Ervis Martinaj po përgatiste hakmarrjen për Brilantin, tradhtia, roli i “bosëve” të Durrësit dhe vdekja e Manecit

23 Shtator 2022, 11:13Kronika TEMA

Ervis Martinaj po përgatiste hakmarrjen për Brilantin, tradhtia, roli

Nga Aida Topalli

Që prej më shumë se një muaji, të gjitha faqet e para të gazetave, edicionet informative, emisionet dhe panelet televizive, gëluan me lajmin e zhdukjes së të ashtuquajturit, “mbret i lojërave të fatit”, Ervis Martinaj. Disa thanë se u zhduk me të vërtetë, të tjerë se gjithçka është një inskenim, të tjerë flasin për ekzistencën e një videoje teksa digjet në vaskë acidi, disa të tjerë për prezencën e tij në Meksikë.

Që nga data 10 gusht e deri më tani, kam dëgjuar shumë. Por nuk dhashë në asnjë momënt opinione. Sot vendosa të shkruaj për disa fakte të siguruara nga burime koefidenciale, por të sigurta.

Vrasja e Arben Mërkurit apo i njohur ndryshe me nofkën “Maneci”, shënon edhe kthesën në historinë e jetës triumfatore të deriatëhershme të Ervis Martinajt. Ishte pikërisht ky i fundit që e donte të vdekur këtë personazh të njohur të botës së krimit, i përfshirë në plot 12 ngjarje kriminale.

Dy muaj më vonë, mbretit të lojërave të fatit, i ekzekutohet në atentat, “pika e tij e dobët”, Brilant Martinaj. Me vrasjen e tij, Ervisi u ndje realisht i kërcënuar, për të mos thënë që parandjeu fundin. Me lidhje të forta në aksin Shijak-Durrës, Martinaj, i ndihmuar nga miqtë e tij atje ( dyshohet se u ndihmua nga Avdylajt), bie në gjurmët e vrasësit të nipit të tij.

Informacioni i vjen nga personi që kishte ekzekutuar Arben Mërkurin. Ky i fundit e siguron kapon e lojërave të fatit, se vrasësit ishin një grup tjetër nga Durrësi. Bëhet fjalë për “Pojat”, ata që dyshohet se ekzekutuan Edison Harizjan, mbrëmjen e 6 nëntorit 2018, po në qytetin e Durrësit.

I mbuluar nga mania për të marrë hak… i duhej dikush që t’i dilte në krahë. Të vetmnit që kishin mbetur, ishin vlonjatët. Ajo që i lidhte, ishte armiku i përbashkët.

Dy ditë pas vrasjes së Brilant Martinajt, Ervis Martinaj udhëton drejt qytetit bregdetar të Vlorës. Lirisht, pa rënë në sy të policisë, megjithëse kishim të bënim me një person të shpallur në kërkim nga SPAK.

Martinaj kërkon aleancën e tyre për hakmarrjen e Brilantit. Pas një jave negociatash në këtë qytet, vlonjatët refuzojnë kategorikisht të marrin pjesë në atentate jashtë territorit të tyre. Këta të fundit, e njohin mirë ligjin e bandave. Janë të betuar për mosprishje territoresh.

Pasi mori refuzimin e tyre përsa i takon territorit, por nga ana tjetër mori garancinë e tyre se do ta mbronin, Ervis Martinaj kërkon të rikthehet në Durrës, për të mësuar më shumë mbi lëvizjet e personave që ai dyshonte se kishin ekzekutuar në mënyrë barbare, njeriun më të afërt të tij.

Rreth datës 4-5 gusht, Ervis Martinaj, i shoqëruar nga Vlonjatët, niset në drejtim të Tiranës. Këta të fundit, e dorëzojnë në ambjentet e një autogrilli në Vorë dhe kthehen në territorin e tyre. Ndërkohë që prisnin informacionet nga njeriu që iu kishte zgjatur dorën për ndihmë.

Dy ditë më pas, përkatësisht në datat 6 dhe 7 gusht, Ervis Martinaj, i shoqëruar nga polici Jeton Lami dhe e dashura e tij, shkojnë në Durrës ku qëndrojnë një natë, dhe të nesërmen merren po nga Jeton Lami.

Pasi ndahet nga e dashura, sipas burimeve koefidenciale, Ervis Martinajn shkon në takimin e shumëpritur, atë ku do të merrte informacion se kur do të zbarkonin për pushime në Dhërmi, njerëzit që vranë Brilant Martinaj.

Ky takim u zhvillua mes Durrësit dhe Shijakut. Po të njëjtat burime, theksojnë se Ervin Martinaj, ka takuar për herë të fundit Aldo Avdylin dhe shokun e tij të ngushtë, një djalë i shkurtër dhe i shëndoshë. Pra, sipas burimeve, Ervis Martinaj, për herë të fundit është parë në aksin Durrës-Shijak, aty ku do të takonte edhe miqtë e tij, Avdylajt.

Ndaj kam disa pyetje: Kë ka marrë në pyetje policia për këtë ngjarje? A i ka të gjitha lëvizjet e Ervis Martinajt? Nëse po, pse është kaq e vështirë, për të konfirmuar ose jo, vdekjen e tij?.

 

7 Komente

 1. s
  shkrimtari

  Hahahaha cfare gazetare Loqe ,Kam keto pyetje per policine thote kokrra e idiotes,Sikur me shekuj te qendrosh me shale perpjete e mbuluar gopin me shkume ska per te dhene kush pergjigjeve te tua tejet te mencura o loqe femer.Ualeni nje tulkle o idiote se e keni shume larte,sju pjerth kush se jeni thjeshte thashethemexhinj qe hani ate cka bani

  1. M
   Ma marrësh në gojë amin…

   Edhe na the, edhe s’na the asgjë moj zojë kazani.. Lere policinë që ti bejë vet pyetjet sepse e sigurtë që din më shumë se Ty… Ju vazhdoni me telenovelat që të ushqeni fëmijt me lekun që fitoni haram

   1. A
    Adi

    Po kur ke pyetje pae ben artikull bosh mi kare. Na myten hajdaret ne kte vend te nemur

    1. N
     Niku

     Mire ti qe te duket vetja gazetare, po redaktor e kryeredaktor s'ka Tema qe te boton keto karlleqet qe shkruan? Telenovela mbyllet me pyetje ndaj policise. Picke e s'emes medemek, ec e gjeje se c'ka dashur te thote autori me kete.

     1. T
      Teut e Modhe

      Shrimi kesaj si thenia: U mbars mali dhe polli nje mi..

      1. 3
       3 konshi

       Deri tani kjo gazetarja ësht e vetmja që ka fol me emra grupi pa ju dridh qerpiku. Shum gjona që goca thot jan shum të verteta.

       1. T
        Tenor Topalli

        Po si eshte e mundur te botoni shkrimin e nje letyre si kjo e vetquajtur gazetare e cila nuk la polic pa u palluar. Eshte tre here e proceduar si e kapur me alkol ne makine dhe perdorim droge te cilen e siguron falas pasi u con info grupeve te elbasanit. Kjo duhet te ishte ne burg sot pasi tek vijat e bardha tek 7 Xhuxhat ne gjendje te dehur ka perplasur nje kalimtar. Por eshte lene e lire me detyrim paraqitje. Kjo shkaterroi familjen e nje dretuesi policie ne gjirokaster duke hapur kembet dhe marre informacione.

        Lini një Përgjigje