Zbardhen detajet: Si ish-bashkëshorti vrau me thikë 37-vjeçaren shqiptaren dhe të dashurin e saj 23-vjeç

21 Nëntor 2022, 12:34Kronika TEMA

Zbardhen detajet: Si ish-bashkëshorti vrau me thikë 37-vjeçaren

Trupi i burrit që vrau ish-bashkëshorten dhe partnerin e saj të ri mbrëmjen e djeshme, u gjet mëngjesin e sotëm brenda një magazine në Oriago di Mira, në zonën e Venedikut . Këtë e konfirmojnë burime nga prokuroria e Venecias.

Sipas asaj që u rikonstruktua nga hetuesit, gruaja Mynevere Karabollaj, 37 vjeçe, e njohur si ‘Vera’ ishte zhvendosur disa vite më parë me bashkëshortin e saj, gjithashtu shqiptar, në një shtëpi në Spinea. 

Prej dy vitesh burri ishte larguar nga shtëpia dhe në shtëpinë ‘Vera’ kishte filluar të jetonte me një bashkatdhetar, Flonino Merkuri, 24  vjeç. I tij është trupi i dytë i gjetur në banesën në via Leopardi pas alarmit të dhënë nga njëra nga dy vajzat e gruas, pasi ajo nuk mund të ishte më në kontakt me të.

Në shtëpi karabinierët gjetën thikën me të cilën u krye vrasja e dyfishtë. Më pas, ushtarakët shkuan në kasollen e kompanisë Oriago ku punonte vrasësi dhe aty gjetën trupin e tij, ish-bashkëshorti u vetëvra.

Karabinierët në fakt po kërkojnë një person të tretë, ish-bashkëshortin e 37-vjeçares, i cili do të përfshihej disi në këtë fakt. Zbulimi i trupave u bë nga policia, të lajmëruar nga vajza e gruas, e cila nuk kishte mundur të kontaktonte me nënën e saj që pasdite.

Të dy viktimat janë me origjinë shqiptare. Në vendin e ngjarjes, hetuesit gjetën një armë zjarri dhe një thikë . Dy bashkëjetuesit do të merrnin plagë vdekjeprurëse me thikë. Ndërhyrja e policisë në shtëpi ka ndodhur rreth orës 22:00 të mbrëmjes së djeshme, e diel 20 nëntor. Personi që po përpiqen të gjurmojnë është ish-bashkëshorti i gruas, i cili do të ishte arratisur me makinë menjëherë pas krimit.

Nuk përjashtohet që në bazë të vrasjes të jetë pamundësia për të pranuar marrëdhënien e re të bashkëshortes. Ndërkohë, mjekësia ligjore ka shqyrtuar shtëpinë ku ndodhi tragjedia, duke kërkuar të dhëna të dobishme për të përvijuar konturet e një historie ende për t’u sqaruar. Policia i kanë shtrirë kontrollet edhe në disa shtëpi fqinje: ka gjasa, në fakt, që viktimat të kenë tentuar të strehohen te fqinjët e tyre para se të vriteshin.

44 Komente

 1. Y
  Y.H

  Krimi ne te gjitha rastet eshte i denueshem, kete e dime te gjithe. Por le te marim dhe anen tjeter se shume gra si ky rast te moshes 40.50apo me keq dhe te moshes 60 vjet po shkojne me persona te tjere me pretendimin,se kemi jeten tone.Dakort po burat e tyre ne kete moshe 40, 50 apo 60 vjet te fillojne perseri nje jete te re? Po cila vajze e mer nje bure te kesaj moshe? Po me femijet e tyre c'do te behet? Po poshterimin qe i ben gruaja burit kush e paguan? etj. E neqoftese ne vazhdojme tu japim te drejte akoma ketyre grave te pacipa dote kemi perseri ngjarje te kesaj natyre. Per mua keto gra mos ua bejne kaq shume borxh burave te tyre sa ata te kryejne nje krim te tille.

  1. @
   @Dajti.Malit

   Po ç'thua moj/re si justifikon një ngjarje me tre viktima dhe e mbyll mos u bëjnë borxh se ju vrasim. Vrasja dhe vetevrasja mendon se zgjith të gjitha problemet që kanë të martuarit sot??? A mendoni ndonjëherë se jeta vazhdon për veten dhe për fëmijët. Pa folur për familjet dhimbjen që lë pas pergjithmone. Nëse do bënte divorcin dhe do shikonte jetën e vetë sot. Nuk do të kishim tre viktima.

   1. L
    LALA

    .... një kurvë do të vazhdonte "punën,, e kënaqur nga djali i ri që për pak kohë do t'ia jepte vajzat një nga një për ta mbajtur pran, (në se nuk ia dhënë). !!!???....

   2. T
    Tronditese ,gjunah per gruan dhe femijet

    Y.H , s'dua te kundershtoje , Ne nuk e dijme tamam se pse ka arritur deri aty burri ,se kush eshte fajtori i vertete e te paragjykojme . Imagjino nqs nji Burri do t'i thonin shko e jeto me nji Femer qe eshte jashte shijeve dhe perfytyrimit te tij , edhe ai do "kepuste zinxhiret " dhe do gjente ate qe ja donte shpirti . - Pra asgje nuk imponohet ,asgje nuk skllaverohet . Nqs dikush te thote nuk deshiroj te jetoj me me ty ,per shume arsye ,s'je ai qe un deshiroj ,athere "Ti" s'ke asnji te drejte t'i marresh jeten fremres .Na asnji menyre . Lere ne jeten e saj ,kur ke edhe femije . Kush do kujdeset per femijet tani ? Pra nqs nuk do femijet ,nuk do asgje ne kte Bote , -Natyrishte qe me kte s'dua te them qe femrat te mos rrespektojne martesen ,por as te pranojne e jetojne me nji burre toksik ,me te cilin s'jeton dot ,eshte vetvrasje .Mos te harrojme se shume femra shqiptare ,martohen kryesishte jo me dashuri ,por per arsye ekonomike ,ekzistence dhe ktu nis gjithcka . E di qe refuzimi nga femra i ben meshkujt te humbasin llogjike e arsyetim dhe behen te dhunshem siedhe se mashkulli ne kte raste burri eshte prekur ne Sedren e tij te semure ,por dhunen e akoma me keq Krimin ndaj Femres se justifikon asgje ,asnji lloj xhelozie .

    1. S
     Sologrua

     Deri diku ke te drejte por nje njeri si ky ketu qe ben kete masaker nuk besoje qe ka qene i denje as per grua e as per femije, dhe se eshte me e veshtire per nje femer 50 apo 60 te gjej nje burre ne krahasim me nje mashkull te kesaj moshe kjo dihet. Pastaj nje grua normale nuk ndahet per pak gje dhe sidomos nje nene. Krimi nuk arsyetohet asesi por me i pafajshmi ne ket mes eshte ai djale i ri qe ra viktime e naivitetit te tij.

     1. D
      Dakord

      YH cila vajze e merr nje burre te kesaj moshe thua ti??? Se pari Burrat e asaj moshe te mendojne nje çike me heret qe mos braktisen. Se dyti burrat e asaj moshe te gjejne nje grua dhe jo nje vajze. Se treti qe kur qenkan bere per gjynah burrat kur i lejne grate???? Ky eshte goxha lajm!!!! Paska ardhur dita qe grate te kene meshire per burrat!!!!!!!!!!!

      1. L
       Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

       Me mentalitetin tend islamik duhet te pranojm qe grat jane prone e burrave dhe burrat kane te drejte qoft dhe pas ndarjes te bejn c'te duan me jeten e ish-bashkshorteve... Kjo eshte nje llogjike prej hajvani, si mund te justifikosh nje krim makaber...

       1. E
        Edi

        Logjike anadollaku, qe burri ka te drejte ti marre jeten gruas kur kjo i prish qejfin qe nuk rri si guake qe te qaje nate e dite duke çjerrur faqet meqe e la i shoqi. Edhe sikur te ishte ajo qe ta kishte lene, s’ka kurre te drejte njeri ti imponohet tjetrit as edhe femijes tend. Pastaj e lexon ti qe ishte ai qe ishte larguar nga shtepia prej dy vjetesh. Po zaten prandaj kane dal gjysma e shqiptareve killera me thike nder dhembe se kane logjike e mentalitet shtaze si puna jote..

        1. P
         Poshte mentaliteti barbara Turko Talibane

         Të gjith ata që praktikone ideologji islamike, një dite do të jen shume të rrezikshme për njerzit që jetone me ta, ose kane jetue me ta.

        2. A
         ALBANIA

         Karakurvat e padala kur shkojne jashte shtetit heqin breket . Jo te gjithe burrat kane faj . Ketyre funderrinave u pelqen te kene jete private..dhe nuk duan burrat e tyre. Shkojne e shkerdhehen me çiliminj.

         1. O
          Opinion

          Imagjino që e gjitha kjo mund te zgjidhet edhe pa vrasje, quhet ndarje. Ca s'ka shpik frengu e?

          1. S
           Shtriga

           po ku kane takat keta leshpalaret e Albanistanit me gjet grua tjeter? Keta mire qe kane ndertuar kete shoqeri ku familja detyron vajzen te martohet / apo ku papjekuria e rinise e shtyn nje vajze drejt marteses se vete as grua s'do merrnin dot e jo me t mbanin ne afatgjate. Keta jane pa shpirt , pa emocion dhe pa njerezillek. Ndaj keto komente qe lexonh ti harrosh: Bythe te perballoje nje divorc ka 1 mashkulli afte, i cili vuan, por gjen serisht rrugen ne jete. keta nuk jane meshkuj...jane hajvane

           1. A
            Artan Kruja prej Burreli

            Po ti referohemi aftesise se shqiptareve per te gjetur grua, kemi shembuj te panumerta te burrave shqiptare te martuar me gra perendimore. Pra argumenti jot nuk qendron. Mbase ti merr si shembull vetveten per paaftesine tende per te gjet grua apo burre se nuk e di ca leshi jeti ose tek e fundit shqiptaret te kane qire ropt dhe ty te ka ngel hatri

            1. V
             Valer%

             Numri i grave shqiptare te martuar me te huaj eshte akoma dhe me i larte, meqe ra fjala.

           2. N
            Nuk eshte dhe kaq e lehte "zgjidhja"

            Nuk eshte kaq e thjeshte. Ka gjera te tjera qe lidhen...dhe me kryesorja jane mentaliteti, parate dhe sidomos femijet. Pas asaj "zgjidhje" qe quhet divorc...te fut kurva plake lloj lloj plehrash ne shtepi,... qe nuk njohin kufij dhe i hyjne mbare e prape, grus dhe femijeve...Si do veproje ti ne kete rast ???? Do e quaje te mjaftueshem "divorcin" si zgjidhje ? Jane shume te koklavitura keto pune kur nderthurren dhe me mentalitetin tradicional shqiptar, me ndonje semundje mendore, etj. etj. ...Kollaj te gjykosh nga jashte...

          2. B
           BYLIS

           SHKO ORE BQ PIRDHU NGA KOMENTET.QEKE ISLAMUT ME SA DUKET.ARABITH PLEHRAXHI NE MENDJE.

           1. m
            mond

            Jeta eshte e vështirë por budallenjtë e bëjnë edhe më të vështirë. Duke lexuar komentet qartësohet më shumë pse ndodhin krime të tilla. Mund të kenë pasuri, dhe bredhin dhe jashtë por mentalitetin eshte... Kërkojnë ndershmëri kur në çdo hap e kanë mendjen si të vjedhin diçka,si mos paguajnë taksa, si te hedhin plerat ku të munden etj....

            1. T
             Tropoja

             Gjynaf ky ish bashkeshorti se ka qire sa duhet pse duhet te vriste djalin e ri qe e ka qire fort, gabim zoti i misherofte djalin dhe vajzen

             1. A
              Altini

              Krim i shemtuar. Zonja kishte te drejten e saj te bashkkejetonte me ke te donte. Keto krime ndodhin dhe ne perendim

              1. P
               Petrit

               Sot eshte shume e veshtire qe te gjesh ekuilibrin , ne te cilen te besh jeten dinjitoze dhe brenda rregullave te pergjithshme te shoqerise. Krimi padiskutim qe eshte i denueshem dhe i panevojshem ne kete rast. Por mendoj qe asnjeri nga keta personat e perfshire ne kete ngjarje jane shume larg asaj qe duhet bere per te pasur nje jete dinjitoze dhe ne harmoni me ate qe ne rrethon.

               1. E
                Era

                Grua rrugaçe,me vajza në shtëpi lidhet me një djal 15 vjet më të vogël.Bashkëjetusi për moshën që kishte mund të përdhunonte vajzat.Kto mostra pse martohen? Marin në qafë bashkshortin,fëmijët. Rri beqare si jep llogari askujt.

                1. A
                 Alfred

                 Ky Meroja duhet te jete shume keq I frustruar seksualisht, sic thote avokat Ngjela! Mjafton te shohe cica e prapanica e syte I shkelqejne! I duken modele dhe ia servir gjithe dynjase!

                 1. X
                  Xana

                  Manjak ...S'kam musht më për të tjera shkonja . Burrin e shkeh ,e ngurros e muros e marros Zoiën . E tromaks vogëlinë .

                  1. K
                   Koli

                   Ju edhe kur e perktheni nga Italiaht ne Shqip nje artikull mese te zakonshem e beni gjithe gabime,ku eshte shume e veshtire te kuptosh dicka.Injorante gazetare Leshi,qe ne Shqipni jane me kile.

                   1. L
                    Labi

                    Duket qarte krim pasioni,nga ai pasion zonja ka bo qef me nje djale shme me te ri ne moahe,qe nuk besoj tw kete pasur dicka seroze me shume se pasion,ky pasion shtyu ish burrin qe te vrasi nenen e dy vajzave dhe hypsin e saj,perfundimi ky pasion i beri dy njerez te hane dhe,disa komentus mund dhe tw vrasin mendjen ca faji kishte djali 23 vjec ne kete mes,po nganjehere kahu ndodh,mos ja be tjetrit ate qe nuk deshiron ta bej kish ty.

                    1. h
                     hamut

                     Femra eshte ne te drejten e saj te shkerdhehet si ti doje pidhi,burri duhet te bej sehir.

                     1. S
                      Shqiptari

                      Nga komentet e kuptoj shume qarte pse ndodh kjo qe ndodh.Te dashur meshkuj shqiptare, do te beheni burra atehere kur do ta konsideroni njesoj turp tradhetine e nje mashkulli me nje femer shume me te re, edhe pse une nuk e di nese kjo ishte tradheti apo thjesht rifillim jete me dike tjeter per kete zonjen, Do te beheni burra kur te mos beni pazare me jeten e vajzave tuaja (imagjino edhe Igli Tare thoshte dje po te kisha vajze do ta martoja me.... NJEREZ nuk keni te drejte te martoni vajza e djem, ata martohen vete me ata qe zgjedhin) Do tju quaj burra kur ne momentin qe ju vlon gjaku se ish bashkeshortja ju tradhetoji ti therrisni mendjes se keni femije, dhe ata jane me te rendesishem dhe kane nevoje per prinder, dhe se ish gruaja apo "nderi"nuk ia vlen, as burgun as vetevrasjen as lenien e femijeve jetime. Mblidhni mendjen dhe vazhdoni jeten dhe nese dini te jeni zoterinj te vertete do gjeni nje grua te mire qe mund te ndaje jeten me ju serish. Ndersa ju te dashura femra shqiptare, mos lejoni tju martoje kosh me zor apo per arsye ekonomike. Martohuni me nje person te cilit i vleresoni karakterin mbi te gjitha dhe sigurisht qee doni dhe ju do sinqerisht, Ne raste divorci kur keni femije dhe femijet jetojne me ju mendojeni mire se ke sillni ne shtepi sepse kjo i vendos femijet ne nje rrezik shume te madh, nuk e di a ia vlen te vesh femijet ne rrezik per nje romance qe nuk e di sa do zgjase (zakonisht partneret meshkuj me te rinj nuk qendrojne gjate ne nje marrdhenie me nje grua me te pjekur ne moshe) Ne momentin qe femijet te cilet i ke lindur dhe rritur deri ne kete pike jane prioriteti yt kryesor atehere je zonje e vertete, sic kane qene dhe jane nenat tona (zor se gjen njerez aq sakrifikues ne keto dite) Ngushellime te gjitha paleve qe kane humbur persona te afert ne kete tragjedi. Uroj qe shqiptaret te vene pak me shume ne pune mendjen per ta ulur pak temperaturen e gjakut qe valon shume kollaj ne mesin tone/

                      1. N
                       Nuk preket femra !

                       Shqiptari , shume koment i drejte ,qe qendron per te dy rastet si per burrin edhe gruan. Mirpo qe te flasim per nji ekujliber ne cift burre e grua ne vendin tone ,per mua eshte thjeshte nji Utopi . Eshte e paarriteshme nji gje e tille ne shumicen e cifteve ka mosperputhje e tradheti ,si kudo ne gjithe boten vetem se kultura e mentaliteti o shoqerive ndryshon .Kjo ben dallimin se si ne shqiptaret dhe Bota e Civilizuar i trajtojme kto Ndarje burrit me gruan ose ne raste tradhetie .Ne regojme emocional duke perdorur dhune e akoma me keq bejme Krim qe eshte e papranueshme . Burrat Shqiptare ne pergjithsi jane injorante ,shumica jane Xheloz e te paafte te duan e kuptojne Gruan e ta rrespektojne ate ,te hyjne ne Boten e Femres dhe kjo sjell probleme ndarje tradheti . Te gjitha Femrat e Grate e Botes Tradhetojne pervec atyre femrave qe nuk ndjejne etj etj , por nuk shkojne ne Krime .Nqs shqiptaret mendojne se do t'i mbajne me forc grate te mos tradhetojne kjo eshte perseri gabim madje nxitese ke femra qe ajo te kerkoje dike tjeter .Pra shkurt shqiptaret duhet te mesojne e rrespektojne Grate,Femrat , e mendojne se ashtusi Burri shkon ne Bordello e cfryn Frustimin e tij edhe Grauaja enderron nji tjeter qe mendon se eshte tipi qe ate e ben te lumtur . Pra Stop dhunes e absolutishte t'ju shkoj mendja te vrisni Femren te gjithe burra gra kemi deshire te provojme dicka tjeter ,dicka ndryshe qe na ben te largojme monotonine e jetes .

                      2. N
                       Nje i Moshuar

                       Ka humbur ekujlibri morali te gjitha nje njeri me kembe ne toke dhe moral nuk arin deri sa te sakrifikoje familjen,per femren ne kete rast .Nuk mendoi gruaja pe vajzat per burin jo dhe jo .Gruaja ne familje eshte force e madhe per ta drejtuar dhe per te mbajtur ekujliber .Edhe per burat e njejta gje prandaj duhet ti therasin mendjes si gruaja dhe buri per te mos aritur ne tragjedi fatkeqesi

                       1. ?
                        ????

                        U kuptua qarte qe perkthimi i artikullit nga italishtja eshte skandaloz, por ju lutem kete mesazhin e mesiperm te " Xana" ka ndonje shqipfoles qe e kupton. Ndihme, ju lutmi shume!

                        1. ⚙️ingranazhi

                         Xana eshte ai-ajo qe ka bere perkthimin e artikullit!!! Analfabet interneti , gazetaret e mero dhjarit …

                        2. n
                         n

                         keta ishin te ndare apo akoma te martuar - ky eshte problemi

                         1. X
                          Xana

                          E= MC në katror .

                          1. A
                           Ajshtaini me dy te Dashurat

                           Gjithcka eshte Relative ne Cift dhe sex ! - Kur ishte ne Shqiperi Ajnshtajni hante Burek me kunguj dhe degjionte kengen "O Usta Murat ".

                           1. S
                            Shtriga

                            Te Hotel Vollga thuhet, Qysh mësoi o karrocë e dylit Mor ajshtainin e mur n’shijak

                          2. Y
                           YG

                           Komentoni tragjedine pa permendur tradhetine. Tradhetinë askush nuk e fal, por edhe tragjedine askush nuk e deshiron. Ju komentoni sikur te keni jetuar me ata njerez nderkohe qe shume detaje te tjera nuk do zbardhen kurre mendoj... Çkerkon nje grua 37 vjeçare me nje 24 vjeçar perveçse epsheve te perkohshme pa te ardhme??!!?? Fytyren e vertete te femrave e ka nxjerre ne shesh Tiktoku. Mjer kujt i bien per hise. Le te dale ketu nje burre te thote qe e toleroj tradhetine (te pakten pa bere divorcin)

                           1. P
                            Pse martohesh kur don rak 24 ore brenda?

                            Dikur Arberia ka pasur femra fisnike dhe familjare,nena shqiptare rriste trrima si burrnesh,sot qihet me kalamaj 23 vjecar dhe zezak neper bote

                            1. T
                             Toni M.

                             Nje shprehje popullore thote; Seksi femen... fut shejtenin n'shishe.. nejse... Krimet ne teresi s'justifikohen pasi kemi te bejme me tre jete njerezish... por??? Po sikur vila qe banonin te jete ne pronsi te burrit ku paguan dhe kestet bankes dhe vjen nje moment... nje dite... qe bashkshortja te merr femijet,shtepine (ku vazhdon ta.paguash) etj.etj dhe dyterimisht largohesh me rruge ligjore.... ok.... por kur te fut kurvaret ne shtepine tende dikush reagaon me dhune dmth me vrasje... s'eshte e lehte te gjykojme... por qe ka femna... qe e kan ne gjak tradhtine dmth te te bejne keq ne cdo drejtim te jetes... kemi plot dhe dikush thote stop jetes per te dy.

                             1. I
                              I

                              Zgjidhja me e mire, mos u martoni.

                              1. E
                               Emiljano

                               O gazetar o te rujt zoti,ca ke shkrujt mo vlla se ke bere nje lemsh qe ska zot ta mari vesh.Mire qe per ta sqaruar ngjarjen nuk dini,por as per te perkthyer se beni mire.Ndro zanatin vlla se gazetar nuk je

                               1. s
                                sabri

                                ore po spati mo ndjenje ...e kot qe vazhdo .makines qe te eci duhet ti hudhesh benzine,se pernryshe ja hudh tjetri.

                                1. r
                                 romi

                                 Kur dikush vret veten, nuk ka gjykatë që mban!

                                 1. L
                                  Labi

                                  Sa per personat qe lidhin ngjarjen me mentalitete islamike mendoj se sjane asgjekundi.mesa po lexoja dje keta kane qene te ndare dhe ne te shkuaren ndaj qe nese ishte thjesht per shkak te divorcit mund ta kishte bere dhe me para vrasjen ky personi ne fjale.shkaku kryesor eshte sipas meje duke njohur mentalitetin e shqiptareve dhe vlonjateve duke qene vlonjat vete,ka qene futja e atij te riu ne shpi dhe ai si prind me thoni ju ku e gjente sigurine qe ai nk prekte dhe te bijat ?nuk justifikoj aspak veprimin por dhe papergjegjesi e madhe na ana e gruas.

                                  1. G
                                   Gimi

                                   Ato vajza jane te angazhuara ne jeten e perditshme dhe mund ti preki gjdokush, keshtu qe duhet te vrasesh dhjetra. Po tani kush i ruan qe mos ti preki njeri? Do ngacmohen ndoshta edhe perdhunohen si te ngelura jetime. Çfare jane keto dyshime shizofrene kur dihet qe nje nene s‘do lejonte ne asnje menyre qe ti preket femija nga partneri. Perse se thuani troç nga xhelozia apo inati si perhere.

                                  Lini një Përgjigje