Dorëhiqet drejtori i Muzeut Historik Kombëtar

6 Maj 2023, 10:44Kulturë TEMA

Dorëhiqet drejtori i Muzeut Historik Kombëtar

Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dorian Koçi ka dhënë dorëheqjen.

Mësohet se ai ka lënë detyrën në këtë institucion për të filluar një tjetër rrugëtim pranë Akademisë së Shkencave.

Lajmi është bërë me dije nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti, e cila ka vlerësuar punën e Koçit dhe i uron suksese në detyrën e re.

“Bashkëpunëtori ynë prej vitesh mbyll një kapitull profesional, për të nisur një të ri. Drejtori i Muzeut Histotik Kombëtar, Dorian Koçi lë detyrën në krye të këtij institucioni, për të filluar një tjetër rrugëtim pranë Akademisë së Shkencave. 

Falenderime për punën e përkushtuar gjatë viteve të vështira, që nga tërmeti, te pandemia e rikonstruksioni i MHK dhe suksese në detyrën e re”, shkruan Margariti.

29 Komente

 1. A
  Artisti

  Po ku i gjen Ramaketa drejtore, si ai i Arkivit te shtetit, per shembull! T’i gezoje!

  1. B
   Buda

   Artist, ka nje ndryshim rrenjesor midis Dorian Kocit, ish-drejtor i MHK, nje historian i ekuilibruar, i cili shkon me mision ne institucionin qendror te Shkencave ne Shqiperi, dhe teknicienit pa tru, karafil me boje, Ardit Bido, qe per fat te keq vazhdon te drejtoje me mendjelehtesite e tij nje institucion shume te rendesishem sic eshte AQSH

   1. P
    Pjetri

    Akademisë Sovjetike te Konferencave do i shtohet edhe një sllavo-komunist tjetër. Ky bolshevik, bashkekryetar i veteraneve sllavo-komuniste shqipfoles, e rindertoi mozaikun bolshevik tek MHK.

    1. F
     Fatos

     O sumçe, shikoi punën jo gunën, rrotë kari. Jo pa hajde ti shkatërrojmë të gjitha për flamur, si e bëri rrumpallë padroni yt Saliu.

     1. A
      Agim

      Pjeter qenke pjerdhur..

    2. v
     vetem Perpara...(por me plehrat e se shkuares)

     I shkreti Dori pra qe do merrka nje rrugetim prane Akademise Shkencave...aty ku ne krye eshte ish-ministri Arsimit, Galloshja grisur e Ramiz Alise, Keno Qenushka. Se helbete...i thone Rilindje e i duhet t'ja nise me qelbesirat e Rames Pare Alia.

     1. P
      Pjetri i Shenjtë

      A e di ti se me POLITIZIMIN tënd demaskohet vetë komenti yt realist, nëse është ashtu, gjersa e merr mundimin për të shkruar? E vërteta nuK besohet më dhe nuk ngjit kur ajo ambalazhohet me POLITIZIM! Nëse flet për një "plehrë", kur ai (thuhet prej teje se) është i tillë për arsye se Gjinushi ka qenë galloshe e grisur e Ramiz Alisë, ndërkohë që ai e gëzon vërtetë cilësinë e "plehrës", siç thua ti, kjo thënie nuk besohet më. Përndryshe, ti shkruan jo për të bërë një reagim të vlefshëm për shoqërinë, por vetëm se argëtohesh që të shohësh të botuar komentin tënd!

     2. L
      Latif Shejtani

      Yup xhixhi.

      1. Çelo Mezani

       Dorian Koçi eshte djal me sjellje perendimori, I shkolluar, I ndershem, profesionist. Po te ishin ca me shume si ky tek Akademia e Shkencave do ishte super institucion.

       1. P
        Punonjes i MHK-se

        Zoti Mezani me duket se nuk e njihni Z.Koci. Po ta njihnit, sic e njohin punonjesit e MHK-se nuk do te flisnit keshtu. Sa per sjelljen e Z.Koci, po ju them se eshte sjellja e nje njeriu te pa gdhendur qe perpiqej te poshteronte njerezit qe e rrethonin duke u treguar arrogant dhe, jo nje njeri perendimor sic e pershkruani ju. Nje njeri i tille di ti lepihet njerezve me pozite me te larte qe te mbijetoje. Z.Gjinushi te ruhet mire nga ai njeri se do ti futi thiken mbas shpine ashtu sic ja futi Melsi Labit (drejtori te meparshem). RUAJU Z.GJINUSHI.

       2. J
        Jeta

        1. Un nuk e kam njohur kurre ate djalin e Arkivit, Ardit Bido e quajne, po njady here qe e kam degjuar ne diskutime ne TV kam vene re qe si ka rene fjale poshte! 2. Kush qenka ky Ramaketa sipas teje o artisti i by...rrylit? 3. Ne jeten e nje vendi nuk eshte çdo gje politike e politizim, o artist politik. Veç te tjerash ka dhe intelektualizem, madje edhe art.

        1. L
         L. Vangjeli

         Mos ia fut pordhes o Jeta.... Ardit Bido drejtor I AQSH eshte nhe kalimantan I papergjegjshem qe ka shkateruar arkivin dhe mbushur me dokumente qe prodhohen tek rruga e Kavajes.

         1. F
          Fatmira

          Ne televizor e kam degjuar edhe une kur tha: Heroi i Popullit Qemal Stafa nuk beri ndonje heroizem kur u vra, por "nderroi jete"; edhe per Heroin e Popullit Bajram Curri ka shkruar se nuk ra si heroo, por "nderroi jete"?!

         2. T
          Titi

          Nuk thone te verteten per motivin e doreheqjes se detyruar. Mashtrim. Shkaku eshte sh mi rende. I ftoj punonjsit e Muzeut te thone te verteten. Gjithe tirona flet si e kapn ne flagrance. Ky o per burg kta e bojn ne Akademi. Dhe mashtrojn. Ku ku none ndor tkujt jena.

          1. F
           Fatmir Lohja

           I shkofte prapa edhe drejtori i Arkivit te Shtetit.,si rilindas bastardhe

           1. T
            Timo

            Per sjellje jo të mirë u detyrua te dorehiqej! Dhe kete mund ta thone punonjëset e MK. Por heshtja kushton shtrenjte ne Shqiperi! Prandaj, ky shkencetar Koçi, i ka ardhur nje paralajmerim. Heres tjeter, ne burgun modern te Reçit!

            1. T
             Timo

             Per sjellje jo të mirë u detyrua te dorehiqej! Dhe kete mund ta thone punonjëset e MK. Por heshtja kushton shtrenjte ne Shqiperi! Prandaj, ky shkencetar Koçi, i ka ardhur nje paralajmerim. Heres tjeter, ne burgun modern te Reçit!

             1. K
              KATUNDARI

              Nga eshte ky drejtor nga fieri mik a kusheri i Petro Kocit apo nga lushnja ???

              1. K
               KATUNDARI

               Nga eshte ky drejtor nga fieri mik a kusheri i Petro Kocit apo nga lushnja ???

               1. P
                Petrelsi vjetër

                Ty katundar çdo veprim të duket si politik se kjo është edukata dhe niveli yt ! Ç'lidhje ka Petro Koçi në këtë mes ! Drejtori M.H.Kombëtar është historian i shkolluar në perëndim dhe njeri me itelekt . Është me origjinë nga Tepelena dhe nuk ka asnjë lidhje ne P. Koçin . Prandaj vre atë lopën tate dhe mos u merr me punët e shtetit , se nuk u jep dum dot .

                1. e
                 edi

                 Ama per ti votuar keta qeveritare e parlamentare ne marrim vesh.per te ndegjuar fjalen e Rames vetemperpara ne "marrim" vesh por mbasi i morem vesh te gjitha keto jemi te detyruar te mos marrim vesh me por te bejme si thoni ju te zgjuarit e Petreles e Slites !

               2. D
                Done

                Shpresoj qe sadopak nga hija e tij te ngelet tek Muzeu Kombëtar,do jetë te më mirë dhe cilido që do e zëvëndësoj. Për ata që as kanë kaluar kurrë pragun e muzeut,ndjej keqardhje

                1. P
                 Pupo

                 Dorian Koci eshte nje burre shembullor qe ia ka kushtuar jeten historise dhe kerkimit shkencor. Ka botuar dhjetra artikuj shkencore brenda dhe jashte Shqiperise. Krahasojeni me ish ministrin e Arsimit te Ramiz Alise (sot kryetar i Akademise) qe nuk ka ne jeten e tij ASNJE ARTIKULL SHKENCOR.

                 1. A
                  Avokati

                  Dorian Koçi - I paafte dhe i korruptuar. Kerkonte leke per çdo ekspozite.

                  1. F
                   Fatmira

                   Une dy drejtore te Muzeut Historik Kombetar mbaj mend qe e mbajten gjalle kete institucion jashtezakonisht te rendesishem: Moikom Zeqon dhe Dorian Kocin; te parit i uroj t'i prehet shpirti ne Parajse, te dytit sa me shume botime me vlera shkencore!

                   1. S
                    S. Minxhozi

                    Durian Koçin e beri drejtor partia se babai I tij eshte steke e vjeter ne punet e partise. Nuk e njoh per profesionalizmin ndaj nuk kam koment. Ndoshta e tregon tek Akademia e Shkencave nen komanden e Gjinushit.

                    1. P
                     Punonjes i MHK-se

                     Per te gjithe ata qe thone fjale te mira per kete drejtor po ju them si punonjes i brendshem i ketij muzeu: Z.Dorian eshte pasqyra me e shemtuar e muzeut. Eshte nje qenie pa moral qe e ka pas mendjen vetem si te perfitonte nga punonjesit qofte nga ana financiare qofte ajo morale. Perdorte metodat me te shemtuara per tia arritur ketij qellimi. Doktor Koci as diktoraturen nuk e ka berw vete por punonjesit e muzet. Madje edhe dipllomen e ka fallco por kete e dine mire organet kopetente. Ja kete person po ja bejme dhurate Akademise. Ta mbani me shendet.

                     1. v
                      verifikuesi..

                      p vetem nje pyetje... A ia ka pare njeri me syte e tij diplomen e shkolles se larte ketij shkencetari..?? kaq.. ja provojeni nje here... kush e gjen diplomen e tij ka nje dhurate...????????????????

                      Lini një Përgjigje