Elsa Lila fiton “Festivalin e Këngës”, ndërsa Albina Kelmendi do përfaqësojë Shqipërinë në Eurosong

23 Dhjetor 2022, 00:55Kulturë TEMA

Elsa Lila fiton “Festivalin e Këngës”, ndërsa Albina

Albina Kelmendi dhe familja e saj do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurosong 2023 në Liverpool.

Albina u shpall fituese nga votat e publikut me këngën “Duje” në edicionin 61 “Festivalit të Këngës” bazuar te votat e publikut.

Për herë të parë, kënga që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision 2023 u zgjodh vetëm me votat e publikut me anë të SMS-ve. Rezultoi që “Duje” ishte e preferuara e publikut.

Elsa Lila ishte fituese e çmimit të parë të “Festivalit të Këngës”, çmim që u dha nga juria profesioniste; Albina Kelmendi me këngën “Duje” mori çmimin e dytë; ndërsa të tretët u renditën 2 Farm me këngën “Atomike”.

96 Komente

 1. L
  Lulu

  Me tallava ne Eurovision !!!! Ec aty, jashaaaaaaaa Duje se si ndaheni muzikes cigane o shqiptar e kosovare

  1. M
   Muzike tallavaje

   Kam vene re qe kosovaret gjithmone, por gjithmone, kur vjen puna per te zgjedhur midis nje shwipetari kosove dhe nje shqipetari Shqiperie, zgjedhin te tyren. Nuk ka rendesi çkendon. Shumica e tyre se ka idene ç’eshte arti. Kane sjelle ne Shqiperi tallavane e tyre cigane, me ca rrepera e kengetare qe ta shpifin. Dhe me qeshet kur thone nuk kuptuam fjalet e Elses. Sigurisht. Po ne çduhet te themi me fjalet e kengeve te tyre, qe as merret vesh çthone dhe madje shume fjale sjane as ne gegnisht, palloma:)) Kjo zgjedhje tregon ndryshimin kilometrik midis kulturave tone. Te shkojne te zhjedhin vete per eurovizion. Skane pune te fusin hundet ne zgjedhjet tona.

   1. T
    Then pak me shqip ...

    Muzike Tallavaje , deri diku ke te drejte ,qe Tallavne ata e prune ne Shqiperi duke ber Corb Muziken Shqiptare e cila pesoj nji transformim absurd ne Kualitetin qe Muzika e vertet perfaqsonte -dhe Ai Disnivel i Muzikes Shqiptare para (le te themi 27-vjetesh sepse s'mundet te anashkalojme edhe Grupet e Muzika e Bukur qe pasoj ne vitet e para te Demokracise ) u pa qarte ne Naten e 3 te ktij Festivalit . Dhe degjenerimi i Muzikes ne Shqiperi erdhi jovetem si rezultat i Tallavase Kosovare ,por edhe pse Ne Shqiperi degjenroj gjithcka si Shtet ,mbas shkaterrimit qe ju be cdo Institucioni nga (kafsha e Shpelles qe shdroj Shqiperine ne vicidol) . _______ Por nuk mundet te thuash se Kosovaret identifikohen me Tallavane ,kjo do ishte Gabim dhe i padrejte . Kosovaret kane Grupe dhe Kengetare shume shume te mire dhe me nivel ,qe sot mjerishte ne Shqiperi s'ka ose jane larguar nga skena e Muzikes . _ Sa i takon Elses _Fjalet e saja s'i kuptuan asnji shqiptare ,qofshin kta nga Jugu apo Veriu e Kosova ,ktu ja ke fut kot fare . Diferenca ne Kultura mundet te ket ,sepse eshte Llogjike _Kosovaret kan qen te Pushtuar ,nen Serbi dhe s'i lejonte Pushtuesi te levronin e zhvillonin krah vllezerve te tyre Shqiptare Kulturen Shqipe . Kam degjuar Kenge te vjetra Qytetare Pejane , dhe nuk ndryshojne aspak jovetem nga ato Shkodrane por madje qe kendohen edhe ne Dasmat e Qyteetev te Jugut ne shume raste . Ne Festival ka nji Juri qe ben zgjedhjet po edhe populli dhe s'ka asgje se ne EuroSong perfaqsohemi nga nji shqiptare i Kosoves apo i Shqiperise ,cjan kto dokrra !

    1. M
     Muzike tallavaje

     I nderuar, as une nuk i kuptova fjalet e asaj kenges se cikes prek kosove. As Rones nuk ia kam kuptuar atehere. Por Rona kishte klas. Kishte muzike, intepretim brenda. Kengetaret nuk teatrojne kur kendojne, por pike se pari kendojne. Kenga eshte perceptim. Ajo ndjehet edhe pa i kuptuar fjalet. Ti do te me thash mua qe te gjithe kuptojne fjalet e Whitney Houston ose Adele. Jo. Por kuptojne muziken, ashtu si ato e perçojne. Kjo per sa i perket fjaleve qe nuk kuptuan. E dyta, vete kenga ishte dhimbje qe perçohej. Aty ku refreni hapej te gjithe fjalet ishin me se te kuptueshme. Hapet nata, ndizet dielli. Cfare nuk kuptuat. Me thuaj, thua do e kuptojne ciken kosovare ne eurovizion?!!! Askush ne eurovizion nuk merret me fjale. Votojne ose per kengen qe te le pa fjale, si kenga e hollandezit pars 2-3 vjetesh, ose freak si italianet apo izrealitja. Mjaft me, skuptuam, skuptuam. Kishim nje shans te arte e humbem, se nuk na lane shans shqipetaret e kosoves. Ajo vajze nuk ka per te dale as ne finale me ate kenge korbi, e zije agresive. Nuk te di njeri me zor:)) Duje! Nuk e kam se eshte kosovare, se dhe Rona eshte kosovare, por e kam, qe ata jane kaq driteshkurter dhe kaq larg nga ne kulturarisht. Cfare muzike e kenge te lehta kemi patur. Une nuk di ndonje nga ata, pervec Nexhmijes. Dhe po, ats na sollen lakuriqsine ne festivale me ate debilen me tanga te kuqe. Qofshi mire.

     1. T
      Then pak me shqip...

      Muzike Tallavaje ,flm per repliken tuaj kuptimplote .Nuk mundem te flas per ate qe do na perfaqsoje ne Eurovizion A.K sepse nuk e pash e s'mundem te them asgje pro e asgje kunder ,por u nisa nga dallimi qe ju bet dhe kte s'e pash Okay .S'ka e sduhet te ket me dallime midis shqiptare ,kjo eshte Motua Shqiptare sot . Elsen po . E pashe naten e 3. Duket qe keni njohuri mbi Muziken ,un s'jam i asaj kategorie specialistesh por mundet te them se njoh Muziken e mire ,pra di te bej qarte dallimin ,por njoh fare mir se cdo te thote Text ne ni Kenge ,qe shpesh Kenget Shqiptare s'dua ti degjoj thjeshte per Textet se me acarojne me vrasin veshin . Por natyrishte qe kritika do ket dhe duhet te ket , e kto duhen kuptuar drejt ,me deshiuren e mire nga te gjithe . Gjithe te mirat edhe ty klm .

      1. K
       Kastriot

       "Ata na sollën lakuriqësinë në festivale". Gjërat po i vëren sipërfaqësisht.

      2. D
       Dalan Shtino

       Ti ke vene re qe ta hash mut te madh . Shikoni sa gomar qe nje si ky diskuton per festivalin dhe ky tip kur vjen puna te zgjedhe midis nje shqiptari te kosoves dhe shqiptarit te Shqiperise ky na thote se zgjedh shqiptarin e Kosoves qe nuk len gje pa share ne komente. Ndersa paska vene re se Kosovaret zgjedhin te tyret. Na mbyten debila si ky ne keto komente shikoni se cfare niveli komentoh festivalin

      3. D
       Dashamir Drenova

       o Idiot pse komenton muziken debil kur nuk merr vesh. Albina eshte nje mrekulli e gjeni i vertete dhe kenga ishte e vetmja e mrekullueshme. Kam besim se do na perfaqesoje me dinjitet sic na perfaqesoi kengetarka shqiptare e Kosoves RONA NISHLIU qe akoma as i afrohet asnje kengetare qe te zere vend me te larte se Rona. Urime Albines se e kam votuar me gjithe shpirt se e meritonte. Kenge e mrekullueshme e Enis Mullaj dhe kengetares shkelqyer Albina Kelmendi

       1. M
        Muzike tallava arabo-turke-cigane

        Idiot. Vetem zi e mallkime sjellni. Edhe nje diskutim nuk dini te beni si qytetare. Kosovaret te perfaqesojne shtetin e tyre, dhe nese nuk kuptojne gjihen standarte shqipe, te flasin ate we duan. Mua si shqipetar dua te me perfaqesoje muzika ime e kenges se lehte shwipetare dhe jo ulerimat e tingujt arabo-turke me veshje jeniceresh e me fytyre jevgjish. Ajo kenge dhe ai motiv nuk eshte i kultures time shqipetare te Shqiperise. Atje shkon Shqiperia dhe jo Shqiperia etnike, patriot hipokrite. Marr vesh apo jo une nga muzika, e sigurte qe nga zdhedhja jote 100% nuk marr.

        1. D
         Dashamir Drenova

         Tashti po te mesoj ore budalla megjithese nuk ja vlen te zgjas por nejse. Qe ta dish ore gomar se Kompozitori i kenges se Albines eshte Enis Mullaj nje pedagog Tiranas i Institutit te Arteve njohes i thelle i muzikes .Nje studjues ekselent i muzikes shqiptare qe me kengen qe ai kompozoi i zgjodhi Albina Kelmendin ta kendoje dhe ja doli Ty te vjen inat se Alnina eshte nga Peja dhe jo nga Lapardhaja por muzika nuk pyet i dashur budalla dhe nuk mund te ndash sic ben ti plehre muziken shqiptare. qe eshte unike ne bukurine e saj me kenge nga Jugu Shqiperia e Mesme dhe Kenget e Shqiperise Veriut ku futet edhe Kosova dhe trevat e veriut vendit. More vesh tashti ore idiot. Me lodhi pak ky mut por kur te del muti perpara thone ne Gjirokaster me mutin detyrohesh te merresh

         1. M
          Muzike tallava me emer Drenova fake

          Qenke rende, hale haleje, qe ns sjell proverba gjirokastrite ketu, qe sjane vetem gjirokastre, se mut e shurre jeni vetem ju. Ti legen qe te pakten ne tre komente na trumbeton Enis Mullaj a thua gjithe Shqiperia duhet ti falet atij njeriu. As sdus te di nga eshte ajo çupe, nga vjen, çfare feje ka, e hale si puna juaj. Muzika e saj mua si Shqipetar nuk me perfaqeson, nuk perfaqeson traditrn time, nuk eshte e kultures time, dhe mbi te gjitha eshte mendimi im dhe jam te drejte ta shpreh! Shko mbushu me gjithe ate bibe andej nga keni ardhe se po ns duket sikur na keni pushtuar. Po u them dhe njehere, shkoni rregulloni vendin tuaj, Kosoven, shtetin tuaj. Shqiperine na lini ne. Mbushu dhe mos komento me komentet e mira qelbesire mesjete!

          1. D
           Dashamir

           Po pse kruhesh me mua ore ordiner se nga nervat qe te kane kapur se nuk mund te argumentosh me gjakftohtesi po ben edhe gabime te trasha ortografike por dukesh se je gdhe fare nga muzika. Ne se e qelb kete artikull njeri , je ti more mut stermuti me vrerin tend antikombetar qe fshihesh pas internetit me 45 komentet e tua antikosovare,antishqiptare,antiislamike qe i ben qejfin vehtes duke u kenaqur me shkrimet e tuaja Jam i sigurte se nuk ke qene ne kosove se do te sikoje ndryshimin dhe mikpritjen e kosovareve ndaj nesh.Ti urren kot se koti vetem se je ortodoks por si injorant qe je duhet te kujtoj se Kosova eshte Shqiperi qe na e shkeputen me 1913 ndersa ti budalla thua se dua te shkoj ne Europian me muziken time shqiptare dhe jo kosovare

           1. O
            Okllai

            Edhe mua s'më nxë islla-mizimi të zë ortograria ty poligramkë ?

         2. Q
          Qwë

          Po mirë o shuaip asi e bona

         3. M
          Mahmut Gashi

          Ec aty koqevari! Vazhdo keshtu te perdoresh emra "tipik" jugu Shqiperie. Je shume inteligjent dhe artdashes. Ngrije lart flamurin verdhe e blu tani ose vazhdo mbaje ne bythe po pate qejf.

          1. T
           Tirons

           Dashamir, kenga qe varikarin si ter kenget qe behen sot ne kte mehallen tone provinciale, kshu qe mjaft u ngazellove si fatos.

         4. C
          Cilika

          Ç'thotë kopea...Lupiot , gurra tonë s'shter.......

         5. S
          Spartaku (Korce)

          Me behet qejfi per Albina Kelmendin nje kengetare e mrekullueshme qe do na perfaqesoje denjesisht ne Eurovizion. Ndersa per cmimin e pare ishte nje skandal qe ju dha Elsa Liles nje kenge kot qe nuk do mesohet kurre dhe anetaret e jurise tju vije turp se ky eshte festival kenge dhe jo nje shtepi bamiresie per Elsa Lilen e cila meqe eshte arrestuar ne Itali per droge dhe ka vuajtur deri sa mori pafajesine ,hajt ti japim cmim te pare qe tja zbusim dhimbjen qe ka pasur Sidoqofte me behet qejfi per Albina Kelmendin qe do te shkoje ne estivalin Europian ne Liverpul

          1. I
           Io

           Te ishe korçar ti, do ta kishe kuptuar artin e Elses. Po nuk je. Po merresh me cingla mingla personale. Nje korçar nuk shkruan si puna jote, se jane njerez te kultures pike se pari.

           1. v
            vk

            Ik o taku, merr dhe albinen dhe shkoni ne bangladesh te burimi i xhipsive. Ca ju duhet europa juve.

            1. S
             Spartaku (Korce)

             Sa per dijeni jam korcar me origjinen e babait nga Vashtemia dhe nenen drenovare .por nuk shan korcari si ordiner si puna jote se ta them me bindje se Elsa nuk fitoi me merite por me hater se githe opinoni muzikor nuk e pelqeu dhe kenga nuk u kuptonte (Pervec teje ) Elsa beri gabim qe u kthye se Cmimi po i kthehet ne bumerang duke e share sic ben ti. Per kengetaren emrekullueshmen Albine, te sugjeroj te degjosh ne internet kenget e sajja korcare dhe te jugutqe i than fare Pastaj nuk ke pse merzitesh ore dhjeraman se Albinen e ke katolike nga Peja dhe jo turkeshe. Kjo per ty pse memua nuk ka aspak rendesi feja dhe krahina sic i ndan ti Tani mbylle sqepin se u lodha

           2. J
            Joni Vejsiu

            Bravo per Albina Kelmendin nje ze brilant potent qe do te shkoje shume lart ,pasi e kam pas pare qysh ne The Voice Albania dhe ne spektaklin e Vizion Plus "Kenge Moj" Shume bukur edhe familja e saj URIME

            1. I
             Interist

             Tallava, gjuhe qe skuptohet, mimikë prej kareje, patos patetik. Me vjell ????

             1. M
              Moni

              Secili ka gustot e veta, personale. Nuk ka nevoje te shash askend se mund ta formulosh opinionin tend edhe pa ofenduar. Kush ka mungese argumentimi, kapet pas banaliteteve. Kenga e Elses kishte tekst shume te bukur. M'u krijua ideja sikur ishte shkruar ne momentet e erreta qe kaloi, ku vajza e saj ishte drita dhe shpresa per shpetim. Por psikologjikisht dhe vokalisht nuk m'u duk mire. Per zgjedhjet e saj mban vete pergjegjesi, rastesi ose jo, pasojat i vuan ajo. Ne nje tjeter moment kenga do ishte bere hit dhe jam i sigurt qe do jete keshtu, por jo ne kete festival. Interpretimi dhe te kenduarit nuk ishin ne nivelin e duhur kesaj here. Kenga e Albines kishte tjeter zhaner. Kualifikohet apo jo ne finalen e Eurovizionit, shpresoj te kete nje performance sa me dinjitoze. Perse duhet t'i urosh tjetrit vetem te keqen? Qetesohuni o njerez se eshte vecse nje festival. Shijojeni se eshte dhe kohe festash :) Gezuar!

            2. L
             Lake Shtyllaj

             Juri leshi se Elsa Lila nuk kishte kenge per cmim te pare, dhe budallalleku tjeter ishte Kastro Zoso Kari qe ai nuk eshte as per te marre pjese dhe jo ti jepet cmim . Ik ore Kastro te Arjan Cani se vetem aty te shohin surratin tend. Ndersa per Eurovizion mendoj se publiku vendosi drejt per kengetaren Albina Kelmendi nje artiste e madhe qe e meriton te shkoje ne EUROSONG

             1. G
              Gomari i Babatasit

              Ndarja e cmimit te pare nga perfaqesimi ne Eurovizion nje nga gomarlleqet e radhes.

              1. t
               titi

               Eshte e vertete qe do te shkoj ne Eurovision me kete kenge humoristike !

               1. L
                Landi

                Mire mo. Nga menaxhimi droges te festivali. Hahahah pune shqiptatesh

                1. B
                 Bujar Kanapari

                 Qe te dyja, kenge koti. Pyes lotin, kenduar para 27 vjeteve, mund te kishte fituar Eurosongun. Varianti i ri, vetem nje shemtire muzikore. Tani i bej pyetjen vetes dhe cdo qytetari, ke do te preferojme te degjojme, variantin e vjeter apo te ri te kenges Pyes lotin. Variantin e ri, nuk ka per ta degjuar me as Elsa Lila. Nje kenge e persosur, nuk mund te perpunohet ndryshe, dhe Elsa si artiste, nuk e paska ditur. Kenga e Albines, duhet te ishte kenduar me bute, me embel. Nuk kalon ne finale, pasi ka ndryshuar dhe menyra vleresimit qe nuk na favorizon.

                 1. Kavajasi bashkepatriot i Mustafa Krantjes

                  Bravo Kanape qenke parashikues i sakte se e parashikove qe kenga e Albina Kelmendit kompozuar nga talenti pedagog ne Akademine e Arteve Tiranes Enis Mullaj nuk shkoi as ne finale.Ik ore rrot kari rregullokanapet se nuk kuptoke fare muziken dhe harxhon kohe per komente per fusha ku je debil

                  1. L
                   Landi

                   Kavajs ik bjeri sumes ti dalu mos fut kot koken me cepa aty ku smerr vesh. Kenga qe katastrof

                 2. a
                  american16al

                  Shqiperia eshte peng e bajraktarizmit ne cdo fushe te jetes, marrja e vendit te pare nga Lila me nje perfome medioker qe si kuptohej asnje fjale dukej sikur mumeriste tregon qe rezultatet jane percaktuar perpara se te filloje aktivitati.. Metoda te tipit socialist qe sekretari i partise vendoste se kush do te fitonte ……ha…ha……..

                  1. W
                   Whitesnake

                   Pra fitoi Elsa Lila! Ne fakt fitoi kenga. E kujt qe kenga, c'titull mban?! I tere lajmi perqendrohet te cmimi i publikut vetem e vetem se kenga shkon ne Eurovizion. Vari leshtë gjësë!

                   1. K
                    Kita Kutalioti

                    Albi që donim fitoi . Kthjellët , një pagure me uj'burimi , për ëndën tone..S'ësht'ëndër .

                   2. N
                    Neri

                    Suksese Elsel.Po perpiqem te sjell nepermend melodine e kenges por nuk mundem see nuk di as fjalet.Po.Fershellim ne fund e bej mire.

                    1. m
                     mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

                     bravo europa , drejtesia europiane drejtesia amerikane bravo god bless america god bless europe, poshte droga

                     1. N
                      Nasho Angjeli

                      Me vjen mire per Albina Kelmendin qe do na perrfaqesoje ne Eurosong nje kengetare fantastike me nje ze te forte qe patjeter do te kete sukses ne Eurosong. Cmimi i pare ishte skandal se nuk e meritonte Elsa Lila por duhet te ja jepnin Manjola Nallbanit. Esa nje kenge kot fare

                      1. F
                       Flintstone

                       Sot eshte dita e IQ-se dhe koqevaret e festojne duke u shfaqur si te ditur dhe te kulturuar dhe duke folur gjuhe letrare. I dhemb truri pak, por mundohen ashtu rrap cap t'ja dalin... pa sukses.

                       1. N
                        Nasho-prej-Kosove

                        :)))) perrfaqesoje. Po shkruajne edhe emra jugu. Kamuflohen.

                      2. k
                       kujtimi

                       Ne shqiptareve na rrofshin jurite, te cilat nuk perputhen kurre me shijet tona, te cilat jane me te thjeshta se sa ato te saj. Por sigurisht jane shije qe qytetaret i pelqejne gjithmone.

                       1. K
                        Katunare kosove

                        Po se jeni katundare. Doni tallava.

                        1. b
                         ben

                         kan votuar gjith maloket e katunaret e kosoves per kte tallavane eurovizionit.

                         1. D
                          Dubovikasi

                          Ben e bëre mut. Kosovareve u hëngsh atë që s'thuhet.

                          1. A
                           Anonim

                           Kosovart kete festival as nuk e shikojn lere me t’votojn ne festival. E morem vesh nga lajmet kush fitoj dhe hidhja nje sy portaleve ne Ks sa shume ju kritikuan per kete zgjedhje. Thjesht sepse nuk o per eurovizion kjo kenge. Keshtu qe katunarizmin tuaj mos u mundo t’ja hedhesh Kosoves se jemi me lart ne çdo aspekt.

                        2. V
                         Vl

                         Mbase gabohem po me 1 CV te tiil ne Itali ajo sduhej pranuar me ne tv-te tona.

                         1. s
                          spektatori

                          Elsa Lila ka fituar Festivalin e 61 te SanRemos dhe jo te Shqiperise!Urime Itali.

                          1. v
                           vini mer Video ta degjojme njiher per kurjozitet

                           urime albines

                           1. C
                            Ceca

                            Nuk shkon Elsa Lila në Eurovision dhe shkon kjo zhurmuesja...E ka votuar publiku thuhet...Më saktë do ishte të thuhej e kanë votuar lopët e Krahinës Serbe të Kosovës...Si gjithshka tjetër këto qënie mesjetare të neveritshme po bëjn pis edhe muzikën shqiptare.

                            1. P
                             Per kete tradhetarinw

                             Te vij turp qe e quan kosoven pjese te Serbise. Ti vetem shqiptar nuk je! E keqja e shqiperise eshte se ka plot plera si ty. Duhet te ket ligj qe per plera si ty te kete burg 5 vjet te pakten. Por kam frike se do na dalin plot tradhetare

                             1. d
                              disa pyetje qe i dime te gjithe

                              Ceca eshte individ dhe ka mendimin e vet qe nuk prish pune, por ne duhet shohim me gjere. Pse ndodhin gjithe keta gjera negative ne kete vend ? Shpesh here pyes veten : A mund te jete e vertete qe bota eshte sjellur dhe sillet me ne ne menyre kaq te pa drejte, sepse na njeh cfar gjaku i shprishur jemi ? Vertet eshte vetem gjeopolitik historia jone e dhimbeshme apo jemi ne shkaktaret e historise sone fatkeqe ? C'eshte kjo urrejtje patetike per Kosoven ? A jemi ne vetem nje cope mishi me dy sy ne levizje ku vetem hame dhe dhjesim dhe pastaj ankohemi per te tjeret !!

                              1. T
                               Titan

                               Për fat të keq 100% e sakt!

                             2. Z
                              Zef Kodrina

                              Pusho ore mut muti qen serb se nuk flitet me gjuhe urrejtje neperke Kjo race duhet te mos ekzistoje ne shqiperi .

                              1. M
                               Micotaqis

                               O racist primitiv, ke ndjenja primitive të urrejtjes kundër shqiptarëve! Minoritar apo i minoritarizuar?

                               1. A
                                Anonim

                                Krahina shqiptare e Kosoves as nuk e shikon kete festival dhe po t’ja hedhesh nje sy portaleve kosovare e sheh qe s’ju pelqeu kjo zgjedhje. 2 ne 3 komente thone qe s’ben per eurovizion, ndryshe nga portalet ne Shqiperi qe mendojn se ishte kenga e duhur. Kjo “qenie mesjetare” i ka 3 medalje olimpike dhe disa kampion boteror, ka dy nominime per Oscar dhe eshte ne top listat europiane me kenget e saj - jo vtm te ju ne Shqiperi. Kjo qenie mesjetare e ka nje diaspore te suksesshem dhe me 1.8 milion banor ne vend mund te thote qe ka 4 kengetare me fame nderkombetare e 5 te tjere me fame ne vendet gjermanofolese. Kjo qenie mesjetare ju tregoj qe nuk ekziston vtm popullorja dhe muzika e lehte por ka dhe Rock, Pop, Hip Hop dhe RnB. Ra kjo “qenie mesjetare” dhe ju afroj me muziken boterore e ju largoj nga ajo ballkanase. Sa per Albinen ju beft mir se vet e votuat. Festivalin tuaj as 100 persona ne Ks nuk e shikojn, e morem vesh nga lajmet kush fitoi.

                               2. P
                                Patrioti

                                Duje, rruje, krruje, frruje, tallava cigane! Njesoj si gjith populli shqiptar! Por ne fund te fundit patriotet shqiptare me mire hane mutin e tyre deri ne fund dhe mbajne krenRine sesa te mesohen me vlera. Njesoj si dhe ne politike ahqiptaret do hane mut dhe per 300 vjet sa te krijohet cikli.

                                1. A
                                 Arti

                                 Cfare te mbjellesh do korresh. Nese le kosovaret te votojne, ata do votojne vetem per kandidatet e tyre. Ata vetem per artin nuk votuan dje. Kosovaret duke qene nje shoqeri klanore dhe e vogel ne shpirt e kane shume te veshtire te dalin nga guacka ku jane mbyllur ne menyre permanente. Kjo sjellje nuk eshte shfaqur tani per here te pare dhe nuk do jete e fundit nese vazhdojme ti japim mundesine te na infektojne me primitivizmin e tyre ne menyre te vazhdueshme.

                                 1. N
                                  Nertil Gjecka

                                  Jam nga Tirana dhe kam votuar 3 here Albinen se ishte nje kenge e mrekullueshme. Ajo do te na nderoje Kombin sic na nderoi kengetarja kosovare Rona Nishliu qe mban rekord per sa i perket klasifikimit. Ajo eshte shqiptare dhe nuk ka rendesi are ne se eshte nga Peja,Tirana Skrapari Cameria Shkodra e tjere qytete Ketij budallait "ARTI" do ti them se shko e shaj dhe kemento tek politika pdhe mos u merr me ART se na qelbe fare portalin. Gjithe inati i ketij budallait ANTI ART eshte se Albina kengetarja e mrekullueshme eshte nga Kosova dhe ky po plas nga marazi per fitoren e saj dhe shkruan budallalleqe te tilla Tashti HAJ MUT DHE PLAS NDYRESIRE

                                  1. N
                                   Nertilit qe kerkon emer

                                   Ti thjesht je kosovari qe ka postuar ketu shume here si tiranas, korcar, shkodran e keshtu me radhe. Edhe pse mundohesh te shkruash gjuhe letrare dhe pa gabime, nuk ja del fatkeqsisht sepse niveli eshte shume i dobet dhe gabimet jane tejet specifike. Nje keshille per ty dhe sojsorollopin tend: merruni me ate cope vendi tuaj, arsimohuni dhe punoni per tu emaancipuar. Nuk keni c'kerkoni ketu!!

                                   1. R
                                    Rise Against

                                    Nertil na hape barkun me kte hartimin patetik vllaji na hape barkun qe ne mengjes

                                   2. K
                                    Kastriot

                                    Ti (anti) Arti, si qenka e mundshme që juria profesionale ta vlerësoj me vendin e dytë këngën e Albina Kelmendit, nëse qenka tallava?

                                   3. s
                                    shije shije kjo dynja

                                    Me gjithe rrespektin per Elsa Lilen si kengetare, çmimin qe mori ne kete festival nuk e meritonte. Nuk kuptova asnje fjale te kenges. Albina Kelmendi ka nje ze te mrekullueshem, por kenga tingellonte me teper si nje vajtim kercenues, agresiv. Kengetaret tona interpretojne melankoline nepermjet vajtimit pa fre.

                                    1. "
                                     "BOHOTINA"

                                     Qe kur e degova naten e pare e preferova kete kenge qe na con ne Eurosong... bukur, bravo njerezve...

                                     1. N
                                      Natasha

                                      E degjova edhe une naten e pare dhe u mrekullova si gjithe salla Kenge e shkelqyer qe meritonte edhe vendin e pare se kenga e Elses nuk kuptohet fare

                                     2. E
                                      Eriii

                                      E cuditshme sa poshte jemi me shijet,nga dikur te muzika e lehte qe te ngrinte peshe e te relaksonte sot do na perfaqesoj nje tallava e denje...suksese,trishtim...ehh mire politika, por e mori ferra uraten dhe ne muzike..

                                      1. F
                                       Ferdinadi (Tirane)

                                       E cuditeshme vertete sa poshte qe jemi me shijet si ty ore hajvan. Qe nje mrekulli si kjo kenge dhe nje gjeni si Albina nje idiot e quan 'Tallava" Ik ore budalla komento shkrimet per Saliun dhe Meten dhe mos u merr me muzike dhjeraman Erri

                                       1. K
                                        Koqevaresi

                                        Ja dhe nje koqevar tjeter i kamufluar.

                                        1. s
                                         shqiptari

                                         ja dhe nje b/qi.. qe shkruan me emrin koqevarsi i pjedhur nga nje shtatzani e padeshiruar i nje cifti te pjerdhur

                                         1. N
                                          Nafi

                                          Pse kaq qarte shkruajne kosovaret ! Mos duhet te jete nga Kucova se shkruan shqipe te paster dhe pa fyerje. Ne se eshte nga Kucova emri koqevar i shkon me teper ketij se Kosovareve

                                          1. C
                                           Cen Kurvari (Xhomllik)

                                           O KARI mos u merr shume me komente se do te varen koqet dhe nuk te punon me . Kjo pastaj nuk do ti pelqeje gruas tende dhe koha qe harxhon ne internet duke komentuar dhe do te filloje te qihet me te tjere

                                           1. F
                                            Ferdinadi (Tirane)

                                            Ore loqe kur nuk ke argument dhe dorezohesh se nuk je ne gjendje te bojsh debat inelektual shan si ty me epitete apo nga nona e motra. Tashti po perdor edhe une gjuhen tate ordinere. More te qift Kina e derri Nonen po cfare kamuflimi boj un ore legen muti. Po pse ofendon Kosoven mor pusht i ndyre i qelbur grek apo jevg car pidhin e nones tate je ti vec shqiptar nuk je. Shume bukur qe fitoi Albina dhe ti mos loqe qe nuk degjon as kong e as muzike po me thua mua > Nuk jam nga Kosova or mut por do ishte krenari per mua ne se do isha nga Kosova zemra e Shqiperise Tashti tekom pshurr ne gojen tate te qelbur Plehre

                                         2. P
                                          Petrit

                                          Ky festival do te mbahet mend gjate, sidomos per prezantimin shume te dobet dhe fituesen e Festivalit ,kengen e te ciles nuk do ta kendoje kush asnjehere (vetem titulli eshte i kuptueshem).

                                          1. m
                                           mjero gojorja e gelbazes

                                           elsa liles dhe castro ziut jepuani cmimin drogaxhia i vitit apo narkomani i vitit te dy jane narkomane te degjeneruar

                                           1. A
                                            Ali Peza

                                            Kjo tregon se shijet e jurise nuk i pergjigjen publikut.Jurija le te gjeje tjeter publik!

                                            1. S
                                             Spartaku (Korce)

                                             Te veme Myslym Pezen ne vend te Zhani Cikos !

                                            2. a
                                             astriti

                                             Ka vite qe e kane dhjere festivalin.Kenga fituese e Albines ishte per festivalin e Gjirokastres jo per ne radiotelevizion.Tekstet i shkruajne me bythe.

                                             1. V
                                              Vilma

                                              Te lumte Albina e elektrizove sallen dhe kam besim se do na perfaqesosh me dinjitet ne EUROSONG

                                              1. D
                                               Dashnori i Albines

                                               Vilmiu nga Prishtina mundohet te shkruaje bukur dhe pa gabim. Ik or koqe, shko pi caj rusi dhe ha fli bere me miell serb.

                                               1. M
                                                Mullixhiu

                                                E ty o pallë ti qift ai mullixhiu sërb gjithë gjithë antarët e familjes që bëjnë qiqin ulur! Po çka ke nevojë të komentosh mendimin e zonjës ... ta qift kali t'ëmën!

                                              2. G
                                               Genti

                                               Turpi vazhdon dhe eger .Ti jepet cmimi i pare nje ulurime eshte skandal i vertete. Mjere Sqiperia me ate palo juri dhe ate palo prezantim e regji. Turp.

                                               1. T
                                                Tatjana ( Muzikologe Tirane)

                                                Kur fitoi festivalin kengetarja kosovare Rona Nishliu ne festivalin e 50-te na nderoi me shume se kushdo ne gjithe historine tone te Eurovizionit duke marre vendin e 5-te. Kam besin se edhe Albina do ndjeke kete rruge se duhet ta pranojme se kengetaret e Kosoves jane me profesioniste e te mire se tanet. Emrat me te medhenj shqiptare ne bote jane shqiptaret e Kosoves SI RITA ORA,DUA LIPA,SHKELZEN DOLI,BEBE REXHA ERA ISTREFI RAM LAHA ne shyqyr qe kemi Elvana Gjaten dhe Inva Mulen por edhe kjo e fundit eshte me origjina nga Gjakova Nuk duhet te na vije keq por eshte realitetit qe duhet pranohet dhe te jemi krenar per kedo qe eshte shqiptar nga Kosova apo Shqiperia. Pershendes Albinen dhe familjen e saj te merekullueshme

                                                1. H
                                                 Hamshori i kengetareve kosovare

                                                 S'kkkaape koqevarin parazit.... Serbi ju duhet juve, ilaci me i mire per pjellen tuaj te keqe.

                                                 1. T
                                                  Toni

                                                  O gazeta, mos i lejoni keto pislleqe te publikohen. Me vertet kemi lirine e fjales, por duhet dhe nje filtrim ndaj psiqikeve. Flm

                                                  1. E
                                                   Edi Rama

                                                   Shko gabel në qenef e shfryj ndjenjat primitive të urrejtjes! Pjerdh mut prej goje!

                                                   1. T
                                                    Titan

                                                    More te qift Kosova nonen po pse ofendon Kosoven mor pusht i ndyre i qelbur grek!

                                                  2. L
                                                   Lindon

                                                   Pergezoj te 2 kengetaret por them se nxenesi ja kaloi mesuesit pasi Albina ka qene nxenes e Elses ne fillimet e saja ne Top Chanel. Kenga e Albines eshte tamam per Eurovizion dhe them se do fe kete sukses

                                                   1. N
                                                    Nikolin

                                                    Me bbn pershtypje shume disniveli intelektual se shikoj se shumica qe shajne nuk njohin muziken por jane injorante qe bejne ndarje Shqiperi-Kosove. Kombi ashte nji dhe mos te harrojme Rona Nishliun nga Kosova qe na nderoi ne Eurovizion Nuk duhet te botohen komente te tilla percarese fyese Kosove-Shqiperi ,Veri-Jug qe perdoren shume nga njerez ordinere injorante ketu

                                                    1. A
                                                     Asdrena

                                                     Albi mæ pëlqeu siqerisht .

                                                     1. AJubani

                                                      Po ndigjoj ketu komente negative per kangen e Albina Kelmendit. Nga keto qi lexoj shof se njerez me origjine jugore shajne Albinen dhe pa lidhje shajne Kosoven martire. Nje llum i vertete i ketyre kafsheve qe arrijne e thone pse te marrin pjese kengetaret nga Kosova. Kjo per mu eshte cmenduri dhe antikombtarizem qe keto patronazhista te grekut e serbit me emra te ndryshem sulmojne pa pasur fare haber Albinen dhe personat qe e perkrahin duke i vene epitete fyese. Nuk ma merr mendja se lexohet ne Kosove kjo gazete por ne asnje gazete te kosoves qe une lexoj nuk ka nje llum te tille sharjesh si ketu. Mjere kush shkruka ne kete qelbsinllek te ketyre patronazhistave

                                                      1. B
                                                       Beko

                                                       Ty, robt e fisin ku ta kesh. Je ti mor katundar i degjeneruar bashke me shoket tuaj koqevare qe shkruani me emra te ndryshem duke i bere lavde kenges se kosovares. Ajo e shkreta aq ka mundesi dhe aq di. Nuk i ve faj. Jane ushtria e debilave si ti qe kane harxhuar leket e bukes per te cuar mesazhe per te duke perfaqesuar Shqiperine ne menyren me te keqe te mundshme.

                                                       1. D
                                                        Dem Xhepa

                                                        Beko jom tirons por shof nga shkrimet qe lexoj se ato qe mbrojne Albinen jane shume intelektuale dhe me te zgjuar e kulturuar se sa ato qe shajne. Me ben pershtypje edhe debilat qe shajne si puna jote "Koqevare" apo "Tallava"nuk dine te shprehen,dallohen kollaj nga gjuha rrugace dhe jane nje kategori injorantesh pa shkolle. O Beko o budall Robt e tu mor katunar muti e kane pas shkollen tek dera e shpise tate me qerpic dhe nuk te cojshin ne shkolle por te futshin ne pune "QI te mesosh Zanot " dhe prandaj ke mbet keshtu gjytrym si Lymi i Tutit apo Gezim Kulufi. Me keto qe po te them nuk e di a e merr vesh se nuk jam "Koqevar" sic thua ti ore derdimen delenxhi por do e kisha per nder dhe do isha i lumtur te isha nga Kosova . Meso pak ore derr me zyle se nuk eshte per ty interneti dhe te komentosh. Ik pirdhu tashti ne shko e bo shurren ke halja qe ke jashte afer caracit

                                                      2. C
                                                       Cen Kurvari

                                                       Elsa Lila i kendoj vajzes se vet duke qare pasi ju kujtua koha e futjes ne greven e urise t tek cadra qe pat ngritur para Kryeministrise Edi Rama. Aty ne se ju kujtohet Elsa qe shume aktive dhe duhet te jete bere me barre

                                                       1. S
                                                        Shyhretja

                                                        Vendin e pare e meritonte Albina dhe jo elsa

                                                        1. H
                                                         Hako

                                                         Mbes me shprese qe hakerat Iranian te na njohin me tekstin e kenges fituese( sepse nuk e deshifruam dot me 2 net).

                                                         1. S
                                                          Sashenka

                                                          Sakte Hako me pelqeve

                                                         2. S
                                                          Skaner

                                                          Lexova me vemendje te gjithe komentet dhe per nje moment thashe,se s’ja vlen te komentosh se eshte nje ambient toksik,ka shume mllef e urrejtje. Por duke qene se jetojme ne mes te kesaj “balte”,nuk mund te jesh aq indiferent sa te kalosh ne heshtje e te thuash,”jo une nuk jam bere pis”. Eshte e trishtueshme kjo lufta jone ne mes vedit,por nga ana tjeter ti kupton shume mire historine tende,se perse kemi nje histori “gjaku” ,packa se edhe kete te pashkruar mire dhe ate qe ke te anatemuar gjithmone. Dhe ja ku jemi,per vuajtjet tona sot shfryjme,ndjellim urrejtje dhe percarje ndaj njeri tjetrit.duke thelluar ndarjet dhe perse ,se keshtu n’a duan armiqte tane dhe j’a kane dale,se ne gjith mllefin qe kemi ndaj elitave qeverisese,pushtetit,ne fund ia perplasim ne fytyre njeri tjetrit,duke dobsuar edhe me shume vehten tone .ne vend qe gjith forcat dhe energjite tona tia kushtojme perpjekjeve per t’u bashkuar ,per te dhene sa me shume dashuri ndaj njeri tjetrit. Per te vazhduar,nuk mund dhe nuk duhet qe nje mendim i caktuar i cdokujt te paragjykohet dhe te kalohet pastaj ne fyerje e denigrim me fjalor te ulet e banal. Mungon respekti ndaj mendimit te tjetrit ,por mbi te gjitha sheh se nuk ka mendim ose shumpak,por vetem kundershti apriori,thjesht zhurme ,rremuje e tymnaje dhe kjo eshte aq e demshme aq dhe e patolerueshme per nje shoqeri ku eshte pranuar e drejta e shprehjes dhe mendimit ,sepse pikerisht mendimi ndryshe e zhvillon nje shoqeri,e emancipon ate. Por ne fakt deri tani po tregojme qe jemi nje shoqeri e paemancipuar ,sepse lirine e kemi perkthyer ne anarshi,kur dihet qe “liria jote perfundon aty ku preket liria e tjetrit” dhe kjo ne shoqerite moderne nuk eshte e shkruar ne ligj ,sepse ne shoqerite e emancipuara perendimore gjirhcka eshte e misheruar ne kodin etik dhe ky ne fakt eshte dhe triumfi i vertete i lirise. Sa per festivalin,duhet thene se ai duke qene se eshte art,eshte dhe shpirti artistik i nje shoqerie dhe duke qene se shoqeria jone sot eshte ne nje krize te thelle shpirtrore ,pra dhe festivali si nje art muzikor,eshte pasqyra e vertete e shpirtit te tij,qe tregon ne fakt qe ka vite qe po lengon. Pervec dekorit dhe orkestres,nuk pashe asgje terheqese ne kete festival. Edhe drejtuesja e tij Arbana Osmani, ishte ne nje nivel poshte emrit te festivalit,pasi ajo nuk hyri asnjehere brenda magjise se tij,por ngeli peng e reality show nga fillimi ne fund. Biles edhe kur po jepte fituesit,pauzat i kishte te gjata e te bezdisshme,sikur ishte ne “big brother”. Sa per kenget,shumica e tyre kishin motive tallava,te tjera vetem recitime te shemtuara deri ne belbezime,te cilat vinin ne pikpyetje nga niveli i dobet i kenges edhe vet nivelin e kengetareve,te cilet stononin pafundsisht. U tentua te nxirrnin ne pah vlerat e Elsa Lila-s ,e cila fatkeqesisht per te thene te verteten ,nuk ishte ajo e dikurshmja. Ne radhe te pare asaj i ka humbur buzeqeshja qe ajo na dhuronte dikur “ne lotin qe pikonte”,qe ne variantin e ri te kenduar “ia kishte hequr buzeqeshjen “ dhe asaj.. Ajo fitoi festivalin sigurisht,sipas jurise,por s’besoj se kjo do t’a reabilitoje ate,se ate verdikt e jep populli ,ai eshte votuesi dhe gjyqtari real dhe ata ja dhane shqiptares nga Kosova,qe per mua ne kete festival ishte kenga qe e meritonte me shume,packa se ka dhe nota te muzikes tallava,packa qe duke qene nje kenge epike,nuk eshte kategori fituese per nje Eurovizion. Por a ka rendesi kjo kaq shume,kur festivali europian ne fakt per mua eshte nje farse,se shume pak votohet per kengen dhe talentin,pasi votimi merr ngjyra nacionale,gjeopolitike e me tej..

                                                          1. S
                                                           Stavri

                                                           Faleminderit se shyqyr qe po gjej nje aresyetim te sakte pavaresisht se nuk mund te Jem Dakort me ndonje mendim.Skaner I drejte qe I Ben .Vetem se shpreha mendim positiv per Albinen qe per mua eshte nje y’ll me etiketuan me epitet se jam kosovar E kupton se car ordinere shkruajne

                                                          Lini një Përgjigje