Dumani: Krimi në Shqipëri është sofistikuar! Problem Dubai, vatër e kriminelëve shqiptarë

26 Maj 2023, 12:07Kronika TEMA

Dumani: Krimi në Shqipëri është sofistikuar! Problem

Në raportimin e tij në Komisionin e Ligjeve, kreu i SPAK, Altin Dumani ka vënë në dukje se krimi në Shqipëri është sofistikuar. 

Ai vë theksin se grupet kriminale që drejtohen nga shqiptarët po konsiderohen nga ndërkombëtarët si banda një ndikim të madh, që kanë një shtrirje përtej rajonit, madje sipas tij, ato kanë krijuar lidhje të ngushta me vendet e origjinës së kokainës, konkretisht në Amerikën Latine.

Një tjetër shqetësim, sipas Dumanit, është fakti se në Dubai po qëndrojnë një numër i lartë i kriminelëve që në Shqipëri janë në kërkim.

“Kemi vënë re një rritje e sofistikimit të kryerjes së veprave penale. Grupet kriminale të drejtuara nga shqiptarët po konsiderohen nga ndërkombëtarët me një ndikim të madh në tregjet ndërkombëtare, kryesisht kanabis dhe kokainë, janë aktive në rajon, por edhe BE, Turqi SHBA. 

Këto kanë qasje të drejtpërdrejtë në vendet e origjinës së kokainës duke krijuar një lidhje të  fortë me organizatat kriminale në Amerikën Latine. 

Shihet një tendencë e lëvizjes së parave në vende jashtë juridiksionit shqiptarë, në parajsa fiskale duke rritur vështirësinë e gjurmimit, ka edhe sisteme informale të dërgimit të parave. 

Problematik fakti që në Emiratet e Bashkuara Arabe, në Dubai qëndrojnë një numër të madh të kërkuarish për vepra penale krim i organizuar që nuk po jepet një miratim për ekstradimin e tyre.

Nisur nga kjo, kemi 28 procedime penale të nisura kryesisht”, tha Dumani.

5 Komente

 1. d
  dumani do i japi dum

  O dum dum,krimi eshte i sofistikuar,por me shume eshte se ju jeni te pa afte dhe te korruptuar.Merni ate rrogen milionshe dhe mos e rruni...

  1. V
   Vito mashtruesi, shoku i Nikos se Orneles se Varuz

   Me nje prokuror idiot si puna e Dumanit krimi ben palle ariu.

   1. V
    Vlora.Vlora

    Ik o dhjari SPAKUT ,ik o plehre se qe nga surrati dukesh cfare muti je ,si ti dhe ai plehra ngjitur me ty duhet te mbaheni ne baze rezultateve ndryshe pa buke atje ne shtepi te hani fara ,ndyresira te sistemit ,vetem me ceshtje ordinere mereni ,jo me politikane se s jua mban bytha

    1. E
     Emigranti

     O SPAK i mjere,lere Dubain,ti i ke kamare dosjet e ÇEZ_it,financimet Ruse,Arben Ahmetajn,Gerdecin,vrasjet ne bulevard etj.etj etj….. Prandaj leni lloqet,por punoni siç duhet,mos u merrni me cironka,po shikoni peshkaqenet qe po shetisin të lire e po çmendin miletin.

     1. e
      e pa durueshme !

      O Dumani! Dubai eshte buze Lanes me Sali Berishen o bashkepuntor i krimit! Boll me, si ju degjojne ata palo deputet juve keto fjale dhe nuk ju nxjerrin per bythe perjashta, o bashkepuntore te krimit politik. Ju jeni kermat e shqiptare dhe duhet ndeshkuar me çdo menyre ju!

      Lini një Përgjigje