“Faleminderit për këtë kryevepër”, Spiropali për librin “Apostulli” të Ilir Ikonomit nga UET Press: Kështu mund të shkruajnë veç murgjit

15 Nëntor 2023, 22:21Kulturë TEMA

“Faleminderit për këtë kryevepër”, Spiropali

Si të gjitha biografitë e sjella nga Ilir Ikonomi për figura kyçe të historisë dhe shtetit shqiptar, edhe “Apostulli”, vëllimi i parë për figurën e Fan Nolit, botuar nga UET Press, ka ndjellë vlerësime pozitive, për stilin, objektivizmin, sjelljen e fakteve dhe qëndrimit ndaj tyre me rigorozitet.

E pranishme në promovimin e librit, në ambientet e COD, Kryeministri, ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, e cilëson një libër tmerrësisht tërheqës e shkruar me vërtetësi mahnitëse.

“Libër kaq serioz, me volum pune kolosale, seriozitet dhe përgjegjshmëri maksimale, mund të shkruajnë vetëm murgjit e ngeshëm”, shkruan Spiropali, në një postin në Instagram, krahas fotove nga evenimenti.

Postimi i plotë

APOSTULLI – FAN NOLI

Libër tmerrësisht tërheqës shkruar me vërtetësi mahnitëse, rigorozitet shkencor dhe stilistik.
Libër nga fort të rrallët që Historisë ia largojnë mjegullat e kohës, e bëjnë të gjallë, të prekshme.
Libër kaq serioz, me volum pune kolosale, seriozitet dhe përgjegjshmëri maksimale, mund të shkruajnë vetëm murgjit e ngeshëm veçuar në qetësinë e manastireve të largët rrethuar me male dhe pyje.
Në një ngjajshmëri karakteriale dhe intelektuale lehtësisht të konstatueshme, Noli dhe autori, si murgu për murgun, i janë gjindur njëri-tjetrit si gjithmonë ndër shekuj klerikët shqiptarë.
Faleminderit për këtë kryevepër.
Mos ndalç kurrë së gdhenduri të tillë gjerdanë perlash o @ilirikonomi

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Elisa Spiropali (@elisa.spiropali)

10 Komente

 1. I
  Iro

  Nese qenka lajm qe spiropali ka qene ne promovimin e ketij libri, dhe lajmi kryesor qenka pikerisht ky, ose ky nuk eshte liber - ose tema nuk eshte me gazete por nje hale

  1. a
   astrit

   Na i hiqni keto foto provokative. Nga fotoja kjo goca e Fterajve se ka hallin te libri!

   1. M
    Murgut te shkret thuj qe i rri vec Perpjet !

    mir ka ,ky duket nga menyra si shef ,gje e cila reflektohet/pasqyron ne syt e deputetes me bukuroshe te Parlamentit Elisa Spriropali , se eshte nji tip Murgu dhe madje I Etur per ( ate qe s'thuhet ) Pra s'eshte aspak per t'u anashkaluar ajo Kimi mes veshjtrimeve te dyshes simpatike . Nuk e dim se cfar o me Smojlin z. Spiropali . i leviz nga veni noj fije Smojlit ,apo i eshte bo dru damethon i osh Mpir fare menja . Po ju si Qeverri duhet te reagoni e beni Lgjn qe ti akordoni noj masazhiere me ja masazhue kokn ,se morem fun po na hiku moli , s'ka mo letersi e shqipni .pu pu pu pu cfar tragedie ka me ken

    1. O
     Ouuuuu °!° Bravo te dyve .

     Jo keq Murgu Plak .Duket qarte qe i punoka . Hajt per te mire .Shume kenaqsi ne leximin mbi Krevate

     1. C
      Cantarutti

      Spiropali hyri ne politike me turinjte si bythe me shprese qe perfitimet ti shpenzonte per t’u zbukuruar por nuk ja doli dot dhe tani na promovon kete komunistin,ish student shqiptar ne Kine dhe sot demokrat ne USA.Keta autor te medhenj si ky kane akses ne arshiva,mbledhin materiale dhe pastaj i hedhin ne leter dhe i quajne libra.

      1. I
       I mjeri Liber , Panaire Sharlatanesh

       Cantarutti , jem me ty . Nji Shkrimtare e bazon Librin e tj Romanin ne Narrativen/ Fantazine e vet ,duke sjell nji Kreatvitet , jo duke cfletuar Dokumentacione Arkivash . Por s'ja vlen te diskutosh as kto Fake Panaire ,as Librat qe mbi Tezga ,gjithcka eshte informale ,eshte Konsum , eshte thjeshte nji imitim i Botes ku sot bejme pjes ,mjershte ne rolin e Majmunit .

      2. E
       Erdogan

       Ata Murgj ishin qe pagezuan Agi Saranden o Spirua i Vjeter (Palos) Spiropali. Dhe you bijte e Vezireve,Pashallareve,Bejlereve,Agallareve,Hoxhallareve,Muhipeve,Dervisheve etj kujtoni se eshte ne Nderin (Honor) tuaj te mohoni Vorio Epirin e Kastriotit! Nuk e kuptoni (Non e capito) qe jini shkaku i ndarjes se Epirit ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke? Sa Polis Greke kini ne Vorio Epir o Ignorante? Si mund te consideroni Vend Strategjike (Land Strategy) ata qe na kane luftuar duke na ndare ne emer te nje Pashalleku turk te quajture Al-Bani?

       1. E
        Erdogan

        Po perse nuk e quajten Thembra shqip por Ftera te ashtuquajturit Pellazagare Osmane vendlindjen e Spiros se Vjeter (Palos) Spiropalit? Tundu moj breke bardhe tundu!

        1. D
         Deda...

         Zoti Erdogan, Jeta është dinamike : edhe ne Itali ka toponime greke, por nuk kam degjuar që greket të thonë se Italia është Greqi... Murgut i janë dashur vite ta shkruaje librin sikundër le të kuptohet zonja, por zonja vetë e ka kexuar në kohë rekord dhe dalë në perfundime qenesore të thella...

         1. A
          A

          Spiropali e mrekullueshme si gjithmone,si brenda dhe jashte.

          Lini një Përgjigje