Neritan Ceka: Akademia e Studimeve Albanologjike ishte kthyer vend qokash dhe interesash, Qeveria bëri mirë që e mbylli. Mos të kruhen kot

1 Qershor 2023, 19:11Kulturë TEMA

Neritan Ceka: Akademia e Studimeve Albanologjike ishte kthyer vend qokash dhe

Arkeologu Neritan Ceka i ftuar në studion e “Panorama TV” sqaroi arsyet se pse sipas tij qeveria ka vepruar mirë me Akademinë e Studimeve Albanologjike, të cilën e shkriu me Akademinë e Shkencave.

Sipas tij, kthimi i Studimeve Albanologjike në Akademinë e Shkencave është identitar, ndërsa theksoi se ata ishin lënë në mëshirë të fatit, duke mos u ndihmuar as me fonde.

Ceka u shpreh se “në gjendjen që janë do shkojnë drejt shkatërrimit, duke u përplasur me qeverinë humbin kohën”, ndersa theksoi se “vendimi i qeverise eshte i vonuar”.

“Me largimin e tyre ASH u dobësua dhe u bë akademia e qokave, edhe këta ranë në shi dhe breshër dhe mbeten pa fonde dhe u bënë për të qarë hallin. Tani çfarë po ndodh? ASH mori veten.

Janë ca që kanë kapur projektet dhe profesoratin dhe duan ta mbajnë kështu. Unë jam i familjes por nuk mund t’ja lë kolegëve të mi që të marrin peng, jo një institucione që ka nisur me babain tim, ka vazhduar me mua dhe vazhdon me vajzën time.

Këta duan ta privatizojnë. Ta mbyllim këtë histori. Kjo është këshilla ime “me qeverinë këta nuk kanë pse kruhen” sepse qeverisë këta nuk i kanë çuar asnjë dokument sesi duhet të bëhej. Kanë pritur nga qeveria, si të gjitha që presin ata që nuk dinë nga bie rruga. Në vend që ta kuptojnë që qeveria e ka mirë, unë nuk kam qene adhurues i kësaj qeverie, por në këtë rast kjo qeveri ka bërë një veprim kombëtar.

Tani bashkohet familja e madhe e studiuesve dhe kanë nevojë të shohin si do veprohet. Të ulemi dhe të shohim si të bëjmë shkencë kombëtare. Duhet të jetë një Akademi moderne. Të shkojmë një javë në Vjenë, një javë në Zagreb, Sofje të shohim si punojmë.

Ata kanë një akademi shumë të mirë dhe shimë të fortë, por në programin me Shqipërinë janë në rrugë të gabuar dhe kundër nesh. Ne nuk jemi  nacionaliste.

Unë jam një pensionist që përtej pensionit drejtoj një seksion të Akademisë. Mos qahen sepse janë pjesë e grupit.

Ikin nga gjykata, lëvizni nga karriget dhe hajdeni të punon.

Këta janë studentët e mi. Asnjë nga këta nuk e thotë që janë studentet e Neritan Cekës. Këta e kanë filluar historinë nga vetja e tyre. Edhe albanologjiken e fillojnë nga vetja e tyre”, tha Ceka.

12 Komente

 1. A
  Avni Rustemi

  Bravo Profesor.

  1. T
   Tani

   Dy here ne dite ky Spiuni i pa fytyri Ceka , specia me e lige e trojeve Shqiptare , legen , hajdut , nga gjinden per tu cfaqur disa here ne dite. Ta dini ka marre ndonje permtim nga Rama per kalamajte se nuk ngopet kurre. Na nxjerre mallin e Ver Llapes tek 21 Djetori.

   1. T
    Tani

    Ashtu ke bere edhe ti me aslbanologet e famshem qe kishim. Keshtu ershte bota jone.

    1. a
     astrit

     Dini gje ne ka bere ndonje studim Ceka keto 30 vjet?

     1. L
      LEON

      Po .Kam ketu dy Libra te ketyre viteve te fundit te Cekes. Iliret dhe Keshtjellat Ilire,. Qenka edhe nje "BuThrotum" i vitit 2019

      1. l
       lato

       Di une;'Apollonia Ilirise/ Udhetim ne Keshtjellat Ilire /Iliret/ Buthrotum/ Byliss/

       1. K
        Koli

        T'ja dish per nder tet ati se ti as per punetor fabrike nuk vleje. Ata qe jane te rinj nuk e dine si dole ti ne hyrje te bllokut me gjithe cunin ne dore qe te devijoje turmen e demostruesve qe mos kapte mortjet komuniste. Mos permend kontrabanden e antikiteteve. Ti te jesh anetar i Akademise se Shkencave pupupu me mire mos ekzistonte me ai institucion

        1. A
         Albini

         Shporru o gomar ii thinjur ,surati dhe puna yte Jane neveri e shqiptareve.plak matuf se budalla ke qene qysh se ke lindur ,derdimen ,hajdut dhe spiun I qelbur. In bej urinen se I bere uje breket ,truthar.

         1. X
          Xen lapraksi

          Ore , Po nese Ceka nuk eshte Profesor, Atehere kush mendoni ju se Jane Profesoret ne kte vend. Or truthare dhe te vobekte...

          1. H
           Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

           O Xen, Po leri këta të llapin, sepse nuk e kane me Cekën. Këta e kanë me Ramën. Po e beri Rama? Gabim. Po e beri Saliu? Uuuurrrraaa. Rrumpallë hesapi. Opo lere. Komentojne ata me dy klasë shkollë.

          2. A
           Arkeologu fierak

           Po s’late gje pa vjedhur nga antikitetet tona se bashku me Selim Islamin o bilbilushi i arkeolopithise, te pangopur e bq te papare.

           1. B
            Buda

            Arkeologu fierak. laj gojen perparas e te permendesh Selim Islamin!

           Lini një Përgjigje