"Familja Hoxha kanë lëvizur me eskortë, kanë nuhatur rrezik" - Artan Hoxha për sulmin ndaj TCH: Mesazhi, jo për gazetarët...

28 Mars 2023, 09:11Kronika TEMA

"Familja Hoxha kanë lëvizur me eskortë, kanë nuhatur

Artan Hoxha e ka quajtur sulmin ndaj Top Channel me kallashnikovë, një ngjarje "tipike mafioze", një mesazh ndaj pronarëve të televizionit. 

I ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit", Hoxha tha se mesazhi nuk duket të ketë qenë ndaj gazetarëve apo punonjësve, por ka dashur të tregojë se agresorët nuk pyesin as për shtetin, duke goditur një televizion pranë qeverisë. 

Hoxha foli gjithashtu për familjen Hoxha, aksionerët e televizionit Top Channel, duke deklaruar se ato kanë qenë gjithmonë të shoqëruara nga badigardë dhe sipas tij "ose janë kërcënuar në të shkuarën, ose kanë nuhatur rrezikun". 

"Me aq sa kam informacion, ato (familja Hoxha) edhe më përpara kanë lëvizur të shoqëruara me eskortë sigurie.  Kanë qenë të shoqëruara, sepse ose kanë qenë nën kërcënim, ose kanë nuhatur rrezik. Dua të kujtoj një skenë, kam qenë në një lokal dhe në tavolinë kisha tre vetë, dy aksionëre, një në Digitalb dhe një në Top Channel dhe ishin me eskortë, vetëm unë isha me duar në xhepa. A ka patur kërcënime? Nuk më çudit.

Me botuesit ka patur vazhdimisht probleme. Sot Top Channelit i ka vajtur një grup të FNSH. Sa është vlerësuar ky kërcënim? Në këto kushte nuk ka zgjidhje tjetër, përveç bashkëpunimit me agjensitë e zbatimit të ligjit.

Kjo ngjarje ishte qartazi një kërcënim. Nuk synonte të eleminonte askënd fizikisht. Ky është rast tipik mafioz. Ky kërcënim ka dy drejtime, një ndaj objektit kryesor dhe drejtimi i dytë, për të treguar se nëse të kanë dhënë garanci nga pushteti, po të tregojmë se këtë garanci e ke kot sepse ne nuk pyesim as për pushtetin", tha Hoxha. 

"A kanë patur interes të godasin gazetarë? Në pozicionin që ndodhet Top Channel, ke 100 mënyra për të goditur këdo nga ata. Pra nuk ka të bëjë me emra konkretë të stafit. Pra asnjë gazetar nuk ka qenë objekt i goditjeve të tilla.

Të dy këto element tregojnë se autorët nuk kanë patur asgjë personale me gazetarët e Top Channel. Ata kanë goditur fasadën e televizionit. Pse them se objektivi ka qenë Top Channel? Ngjan shumë me ngjarjen e Don Boskos.

Top Channel thotë se sulmi ka të bëjë me lirinë e medias dhe me atë që përfaqëson ky televizion.

Sulme të tilla, zakonisht janë bërë, u dogj Koha Jonë dhe e dimë që e bëri shërbimi sekret, pra shteti. Në 14 shtator u sulmua RTSH, nuk u hetua, por e pamë kush e bëri dhe si e bëri. Pastaj ngjarjet e tjera, janë goditje ndaj gazetarëve. Edhe ata janë pa autorë. Edhe ngjarja e Elvi Fundos është pa autor. Edhe ngjarja para dy muajve, u godit Adriatik Doçi, u bë zhurmë e madhe, por nuk u mor vesh asgjë edhe pse u arrestua një person. Sot e kësaj dite nuk e dimë se çfarë ka ndodhur.

Në rastin konkret, nëse edhe kjo ngjarje, në prag të fushatës elektorale, se janë shumë faktorë… Policia po përpiqet të gjejë nga mund të ketë ardhur, duke u munduar të lidhin që nga gjykimi për aksionet e televizionit, por nuk ka element të qëndrueshëm. Edhe ato që dolën për shitjen, aty ishte bërë tentative për të kryer shitjen, nëse gjykata do të jepte vendim për t’u hequr pronësinë atyre që e ka.

Sot jemi para faktit, që ky sulm ka sjellë një mesazh të fortë.

Janë shumë pista. Është folur edhe deri për Big Brother…. Ky atentat hyn tek atentatet me kosto të lartë organizimi. Këtë mundësi nuk e kanë shumë grupe për ta bërë.

Ëhtë një ngjarje, që autoritetet duhet të lënë gjithcka dhe të merren me të. Reagimi i opinionit publik dhe trauma që ka shkaktuar te shoqëria, është e jashtëzakonshme.

Kur goditet një media si Top Channel, e mendoni dot se çfarë mund t’ju ndodhë të tjerëve? Imagjinoni dot?", deklaroi Hoxha. 

17 Komente

 1. D
  Dy jane pistat kryesore ,Gangot qe sfidojne Shteti

  Banda e Lalzit dhe vegla e tyre Spak ! Te tjeret harroini . Ata qe nxisin krimin ne Shqiperi kto 32-vjet dhe qe injorojne Shtetin qellimishte jane Bordellua e Dreqesise .Nqs Spak deklaron se nuk dua te Hetoj Dy Kriminelt e Shtett Shqiptare saleh hamutaj ,dy Kryeshkerdhatat qe kan ne Bodrumet e tyre te Vilave Kufoma pafund shqiptaresh , atehere cfar presin idiotet e asaj Bote aty me ? Qe te dalin Lopcaret e Spak dhe kercenojne direkt Qeverrine ? Aty njerzit bejne budallain se i peqen ,nderkohe qe Lopcari Spak ta thote hapur :S'dua te bej Drejtesi : Gazetari e populli shqiptare i thot ; Jo .S'mund ta besojme ! Hahahah e kuptoni ju se me cfar truri skicofrenesh kemi te bejme ne ate vend ? Dhe mbasi flene me gjaprinjt Helmues ne krevate ,ngrihen megjezeve dhe gerthasin , na Helmoj kjo Qeverri ,s'po jetojme dot si njerez etj etj karlliqe idiotesh te papare ne Bote . Vazhdonni tani kakofonine e Llapaqenve ne TV

  1. P
   Pilo Lala

   Artan Hoxha mund te flasi 2 ore papushim, dhe te mos thote asgje. Lexon gazeten si puna ime, fillon komenton ato qe i dine te gjithe. Gazetar investigativ eshte Adriatik Doci, qe dorezon fakte, deshmi atje ku duhet, i ka vene nen hetim gjithe kokat e korrupsionit. Artan Hoxha dhe Klodiana Lala jane investigatore te llafeve, jo fakteve.

   1. E
    Eni

    I degjove üergjimet per Tkun tat...ai duhet arrestuar....gjobaxhi...

  2. T
   Tata luigji

   Gazetari dhe porhuaj te gjitha mediat jane nje toke e djegur nga oligarkia ruse,luksi dhe abuzimet ne emer te gazetaris ka kete perfundim me vjen keq qe u vra pal kola dhe jo shenjestra. Gazetaria dhe mediat kane nevoj per nje celizem gjigand perndryshe kallash kane perseri kamikazet, shkelja ne nje plag te hapur dhemb, mos habiteni se abuzimi dhe luxsi ka nje kufi Irfan Musabelliu nje shembull i fresket. Ne ndihme te ketyre bandave jane dhe dy ujqerit e plagosur SALIH BIN LADEN DHE LIKE HAJDUTI BAC U KRY

   1. e
    edi

    Eshte per tu habitur sepse Rama mburret me drejtesine qe ka bere mburret me njerezit qe ka zgjedhur ne drejtesi dhe sipas komentuesit me siper se vetem dy qenkan rruget per te bere drejtesi fajin e paska Berisha. Nuk e kuptoj se kush e drejton shtetin ?! Kur drejtesia denon ndonje nga opozita apo si ndodhi me rastin e vules se PD-es ju mburreni me kete kurse kur drejtesia denon hajdutet e Ramesdrejtesia qenka akoma ne duart e Berishes !

    1. S
     Sali Legeni

     Autori quhet Sali Saleh Al Berisha: nuk e kuptoj se cfare kerkon policia?

     1. p
      popullit i ka ardhur ne maje te hundes krimi

      eshte e qarte ajo . kush tjeter ? ka 32-vjet qe shkaterron ,vret ,tradheton ,tjeterson pronat e Shqiperine varferoj shqiptaret dhe kriminalizoj gjithcka ,sa shqiptaret nuk ndihen me komod ne bendin e vet e iken , dhe per cudi , asnji Prokurore (kta meshkuj Kurva me gra Putana ) nuk e shikojne shpellarin lol ! Ktu o me ve kujen ose mi shkerdhy grate gjithe porkurorve ne ate vend qe nga kryekurva cela

     2. V
      Vezhgusi

      Autori dihet

      1. a
       altin

       budallaleqe ,fajtoret kerkojini tek formatet idiote qe eksitojne miletin

       1. A
        Arian

        Po thuaj nje gje konkrete o legen po na ben kroniken sikur nuk e dine njerzit dhe ku eshte top chanel prane qeverise

        1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

         Ora kur ka ndodhur ngjarja, tregon se nuk ka qenë sulm ndaj gazetarëve,por sulm ndaj stafit të bigbrother Albania.

         1. I
          IPANJOHURI

          Ky eshte nje gazetar qe ka shume llafe dhe pak brume derdllet neper televizione dhe ata qe e degjojne u duket e cuditeshme qe ky i ditka te gjitha . Por pse nuk denoncon asnje ne prokurori ??? Dhe pasi e kane degjuar dhe jane shushatur mileti si budallejte therrasin ja ku jane provat cfare ben prokuroria .Pra zoti ARTAN si gazetar vetem irriton budallejte qe e degjojne me goje hapur.

          1. I
           IPANJOHURI

           Ky eshte nje gazetar qe ka shume llafe dhe pak brume derdllet neper televizione dhe ata qe e degjojne u duket e cuditeshme qe ky i ditka te gjitha . Por pse nuk denoncon asnje ne prokurori ??? Dhe pasi e kane degjuar dhe jane shushatur mileti si budallejte therrasin ja ku jane provat cfare ben prokuroria .Pra zoti ARTAN si gazetar vetem irriton budallejte qe e degjojne me goje hapur.

           1. "
            "BOHOTINA"

            "Fajin e paska Berisha" thote nje komentues me lart. Kete shprehje e perdor kinse na ve ne loje, qe me demek Edi ka 10 vjet (10 vjet i mbush me 19 shtatorin e vitit 2023) dhe tani cdo gje qe ndodh i faturohet kesaj qeverie. Sa medioker. Pyes: Kush e goditi kete kodosh shteti qe ne embrion, ne cdo qelize qe nga 22 marsi i 1992 ??? Madje qe nga 2 prilli i 1991 me vrasjen e 4 veteve ne Shkoder se i mbaroi durimi MORTJES te hipte ne pushtet. Embrioni, qelizat tani jane kancerogjene dhe nuk ka shejtan mbi dy kembet ta bjere ne terezi.

            1. L
             Lexues

             Nese keta te Topit kane marre kercenime dhe nuk i kane ndare me policine dhe punonjesit e sigurise i bie qe rojen e kane ekspozuar ne menyre te papergjegjshme ndaj rrezikut. Shpresoj qe familja e te ndjerit te marre nje demshperblim dinjitoz nga punedhenesi megjithese gjykatat tona dihet si jane.

             1. P
              Pilo Lala

              Shume gjykim i sakte. Top Channel duhet te pergjigjet nqse ka neglizhuar ruajtjen e jetes se punonjesit. Duhet te njoftonte policine per cdo kercenim.

             2. A
              Arti

              VEC HALES SALI B.Q DHE ILIR MUTIT ASNJE NUK E BEN HALEJA SHPELLAR PARA 3 DITESH FOLI KERCENOI KY PLEHR DHE FAR E KEQE QE SPAKU RRI DUAR KRYQ NUK E FUT NE BURG.

              Lini një Përgjigje