“A është vjedhur Mona Lisa?” Turistët publikojnë videon e dyshimtë nga Muzeu i Luvrit

10 Janar 2023, 16:03Kulturë TEMA

“A është vjedhur Mona Lisa?” Turistët publikojnë

Frika se piktura më e famshme në botë ishte vjedhur nga shtëpia e saj në muzeun e artit të Luvrit u ndez pasi një turist postoi një video në TikTok. Në të shihen furgonë të sigurisë dhe makinave të policisë që ndriçojnë qytetin – afër Harkut të Triumfit, ndërsa janë ndezur zërat se kryevepra e Leonardo da Vinçit ka rënë pre e një grabitjeje spektakolare.

Vetë Muzeu i Luvrit ka reaguar duke thënë se asgjë nuk është e vërtetë dhe se piktura është e sigurt, përdoruesit e rrjeteve sociale nuk janë të bindur për këtë gjë dhe nuk u duket e çuditshme që ajo të zhduket.

Piktura mbetet bileta e nxehtë në Muzeun e Luvrit të qytetit dhe ruhet nga afër në çdo kohë. Piktura misterioze e Leonardo da Vinçit e Lisa del Giocondo, gruaja e një tregtari mëndafshi fiorentin, sheh mijëra turistë që dynden në galeri për ta parë atë nga afër.

Piktura fillimisht u ble nga Mbreti Francois I në fillim të shekullit të 16-të – për ekuivalentin e 12 tonë argjendi të pastër – dhe u var në banjën e tij.

Nëse lajmi është i vërtetë, kjo nuk do të ishte hera e parë që kjo kryevepër vidhet, pasi kujtojmë se në vitin e largët 1911, Luvri dështoi në siguri dhe një hajdut mundi ta hiqte Mona Lizën nga muri dhe të largohej me të, por që u zbulua disa kohë më vonë i fshehur në një garazh.

 

1 Komente

  1. A
    AQ

    Mbase , por , në Muse Fabre zor se do të ndodhë . Mbase nëse rinovohet sistemi im VDI .

    Lini një Përgjigje