KLGJ pranon dorëheqjen e dytë të Artan Gjermenit

19 Shtator 2022, 22:40Kronika TEMA

KLGJ pranon dorëheqjen e dytë të Artan Gjermenit

Nga Edmond Hoxhaj

Këshilli i Lartë Gjyqësor, KLGj vendosi të hënën më 19 shtator të deklarojë mbarimin e statusit të magjistratit për gjyqtarin e Tiranës, Artan Gjermeni. Vendimmarrja e KLGj-së erdhi pas dy kërkesave për dorëheqje nga detyra të dorëzuara gjatë muajve të fundit nga Gjermeni.

Kërkesa e parë u dorëzua prej Gjermenit në KLGJ më 24 maj, por deri në muajin korrik nuk u mor vendim. Më 15 korrik, Këshilli njoftoi se e ndërpreu procedurën e përfundimit të statusit për gjyqtarin Gjermeni, pasi ai u tërhoq nga kërkesa për dorëheqje. Në vijim, më 13 shtator ai dorëzoi një kërkesë të dytë për dorëheqje, e cila u shqyrtua dhe u pranua nga KLGJ brenda javës.

Anëtari i Këshillit që relatoi projektvendimin për kërkesën e dytë të Gjermenit, gjyqtari Klodian Kurushi sqaroi se objekti i parashtruar në të dy kërkesat mbetej i njëjtë. Gjermeni sqaronte se po hiqte dorë nga funksioni i gjyqtarit, pasi kishte vendosur të ndiqte një stad të ri në karrierën e tij, duke u impenjuar si pedagog pranë një universiteti jo-publik.

Dorëheqja është një masë e parashikuar në reformën e vitit 2016, që u mundëson magjistratëve largimin nga sistemi pa iu nënshtruar procesit të vetingut, por me masë përjashtimi prej 15 vjetësh nga sistemi. Mbi 86 magjistratë kanë dhënë dorëheqjen që prej fillimit të procesit të vetingut.

Prej afro tre vjetësh, gjyqtari Artan Gjermeni i është nënshtruar procesit të rivlerësimit në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, KPK, në cilësinë e subjektit të rivlerësimit. Deri në vendimmarrjen e KLGj-së për mbarimin e statusit të magjistratit për këtë subjekt rivlerësimi, Komisioni nuk ka njoftuar kalimin e çështjes së tij në seancë dëgjimore.

Gjyqtari Gjermeni, me një karrierë të gjatë në drejtësi është një ndër magjistratët më të lakuar në vend, kryesisht për shkak të akuzave të ngritura ndaj tij në vite prej ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili e ka akuzuar si anëtar të bandës së Aldo Bares. Në atë kohë Ministria e Drejtësisë kërkoi shkarkimin e Gjermenit nga detyra e gjyqtarit, por tentativa dështoi pas votës kundër të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, në të cilin Gjermeni ishte anëtar.

Gjyqtari u bë objekt i medias edhe pasi u raportua i plagosur në vitin 2018 dhe për një sërë vendimesh kontradiktore. Së fundmi ai u akuzua nga opozita sërish për shkak të vendimit të tij në të ashtuquajturën çështja “Babale”.

3 Komente

 1. I
  Imigranti

  Gjermani eshte nje maskara, mafioz, I paskrupull, me njemije te zeza te tjera. Mjere drejtesia dhe ata qe kerkojne drejtesi nese vazhdojne te jene pjese e drejtesise monstra si Artan Gjermeni. O zot, shpetoje kete vend.

  1. E
   Eltoni

   Ky Gjermemi eshte nje kryeplere, nje lekist i papare, krye i korruptuar. Ky i bente te pafajshem kriminelet, hajdutet, pse??, sepse ata i jepnin zarfa to formatit te letres A4 plot me para, jo zarfa poste te vegjel. Ndersa te demtuarit, i shpallte fajtor, plus i fuste dhe ne burg. Di shume raste qe disa qytetare qe ishin viktima te dhunes, humbjes se parase, ky mut Gjermeni i denonte se nuk merrte para. SPAK-u duhet ta hetoje kete bythqir lulishtesh e t’ja sekuestroje pasurine qe ka bere ne kurriz te te pafajshmeve. Ju befshin ato para ilace brez pas brezit per kete monster.

   1. C
    Cekici qe do kthehet be Varre...

    Ti Artan Gjermeni...do shofesh FERRIN MBI TOKE... Je njeriu me I peshtire dhe me I poshter. Nuk do tja hedhesh me manovra joooo O KURVE BURE.

    Lini një Përgjigje