Merret në mbrojtje zona ku u gjet mozaiku i rrallë në Durrës

19 Nëntor 2023, 19:20Kulturë TEMA

Merret në mbrojtje zona ku u gjet mozaiku i rrallë në Durrës

Në qytetin e Durrësit Ministria e Kulturës mori në mbrojtje një zonë ku mesin e tetorit të këtij viti u zbulua një mozaik i rrallë.

Mozaiku doli në dritë kur po hapeshin themelet e një shkolle të mesme e cila do të rindërtohej pasi ishte dëmtuar nga tërmeti i nëntorit të katër viteve më parë.

Arkeologu Luan Përzhita thotë se mozaiku është në gjendje mjaft të mirë me një sipërfaqe mbi 60 metër katrorë.

“Jemi fatlum pasi mozaiku i zbuluar është në një gjendje shumë të mirë. Ai ka zbukuruar territorin e një vile luksoze, në afërsi të amfiteatrit të Durrësit dhe si kohë datimi mendojmë se është diku nga fundi i shekulli I para Krishtit dhe fillimi i shekulli I pas Krishtit. Sot flasim për atë që njohim, por mbase zhvillimet e ardhshme do të kenë një datim më të saktë të këtij mozaiku. Në vetvete mozaiku është i tillë, i veçantë , edhe për qytetin e Durrësit dhe për Shqipërinë dhe është pjesë pasurisë së mëtejshme të kësaj trashgimie antike që i shtohet qytetit aq të njohur si ka qenë në antikitet qyteti i Dyrrahut”.

Zoti Përzhita thotë më tej se zona mbart vlera arkeologjike por është prekur edhe nga ndërtimet ndër vite.

“Është shumë shpejt për të folur. Ajo që ne dimë është se këtu ka qenë ndërtuar shkolla e mesme “Gjergj Kastrioti” në vitet 1960-1970. Po ashtu në këtë zonë në vitet dyzetë është ndërtuar një bunker i madh nga forcat italiane. Këto ndërtime, me sa kemi parë ne, kanë bërë dëmtime herë pas here të strukturave arkeologjike që ndodhen në këtë territor. Është dhe një qoshe e shkollës që lidhet me pjesën e mozaikut që ka pasur themelet në këtë pjesë”.

Gërmimi arkeologjik në zonë është i brishtë por bashkëpunimi i strukturave si shtetërore dhe vendore por edhe i sipërmarrjes që punon për rindërtimin e shkollës është mjaft i mirë, thotë Maringlen Meshini arkeolog në Sektorin e Arkeologjisë së Shpëtimit.

Jemi në kushtet optimale ku paralel me projektin ne kemi të gjitha mundësitë për të realizuar edhe gërmimin arkeologjik të shpëtimit, i cili është vetëm një nga fazat e këtij procesi.Pasi të realizohet gërmimi arkeologjik do të shikojmë të gjithë situatën në një kontekst të gjerë se si qëndrojnë këto gjetje arkeologjike, këto zbulime ,vetë mozaiku pore dhe objektete tjera në raport me projektin dhe më pas do të kemi një vendimmarrje tjetër për ardhmërinë e kësaj zone.

Zoti Meshini thotë më tej se zbulimi është një ndër kartolinat e ardhshme të turizmit dhe të trashëgimisë kulturore shqiptare .

“Për vetë natyrën që ka ky zbulim, për përmasat, për cilësinë mbi të gjitha dhe për atë që ai përfaqëson në kontekstin ku ndohet le të themi që paraprakisht kemi të bëjmë me një kartolinë të turizmit dhe të trashëgimisë kulturore shqiptare”.

Ndërsa zoti Përzhita thotë se jo vetëm mozaiku por edhe gjetjet e tjera arkeologjike pritet të sjellin më shumë informacion për këtë zonë.

Nëntoka e Durrësit sjell herë pas here zbulime të reja arkeologjike por mbingarkesa e ndërtimeve në jo pak raste ka dëmtuar duke cënuar periudha të ndryshme historike të zhvillimit të qytetit të lashtë./VOA

6 Komente

 1. F
  Fat man

  Propogande e Ed Droges kane marre ne rruaj-tje nje mozaik 60m2 dhe kane shklerdhyer 1 mije te tjere me ndertme per fitimet e palacove kryebashkiak socioliste ne Durres dhe me nje kryeminister kar-meleon.

  1. A
   Arsimtari

   Edi,po mundohet te na e nderroje racen shqiptare me emigrante afrikan e po i ha palla per zbulime arkeologjike ne teritoret tone! Ky edhe Butrintin e shiti tek greket sepse asgje shqiptare nuk e don me e pa,duke mos perjashtuar as Kishat ortodokse shqiptare,te cilat agjenti Janutallos,i riberi me gjuhe dhe natyre greke!

  2. M
   Manastir

   Ste vjen turp rrugac koperativist I mutit gr

   1. L
    Larg Banden e Janullatos nga Mozaiket e Durresi

    Ka bvetem nj rrezik ne Shqiperi ne gjthe ate cfar ne quajm Trashgimi Kombetare ,qe nga Kishat e deri ke gjetjet Arkeollogjke te Lashtesise , sepse Greket paguajn ti Vjedhin ose shkaterrojne ,sepse duke par Bota gjithe kte Pasur te Trashgmise Kulturore Shqiptare , i qit bythen FakeHistzorise Greqise dhe i fut Hurin ne bath

    1. .
     .

     Kete moment jane rreth 850 Shqiptar qe nga 1992 dhe deriri me sot, qe kane studjuar ne Universitetet Greke per histori arkeologji. $$$$$$ Pas shume veshtiresive konvertimit te diiplomes ne Ministrin e Arsimit te Shqipris asnjeri prej tyre (ndonse edhe me master dhe specializime) nuk ju mundesua te punoj ne Shqiperi as per "roje", as per "hamall" ne zonat arkeologjike, se do te shofin maskaralleqet Arnaute, duke u detyruar te emigrojn jasht. $$$$$$ Ne arkeologjin Shqipetare punesohen vetem Turk-Arnauta, Selim, Hasan, Hysen, .... (madje edhe te pa shkolluar) $$$$$$ Kjo tregon qart qe gjetjet e mbishkrimeve dhe kultures Helene nuk kane asnje shans qe te shikojne driten e djellit pa u shkatruar. $$$$$$ Kudo ne Mesdhe nga Italia, Franca Gjibraltari, Afrika verjore, Egjypti, ... do te gjesh fakte te pa funda te periudhes Helinistike (madje keto vende ndihen dhe krenar). $$$$$$ Kurse ne Albanistan dhe Turkish nuk ka shans te gjentet dicka. Caf jane gjetur jane nga ekspedita te huaja ku arriten te matricohen, gjithcka nga mbishkrimet Helene qe u zbulua nga Turq dhe Arnaut u shkatrua me toho, gjithcka, nje krim I pa llogaritur nga kriminelet barbar. $$$$$$$ Kjo eshte e verteta e hidhur.

     1. A
      Arsimtari

      Ehhh,dikur greket flisnin shqip ndersa sot,Edi Rama grekeve Shqiperine ua ka bere Eldorado bashke me ministren Kumbara,e cila,gojne nuk mund ta mbyllte nga gazi,kur u inaugurua busti ogurzi i Micotakisit ne Shqiperi! MARREZI!

    Lini një Përgjigje