“Këngëtaret ndërrojnë nga 5 palë tanga”, Agim Doçi flet për gjendjen e muzikës: Sot të rinjtë k**vërohen, kë të dëgjoj Noizyn?!

5 Qershor 2023, 10:56Kulturë TEMA

“Këngëtaret ndërrojnë nga 5 palë tanga”,

Poeti Agim Doçi ishte i ftuar në emisionin “Fol me Mua” të Rovena Dilos në Fax News, ku nuk kurseu thumbimet për kolegë të tij, dhe zhgënjimin për nivelin e teksteve të këngëve që janë sot në treg.

“Kam shkruar më shumë se 600 tekste këngësh për Kosovën. Fabulat e mia nuk kanë qenë të lehta për t’u kënduar.

Me ardhjen e Zhaneta Cikos (i referohet Zhani Cikos), filloi dhe puna për të bërë këngë për të fituar çmime. Me ardhjen e tij nisi edhe puna e playbackut nëpër festivale.

Për të marrë çmim të parë duhet ose të kishe këngë për partinë, ose këngë për shokun Enver, u shpreh Doçi, ndërkohë që komentoi dhe risinë e teksteve të tij, që i dedikoheshin dashurisë.

“Unë doja që të rinjtë të dashuroheshin, jo si sot që të rinjtë kurvërohen. Ne kishim frikë vetë që të bënim këngë për dashurinë, nuk na e ndalonte njeri.

Arben Duka ndjesë pastë ka qenë një poet i mrekullueshëm i festivaleve, ka fituar 3 çmime. Mosmirënjohësit nuk i dua fare, nuk është një harresë apo një lapsus. 

Unë që në 2011 më është dhënë titulli "Mjeshtër i Madh"”, tha poeti, ndërkohë që u ndal dhe te e drejta e autorit, që sipas tij nuk respektohet.

“Shqipëria në kapitullin e 4 të integrimit në BE ka mbrojtjen e autorit, kjo këtu funksionon zero me bisht”.

Një vend të veçantë gjatë intervistës, Doçi ia kushtoi dhe teksteve të këngëve që janë sot në qarkullim, ku tha se nuk i ndjek shumë prej zhanerat e muzikës.

“Nuk mund të quhet këngë, kur interpretuesja ndërron 5 palë tanga, kjo është një fyerje për personin që shkruan tekstin. 

E ke harruar ti Adelina Ismailin dhe kompani? S’të kemi parë ndonjëherë ty lakuriq ne (i referohet moderatores Rovena Dilo).

“Dorën në dritare, u bëra nervoz, u bë deti kos, u bë deti kos…”, ja ky është një teskt kënge.

“Pse më ke lënë në vetmi, si një objekt në mes të 100 vetmive…”, ndërkohë që vetmia është një. 

Tekstet rap nuk i dëgjoj fare, kë të dëgjoj Noizyn? Koha e reperizmit ka ardhur! Janë tekste mjerane, mediokre”, tha Doçi në Fax News.

28 Komente

 1. T
  T

  O gimo jemi ne progres eshte koha e budallenjve dhe kurvave .nuk i shmangesh dot .televizionet te jan mbush me pederaste manushat me shok .kshuqe mis te vi keq o i madhi Doci .

  1. D
   DUBROVNIKU

   O Agim. Mos u vetediskredito more mik. Eshte e vertete se ka ekzistuar politizimi por, po kaq e vertete eshte se ne festivalet kombetare, deri ne vitin 1990 vetem nje kenge per partine ka fituar cmim te pare. Pra, ti ja fut kot sepse te ka rrembyer rrjedha e medhe e mohimit dhe mashtrimit, si shumicen e shqiptareve. Me vjen keq per ty, nje poet i rralle kengesh te festivaleve.

  2. b
   bostani

   Ne partim e ke mire, por qe je nje komunist i konvertuar ne demokrat, kete mos e harro.

   1. E
    Emër

    Po ç'ngatërron politikën me muzikën..........? Po të them unë , këndo një këngë të këtyre 10 vjetëve të fundit, ti një mut di........... Ndërsa ti mund të këndosh nja dhjetë këngë të para 30 vjetëve............ . Për kë bëhet muzika!?

    1. M
     Mira

     dhe kokrra e mashtruesit e spiunit dhe kete e dine te gjithe

     1. A
      Artan

      Trangull nuk ka lidhje me komunizmin pse ju ka ngelur mendja vetem atje ke komunizmi trapa se ska lidhje. Por me kurvat si ty dhe kengetaret.

      1. Roberto

       Nuk ka lidhje politika apo perkatesia partiake ketu. Agim Docin e njoh nga afer. Demokratet nuk zbriten nga Hena por ishin midis nesh dhe ne ate kohe nuk ka patur parti te tjera pervec njeres ku edhe kryetari i demokrateve qe u zgjodh me pislleqe ka qene komunist dhe sekretar i partise ne Fakultetin e Mjeksise ku mbulonte te gjithe spitalin. Persa i oerket muzikes dhe teksteve eshte shume e vertete qe ka degjeneruar cdo gje perjashto disa kenge qe vertet percjellin nje emocion. Ja shume dakort me Gimin qe rinia ka nderruar drjetim dhe nga ngaterruar shijet e verteta muzikore me tallavane apo me Noyzin, Stresin

       1. t
        tetovari2

        .....dhe bostani i kohës së Enverit na u konvertua në kar-puz!

       2. R
        Rikardo

        Me gjith respektin per ju zoti Doçi rreperizmi lindi si kunderpergjigje e natyrshme per pseudoartistet qe tentuan ti imponoheshin tregut, jam nje i ri qe e kam kaluar adoleshencen me kenget e Noizyt qe ishin autentike dhe moderne per kohen kurse sot ka vetem beqira bythshpuer di DonGjoni e kurva pa talent qe kendojn ne emer te patriotizmit falls u shofte fara o llum

        1. A
         Ana

         Ajo qe ben Noizi nuk eshte kenge, eshte recitim. Kenga ka melodi. E ke mesuar gabim hahaha.

        2. B
         Beni

         ky ka koh qe ka pjerdh nga truri , mos e merni me ne inerviste se la nam çojeni ne psikiatri.

         1. B
          BABO

          Gjithsesi, që të mos i hamë hakun, A. Doçi është një kar me zile...një mutngrënës i përjetshëm, që hiqet për poet...pfff...

          1. r
           rrushi

           te lumte dora dhe mendja une do te shtoja dhe pak eshte nje plak maskara i neveritshem qe vetem mut nxjerr nga goja kjo tundet keshtu fhd kjo e nxerr keshtu per jasht pyeteni ket plak maskara çfar do te thoshte ku po ti prrmendnin ketij tangat e e goces vet dhe nuses djalit çfar do te llapte ky qe merr gjith dynjone ne goje i perfolur td gjitha kengetaret nje lloj ok

          2. J
           Juli

           O Gim,o gjigant,tekstet e juaja do ngelin pergjithmone.

           1. M
            Miku i Donald Lu

            E di ç'ke ti Gimo, më mirë degjo 'Stresin', Arkimed Sali Lushen, at e bir qenër besnikë të kriminelit Saleh Berisha.

            1. N
             Neti

             Ah ketu ke te drejte mgjs “ Je pak pusht ti Fotaq“ Kete Gimcen se kam qejf si person por i heq kapelen per nivelin e teksteve. Ka ardh koha Noizit e Stresit dhe iku koha e vace Zeles e Luan Zhegut. Ky eshte emancipimi drejt kurverimit.

             1. t
              tony

              Ore e kupton veten se je pjerdhur dhe sa here del ne ekrane vetem shan dhe kritikon njerezit me çdo forme te idiodllekut duke kujtuar se i di ti te gjitha. Po si ofendon ti kengetaret vajza kjo tundet keshtu e kjo e nxjerr ate ashtu nuk e di qofsh ti je i cili ke dale nga vetvetja dhe ke humb sencin e kontrollit te vetedijes. Si do vinte ty po te permendin ty se vajza ose nusja e djalit tunden keshtu ne rruge ose njerrin shalet jashte rrugeve çfar do te thoje ti.Prandaj ben mire te mos llapesh me neper ekrane se bere i pa durushem dhe shume i shpifur ne ato pisllqet qe nxjer gjithmon nga goja

              1. A
               Ana

               Nuk ka asgje te keqe te besh pornografi, por jo te shfrytezosh pornografine per tu pelqyer si kengetare. Te rinjt e sotem jane pjerdhur nga trute dhe kujtojne se muzika e bukur eshte shale, gjoks e bythe femrash. Hahaha mjere ju

              2. b
               bregdetari

               Sot muzika është si era që fryn dhe nuk le ndjesi pas, ndërsa dje muzika linte shijen dhe kënaqësinë estetike. Një tekst dhe melodi e kënduar sot mund të mbahet mend vetëm një javë ,më pas nuk këlndohet. Ndërsa një këngë e kënduar edhe 40 vite më parë mbahet mend e këndohet sot. Janë tekstet që i japin jetë melodive.

               1. T
                Tironc pa emer

                Foli ky burre kurve spiuni I mutit Kur Marina Grabovari fitoi ate çmimin me ate kengen ne ishim komunista Teksti origjinal ka qene Ne ishim komunista Shoke te te Qemalit Kurse ky demokrati bythes tha jo ta heqim ta bejme Ne ishim komunista Shoke te Enverit Ja ky plehra ptttuuuuuuui Rrace Muti te shkerdhefsha robt

                1. j
                 joel shkodra

                 "Tironc" - ke te drejte dhe kete punen "shoke te Enverit" e ka thene vete Doçi ne intervista te ndryshme. Po ne shume festivale, edhe ne keto te fundit, Doçi ka qene ne juri dhe ka pranuar t'i jepet çmimi pare ndonje kenge me tekst "plehrash". Dhe tani kujtohet t'i kritikoje.

                2. p
                 plaku

                 Agim Doçi ka të drejtë 100% në atë që thotë edhe pse nuk merr asnjëherë në analizë të thotë shkakun ,por merret si kushdo në këto kohë me pasojat. Prandaj i them Doçit se indiferentizmi yt dhe të gjithë juve që braktisët profesionet dhe iu ngjitet partive,se ti psh i ke bërë temena një partie si PD-ja,që shkaterroi çdo institucion të shtetit dhe e ktheu gjithçka në tallava. Dhe çfar prisje ti zotrote tē ndodhte,kur gjithçka që po ndodhte ishte në fillim brenda jush,ku ti bëje sehir dhe sebashku me "shokët" e tu ulët nivelin e politikbërjes në nivelin zero dhe ku injoranca dhe militantizmi mbyti çdo gjë progresive. Atëhere,çfar do të ndodhte me shoqërinë,me nivelin e saj,ku arsimi dhe edukimi është ne nivele keqardhjeje,ku brezi i ri thjesht imiton,është pasqyra e shtetit të braktisur prej jush. Kështuqë,lere moralizmin,pērtej të vërtetave që thua,por gjejeni "të keqen" tek vetja,se mosreagimi i juaj në mënyrë institucionale në mbrojtje e në shërbim të qytetarit,këtë panoramë të shëmtuar do ketë,jo vetëm në këngë,por kudo,në çdo qelizë të funksionimit të shoqërisë,ku për fat të keq,tallavaja është shtruar këmbë kryq dhe po ze rrëmjë të thella në çdo drejtim.

                 1. I
                  Isa

                  Sa per dijeni tu vije turp qe shani Agim Docin.Tekstet e tij kendohen edhe sot

                  1. T
                   Taulant

                   Ise, dakort me ty, por ja qe njeriu ndryshon ne vite, shpesh per me mire, por ky per fat te keq ka ca kohe qe ka pjerdhur.

                  2. M
                   Meri

                   Nuk e di per kte docin , por e verteta eshte se prej vitesh Kam deshire te ndjej nje kenge, dmth kenge prej verteti.

                   1. B
                    Bilushi

                    Që në vogëli pati një fatkeqësi të tmerrshme,që besohet se ndikoi mjaft në karakterin e tij( aksidenti me armën) ! Ka talent bejtexhiu për të riformuluar tekste,por nuk di të ketë botuar ndonjë vëllim me poezi! Ka rrjedhur nga trutë së fundi,jo se nuk ka të drejtë të kritikojë tekstet e sotme por është shumë banal në shprehje dhe kryesorja kam bindjen se sot Agimi ngatërron kohët dhe emrat, duke folur për Vaçen e quante Arta Babaramo,duke dashur të përmendë Afërdita Laçin e quante Kejsi Tola,Parashqevi Simakun e bënte Rovena Dilo etj .. Në rini shokët e quanin " gomar"! Sot është gomar plak.

                    1. O
                     Opinion

                     Agim Doci vertet ka pjerdhur por ketu ka te drejte.Te can trapin nje e dy kam bere kaq tekste e plot pordhe me rigon,por ne kte Rast jam dakort plotesisht. Sot can kush xhvishet me teper karriera bazohet tek forma dhe jo permbajtja plus te shohesh Noizin te vjen me vjedh apo Arkimed loqen dmth kemi kapur fundin edhe ne art.

                     1. R
                      Raimond vlonjati

                      U ngritën këmbët ti bien kokës. Ju trutharë komentues që i kundërviheni Agimit, jeni të pavlerë e mediokër. Jeni mësuar me tekste dhe muzike që duhet t'ja marrësh vrapit nga mediokriteti dhe primitiviteti që nuk kanë lidhje aspak me artin ? Sot po bèjnë art gomerët. Ju shoftë fara.

                      Lini një Përgjigje