Vrau gruan shtatzënë, zbardhet biseda mes çiftit para krimit në Kosovë: Iu ula në gjunjë dhe iu luta

7 Dhjetor 2022, 13:11Kronika TEMA

Vrau gruan shtatzënë, zbardhet biseda mes çiftit para krimit

Hamide Magashi u vra me armë zjarri mbrëmjen e 30 Nëntorit në Prishtinë të Kosovës nga ish-burri i saj, Sokol Halili. Çifti ishte ndarë dhe kishte konflikt prej disa muajsh.

Dy ditë pas vrasjes së 35-vjeçares, Sokol Halili vrau veten në shtëpinë e tij, ku ishte rrethuar nga policia që kërkonte ta arrestonte. Por para se të vritej, ai kishte lënë një letër të gjatë për familjarët e tij ku shpjegonte të gjithë historinë e konfliktit të tij me ish-gruan Hamide Magashi.

Në letër përmendet edhe momenti i vrasjes, ku ndër të tjera ai thotë se i ishte ulur në gjunjë Hamidesë dhe i kishte kërkuar që të ktheheshin bashkë. Por sipas letrës së tij, 35-vjeçarja nuk kishte pranuar dhe ai e kishte qëlluar me armë duke e lënë të vdekur në vend.

“I jam afruar dhe i kam folur dhe e kam lutur me fjalët më të mira për mos ta lënë fëmijën jetim dhe e kam lutur me fjalët më të mira m’u bo mirë dhe i jam lutur, i jam përkulur dhe i kam rënë në gjunjë dhe aty për aty më thaktijthmissun i jep gji nana jote po ktithmis un duhet mi jap gji dhe të kom kallxuskedeshtme marr vesh edhe tash edhe niseanc e ki të gjyqit edhe thmija më takon mu edhe ti banshkadush se unë të kom kallxu për pun të fmis pik për pik ktofjal të fundit nashta nuk kom mujt e nuk mujmi kallxu po përafërsisht rreth ksaj temës e rreth kti muhabeti të thmis ja kanfjalt dhe kur më tha aty për aty për thmi ashtu un i kom kallxu se nuk muj ashtu me lan thmintem dhe në moment e kom nxjerr alltin dhe i kom shkrep dy herë në gjoks dhe kur ka ra në tok i kom shkreëp edhe një her në kok dhe kom pas qefmja pa ceremonin e vorrimit dhe kom pas qef me pa a po flitet najkun fjala e vërtet se kom mujt me shkukry për kry me ta po kom pas qef me pa edhe me ni qysh po shkon e vërteta dhe gjith mediat dhe televizori dhe gjith njerëzimi të familjes saj dhe të tjerët qëkan fol me fjal të njerzve të familjes saj në asni moment nuk asht fol e vërteta”, thuhet ndër të tjera në letrën e gjatë që ka lënë pas Sokol Halili. 

4 Komente

 1. L
  Luci

  me qart sbehet.....asnji llaf smorem vesh

  1. E
   Ermal

   “I jam afruar dhe i kam folur dhe e kam lutur me fjalët më të mira për mos ta lënë fëmijën jetim dhe e kam lutur me fjalët më të mira m’u bo mirë dhe i jam lutur, i jam përkulur dhe i kam rënë në gjunjë. Aty për aty më tha ketij femije nuk mundet t'i jap gji nena jote, por ketij femije une duhet me i dhene gji dhe të kam treguar por s'ke dashur te marresh vesh. Tani edhe nje seance e ke të gjyqit edhe femija më takon mua edhe ti be cfare te duash se unë të kam treguar për punen e femijes pike për pike. Keto fjalet fundit ndoshta nuk kam mundur e nuk mundem me i kallxu, po përafërsisht rreth kesaj temës e rreth ketij muhabeti të femijes kane qene fjalet. Dhe kur më tha aty për aty ashtu per femijen, une i kam thene se nuk mundem ashtu ta leje femijen tim dhe ne moment kam nxjerr revolen dhe i kam gjuajt dy here ne gjoks dhe kur ra ne toke ia kam shkrep dhe nje here ne koke. Dhe kam pas qejf t'ia shihja ceremonine e varrimit dhe kam pas qejf te shoh a po flitet dikund e verteta sepse kam pas mundesi ta vrisja veten ne moment, por kam pas qejf te shoh edhe degjoj qysh po shkon e vërteta. Dhe gjithe mediat dhe televizori dhe gjithe njerëzit e familjes se saj dhe të tjerët që kane folur me fjale të njerzve të familjes saj në asnje moment nuk kane thene te vërteten." Perkthimi shqip shqip duke marre parasysh dhe kopjimin me gabime nga TemA qe s'i ka ruajtur hapesirat mes fjaleve si ne letren ne foto siper.

  2. V
   Vera

   O plerë! Kur tjetra nuk do të jetojë me ty se nuk je për të atëherë shiko gjej në tjetër por jo ti marrësh jetën. Gruaja nuk është kova jote!

   1. Q
    Qytetar i zakonshem

    Otello vrau Dezdenen per shkak te pasionit. Edhe Otello mund te ndahej nga Dezdemona dhe te martohej me nje grua apo shume gra te tjera duke pare qe mund te ishte edhe musliman . As me shume e as me pak ky eshte krim pasjonal. Kur i eshte drjtuar se "Baj çkat t'duash thmijn do t'a marr" nenkuptohet qe burri pranonte ndarjen me kusht qe feminjen ta merrte ai . Pergjigjia e gruas e verteton kete kur i thote se "Nana jote s'muj me dhan gji kesaj fmije" Ajo kerkonte fitoren maksimale dhe me siguri nuk e llogariste dot se çfar turbullire po shkaktonte tek i munduri . Ndarjet konsensuale nder ne shqiptaret jane gje e rralle. Ndarjet tek ne jane te dhunshme dhe me poshtrim reciprok te "ishtit"

    Lini një Përgjigje