Këngëtari i njohur shqiptar rrëfen rënien e komunizmit: Dhunë, krim, vdekje në rrugë, s'do e fal kurrë babain. Në Itali gjeta shpëtim

4 Gusht 2022, 12:30Kulturë TEMA

Këngëtari i njohur shqiptar rrëfen rënien e komunizmit:

Ermal Meta, artisti me origjinë shqiptare ka dhënë një intervistë për mediat italiane pas problemeve shëndetësore që pati, ku iu desh që të anulonte dhe aktivitetet e tij. Pak ditë më parë, këngëtari zbuloi se kishte ënjtje në fytyrë dhe kokë, dhe se i duhej që të bënte kontrolle.

Në një intervistë për Oggi, ai ka thënë: “Më është dashur të pezulloj disa aktivitete pune që të mund të hetoj shkaqet dhe më erdhi keq, por ishte e nevojshme. Për fat të mirë, me një trajtim të synuar dhe të papritur, gjithçka shkoi mirë. Në fund nuk ishte asgjë shqetësuese.“

Gjatë intervistës, ai ka folur dhe për jetesën në Shqipëri, ku ai jetoi për 13 vite, kohë kur ishte regjimi komunist. “Çdo fjalë mund të lexohej si një pozicion përmbysës në lidhje me një ‘kod’ që duhej të intuitohej, të përvetësohej.

Mendoj se kjo më bëri të fshihesha, edhe pse periudha më e vështirë ishte nga rënia e regjimit, në 1991, deri kur u largova në 1994: dhunë, krim, vdekje në rrugë, një ndjenjë rreziku për të cilën nuk e kisha mësuar. Nuk do ta fal kurrë babanë tim, i cili na la vetëm në ato vite të tmerrshme.”

Më pas, ai ka folur dhe për largimin drejt Italisë dhe përballjen me paragjykimet. “Ndjeva se duhej të provoja se nuk isha si shqiptarët e portretizuar në gazeta. Ndihesha si një mysafir që nuk duhej të bënte zhurmë. Më shqetësoi dhe më pas me muzikën bëra sa më shumë zhurmë…”

55 Komente

 1. a
  ana

  Te lumte more djale. I talentuar, por edhe shume njerzor. Suksese te metejshme ne karieren tende muzikore.

  1. F
   Fjala ime

   Bravo, ana, duhet te jeshe marke Dubai ti. Ky eshte nje femije shume i poshter sa s'behet, por sot maskarenjte qe shajne prindet u duhen bashkesise primitive te hardallosur deri sa po hane kokat e tyre dhe te njeri tjetrit. .Kaq kisha, shembulli me i poshter qe reklamohet njesoj si te reklamosh Sali Sheqeren me Ilir Kokemadhin.

  2. T
   Tirona

   KY nuk duhet te flasi per ate qe nuk dì, ku te semes e pa sistemin ky i in kishte buzet me qumesht.

   1. Q
    Qemali

    Të është prishur pak terezia se ka thënë të vërtetën për vitet 1991-1994.

    1. K
     Kajo Karafili

     Po ky nuk ka qen as ndonje pjeshk , qe ta ngacmonin rrugve. Na can trapin me lloqe kavaje, si puna e Alketa Vejsiut qe as e ka par ca esht komunizmi, por shkojn ne itali dhe flasim si te persekutuar.

    2. E
     ERMALI PA MEND

     Po pra!!!Ai te rrije e te tregoje historite prej LGBT atje ne Itali e te mos pertihet atje ku nuk e kerkon njeri Del nje ... te shkruaje per nje periudhe qe nxorri vendin nga prapambetja dhe beri universitete, shkolla, spitale , akademi shkencash etc qe te shkollohen njerezit e tij, etc dhe te dale ne jete ky karafil mendjelehte PO TE UDHEHIQEJ SHQIPERIA SI SOT QE PO SHITET TEK TE HUAJT E VIDHET CDO GJE, SHQIPERIA NIUK DO EKZISTONTE

    3. T
     Taulant

     13 vjec kur eshte larguar ne vitin 1994 pra ne vitin 1991 ka qene 10 vjec dhe paska vuajtur dhunen komuniste ?????? Eshte per te ardhur keq . Keta mendojn se me keto tregime fake do bejn Italianet per te qare ???

     1. c
      cuf dabjoni

      ky as dhunen komuniste nuk e njeh por deri ne 97 nuk kishte nga ato qe thote ky....

      1. Roberto

       Ke te drejte. Nje kalama 13 vjec si ky as e ka haberin fare nga rremujat e 97 por ka plot si ky qe shesin Shqiperine dhe e bejne lecke neper televizione dhe qe e bejne Ermal Meten njeri te ulet qe sido qofte babai i tij eshte babai qe i ka bere koken dhe Shqiperia eshte vendi ku lindi dhe u be aq sa sot flet me percmim. Keta njerez e kane shitur bythen tek Italia.

       1. I
        Ilirjan

        Kush jeni ju qe i lejoni vetes te gjykoni Ermal Meten?! Mesjetare ne mentalitet e gjykim...????

        1. q
         qe te kuptosh

         Ne jemi ata qe nuk e lejojme nje katunar si ky Ermali te na gjykoje ne! Kuptove o koktrash?

       2. H
        Historia

        Ne fillim te viteve 90 pati nje vale krimesh te dhunshem qe kishin motiv grabitjen. Njerezit u terrorizuan sepse nuk ishin mesuar me te tilla ngjarje. Mjafton te kujtosh vrasjen e aktorit Agim Shuke (Zeno tek Shi ne Plazh) qe u godit me leve ne koke dhe masakren e Libofshes ku u masakrua nje familje e tere ne gjume. Ishin vrasje makabre me thika e leva se nuk kishte arme zjarri ne qarkullim.

       3. a
        ana

        Ky po thote qe periudha me e veshtire ishte nga 91 deri ne fund te 94 kur u largua. Ku po genjen? Ishte koha kur cubat filluan te shisnit motrat dhe vajzat e fshatit apo cfare te gjenin. Koha kur cubat kerkonin me zor dashnore dhe kur pislleku dhe era e djerses filloj te perzihej me ate te parfumerave. Koha kur katnari kujtoj se u qyteterua!

        1. I
         Ilirjan

         Dhe vazhdon akoma sot ajo periudhe. Une e ve re sa here vij ????Era pisllek ne qytete si Elbasani Durresi. Absurditete kudo ne rruge, plazhe, trafik MIZERABEL, "aksidente" qe s'ka perse te ndodhin nese do te kishte pak edukim e vleresim per jeten????Jemi njerez te mire..po, por shume te pa edukuar, arrogante e prepotente. Ka shume pune per te bere ne shkolla, EDUKIM.

        2. P
         Parruca

         @Cuf dabjoni; Per dhunen komuniste jam dakord por nuk po shoh ta kete thene ai kete gje, por keta te Temes qe vene tituj te rreme. Per periudhen 1991-1994 ka thene nje te vertete. Nuk e di cfare moshe ke apo ku ke jetuar ne ate kohe, por me e pa sigurte ishte periudha 1991-1996 se 1997. Ne 1997 te pakten njerezit kishin mundesi te mbronin koken brenda pragut te deres me nje kallash ne dore. Para kesaj Shqiperia ishte nje xhungel. Policia ishte mbushur me ish te persekutuar qe ishin aty vetem per te vjedhur vota, per pune te tjera nuk ekzistonte. Vajzat rrembeheshin ne mes te dites dhe autoreve nuk u hynte gjemb ne kembe. Ne ato vite doli shprehja «autoret u larguan ne drejtim te pa ditur». Sepse kronika e zeze ne TVSH mbyllej gjithnje me kete shprehje, sepse policia nuk i kapte kurre autoret.

         1. T
          Tori

          Edhe tani pas 30 vitesh po e duron dhunen komuniste nga hale si puna jote jo më ne 91-94.

         2. J
          Jimi

          Dava pederastesh !

          1. B
           Bureto

           Per te kater ju komentuesit e mesiperm. Intervista eshte shume realiste. ermali nuk flet fare per periudhen komuniste, jo per ndonje rezerve por ne ate periudhe ka qene femije. nese flet ca gjera te renda ato i perkasin viteve 1992-114 kur dhe u largua. ky djalemduhet pershendetur dhe duhen bere perpjekje edhe nga ca si ju qe ne mos e arritshit (ju mungon talenti), te pakten per vlerat njerezore. Ai meriton nje BRAVO te madhe dhe nje vlere per t'u marre shembull nga te rinjte e tjere qe po lene nam anemane Europes si trafiqe njerezish, drogash, prostitutash e tj etj. edhe pse jane pakice keta jane faqja e zeze e shqiptareve, ndersa keta si Ermali me shoke jane pasqyra e Shqiperise dhe shqiptareve qe duam. Per ju do thoja vetem Turp, per çka shkruani!

          2. A
           Askushi

           Idjot i shkund

           1. E
            Era

            Ermal Meta,i lexoj me endje intervistat e tua.Bravo për nënën tuaj,e quaj heroin,ka rritur tre fëmijë e vetme.Besoj se zoti ja ka shpërblyer sakrificat,shëndet dhe suksese Juve dhe familjes tuaj.

            1. L
             Llazi usa

             Ky eshte nje bythqir qe nuk e ka shokun, ku e njoti dhunen komuniste ky, ky nuk fal baban, kete e mori nena kurve me vete!

             1. a
              anti25642654censurë

              ka qënë vetëm 9 vjeç gomari në '90ën!! prandaj e vetmia gjë që mund të na tregojë është se si i ndërronte brekët kur i shpëtonte kaka!!

              1. S
               Saimir

               Ti me duket se qenke ai Llazi i Durresit..

              2. A
               Andi

               Ky qeka palle fare. Ik o rroçk se na cave trapin

               1. e
                emigranti

                Ermal Meta boll se na lodhe.SHIPERIA ne kohen e ENVERIT ka pasur:muzike te bukur,kompozitore te shkelqyer,kengetare fantastike qe akoma edhe sot ato kenge na argetojne.Ore e di qe na ke lodhur koken.Hapi njecik syte se c'behet me politikanet ne ITALI.Cdo 6 muaj italia ka kriza qeveritare.Mos na u mbur kaq shume me italianet,degjove.

                1. A
                 Albana

                 Bravo e madhe per artistin, si ne nivel profesional ashtu dhe ate njerezor.

                 1. h
                  hed

                  cop idioti, budalla qe se ka shokun, edhe shok i lali erit

                  1. T
                   Transparent

                   Artist i mire, po njeri i dobet... Ermal, nuk ke nevoje te fitosh popullaritet me keto komente. Shiko kengen dhe behu njeri. Me kujtove Vejsiun e lindur ne vitin 1984, qe tha " na fusnin ne burg se degjonim Celentanon"... I bie te jete futur gjithe Shqiperia ne burg, se nuk kishte shqiptar qe nuk e kishte degjuar Celentanon...

                   1. T
                    Taulant

                    Ky i ka te degjuara keto gjera . Fatkeqesisht ka akoma Shqiptar qe ankohen per veshtiresit te kaluaren e tyre ne Shqiperi. Presin qe te huajt qe i degjojn te qajn per keto vuajte..... Te qanin te huajt aq kollaj do kishin vdekur nga dhembjet e luftes ne Ukrain. Fatkeqesisht ka akoma shume budallenj nga anet tona.

                    1. L
                     L

                     91 Der ne 94 ishim.cope cope,pa buke e drita. Po ye thuash njerezit vriteshin neper rruge eshte budallallik . Krimi nuk.ish as nje. 1 milionta e asaj qe.kemi.sotprandaj KY zari Mo's.e hap halene SE bie ere

                     1. M
                      Miri

                      O popull kot, shko ne hale e futi nje dopo se per kete qenke ti.

                     2. .
                      ....

                      Eh Konica . Shqiperi......... ........nuk te njofta asnjhere. Ta Gezoj Baftajari dhe LExhenda.

                      1. P
                       Plaku vezhgues

                       O Ermal shoqja, ti mendon se gjete shpetim, po Italia te beri gjemen, te ndrroi gjinin. Ta ka fut keq mikrobin, nuk e kupton me realitetin. Te rrofshin kordat zanore tani se te tjerat vane per lesh.

                       1. L
                        Lani

                        Po ky ç’pati?!

                        1. S
                         Sillo

                         Perpara se te jesh kengetare, duhet te jesh njeri. Ti jo vetem je injorante por mohon dhe babain tend. Pune JEVGJISH.

                         1. A
                          Agim Anastasi

                          Nje pyetje per Ermalin. Mos e ngateron ate kohe me ditet e sotme !? Se e verteta ishte ndryshe. Apo kerkon te besh propogande per te kenaqur shefat. Nuk do te shkruaj shume pasi duket qe une do bej propogande. Por une armiku i atij sistemi, nuk do mohoi realitetin se nuk mundem te genjej veten. Ja nje shembull, nena ime tere jeten, ne 4 te mengjezit me canten plot me leke, nga periferia e Tiranes nisej per ne qender ku hapej kafenea. Por kur nuk tentoi njeri ta sulmonte e ti merte ato 20000 ose 30000 lek ne traste. Keshtu kaloi deri ne pension. Ermal ai sistem e shtypte krimin . Por sot sistemi i parase qe ne enderonim, jeton e kultivon krimin e te gjitha ato qe Ti shkruan. Te uroj shendet e sukses.

                          1. A
                           Alex

                           po sic po vjen kjo bote nuk ke faj llogjika e sotme po e con brezin e ri ndoshta deri aty sa te fajesoje dhe zotin pse burit ne vend te bythes ti bente picke , lum ne cpo jetojme

                           1. E
                            E verteta

                            Ermal, uroj te lexosh komentet ketu. I ke thirtur ndonjehere arsyes, apo nderhjegjes tende dhe te ketkosh arsyet qe shtyne babain tend te ike nga syte kembet dhe te mos e ndale as dashuria dhe malli per femijet? Sigurisht qe nena tende, ka plot “alibi” por kjo nuk te detyron ty mos ketkosh te hjesh te verteten. Faktikisht ti i trembes te vertetes qe detyroi babane tend te “ike naten”. Demagogjia e nenes tende, nuk duhet te te ndaloje te shohesh dhe arsyetosh qarte ndaj ketij veprimi “kriminal” te babait tend. Diku tjeter fle lepuri dhe per kete eshte kujdesur nena tende qi lepuri te flere dhe ti te jesh i irrituar me nabane. Askujt tjeter nuk i sherben agresiviteti yt ndaj babait, pervec se nenes tende. Si rasti yt ka plot… fjala vjen nje moderatore e televizionit, “te rrenqeth” mishin me “mungesen e babait”, por qe faktikisht eshte helmuar cdo dite ne femijerine e saj, me helmin kunder babait. Mamaja e saj, ashtu sikunder edhe tendja, kerkonin dhe shpuknin alibi, duke bere te besoni se fajtori dhe krimineli eshte babai. Babai yt djale, nese nuk ka hapur goje te flase, e ka bere per ty dhe femijet e tjere. Gojekycuri jo ne cdo rast eshte fajtor. Ai problemet i ka pasur me nenen tuaj dhe jo me juve. Kete ti akoma nuk e kupton ose ben sikur nuk e kupton, sepse sic te thashe, ti nuk do ta dish te verteten per arsye se ajo eshte 100% e kunderta e asaj qe te kane mesuar kunder babait. Perpiqu te dalesh nga balta ku te kane futur ne lidhje me figuren e babait dhe do gjesh ate cfare te nevoitrt te dish. Bota di me shume sesa ty ne kete rast.

                            1. d
                             dikur

                             Ermali nuk e ka me sistemin e ka me te atin qe i braktisi. Datat qe ai i percakton si krim tmerr pasiguri jane 91-94 ... . Ai flet pak per komunizmin .

                             1. L
                              Landi

                              Shko more by…q kujton ti se pepinot ku jeton nuk dine te bejn hesap sa vjec ke qene ti kur ra komunizmi. Kujton se duke ber viktem do arrin te fitosh vemendje. Bythen te duan pepinot dhe ate jua ke dhene leri denglat per komunizmin dhe babain qe kushdo qe ka qene i ke care trapin qe e perflet ne cdo rast qe hap gojen per te llapur.

                              1. N
                               Niku

                               Ermali ne cdo inteviste te njejtit fyell i bie "S'e fal babain". OK, e morem vesh 2 heret a para qe s'i ke muhabetet mire me babane. Vazhdo rrugen, fol per ndonje gje tjeter. Ti qenke me i vogel dhe se une, s'flasim dot per komunizem ne, dhe ne moshen 10-13 vjecare qe shkove ti ne Itali, nuk e shikoje dhe aq shume racizmin, te pakten jo aq per ta perceptuar si te tille. U ndjeve si i paftuar, e futja pordhes kot.

                               1. s
                                spaku pordhacaku

                                Kendo ndonje kenge e mos na jep mende...iku ne 94 ky nga Shqiperia dhe gjeti parajsen ne Itali..atje ku vajti nuk kishte vrasje dhe vjedhje....!!! amani more me keta rrembythje....

                                1. J
                                 Jimi

                                 Per femijet e vegjel perrallat zakonisht i tregojne gjysherit, por ti more djale kur ke qen femije nuk ke patur as babane prane qe te tregonte te tilla !

                                 1. N
                                  Një qytetar

                                  Lutju çdo ditë zotit që të fali një zë të pëlqyeshëm, i mjaftë për të siguruar një jetë normale. Por, po të kujtoj një thënie në bibël, në një nga ungjijtë e saj: I drejtohet Jezuit një nga apostujt e tij duke e pyetur: Gjer më sa herë, imzot, duhet t'a falë atë që më fyen, gjer më 7 herë? I përgjigjet Jezui: Nuk po të them gjer më 7 herë, por gjer më 7 × 7 herë. Është mirë Ermal, natyrisht nëse e lexon këtë gazetë online, të kuptosh, se nuk ka gjë më të shënjtë se falja. Është rruga e vetme që njeriut i siguron qetësinë shpirtërore. Nuk ka si falja. Dhe sidomos babanë! Ashtu si dhe nëna, babai është i shënjtë për një fëmijë të mbarë. Mundohu dhe bëjë gjithçka për unitetin shpirtëror të njerëzve të t'u më të afërt. Vetëm në familje njeriu gjenë lumturinë e vërtetë. Tregohu një djalë me zëmër të madhe, që di të falë.

                                  1. J
                                   Jugu

                                   Cdo njeri ka te drejten e tij si nje njeri te shprehi ate qe ndjen, njeri te mbinatyrshem nuk ka mbi kete toke , por mund te themi se ka njerez qe i kane dhene njerezimit idete e pa vdekshme per ti shpetuar ata nga mizeria e tyre. Shqipria ka kaluar nje gjendje te veshtire te dhunes politike por ate vend i mire apo i keq nuk duhet ta shajme , ai eshte identiteti i yne e mira eshte te jetosh ne vendin tend edhe pse Shqiperia nuk eshte me ashtu si ne e deshirojme, por sjellja dhe respekti ndaj cdo shqiptari flas ne Shqiper nderohet dhe respektohet akoma. Per sa i perket kengetarit i cili eshte nje autor kompozitor shume i mire ai ka shprehur ate gje qe e mundon dhe e ka shtyre te abandonoje vendin e lindjes, kjo gje nuk tregon se ai eshte i pa moralshem apo i pa dobishem per Shqiperine . Mos harrojme se ai ka dhuruar ndihma ne Shqiperi per femijet me probleme shoqerore dhe kjo meriton respekt. Mendoj qe ne si shqiptare ne emigracion duhet te mendojme per njerzite drejt dhe te ngrejme opinionin per ngjarjet me nje mendim te qarte pa paragjykime dhe komplekse edukative vendi yne ka dale nga nje situate e dhunshme ne 1990 dhe ato pasoja kane formuar njeriun e korruptuar qe vret pa arsye.Ketu duhet te ndergjegjesohemi jo per nje artist qe refen nje histori te tijen qe nuk ndeshkon asnje njeri por ndofta per ate karakter te forte qe ne kemi si Shqiptar na vret ashtu te gjitheve per arsyen e jo tolerances qe nuk mbijeton ne arsyen tone.

                                   1. A
                                    Alban

                                    Nje stuhi me replika nga shumica e komentatorve ,dikur nje nga me mencurit shqiptar citonte une nga mendja e deri tek barku jam shqiptar dhe nga mesi e poshte bej cfare me pelqen eshte personale. Kengetari i njohur shqiptar braktisi vendin por jo muziken dhe talentin dhe eshte bere i njohur si nje shqiptar dhe jo si italian ate denim ai e merr ne Itali kete ne e dime te gjithe. Me mire eshte ju komentatore ate dhune qe keni ne vetvete ta mbani lidhur mbrenda vetes se ne boten qe jetojme te vetmit njerez qe shajme njeri tjetrin dhe e vrasim njeri tjetrin pa asnje te drejte jemi ne si edhe italianet, qe per krime oridinere na ngjajne si binjake.Komentet tona jane te uleta,prej nje udhetari qe ka mbetur i pa formuar ne jete dhe nuk ka mesuar asgje per te respektuar identitetin e tij i cili eshte bota e tij ato fjale te cilat ai nxjerr nga mendja . Neveri kurre lexon cfare mendje kane shqiptaret vetem sharje ofendime nenvleftesime urrejtje por ndaluni ju pak a e njihni ju veveten tuaj kush jeni ketu eshte e gjitha?

                                    1. k
                                     kot me ta thon

                                     Neveri kur nje idiot si ky Ermali flet gjepura dhe idiotizma ....

                                    2. E
                                     Ermal tregohu me i pjekur ...!

                                     Un kuptoj sinqeritetin tend ,por asgje qe ti tregon nuk ndihmon asgje .Mbaji impresionet e tua te jets ne Shqiperi per veten tende dhe mos i cfaq ato ne Opinion ,sepse vetem FeedBack - Negative do marresh ,asgje Pozitive ,akoma me shume ne Halene medie Shqiptare - s'duhet te ndash anji Mendim Personal , sepse aty gjen vetem Kafshe te funderina Njerezore. Ti je rritur ne nji vend ku Liria e te shprehurit dhe shoqeria Italiane ,te kupton ty drejt ne gjithcka tregon ,por jo ne kte Hale Medie e ne ate shoqeri te dal jashte cdo shine Njerezore ne Shqiperi ,ku rral mundet te takosh dike qe te dij te Mendoj ,t'i funksionoj Llogjika e te perdori Arsyen .Kta jane shndruar te gjithe ne Psikopate ,ne Xombi dhe ne ate vend eshte vetem me i dhje gjithckaje ne koke qe nga Mediet e deri ke idioti me i fundit e jo me te diskutosh dicka Njerezore

                                     1. c
                                      ca po thua

                                      Shoqeria italiane kupton leshin e currit gje, per realitetin shqiptar, o koke GDHE! Inferiore dhe koktrashe si puna jote do bejmne mire te dalin para pasqyres dhe te peshtyjne ate qe shohin perballe!

                                      1. E
                                       Ermal tregohu me i pjekur ...!

                                       ca po thua !______________ po them______ Te dhjefsha ne Kafke brenda o qenie Primitive .Kur u be dhe bytha jote ,kafshe pylli t',me replikoshe mua ,qe nuk kupton fare nga ajo cfar Komentoj Une . Shko e futu ne thellesi te Halese mbeturine Organike , e dhitu mes shoqerise tate te dhjer , jashteshqitja e njerezimit .

                                       1. o
                                        o Zot kur muti "ca po thua " replikon !

                                        ca pothua ? Po thot ,te Dhjesfha ne goje ty Xombi jashteshqitje e njerezimit kaq . Nqs s'te mjafton te dhjesim edhe ne te tjeret sa te ngopesh .

                                        1. S
                                         S'ta mbaka Gurrmati te gjithe brenda Moderator !

                                         ca po thua ! Po thot qe , nuk ta fut ty pederast ne goje e sa mero bazes ,ne kte Hale Pederastesh .Kaq te veshtire e paske per ta kuptuar ti pederast Haleje ?

                                       2. c
                                        ca po thua !!!!!!!!!!!!!!!!! hahahahah

                                        Ai nalt , del para pasqyres dhe shikon sikur Te Dhjet ty ne Goje ,dhe te gjithe juve bashk cfar jeni ne kte Hale

                                        1. H
                                         Hamuti mero baze ,Bajga Primtive

                                         aaaaaaaaaaahahahahahahaha kurt fshatari zbriti ne qytet hahahahahahah

                                         1. A
                                          Asgje s'mund te diskutohet ne kte Hale

                                          Ky ca po thua eshte nji nga Jashteshqitjet e Kombit , tipik mero baze

                                          Lini një Përgjigje