Te fundit

22:40

22:25

22:10

22:00

21:50

21:40

21:30

21:20

2023-11-12 19:00:00Kulturë TEMA

38 Komente

 1. p
  pasha zotin janulla dora vete jam

  Prisni tani kur te thone qe eshte luftetar serb a gayreek

  1. .
   ...

   Problem ështe se Shqiptar i ka mbulue islami dhe jane të dhënum mbase Turqve dhe Arabve. Prandaj kemi edhe Shtet hajdutesh të prapambetur.

   1. A
    Alban morina

    Qka te bëri turki a arabi apo islami ty bre burr i dheut. Por ne rast se ke para pse nuk e ble ti dhe dhuroja shtet shqiptar. Turq dhe arab kemi për ti ktitikuar por ne ket rast nuk e di se si e lidh ti ketu gjana.

    1. C
     Concili

     Po mor Graqire, ndaj po edhe Graqia falimentoi ne 2008, por thuaji faleminderit BE'se qe u nxorri perseri nga balta, ku si derrat zhgryeni me gjithe paput tuaj, duke vazhduar te asimiloni popuj te tjere te beni Grqaine tuaj te rreme.

    2. S
     Sunit Shiit = Shit

     Ky ngjaka si luftetar i hamasit o turkoshqiptare. Piktura te titullohet “Turkoshqiptari apellazg” dhe te varet te hyrja e xhamiae qe ji ndertoi baba juaj.

    3. J
     Ja pra : Sa inferior ndihen perball Shqptarit !

     Perse kjo Mahnitje e shteteve Hiena serbo - greke mbas gjithckaje Shqiptare ? Eshte kjo nj Lajthitje tyre apo ndjenje Inferioriteti ,qe ne Shekuj na vijne pas , sepse pa ne Shqptaret s'mundet ta kuptojne Ekzistencen e tyre be Ballkan , gjithmone duke na Vjedhur Historine , Heronjt ,Veshjet Kombetare , Manastiret si ai Ardenices ku Murgjt serbo Ruse ,pasi paguanin me Florinj Zogun e Kurves _ merrnin Mandatin e Plotfuqishmit te Pervetesonin gjithcka nga Bibloteka e me e vjeter e Balkkanit qe ruante Historine e Popujve te Balkkanit qysh nga lashtesia ___________________ nderkohe qe Teritoret s'do guxonin te na merrnin asnji cm ___ nqs s'do ja kshte Dhuruar Djalli Euopian me ne krye Rusine Francen Angline Gjermanine _dhe te dy Hienat e djne fare mire kte gje prandaj ala sot tmerrohen para Shqiptareve . Eshte kjo nj Rastesi jo aspak dhe kte e dijme te gjithe ne ne Ballkan por edhe bijt e Kurves Plake ,qe i karkon nga pas ne cdo kohe . S'ka nevoje te zgjatem fare ,vetem do t'i thgoshja Vuqirave se nqs ken ndermend edhe ju Serbet te kopjoni Fustanellen Shqiptare si Greket e pafytyre , kujdes mbuloni Magarace-n o Malaga .

     1. H
      Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

      Edhe pse nuk e blemë ne këtë picture? Apo Ministria jonë e Kulturës fle gjumë dhe është e perbere nga militante pa kulturë? Sektori ynë shteteror perbehet nga plehra frikacake qe dhjesin gjak nga Rama, ose vegjetojne per të marrë ndonje lek. Njesoj si në kohën e Sali Rrumpallës.

      1. R
       Realisti

       Sepse vertete personi ne pikture eshte shqiptar, por piktori eshte nje nga me te njohurit serbe (Paja Jovanovic)...

       1. H
        Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

        Leonardo ishte italjan, edhe Mona Lisa ishte italjane, por piktura është në Louvre ne Paris. Dhe nuk ka asgje franceze ne të. Ndersa ky është luftetar shqipetar ne pikture, pjese e historise sone. Po mundohesh të justifikosh Ministrinë tone të Kultures, apo si? Ke aresyet e tua edhe ti. Nuk mund të të gjykoj, se nuk të njoh fare, dhe respektoj mendimin tënd, por Ministrinë e gjykoj.

       2. N
        No money

        me cpare ti blejme ne ato. Edhe ajo na duhet. Ketu paret smjaftojne per te mbushur xhepat e hajduteve, smbetet gje per art

       3. T
        Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

        Kam pare shume piktura te tilla te cilat te huajt i quajn Arvanitas ne perandorin Osmane.

        1. S
         Shkelqesia e tij, Magjari i Surrelit

         Saliu dhe Edi do te hapin muze Kombetar me pikturat e qim pekes e taulant balles.

          1. T
           Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

           Para dy vjetesh u zbulua nje pikture e piktorit te famshem Venecian Gentile Bellini per Skendebeun e cila u shit ne Amerike ne ankand dhe u ble prek nje koleksionisti Shqiptar. Portreti mban të shkruar emrin SCANDER BECO, njëlloj si harta portolane e Bartolomeo Pareto-s e vitit 1455, që mban të shkruar emrin SCANDRE BECO . Shteti Shqiptar flinte dhe fle gjume nuk kerkon qe te blej pikturen...

          2. h
           hahaw

           Si afgan duket ,,haha

           1. j
            janulles me rrocke bythes

            po bythqir i janulles po, nashti si afgan do te duket

            1. nam, imagjnoni grekt aso kohe s visheshin

             Nderkohe kur Bota Mbare mahnitej me Burrerine e Krenarine e Trimave Shqiptare , grekt veshur me Fustane Grash shetisnin ne Oborret e Haremeve te Sulltanit , dhe njiheshin vetem nga palluest brenda Haremit asnj tjeter ne Bote ._________ ha haw cari , nashi bashke me janullen ndryshe s 'jetoni dot

            2. D
             Deda...

             Mistrine, cekanin, zdrukthin, lopaten etj i kanë kapë të tjerët...

             1. P
              Pirdhni se liroheni.

              Ja pra antishqiptari Vuci na doli pro shkiptar, ka harxhuar para te madhe per te sjelle ne mueun e beogradit "Pushimi i Bashibozukut". Qenka stergjyshi i Ali Ages me tre kobure ne brez dhe nje pushke "shqiptare" nje zot e di qe paskemi qene edhe prodhes armesh per te mos thene qe i eksportonim ne Serbi dhe pi duhan pa nxjerr tym.

              1. P
               Prishtinë

               Ia nin pi.hi Mirela Kumbaros se Ramoviqit dhe Salioviqve per vepra atri. Ajo nese ke qendruar ne Shkoder, berishoviqet dhe Ramoviqet e kane vjedhir dhe e kane shitur. Legen popull e pa dinjitet. Dhasht zoti e lindin e rriten gjenerata tjera atdhedashese shqiptare ne kete cope Shiperie.

               1. D
                Daku

                Po normal, kush do haje biftek 1.000 dollare ne Dubai.

                1. T
                 Tironci

                 Sa per luftetarin ne rrethinat e shkodres jeni komplet gabim , veshja me fustanell esht veshje jugut te shqiperis , korç skrapar deri ne çameri e me matan ku kishte shqiptar deri ne Art te greqis sot , burrat e veriut rrinin me pantallona shajaku , nejse esht shqiptar , nuk ka rendesi kujt krahine i perket esht i rraces ton , kjo na ben krenar , por mendoj se ne ankand duhet te kishte hyr dhe shteti shqiptar , por me mir qe nuk hyri se beogradi e ruan me mir , tek ne perfundon tek nevojtorja Saliut Ilirit ose Ed Rames do shkonte dem se muzeu jon esht si tregu medreses , kush politikan kalon ose noj sorrogato e politikes se ne nuk kemi politikan , mer ç'te doj ne muze dhe e çon ne shtepi , nuk quhemi shtet , kemi qen dikur para 90tes por e kemi humbur nocionin e shtetit ka 30 vjet rrumpallhane .

                 1. D
                  Detari

                  mos ja fut kot kur ske dijeni. Fustanella e ka patur qendren ne Shkoder.

                  1. A
                   Alex

                   Ça flet ti mor???

                   1. D
                    Detari

                    ke problem me syte?

                  2. E
                   Ed

                   Këto piktura janë bërë para se ti, historiani jon i rrallë të lindje. Ka shum piktura të vjetra të bërë nga të huaj në Shkodër që tregojnë fustanellën.

                  3. R
                   RAIFI

                   Me siguri Vuçiq këtë pikturë e ka blerë për hatër të vëllait të tij të dashur Edi Ramës,i cili në çdo forum nderkomtar po kërkon mirëkuptim për Serbinë dhe po e shanë Kosovën dhe politikën e saj për pavarsi të plot.Nuk ka si të ndodh ndryshe meqenëse "demokracinë"në Shqipëri e solli Sherbimi Sekret Serb dhe ai grek ,shkatërruan çdo gjë shqiptare dhe mbi 30 vite qeverisin agjentet e tyre herë të majtë e herë të djathtë.Shqipëria është shendrruar në një banana republikë.

                   1. p
                    pa leh ,saliun me Tanga sa do e kshin ble !

                    vallah me piktur i Gjati me penis _ salih brrishin vesh ne Tanga Serbie , eksitohet tan serbie e lun byth vet Vuqiqi i hudhin Miljonat me e pas ne Koleksionin prane Esad Pash Pederastit

                    1. N
                     Nik

                     Po mire! Mbase ne s‘kemi aftesi se paku te tregohemi mirnjohes dhe falenderues karshi interesit qe ka bota per ruajtjen e historise sone. Ne ikem per lesh, shqiptaria e islamizuar s‘mirret me asgje tjeter perpos by…es dhe allahut, gjdo gje tjeter eshte haram.

                     1. D
                      Do e blame edhe ne kur te krijohet shteti yne

                      Ne kemi shgaravinatxe Ranes qe w marrin nen sqetull pikason... Vucic s mer vesh nga picture, e ble.Rama qeceshte artist se ble.Me mire ti Mari nje trafikant droge $$$$ me PPP se te blihen picture e libra qe dihet qe do I djegim nje dite(se nuk rruajme dot gje ne)...Kemi alwrgji nga kujtesa historike.

                      1. k
                       kot fare

                       Personalisht mendoj se piktura eshte ne vendin e duhur...edhe sikur ta kishim blere ne duhet t'ua dhuronim serbeve ta kqyrin e ta shohin madheshtine e ketij luftetari shqiptar... ka nje qendrim dhe nje shikim mprehes sikur ju thote " avituni po j'ua mbajti"... pikture e bukur

                       1. G
                        Gazepi

                        Eshtwvserb se shqiptaret ngjajne me pashtunet dhe sirianet. Rrace e keqe islamike.

                        1. a
                         aleks

                         vetem fene islamike dhe xhamite mos ua merrni shqiptareve islamike, se te tjerat as qe u behet vone, biles i japin vete. komb i felliqur pa gjak ne vena, nuk respektojne gjakun e te pareve, e milionave shqiptare qe jane vrare , me ata qe na prune kete fe bastarde, ne trojet tona. keta bastarde dine vetem te ngrejne bythen perpjete dhe te degjojne pellitjen e hoxhes 20 here ne dite ne arabisht, e hapin gojen dhe flasin, serbi na mori kete greku na morri ate.

                         1. P
                          Paja Jovanović

                          Jeni bere si sazan guri te gjithe, ju qifsha patriotizmin, serbet e blene per aresyen e thjeshte se autori Paja Jovanović eshte Serb, the eshte nje piktor i rendesishem i nivelit europian, dhe i takon ta kete Serbia paçka tematikes, ashtu si do te ishte normale qe ne te blinim nje pikture te Ibrahim Kodres qe ka jetuar ne Itali dhe eshte autor shqiptar.

                          1. V
                           Virtyt

                           Serbia ka ble në mënyrë agjenturore dokumenta të historisë shqiptare me qëllim që ti zhdukë!

                           1. M
                            Murati

                            Bashibozuku shqiptar myslyman osman ,,

                            1. m
                             micotais

                             Murati , myslman ishte vertete ki ,por si na tregojne ne gjishja e gjyshi jone , ki Skpetari i mbante te paret tan ne maje te Carit ,si thon Skip ne Prehr ,sa nuk kshte fuqi ta shkulte gjyshi bithen e gjishes ,aq shume kenaqej nga ki Skpetari Bashipozuk

                            2. A
                             Abdyli

                             Dhe osmanet shqiptar dhe osmanet pakistanez kan qen me callm dhe me fustan ,,,,tamam bashbozuk te sulltani ,,,u lejohej me kuran dhe me sherjat ,,,

                             Lini një Përgjigje

                             17:00 Kulturë 1 koment

                             15:27 Kulturë 6 komente

                             21:30 Kulturë

                             16:10 Kulturë 15 komente

                             15:52 Kulturë 5 komente

                             10:32 Kulturë 6 komente

                             17:40 Kulturë 58 komente

                             16:52 Kulturë

                             15:50 Kulturë 6 komente

                             10:20 Kulturë

                             Më të lexuarat

                             10:44 Kronika 2 komente

                             11:20 Sport 7 komente

                             10:53 Politika 70 komente

                             12:13 Sociale 22 komente

                             10:50 Bota 31 komente

                             14:47 Kronika 7 komente

                             Blog Tema

                             21:50 Blog

                             18:59 Blog 10 komente

                             09:54 Blog 51 komente