Kreu i ri i SPAK, Yuri Kim: Procesi të jetë transparent, pa manipulime

22 Nëntor 2022, 17:18Kronika TEMA

Kreu i ri i SPAK, Yuri Kim: Procesi të jetë transparent, pa manipulime

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim ka kërkuar që gara për kreun e ri të SPAK të jetë transparente.

Përmes një statusi në Twitter, Kim shprehet se procesi i përzgjedhjes duhet të jetë pa manipulime nga ata që kërkojnë të bllokojnë ose ndikojnë në drejtësi,

“Tani që kandidatët për kreun e ardhshëm të SPAK janë konfirmuar, është thelbësore që procesi të jetë transparent në mënyrë që shefi i ardhshëm të zgjidhet në bazë të kualifikimeve dhe historikut dhe të jetë i aftë dhe i vendosur për të intensifikuar luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. 

Procesi i përzgjedhjes duhet të jetë pa manipulime nga ata që kërkojnë të bllokojnë ose ndikojnë në drejtësi, nga ata që preferojnë mënyrat e vjetra dhe për rrjedhojë kundërshtojnë reformën në drejtësi. 

Taktika të tilla i përkasin një të shkuare që ka dëmtuar shumë. SPAK, si reforma në drejtësi, duhet të jetë e ardhmja e Shqipërisë”, ka shkruar ambasadorja Kim në Twitter.

Të hënën, Këshili i Lartë i Prokurorisë ka miratuar listën për kandidatët për drejtues të SPAK, të cilët janë: Adnan Xholi, Altin Dumani dhe Edvin Kondili.

Ndërkohë KLP ka administruar edhe platformat e tyre, dhe sipas ralacionit ata plotesojnë kushtet ligjore.

4 Komente

 1. s
  shpresojm mos na sjell perseri noj nga fisi Llalla

  ktyne u besohet gjithcka .jan djalli vet

  1. F
   Free mind

   Po kukull e tredhur do jete, si ky qe iku! Kur Amerika me SPAKun dhe qeverine prej bolesh, nuk heq dot nje gomar te dekompozuar si Sali kerma, si mund te heqe Vladimir Putin ne krye vendit me te pasur me risurse dhe ushtarakisht me te forte te botes me mijera mbushje berthamore?! Nese! Drejtesia nuk ju desh per kermat, por qe te mbani peng prej koqesh Shqiperine e se ardhmes.

   1. D
    Donna Wolska

    Lama si shiu ti këtë Londinezen e në të , të ardhëshmen e përkryr kohë , prije , në të dhimbet aq , pa prikë . Në të dhimbet Kaq principi e fjala e lënë dëshmi dëshire . K'aq vac'cum në të tashmen , në Londinezen jo principatë por Republique d'Albanie e thotë gjithashtu që , n'a mungojnë të klasit Liganë , e do duhet ti vendosin , në mos , kontinentalë oksitanë , jo orientanë .

   2. S
    Silvia Conte

    Pse mos të programojmë një ALEXAN ( HologramiQ ) që të jemi të qetë se kush do plotësojë kushtet e marrë vendimin gjykues . Fallco . Frikë . Falkone -sindrome . Fundja do sabotojnë Hologranin AlexiaQ .

    Lini një Përgjigje