Ndahet nga jeta në moshën 88-vjeçare Ganimet Vendresha, solistja e parë e trupës së baletit shqiptar

29 Shtator 2022, 09:27Kulturë TEMA

Ndahet nga jeta në moshën 88-vjeçare Ganimet Vendresha,

Ganimet Vendresha, solistja e parë e trupës së baletit shqiptar ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare. Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e saj. 

Mbesa Ajola Xoxa përmes një postimi në Facebook bën me dije se Vendresha është ndarë nga jeta mbrëmjen e djeshme:

“Gjyshja ime e mire, Ganimet Vendresha, u nda nga jeta mbreme, e qete dhe ne paqe, sic e jetoi te gjithe jeten e saj, rrethuar nga njerezit e dashur, duke lene pas tek kushdo kujtimin e njeriu te bukur brenda dhe jashte, dhe tek ne nje dhimbje pambarim.

Ajo i dha aq shume Shqiperise se saj dhe kujtdo pati fatin ta kishte ne jeten e vet.

Homazhet do te kryhen neser, 30 shtator, nga ora 10:00 deri ne 12:00 ne Teatrin e Operas dhe Baletit dhe varrimi ne oren 13:00 ne varrezat e Tufines.”

5 Komente

 1. U
  U prehte ne paqe Solistja e Shquar

  Ngushellime Familjes se Artistes Shqiptare ...

  1. D
   Dhimbia e madhe Popull !

   Ngushwllim familis dh shoqerisw ..nga Dashamirws dhe Pasuesi Vteranw* Toronto.

   1. E
    Edlira

    Sa zonjë e bukur dhe fisnike nga vajzëria deri ne pleqëri! Pa ndërhyrje,pa silikon,pa poza të shtirura...feminilitet dhe natyrshmëri.Na paska marë malli me parë femra të bukura prej natyre. Ngushëllime të sinqerta!

    1. l
     lali

     TE NXJERR MESIME AJO FELLIQESIRA, MBESA, ME PISLLEQET QE BEN , AJOLA HAJDUTE XOXA. me atew burr /grua te neveritshem e hajdut qe ka, e vet njesoj eshte, se ndryshe nuk rrine bashke njerezit shijon hajduterine edhe kjo

     1. s
      syrikalter

      Kjo eshte bukuria natyrale e femres shqipetare. Ngushellime familjes dhe lamtumire o ylli i baletit Shqipetar. Faleminderit per bukurine qe na dhurove per kercimet e bukura. Kjo grua duhet te jete shembull sot per vajzat e reja qe spo lene gje pa perdorur dhe e kane degraduar bukurine origjinale te femres shqipetare.Uprefsh ne paqe zonja Ganimet!

      Lini një Përgjigje