Ky është Arben Imeri, ekstremisti që dyshohet se do vriste Lulzim Bashën, Berisha akuzoi Ramën

19 Shtator 2022, 18:59Kronika TEMA

Ky është Arben Imeri, ekstremisti që dyshohet se do vriste Lulzim

Arben Ymeri i njohur me nofkën “Japani” sipas mediave kosovare është një ndër personat e dyshuar në lidhje me atentatin në vitin 2017 ndaj ish-kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Ymeri ka lindur në Prishtinë më 27 gusht të vitit 1981 dhe njihet si praktikant radikal i fesë islame si dhe si ish-luftëtar xhihadist në Siri.

“Japani” nuk është një emër i panjohur për policinë pasi rezulton një person me rrezikshmëri të lartë.

Kujtojmë se ditën e djeshme hakerat kanë publikuar emailet e ish-drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano me vartësit e tij kur ishte në krye të anti-tetorrit.

Aty flitet qartë se Lulzim Bashës po i rrezikohej jeta nga një atentat i mundshëm nga Alban Ymeri, Afrim Morina nga Gostivari dhe F.G, shtetas kosovar.

Madje në këto emaile rezulton se Bashës i ishte shtuar numri i efektivëvë të cilët merreshin me ruajtjen e tij asoj kohe.

Emri i Alban Ymeri përmendet disa herë në këtë raport të policisë. Në fund të vitit 2019 ai ishte pyetur për shkaqet e udhëtimit drejt Shqipërisë dhe gjatë kontrollit të telefonit atij i zbulohen 29 numra telefoni.

Siç bëhet me dije në këtë raport, në 2019 Ymeri ka komunikuar me një numër telefoni në Monako, dhe me numra të tjerë të familjes që tregojnë se ai ishte i interesuar për të udhëtuar në Angli. Gjatë këtij viti ai vjen në Shqipëri dhe konkretisht në Durrës dhe përmes Viber komunikon në serbisht e anglisht për të garantuar largimin drejt Britanisë së Madhe.

Nga hertimet evidentohen edhe përgjime të tjera në Gmail dhe Facebook nga të cilat Prokuroria thotë se nuk siguroi të dhëna konkrete.

Alban Ymeri sipas organeve diskuton për probleme personale dhe më tej hetuesit theksojnë se nuk janë gjetur lidhje të këtyre personave me të tjerë që të krijojnë bindjen për kryerjen e veprave të dyshuara dhe nuk janë konstatuar veprime që të vënë në rrezik jetën e kryetarit të opozitës.

Ky vendim i pushimit të hetimeve ju njoftua në mes të javës edhe Antiterrorit.

Përveç këtij rasti, Ymeri ishte arrestuar edhe në Kosovë në vitin 2016. Ai, fillimisht dyshohej që së bashku me Alban Kelmendin nga Ferizaj e Kujtim Kurtin nga Gjakove dhe Kushtrim Ramën nga Rashkoci i Gjakovës tentuan një sulm terrorist ndaj Manastirit të Deçanit.

Siç raportohej, Ymeri së bashku me tre të dyshuarit e tjerë ishin parë me uniforma e të armatosur.

Vetëm më pas, me 6 shkurt të 2016-ës, Gjykata Themelore në Pejë u kishte caktuar masën e paraburgimit prej 1 muaj.

Po në atë vit shtëpia e Alban Ymerit ishte bastisur nga Policia e Kosovës derisa i ishte gjetur një armë. Për rastin ishte deklaruar edhe babai i tij, Sylë Ymeri. Ai kishte pohuar se djali i tij kishte ndryshuar sjelljet teksa shtone se Arbeni sipas tij shoqërohej me persona të pa njohur.

Madje Sylë Imeri i kishte bërë thirrje Bashkësisë Islame të Kosovës të ndërmerrte diçka ndaj personave të cilët po arrinin t’i indoktrinojnë të rinjtë në një islam ndryshe nga ai tradicional.

“A.Y, i datëlindjes 27.08.1981 nga Prishtina, i njohur me nofkën “Japani”. Praktikant radikal i fesë Islame, ish luftëtar xhihadist në Siri dhe lidhje me element radikal që kanë luftuar në Siri. Njihet si një person me rrezikshmëri të lartë. Është arrestuar në janar 2016, pasi është gjetur në rrugën e manastirit të Deçanit me uniformë dhe armë, së bashku me shtetasin Alban Kelmendi nga Ferizaj, Kujtim Kurti nga Gjakova dhe Kushtrim Rama, nga Rashkoci i Gjakovës”, thuhet në raportin e Policisë.

15 Komente

 1. E
  Endri

  Lulzim Bashen ka dashur ta vrase Salih Ram Berisha qe me vone ta shpallte hero te demokracise si Azem Hajkarin dhe te ngrinte popullin kundra Edi Rames Per kete ka perdorur miqte e tij kosovar dhe maqedonas

  1. I
   Islami rreziku numer një për kombin Shqiptare

   Unë e kame thën me kohe se Turqit shqip foles sote jane rreziku numer një për kombin Shqiptare..

   1. g
    ghianulatos kolotrypidas

    edhe ju pederastet e greqise nuk jeni me te mire

  2. E
   Endri

   Lulzim Bashen ka dashur ta vrase Salih Ram Berisha qe me vone ta shpallte hero te demokracise si Azem Hajkarin dhe te ngrinte popullin kundra Edi Rames Per kete ka perdorur miqte e tij kosovar dhe maqedonas

   1. 1
    19

    Rrace e poshter serbe te shkartisur me turq .se shqiptar nuk jan kta na kan turperu neper bot .ju qifsha sulltan hamitin.

    1. L
     Lala i Mezeqesë malok si Ju

     Alban, emrin pse ia ka vën?

    2. l
     lexuesi

     Gazetaruc te" kazanit ç'fare lishje ka Arben Ymeri me Alban Ymerin,ose me shqip kush donte ta vriste nga keta te dy?

     1. A
      A

      Keta mbeten duke vdekur per Kalifatet e arabve o jeni ne evrope me toke o bastardha Ose jeni kristian te islamizuar Ose bastardh te mbetur ketu. Shkoni jetoni ne arabi se ketu nuk ka histori islami ka ardhur me lufte. Shikoni fytyre te poshter Aziatike. Mire ja u ben Israeli ketyre qe pasi I vret ju rrafshon dhe shtepine e fisin

      1. T
       Teo

       Ti o I shkret je analfabet e jep mendime per nje fe qe perfaqesohet NGA nje e treta e botes. Akoma se ke.kuptuar qe radikalizmi ekziston aty Ku Ka injorance ,ne shqiperi e kosove. NE vendet Arabe as e rruan njeri as e qeth njeri se vjen ti si I huaj apo CA besimi ke. Un Kam jetuar me vite e akoma jetoj NE vendet Arabe dhe pse si perkas besimit te tyre,Jo vetem ne.lindje te mesme po dhe ne Marok e Tunizi e prap radikalizmi si te NE e kosove nuk.ekziston ne ate nivel. Ti ke.me shume te mbuluar gra,ne kosove ,maqedonii e shqiperi sec ke.ne Marok,Tunizi apo dhe ne Emirates apo Oman. Se Jane CA kokrra pemthym si kta NE artikull ,sdo te thot qe Jane te gjith terrorist. SA krime kane bere katoliket neper bote ne emer te fese,qe NGA afrika e gjer ne Ameriken latine ,e askush si Quan te gjith terrorist. Ka.me.keq se me vra tjetrin per vije e ujit,te oborrit.apo se te pa dikush shtrembet e te gervishi makinen,si ndodh te NE. Ather sipas teje.i bie te jemi te.gjithe kriminela.. Mund te jesh ca besimi ta Ka qejfi,po e ke.ne gjak krimin,sta Ka fajin as katoliku,ortodoksi muslimani apo budisti

      2. A
       Askushi

       SALI SHPELLKARI E KA BER , KY PLEHR SOLLI BUN LA DENIN NE MAMURRAS E COI TEK FUFT KY HALE E SHQIPERIS SI NUK PO VDES KURVA E TROPOJES DHE VICIDOLIT SI NENA VET SUPER KYRV KUR E NGJIZI ME SERBIN ME VJEN KEQ QE E THEM POR TROPOJA KA SHUM KURVA E SHUM HAJDUT E SHUM TE PABES NJEREZ PA KARAKTER DHE KETE E KAM ME PROVA IMORAL NE KULM DHE SUPER HAJDUT U SHOFT RACA E TYRE E NDYR .

       1. Çekiçi

        Sali krimineli deshti ta vras Lulin per hajnit qe i ka bë vet Sala ta akuzonte Lulin Sala ka vrarë te gjithë shoket e vet se ka qenë nxenes i Enverit dhe në demokraci ka vepruar njejt si në komunizem

        1. A
         ABC

         Kush i riatdhesoi këta bol3t e kalifatit dhe më pas i la të kullosin të lirë të dalin përpara drejtësisë.

         1. I
          Islamqenerve u Ka ngelur sperma e turkun tek femr

          sa thelle e ka derdhur sa qelbeni kur kaloni ruges.

          1. I
           Islamqenerve u Ka ngelur sperma e turkun tek femr

           sa thelle e ka derdhur sa qelbeni kur kaloni ruges.

           1. M
            Muhamet mutmuti

            Ymeri gruaja e ymereve dhe ramadaneve qe una shkerdhyer derri .

            Lini një Përgjigje