Pse nuk u martua Mid’hat Frashëri? Historiani Butka flet për historinë e dashurisë me funksionaren rumune

17 Nëntor 2023, 12:50Kulturë TEMA

Pse nuk u martua Mid’hat Frashëri? Historiani Butka flet për

Historiani Uran Butka ka folur në emisionin “Pas Mesnate” dhe për figurën e shquar të Mid’hat Frashërit. Ai është ndalur më konkretisht te dashuaria e tij me rumunen Angela Romano.

Historiani ka ndarë detaje nga letërkëmbimi mes tyre, ku zbulohet dhe arsyeja se pse Frashëri nuk u martua asnjëherë.

“Nuk janë letra të zakonshme. Janë letra midis dy intelektualëve, një shqiptari si Mid’hat Frashëëri, një njeri tërësisht europian, një njeri që dashuron dhe nuk bën aventura, por dashuron me shpirtin e tij dhe i qendron besnik asaj dashurie me Angela Romanon, një funksionare e ministrisë se Punëve Sociale dhe u dashuruan. Kjo dashuri e pastër, e sinqertë, e bukur, vazhdoi për çerek shekulli, për 24 vjet dhe kudo ku shkonte Mid’hati, vinte në Shqipëri, shkonte në Greqi si ambasador, shkonte në Konferencën e Paqes si kryetar i dërgatës shqiptare në Paris, ku u shqua si diplomat, në SHBA, letrat e Angelës, kësaj rumune të bukur i shkonin kudo që ishin. Edhe ato ruhen sot në arkivin e shtetit dhe janë me qindra letra që përbëjnë jo vetëm një dëshmi dashurore, por dhe jetësore, pasi flasin dhe për planet e së ardhmes. Ajo e fton të shkojë në Rumani, të jetojnë në Evropë dhe ai nuk pranonte ta linte vendin e tij sepse thoshte që ishte i lidhur me fatin e vendit të tij. Këtu merr dhe përgjigjen pse Mid’hat Frashëri nuk u martua”, u shpreh Butka./abcnews.al

9 Komente

 1. F
  Frat

  paskeni pjerdh fare ju te Tema me kete kufomen Uran Butka qe botoni ne vitin 2023

  1. R
   Raimond Vlonjati

   Keto qe shkruan Uran butka jane karlleqe. Pse nuk kerkojne neper dokumentat e CIA s Amerikane cila qe arsyeja e vdekjes se Mithatit, sepse ky vdiq sapo piu kafe ne nje hotel ne Manhattan teksa do bente takim me nje agjent te CIAs. Ndaj gjeni shkakun nga se ka vdekur dhe kush e ka helmuar , sepse Mithati ka shume mudnesi te jete eliminuar nga Greket .pasi kishte bere nje marevesgjeme Zrvrn per nje shtet te perbashket me Greket. Por sic duket Mithati e ka prishur ate mareveshje dhe greket e eliminuan. -

  2. P
   Pjeter mustaku

   Hahaha...Mitat djali ishte nje feminist i spikatur. Kete rumunen e kish dashnore ne disistance, por te tjerat i kish ne memedhe. Nje kronike e "Gazeta Shqiptare" e viteve '30 pershkruan orvatjen per t'u vetvrare me pistolete e vejushes te B. Topullit, me arsyen se Mitati nuk e donte me.

   1. E
    Elka

    E kujt i plasi bytha,pse nuk u martua,fshati digjet e kurva krihet,thot populli.

    1. T
     Turpi eshte pak...

     Nje mut Mitati, nje akoma me mut Butka; pordhe me rigon se i dhimbsej Mitatit Shqiperia ndaj u bashkua me Hitlerin si teoria e kosovareve qe dole 99.99 ballista ne 44-en

     1. k
      kurti

      Nje historian pa shkolle e kulturen minimale per te qene i tille. Mos shkruani me per te sepse jo vetem i ndryshon faktet, por edhe genjen, duke mos shkruar te verteten. Keto qe them i kam nxjerre nga shkrimet e "historianit" butka.

      1. L
       Laluci

       O Tema, ne u gëzuam që iku ai Dashnori i Kaloçve se e flliqi gazetën me përrallat e veta nga e kaluara komuniste dhe, ju na tregoni përrallat e budallait tjetër Butka. Nuk paskan të sosur budallejt në gazetën "Tema".

       1. k
        km

        O histerik Urano.A Ke ndonje dokumenta historike qe Mitati kishte koqe?Sepse mund te jete braktisur Edhe si i pakoqe. O histerian Urano,thone se Babà Safeti te vrau vehten ne hale.ka ndonje dokumenta qe e verteton,apo eshte shpifje nga inati.

        1. M
         Mesuesi

         Duke lexuar komentet e mësipërme, të vjen të ulërish: Zot, o Zot ç'mban ky dhé!

         Lini një Përgjigje