“Luftë” në kufirin mes Shqipërisë dhe Kosovës

26 Maj 2023, 16:20Kronika TEMA

“Luftë” në kufirin mes Shqipërisë dhe

Policia shqiptare njofton për një shkëmbim zjarri në kufirin e gjelbër mes Kosovës dhe Shqipërisë, në afërsi të Morinit.

Sipas tyre, persona që merreshin me trafik të qenieve njerëzore, qëlluan në drejtim të efektivëve policorë e këta të fundit iu përgjigjën më të shtëna në ajër, duke shkuar deri të arrestimi i trafikanëtëve.

“Goditet një grup i strukturuar kriminal që organizonte dhe drejtonte një rrjet të trafikut ndërkombëtar të emigrantëve nga vendet e treta, nga Greqia për në Shqipëri, Kosovë dhe Serbi, me destinacion final shtetet e BE-së.

Të armatosur organizonin dhe drejtonin veprimtarinë kriminale të kalimit të paligjshëm të emigrantëve nga vendet e treta, përmes kufijve të gjelbër, mes Greqisë, Shqipërisë, Kosovës dhe Serbisë, vihen në pranga 6 shtetas sirianë dhe algjerianë, si dhe shpallet në kërkim një shtetas tjetër algjerian.

Në tentativë për t’i shpëtuar Policisë, disa prej këtyre shtetasve kanë hapur zjarr ndaj punonjësve të Policisë, duke rrezikuar seriozisht jetën e punonjësve të Policisë.

Pas disa orësh ndjekje nga shërbimet e Policisë vendore dhe kufitare të Kukësit, duke koordinuar veprimet me Policinë Kufitare të Kosovës, u bë e mundur kapja dhe arrestimi i 6 prej tyre, si dhe shpallja në kërkim e një shtetasi tjetër.

Vijon kontrolli i zonës për gjetjen e armëve të zjarrit të përdorura në këtë rast, si dhe për kapjen e shtetasit të shpallur në kërkim”. 

4 Komente

 1. O
  Olsi

  Plumbin kokes terrorristeve islamike.

  1. d
   dembabadem

   Kane hapur zjarr ne drejtim te policise dhe kjo eshte pergjigjur me te shtena ne ajer...?!

   1. a
    american22al

    Kush perdor armen e zjarrit kunder policise ( shtetit) Te ekzekutohet pa paralajmerim ne vend...

    1. A
     Asd

     Dakort me tre komentuesit e pare.

     Lini një Përgjigje