“Do t’ju kryqëzoj”, kush është shqiptari që kërcënoi me vrasjen e policëve në New York

18 Mars 2023, 10:05Kronika TEMA

“Do t’ju kryqëzoj”, kush është shqiptari

Autoritetet amerikane kanë vënë në pranga një të ri shqiptar, i cili akuzohet se ka bërë kërcënime para ditës kur zhvillohet Parada e Shën Patrikut në qytetin Yonkers në New York. Ridon Kola akuzohet se ka kërcënuar me vrasjen e oficerëve të pranishëm dhe kryebashkiakut në paradë.

“Kjo është ajo që terroristët duan të bëjnë. Duan t’ju terrorizojnë mendimet dhe t’ju bëjnë të keni frikë”, tha kryebashkiaku Mike Spano.

Një hetim zbuloi kërcënime shqetësuese të Kolës në rrjetet sociale. Sipas mediave amerikane, Kola dyshohet se ka shprehur mbështetje për ISIS dhe ekstremizmin radikal islam.

FBI-ja shprehet se ai i ka dërguar një mesazh direkt Policisë së Yonkers, ku shkruante: Do të kryqëzoj policët e Yonkers dhe shefat e tyre përgjatë rrugës McLean. Do të jetë një skenë tmerri… Allahu Ekberr.

32-vjeçari jeton pranë rrugës ku zhvillohet parada. Për këto mesazhe ai ishte pyetur edhe në të shkuarën nga autoritetet. Por këtë herë, Task Forca kundër Terrorizmit në FBI dhe Policinë e New York-ut e vunë në pranga.

Prokurori amerikan tha se këtë muaj, Kola lavdëroi Sayfullo Saipov, duke e quajtur vëlla. Saipov ndodhet në burg përjetë sepse përdori një kamion për të shtypur 8 persona dhe plagosi disa të tjerë.

Departamenti i Drejtësisë në SHBA ka bërë publike disa detaje nga hetimi ndaj Kolës. Më 9 Nëntor 2021 Kola ka dërguar një mesazh në Departamentin e Policisë së Yonkers ku shkruante në shqip: Do t’ju masakroj vajza të vogla.

Më 5 Dhjetor 2021 ai ka dërguar sërish mesazh. “Duke nisur nga nesër do të filloj të vras oficerët tuaj. Thjesht për ta ditur kush e bën, jam Ridon Kola, gjak shqiptari”, thoshte ai.

Ndërkohë ai ka vijuar me postimet dhe më 12 Mars 2023 ka postuar një fotografi me një sëpatë në dorë ku shkruante në shqip: Ejani tradhtarë, po ju pres.

“Do t’ju kryqëzoj”, kush është shqiptari

 

40 Komente

 1. P
  Parruca

  Gjak shqiptari? Ky do kete gjak arabi se ai qe ka gjak shqiptari nuk kercenon te zotin e shtepise qe e ka strehuar. Kjo quhet prerje ne bese dhe eshte nje nga gjerat me te renda ne kanun. Shpresoj ta mbyllin brenda per ca kohe te mira.

  1. R
   Realisti

   Mos ia vini re. Ka dashur me thënë gjak shpellari. Gjynah ka ngelur pa tru.do e ndez një qiri për Kolën.

   1. "
    "....nese gervish sadopak nje myslimon shqipfoles

    Ti gjakoset kolotripida tourkotsamit Rrahimondi,ki plehra turkoshqipfolese eshte ai qe kanos me jete edhe ketu ne Tema kristianet apo edhe Ramen......

   2. L
    Lirie Berisha hajdute e kusare nongrata

    Rrace muti maloku ky plehre qe njesoj si foltoristet e Salehut , Muli, Aldua, Strazua, Enno me dy n, Albana , Belindi etj turperojne Shqiptarine.

    1. R
     Roberto

     Kjo rrace e ndyre duhet zhdukur pa asnje hezitim.Gjaku i Shqiptarit nuk perfaqesohet nga llumra si ky. Me keta ka vetem nje gjuhe.Varja ne litar.

    2. L
     Lico

     Kanuni? Po ky vjen nga kanuni qe flet keshtu ´´kanunin e kane dhe mi-juins qe ai mbron : çeçeni ´´dhe nga fytyra e pandeha çeçen ´nje cecen ketu ne France therri mesuesin ´´´´ka nje lidhje te forte shpirterore mbasu dhe gjaku mes nje pjese te. Shqipfolesve me cecenet

    3. K
     Katnaret

     As Amerika nuk I ben njerez maloqet. Kafshe me bisht.

     1. L
      Lani

      Ky gjak shqiptari?!

      1. H
       Hiqni emrat e Shqiptarve o mbeturina Turke Otomane

       Unë habitem shume, pse keto mbeturina Turke islamike, mbane emra, por si do mose mbiemra, të vertet shqiptaresh. Edhe Kola edhe terrorist Turk, sikur keto të dyja nuke shkone bashke. Hiqni emrat, dhe mbiemrat, e Shqiptarve o mbeturina e njerzimit Turko islamike.

       1. I
        Interesant

        Yep. E drejte!

       2. J
        Jorgo

        Gjak muti je ti. Kola nga katolik je bere jenicer islam, ptu fare e keqe

        1. s
         shqiptari Katolik

         Jorgo janullatisin ne bythe ta qifshin Katoliket .Kisha Greke jane Terroristet me te Medhenje ne Ballkan

         1. B
          Bam Bum

          Katoliket I Dhesin Motrat Tek Orthodhokset Serb per nji Lope Po mbylle kamaren…Ballkani eshte influencen e Bizantit qofte Orthodhokset Apo Ottomanet..hidhu ne Vatikan te lepish Loqe pEdofilash

          1. J
           Jorgo

           te puno bytha para mendjes ty... lexoje edhe njehere komentin o toc kuklle, nuk kam gje me katoliket, (pervec atyre qe per inat te sime vjehrre flene me mullixhine si puna jote) perkundrazi

           1. R
            Robert

            Po se kuptove cthote zotnia ´´ai thote je kthyer nga katolik ne jenicer ´ai sfyen katoliket ´Por ju jeni njesoj ´dhe fytyrat ngjajne shume me cecenet

          2. A
           At Fishta

           Ridon KOLA..mysliman...bini mor trajma bini..ka hyp turku n'maje t'Merdit's..shnoshe gjaja e gjalle

           1. L
            Luizi BB

            Ca surrati, vk :)

            1. B
             Black Jack

             Guantanamo !!!! Good for him all life Mf

             1. K
              Kush i afron kto Lajme ne kte Gazete ?!

              ndoshta jane pollica grek ose serb -qi provojkojne shqiptaret ,qellimishte me i qit si dhunues me spata .shqiptaret duhen me dit ,se raste te tilla jona prezente ne europe ku police me origjine serbe ose greke , sulmojne qellimishte shqiptaret ,pa asnji arsye ,dhe i provokojne qellimishte ,pasi i pergjojne interentit etj etj . Nuk jam per reagime te tilla si ky ne Foto , as demostrative ,por ne Heshtje ,gjeje kush eshte dhe plasja Mutin ne Surrate gerrko srbit Hienave antishqiptare,qe kudo jane provokojn shqiptaret duk shfrytezuar Postet e Fake Nenshtetsite e tyre .

              1. P
               POPULLI

               Ja dhe avokati ISLAMIK po na mbush mendjen me polic serb apo grek. O ISLAMIK ky ashte arrestuar ne amerike o KARAGJOS.........

               1. P
                Proganda Greke ne Medie s'njeh Kufij

                POPULLI = KRIMBI FILOGREK I JANULLES = MUT HALEJE . Terroristet me te Medhenje te Shqiptareve jane greko serbet si Ty pederast i kishesah greke ,jo shqiptaret . /////////////////////// Un s'jam Islamiste por nji Shqiptare realist dhe shpreh Realitetin ktu .Se te pelqen ose jo ty Krimb qe zvarritesh Kishesh Terriste Greke as qe me krruen Bolet , sepse un mbaj ne duar Flamurin Kuq e Zi jo brekt e Pderasteve apo hineave greko serbe si jopak Krimba Haleje si ty ktu ne kte hale

               2. A
                Adi

                po ik mor kar muti ti qenke ne idiot se ky .shkoni mor muter ne arabi çdoni ne perendim

                1. B
                 Berti

                 Po filmi i holyvoodit per ate tropojanin qe mori peng vajzen e nje oficeri te FBI ne amerike e béne greket ? Nje pjese e kombit pa dallim feje jane njesoj ´te dhunshem e agresiv ´´po lene jam kudo Anglî, France, Amerike ´pse tju hidhet faji gazetareve ´´

                2. M
                 Mondi Barcelona

                 Per mendimin tim ky eshte semure mendor Ky nuk duhet arestuar por duhet çuar ne Spital Psikiatrik per kurim

                 1. I
                  Injoranti

                  Futini i koqe ...., ketij karit!

                  1. T
                   Totololi

                   Sa popull i vogel e sa shume plerhra nxjerrim. Ka nje disproporcion te madh.

                   1. T
                    Taulant

                    Nuk kishe gje tjeter per te na treguar debil.

                   2. k
                    ka dasht me i nda me dysh kafken gerrkut

                    eshte fakenews e hudh nga krimbat e kadavres janulles ktu .kane 32 vjet qe bejne propagante antishqiptare ne mediet e gjithe Botes duke financuar gjithcka te nxijne figuren e shqiptareve ne Bote . Shikojini zvarraniket e temes gerrqirat e mutit janullatosa si qelbin Mediet shqiptare dhe nga goja s'u shqiptet ai i Turkut e Arabit .E kane pororsi nga Gjapri i Zi janullatos qe te sprucojne helm kunder shqiptareve fara e ndyre e Njerzimit . Edhe ky FakeLajm i hedhur ktu sot ,eshte pjes e veprimtarise Terroriste te Janulles kunder Shqiptareve dhe kte e kuptojne leht te gjithe shqiptaret . ta qe pellasin ne komente e shajne Shqiptaret jane pikerishte ata Krimbat filogerrk

                    1. D
                     Dajti

                     Ky eshte i semure mendor.

                     1. P
                      Pellazgu

                      Nuk ka shqiptar, ka mongol dhe anadollak. Sperma osmane mbizoterron neper gjallesat korrake. Oh sa mire me qene pellazg...

                      1. T
                       T

                       Idjot nereni dhe futini nja 20 vjet burg dhe te qij veten e vet pastaj .rrace e poshter .2023 akoma me allahu ekber debila .

                       1. A
                        Aron

                        Mire ja kane bere qe e kane arrestuar. Burgim me jete felliqsirave te tilla.

                        1. S
                         Salkrimineli

                         Duhet ti bejne egzaminim psiqik se nuk eshte normale e gjitha kjo.

                         1. g
                          genti

                          Shqiperia prodhon gogola te cdo kalibri ....me e keqja eshte qe ketyre gogolave ju jepet mundesia e nje jete ne perendim dhe pastaj krijohet perceptimi se shqipot jane te gjithe kriminele .....

                          1. E
                           Eri

                           Dora e agjenturave greke.Duan te na prishin imazhin me USA.

                           1. …..

                            Me policine e USAs kruajeni, kujton pisi se ka te beje me policat tane qe dalin dhe kerkojne falje edhe kur hajn grushte

                            1. E
                             Eni

                             Na moren fytyren kta kafshe....mos e nxirrni me talebanin.

                             1. a
                              akuzohet ky Shqiptari se Ka qir Greke ne bythe !

                              fajin eshte pederasteve te Botes Greket e jo shqiptarit ,Kjo foto eshte produkt i Medieve te Athines .Si nuk ju vjen turpe moe Pederastet e Botes . C'jan kto karagjozlleqe qe postoni medieve shqiptare .Absurde . Qekeni vertet rraca me e ndyre e Njerezimit . Shqiptarit ju pdéderasta Gjaprinjet greke i lepini Carin .tani hani Mut se Haleja Shqiptare ka plot

                              1. E
                               Edmond brahimi dhe Elvis naci me grate.

                               Islamizmi eshte gelbaza e kombit shqiptar.

                               1. f
                                fukaraji23

                                Mos u merrni me plehra, pastroheni nga te gjitha te keqijat qe po ndodhin ne cdo drejtim, por rruga ne te cilen shoqeria po shkon eshte e rrezikeshme dhe vete asgjesuese pa te ardhme..

                                Lini një Përgjigje