Do merret në pyetje Berisha për kompleksin Partizani dhe Gërdecin? Flet kreu i SPAK

25 Nëntor 2022, 14:41Politika TEMA

Do merret në pyetje Berisha për kompleksin Partizani dhe

Drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme (SPAK), Arben Kraja është pyetur gjatë një intervistë ekskluzive në Euronews Albania, nëse  Sali Berisha do të merret në pyetje për çështjen e kompleksit Partizani dhe Gërdecin.

Kraja bëri të ditur se çfarë do të bëhet me Berishën, është diçka që u takon prokurorëve të çështjes.  Kraja shtoi se të dyja çështjet janë ende nën hetim.

“Çështja është nën hetim, e kam deklaruar dhe në disa raste të tjera. Janë duke u kryer të gjitha veprimet që duhen kryer për të sqaruar se çfarë ka ndodhur.

Në fund, padiskutim që do të analizohen provat dhe kushdo që do të ketë përgjegjësi, do përgjigjet. Çështja e Gërdecit është një çështje e vjetër, e cila është hetuar, gjykuar, ka një vendim përfundimtar nga Gjykata e Tiranës, kaluar edhe në Apel.

Ndërkohë, pjesa që i takon zotit Mediu ishte mbetur pezull në Gjykatën e Lartë, për arsye të imunitetit. Është bërë një betejë e gjatë ligjore midis SPAK dhe avokatëve, nëse duhej rihapur apo jo kjo çështje.

Ka shkuar rasti deri në Gjykatën Kushtetuese dhe kja thënë po, duhet të vazhdojnë hetimet. Çështja është nën hetim. Se çfarë do bëhet, është çështje që i dinë prokurorët e çështjes”, theksoi Kraja.

 

 

39 Komente

 1. E
  Eshte thjeshte Show . Pastrim Imazhi Kriminelit

  Eshte e njeta Metode se si eshte verpuar ne mediet kto 31-vjet , preken Tema qe kan te bejne me Kriminele e abuzues ne pushtet si salih berisha e lir metaj qe i ka vjedhur Miljarda shtetit por edhe pervetesuar Prona e teritore , duke i shkatuar deme kolosale shtetit shqiptare , me qellim gjasme u Hetua por doli i paster si ndodhi me Vrajesn e Kosta Trebickes qe sapo Denoncoj Aferen e Familjes berisha ne TV .pas disa ditesh i Ekzekutua nga Familja berisha ( rrjedhim llogjike e dijn te gjithe ) apo Gerdecin ku vrau 26 -femije gra pleq ,mes te cileve Brigadier baxhanjaku rij ,qe ra deshmore per Pasurimin e Miljonat e Familjes berisha por edhe Vrasja qe i beri 4-protestuieseve me 21 Janare apo ilir metaj ne videot e Dritan Prifitt shpetuar nga Ambasada Angleze si gjasme video e montuar hahsahja kte Metdote po tenton edhe ky Putana e spakut ,i gjendur nen presionin e largimit nga detyra dhe natyrishte i ben nderin e fundit DyKrimineleve Toksike te Politikes . Ala mendojn se po mashtrojne shqiptaret ky rrospi qe duhette marre i pandehur se ka Vilen ne Lalz bashke me dy Kriminelet Esadiste !

  1. k
   k

   Shpresojme se vetëm zoti mund të japi një vendim të pa apelueshëm kundër kërmës non grata, se për këta të korruptuar vjen prap ne pushtet.

   1. V
    Vranakonti

    Arben Kraja duhet te meret i pandehur per zvarritjet e çeshtjeve te rendesishme te Sali Berishes,Ilir Metes,Lul Bashes etj. Kraja dhe te tjere si Kraja qe presin T'U Kaloi koha 10 vjeçare dhe pastaj do thon mbyllet dosja se kaloi koha. Pershembull çeshtja çez dija,per kete çeshtje jane te implikuar Saliun me Ilir Meten dhe SPAK-u pre te kaloi koha prej 10 vjetesh,keshtu shpetojne nga ligji dhe parat e vjedhura t'i gezojne. Ky eshte kontributi i Arben Krajes dhe te gjithe SPAK-ut.

    1. F
     Fol drejte

     Dhe per ato pergjimet e Elbasanit!

   2. S
    SPAK I KORRUTUR

    Hetimet do të vazhdojnë, deri kur këti Salehut ti kalben eshtrat pra edhe një shekull!. Ky Kraja duhet të zëjë vendin e tij në burg.

    1. L
     Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

     SHkerdh@tlliku i ketij plehre dhe nje organizmi shtetror qe eshte kthyer ne nje cirk kllounash,qe quhet A-SPAK-u. Si u mbyllka Gerdeci kaq thjesh, po ato qe humben jeten nuk merren ne konsiderat nga ligji...!!!??? Po dhe sikur mace e qen te kishin qen jetet e humbura nga tragjedia e Gerdecit, prap ligji duhet te kishte marr ne konsiderate rihapjen e procesit... Si mun te mbyllesh syte dhe veshet dhe papergjegjesi te deklarosh te mbyllur kete ceshtje qe dihet nga i gjithe populli se c'drejtesi u be per ata qe humben jeten nga vrasesit dhe familjaret e tyre qe kontrollonin c'do gje, qoft dhe sistemin e drejtesise qe ishte mbushur me PLEPISTAt, te zgjedhur enkas per kete pun, qe me injorancen e tyre ligjore, te pashkolluar u vune ne krye te sistemit te drejtesise per t'i mbrojtur keta monstra vrases. Dhe ky rrembythja e quanka te mbyllur kete ceshtje!?Shtet shkerdhat qe mban keta plehra ne krye te organeve te drejtesise. S'ka drejtesi ne Shqiperi pa zgjidhur GERDECIN, 21 JANARIN, CEZ, RRUGEN E KOMBIT, LUFTEN CIVILE1997, VJEDHJEN E ARIT, PALLATET E DHENDRIT TEK KLUBI PARTIZANI. Mjaft me BORRONICAT e Shkerdhenit se mjaft e kane rjepur kete popull/vend keta gjakpires, nuk i beson me njeri... SAHALEJA te japi llogari deri ne qindarken e fundit se ku i gjeti paret per vilat dhe apartamentet qe ka. Ndoshta nje dite, sa do e vobekt, shpresa mbetet, le te shpresojm se ajo dite do vij, kur ky qen iterbuar te dali para drejtesise dhe te japi llogari,

    2. k
     kur te vdesi qeni do dalin provat

     perjetesisht nen hetim krimineli sali qe arben llalla nuk ka fakte dhe i kerkon nga usa.

     1. 7
      776

      Sa medioker aq edhe pa bole. Gjithe SPAKu mbushur me provincjaliste te paafte, qesharake e puthadore. As edhe nje emer ne lartesine e situates, si profesionalisht, si moralisht, si nga ana intelektuale. Deshtimi me dramatik i shekullit.

      1. K
       Kuksi

       Çfar mund te presesh nga nje kok tul, zhgenjeu nje popull te tetr!

       1. F
        FCB

        I rrujne Bolet !

        1. A
         Anonim

         Pse qenke i punesuar tek sali kurva kara -xhici po punon berber pun te mbar e me krah te lehta biles haji dhe ????????????

        2. T
         Tirons safi

         legen paske qene, dhe ne shpresuam se to do ndryshosh boten. cope muti me diplome dhe i korruptur

         1. F
          Fatmiri

          Identik fjalet e Llalles.

          1. T
           Tirona

           Kraja duhet te shkarkohet nga sistemi i drejtesise kur te mbaroj dhe ti ktheje taxapaguesve shqiptar dhe amerikan te gjitha perfitimet qe ka mare gjate qendrimit te tij ne detyre si dhe te nisin hetimet perse nuk e beri detyren duke lene te livadhisin dy me te korruptuarit qe ka pare historia e shqiperise si dhe duke mbrojtur vrasesit e Gerdecit duke thene se kjo tragjedi qe mori shume jete njerezit dhe shkateroi nje komunitet te tere , duke thene se eshte gjykuar nje here.

           1. L
            Llazi usa

            Ky eshte qene i rrahur nga Saliu dhe Iliri, ku ka bithe ky legen, ky eshte per te futur ndonje fakire ne burge, burre i tredhur.

            1. G
             Gëzim

             Popull pa taban.Një pyetje kam unë dhe cili mund të më përgjigjet? Si veprovi populll Rumun me Chauseskun, mos vallë kërkuan ndihmën e prokurorëve? Po të ishte për prokurorët, ai do të vdiste me vdekje natyrale me cerremoni.Populli jonë di të bëjë vetëm gam gam, prandaj ghithmon jemi pushtuar nga të tjerët.

             1. t
              tetovari2

              Eh ore Gëzim,ata janë rumun nuk janë shqiptarë si na që presim të huajt të na i kryejnë punët.Na i lutena Zotit që sa më parë ti marrë në botën tjetër,e ai na thotë : më ndihmoni ju që të ju ndimoj unë.E na rijmë duarkryq.Nuk shkon kështu.

             2. L
              Lala i Lushnjes

              Kam një denoncim për SPAK-un. Xha Qerimi në Krutje ka bër shtëpinë me oxhak. Është e njohur që oxhak duhet të ket vetëm shtëpia e beut. Dërgoni shpejt xhandarët të prishin oxhakun sa nuk është kthyer beu nga uji i mirë në Zhym.

              1. L
               Liria

               Asnje nga krimet e Sali Berishes nuk i preku ky trumcak frikacak i peshtire!

               1. K
                Km

                Nese Arben Kraja nuk hap gerdecin, kemi te beje me shperdorim detyre me qellim mbyllje e ceshtjes.Mire gerdecin, se qe ka vjetersuar dhe gjukuar nje here, po 230 million dollar et e rruges se kombit te lulzim bashes pse nuk I hetoni? Eshte tamam objekt I punes tuaj o ASPAK

                1. D
                 Duhet sum me hetu Lir Metn e Sal Berishn

                 DUHET SUM E FORTE ME HETU LiR METN DHE SAL BERISHEN. KTA TE SPAK QI NGA KY KRAJA DERI TEK MA I FUNIT SKON SUM, JAN SUM SHKERDHYM. JAN SUM ÇPUM. DY KAN SUM ME E KOPSIT KET PUNE TAK NGJELA IDAET BEQIRI. BONI ATO NE SPAK ME JA QIT SUMN KAZONEVE META BERISHA.

                 1. L
                  Lezhjani

                  Populli priti shume nga keta plera ju disafishian rrogat shpresuam kot nga pisa prokurore Te vrase nje i thjeshte ne aksident me te drejte e denojne keta maskarnj politikane edhe kur vrasin qytetare kot se koti jo nuk denohen po bejne vervele tere vendin e su hyn gjem ne kembe . Harram rrogat politikanet dhe prokuroret e pagofshin me gjakun e femijeve te tyre

                  1. I
                   Idealisti

                   Asgje e re edhe nga sherbetori i klaneve mafiose te politikes, hetuesi i monizmit Kraja! Intervista me kujton adriatik llallen qe genjente me paftyresi si nje qen i rrahur duke deklaruar qe per pak muaj do shiheshin rrezultatet e hetimeve qe po benin. Asgje e re nga spak deri sa drejtohet nga felliqesira si kraja me shoke. Zhgenjim total....

                   1. A
                    Asd

                    Drejtesia do njerez trima dhe me moral te larte, por keta behen prokurore e gjykates "per ndonje lek". Dhe kur qellimet qe ne pikenisje kane qene "te bejne ndonje lek me korrupsion", nuk mund te presesh qe te dalin heronj "nga ajo dere". Dera e SPAK eshte e dhjere, dhe komentet e ketij dhjeramanit jane sa per ta shtyre deri ne fund te mandatit edhe ca dite... Ky do zhveshur lakuriq, do hedhur nja 10 kova mut nga lart mbi koke, dhe bashke me te tjeret e Spakut ti shetisesh tek bulevardi ne Tirane. Deshtak ky, dhe gjithe prokuroret dhe hetuesit e Spak dhe Bhi. Une do ta pushoja te gjithe zinxhirin e tyre te prokuroreve dhe "mender" hetuesve te pshurrur. U duhej vene mates, gure kilometrik, kontroll i perjavshem. Nuk duhej pritur 3 vjet qe te kuptohej qe nuk do te benin ...asgje.

                    1. J
                     Jimi

                     Foto shum domethenese ! Po juve mua me gjetet te me pyesni per Saliun dhe Ilirin, e c'pune kam une me ta !?

                     1. V
                      Vranakonti

                      P....n e sateme do maresh ne hetim ti Arben Kraja,se, Sali Berishen dhe Ilir Meten nuk e mere dot ti se je mummje egjypti,je frikacak,je servil,je i shitur tek ata dy. Ju te SPAK-t e dini qe Saliu,Meta Basha dhe Monika jane te kredhur ne krime dhe nuk jua mban bytha t'i hetoni.

                      1. F
                       FCB

                       Burre legen , gjithe ky korrupsion galopant dhe Rama , Ahmetaj e gjithe zgjyra rilindase bredh e lire.

                       1. K
                        Kraja cop mishi me dy sy

                        Ky kraja qenka nje cop muti po pse nuk doli nje Shqipetare trim nje prekuror me gjak si italiani giovani falcone .

                        1. !
                         !!!

                         Me vjene keq per ndonjerin qe shpreson akoma tek keta gjoja prokuror, me mire te urojme t'ju harrohet emri sa me shpejte! SPAK eshte fytyra e piset e reformes ne drejtesi.

                         1. t
                          tata luigji

                          ik mor kelysh kurve,ti je nje e keqe e drejtesis,spijun,bashkepunetor me berishn meten ti do var bnythqir

                          1. B
                           Bardha

                           Ky ashte nje nga nevojtoret qe ka me shumice Shkodra si skuth frigacak,njeri pa moral,kur e permende shpellakun ky dhjet ne breke

                           1. H
                            Himarioti

                            Arben Kraja është kokë e këmbë i shitur tek kryekrimineli i kombit tonë, Sali Shpoellar Berisha. Nga ky asgjë nuk pritet. Ky, pas mbarimit të mandatit, duhet të shporret nga SPAK.

                            1. C
                             Cecua ka bicak

                             Te gjithe qe diskutojne dhe japin mendime por asnje si bie me te prisni qe geshtenjat tja u witin nga zjarri dhe tja u qrojne dhe populli shqiptar ti haje po te ini te sigurte qe sic ka ngrene ashtu do haje nje mut po nuk u ngritem vete me arme ne dore ate qe sbeme ne 90 duhet te behet tani kush ka bythe e ben po mos degjoni me spartak ngjelen keta tipa ne mangjes jane me perndimin dhe gjithe diten rrine me komuniste e filloj muhabet tjeter jo amerika do beje keshtu keto jane propagande e edi rames qe populli te rrije dhe te presi sic ka pritur tridhjete vjet mos i bjene bolet dashit.

                             1. P
                              Populli me legen ne bote

                              Po ky nga te korruptuarit paska frike po pse nga populli qe eshte vjedhur dhetirturuar nuk ka frike sepse jemi popull legen byth qire dhe presim te na rregullojne te tjeret dhe komunistet dhe spiunet tallin bythen me 50 burra gjirin e lalsit e ben hi megjith kete arben karin po do kete lezet ai mengjes kur te thuhet qe u dhje gjiri i kurvave.

                              1. E
                               Emigranti

                               Po kur more pis prokuror e pac harram rrogen e ketij popullit e te zencin hakat e atyre femijeve qe jane jetime prej dores te Sali nongrades

                               1. P
                                Predatori

                                Kryeprokuror legen. 3 vjet në krye të SPAK dhe arrestove vetëm 2-3 cironka dhe tek tuk ndonjë peshk qefull. Gjithë peshkaqenët po bëjnë qejf brenda dhe jashte Shqipërisë. Ptu farë e keqe, shpresoj të zhdukesh nga sistemi drejtësisë, o mashkull me koqe të tredhura.

                                1. a
                                 arqile

                                 Kraja e kreu misionin per mbrojtjen e kriminelit sale te shpallur nongrata nga sek.amerikan i shtetit tani duhet te hetohet.

                                 1. P
                                  Por mir mor Prokurore Putana detyrim Moral keni ju

                                  Po mir qe u pasuruan nga bandat e Krimin e Organizuar duke bashkpunuar me ato ,,,dhe kane sot Vila ,Hotele ,Prona, Biznese , Resorse _____-ne gjithe Shqiperine kta bij Kurve , qe shiten per "Prokurore apo Gjykates " se do bejne Drejtesi , qe s'kane asnji lloj morali e ndergjegje Njerezore e jo me per Postet e Detyren qe mbajne , por nji Detyrim ndaj Atdheut ,ndaj ktij vendi ,ndaj shoqerise ,popullit shqiptare , qe kan 31-vjet e rjepin ,tallen ,e denojne pa re drejte ,ja bene jeten te pajetueshme ne Shqiperi -kan kto Maskarenje qe degjeruan te gjitha institucionet e Shtetit duke i c'Vleresuar dhe kthyer Shtetin Shqiptare nji Shtet te tipit Mesjetare ?????????? Kta Gjaprinj qe tallen me shqipotaret qe nga Krykerma saleh brrisha ilirr mutaj e kta Prokurore duhen Zhdukur ne Emer te Popullit ,sepse Mafiozet nderkombetare me kto Putana na mban te Pushtuar ne shqiptareve .Kan gjetur Metoden qe mbeshtesin Shkerdhatat e Kombit per te pushtuar vende si Shqiperia ,qe nuk reagon si popull dhe i shkaterrojne jeten duke i vjedhur gjithcka gjase jetojne ne Demokraci .Nji Loje e ndyre me Demokracine qe e perdorin si Fasade

                                  1. q
                                   qytetar

                                   Ky mish i rrahur pregatitur per BIFTEK.

                                   Lini një Përgjigje