"..nuk me Kujtohet.. Ka shume Komente per Rastin e Mesiperm, gjithe se cili nga Komentuesit(Et)..ka mendimin e tije... Personalishte une i Qendroj Versjonit time:Burri(Bashkeshorti) Behet si i Terbuar,dhe Humbet Llogjiken kur shikone se Gruaja e tije sjelle ne Shtepi nje 23-Vjecare, qe shikone nga "Shalet edhe Gocat e tije"(Llogjike e c´do Prindi te plagosur ne shpirte dhe i Tradhetuar nga Gruaja) sepse eshte shume i Ri, dhe nese Djali 23-Vjece nuk do te shikone Vajzat e tje..prape se prape EKZISTONTE MENDIMI ne Koken e tije...dhe Humbet Kontrollin ne Diskutim e siler dhe Kryen Aktin Makaber...gjithe se si Autori qe beri Vrasje Kreu edhe Vetevrasje..pra Denoj edhe veten..prandaj nuk Paragjykoj Burrin per Veprimin por Gruan e tije..qe ishte e Interesuar me shume per Orekset e saj Seksuale se sa per Familjen..Djali 23-e vjece kurse ajo Buca 37-te..??Pra eshte pikerishte Gruaja ajo qe i ka Vrare te tre... Gjithe se si Keqardhje per Djalin 23-vjece, akoma edhe per Babin e Vajzave Jetime....Nje Nene e mire...do te dinte te mos Ngaterronte Punet e Pjeshkes deri aty sa ta cojne ne Ekstrem..pra Demokracia e soteme u ka dhen Grave shume Pushtet...aq sa duan te bejne si te duan?????????????

              2. M
               Met Myshku

               Te lumte Pukja dhe te marrin shembullin tend muterit si KATNARI une jam i besimit mysliman por respekt te madh per katplike si ju, Ky eshte nje krim cnjerezor qe si nuk kane fetyre keto qe perpiqen ta justifikojne apo se ka mbiemrin KARABOLLAJ tipik lab

              3. "
               "....nese gervish sadopak nje myslimon shqipfoles

               "....mbasi vrau ciftin,killeri sunit vrau veten duke e bere ngjarjen me tragjike.....!!!! Hajde gazetar hajde,"tragjike" pse arabi u vetvra.....!!!?

               1. J
                Janulla Karipidhis

                Na bej ndonje koment per janullen qe vau gruan edhe qenin dhe donte tja ngjiste shqiptareve fajin. Ju Janullat vetem kari ne goje ju ben pune o Kurve Durresi o te qr. Ik qep ndonje pale pantallona andej nga hollanda

                1. D
                 Durrsak i vjeter

                 cke me durrsin o emer mut? janulles mir ja ben po mos ha mut kot nme durrsin. haje kur duhet

               2. S
                Shpetimi Debatik

                Kurvat e ndyra, shkatrrojnë familje, marrin në qafë bashkëshortët, turpërojnë fëmijët e ferefisin. Putanat dhe putanarët janë shkatrrues të bērthames së shoqērsë që quhet FAMILJE .

                1. J
                 John Qelbashi

                 Kurse une them se Burri mund te kete pas te drejte, nuk eshte xhelozia. Vajzat e tij kane qene te rritura dhe jarani 23 vjec mund te kete ngacmuar ose ka pat nje sy andej nga vajzat e reja. Ai nuk ka duruar ti neperkemben femijet, keshtuqe beri gjemen. Keto raste me ndarje jane te veshtira. Jarani 23 vjec vajti ti binte qylit dhe mori ate qe se priste, i iku jeta. Gabim qe ka vrare vehten, mund te kishte marre denim mesatar. Nje zgjidhje ishte qe burri tja merrte femijet dhe te kujdeset vete. Pse se ka bere, kush e di?

                 1. S
                  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

                  Hajde qafir turk hajde,te behet zemra mal kur te degjon kush per xhevairet qe ke ne koke...!!! E keqja eshte se ju turkoshaket jeni nje kallep:rrota cari te lindur.

                  1. K
                   Katnaret

                   Sakte. 500 vjet, ju ka hyre derri i anadollit ne gjak. Lexo komentet dhe i ke kuptuar te gjitha. Qelbesira anadolli

                   1. A
                    Anti qelbesires me mbishkrimin SUNIT

                    PHU ,PHU qelbesire te peshtyj sa te mbytesh ore mut muti race bastarde qe ti hash mutin gjithe turqise ore korrofillak ndyresire e qelbur nga koka ne ke,be

                   2. ….

                    Hajde çfare hajvani!!! Po tani kush do ia ruaj vajzat nga jarani?? Logjike bualli me brire kjo e Johnit ngado qe ta zesh

                   3. A
                    Adria

                    Per nje aventure u moren ne qafe 5 vete, 3 te vdekur e dy femijet te shkaterruar. Jeta ka stadet e saj, qe vine vetem nje here, nuk mund te jetohet si adolescence gjithe jeten. Duket si e papjekur kjo 37 vjecarja.

                    1. S
                     Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

                     Nese killeri araboshqipfoles ishte i dhunshem,pijanec,i pist,i palar,i pa bese,i pa fe,i pa shpirt,dembel(tipike kjo per turkoshaket) etj,etj..... athere per cfare bashkshkuarje apo tolerance apo "dashuri" bashkshortore duhet te luftonte apo pranonte e mjera femer!?

                     1. A
                      Arberor

                      Ty shurraq duhet me te te qi ate arixheshken mu ne brim te pidhit. Po mundohem te gjej kush je ,i ziu ti po te zbulova kush je

                    2. B
                     Besi

                     Lexo komentet dhe merr vesh ça ka..ash jane qishpetaret. Po si justifikohet vrasesi more gjytyryma?? Per çfaredolloj rrethane.. si ka mundesi t’ju punoje mendja vetem ne hakmarrje dhe gjak? Ka nje zgjidhje per cdo gje.. per nja rast te tille quhet divorc ne boten e civilizuar. Perveç kesaj ky vrasesi kishte dy vjet qe ish larguar nga shtepia, ça mutin kerkonte me thike ne dore..

                     1. A
                      Arti

                      Ka edhe me keq se vrasja. Si psh, te kesh vajzen 15 vjeçe, me dashnorin 24 vjeç, te ish gruas 37 vjeçe. Apo nuk te ben pershtypje?

                     2. G
                      Goni

                      koqe njeri. lere gruan te bej cfare te doje. nuk eshte prona jote o kar deti. dhe perfundon ne pidh te semes.

                      1. E
                       Erdogan

                       Kanuni i Aleksandros (Leke) Dhikojanis (Dukagjini) ishte Greke e Epiroteve qe d te thote Vendos. Pleqesia vendoste. Kanonizo eshte Greqisht. Por Arnautet qe urrejne Kaurret e Derrit d.m.th Greket e Vorio Epirit nuk kuptojne qe 1100 vjet qe lodhes ti numerosh Oerandori Greke e Bizantit me qender Kostantinopolis. Mos te harrojme qe Arnautet e Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve, Tahsimeve etj e quajne Stamboll Polisin ne Nder te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos. Ironia eshte se pretendojne (pretend angl) se flasin nje Glosa (Gluhe camce) me te "vjeter" te Botes. Sa per kete fatkeqesi nuk kam fjale.

                       1. J
                        Jani

                        Shiko shendetin o katran!

                       2. q
                        qulli

                        Se pari vrasesi kishte faj te rende qe e perndiqte ish gruan, ci duhej, cfare donte te nxirte, perderisa ajo sja hidhte syte, cpune kishte pas saj, por seshte as i pari as i fundit, por ja koken e tyre hane me ne fund

                        1. Q
                         Qulli pederi

                         Qulli pederi Tuesday shkerllehete gruaja cupa dhe gjithe grate e fares tende Dhe rri fut gishtin ne byth ti rrace e felliqur

                         1. R
                          Reptili

                          Keto jane fatkeqesi, qe ndodhin ne cdo vend te Botes. Mjer kujt i iken mendja. Lerini te vfekurit rehat

                          1. A
                           Alba

                           Semundjet mendore duhen marre shume seriozisht sepse te cojne ne veprime ekstreme te rrezikshme, sidomos kur ndodhin edhe ngjarje te papelqyera. Tragjedi e tmerrshme qe ndoshta nuk ka nevoje per paragjykimet e asnjerit prej nesh. Vetem se na kujton qe ne njerezit jemi shume te afte per te bere shume keq ne kete bote. Lutje per familjaret e personave te implikuar ne kete tragjedi!

                           1. K
                            Klea

                            Po te ishte burri 50 vjec dhe te kishte te dashur 20 vjec do thonit, Bravo, se eshte I Zoti, mqs eshte femer qenka kurve se e paska pas 23 vjec te dashurin..Sa injorante qe jeni ,nje tru me kete vrasesin keni. Mos ja beni me te veshtire familjes tragjedine.

                            1. M
                             Mirditi

                             Askush nuk ka te drejte ti marre jeten dikujt, sepse zoti ta ka dhene jeten dhe vetem ay e ka te drejten per ç'do gje. Po lexoja komentet dhe kam nje pyetje hipotetike per te gjithe ju. -Ç'fare do benit ju nëse e njejta gje do ju ndodhte në jeten tuaj? Faleminderit

                             Lini një Përgjigje