Homazhet për Sali Shijakun nesër në 10:00-12:00 tek holli i TOB, Veliaj: Trishtim i thellë, ishte ikonë e Tiranës

24 Shtator 2022, 11:31Kulturë TEMA

 

Homazhet për Sali Shijakun nesër në 10:00-12:00 tek holli i TOB,

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të piktorit Sali Shijaku. Në një postim në rrjete sociale, Veliaj shkruan se Shijaku ishte ikonë e Tiranës dhe një piktor i jashtëzakonshëm.
“Fort i trishtuar për ikjen e një artisti unik, si Sali Shijaku. Ai ishte ikonë e Tiranës, një piktor i jashtëzakonshëm, që ia kushtoi jetën artit shqiptar. Prehu në paqe miku i përjetshëm i qytetit tonë! Ngushëllime familjes”, thekson Veliaj.

Homazhet në nder të artistit të njohur janë organizuar nga Bashkia e Tiranës dhe do të zhvillohen nesër në hollin e Teatrit të Operas dhe të Baletit nga ora 10:00-12:00.

2 Komente

 1. q
  qytetari

  Sali Shijaku mbi te gjitha ishte nje njeri i jashtezakonshem dhe padyshim nje ikone e artit shqipetar. U prefte ne paqe dhe ngushellime te thella familjes se Tij dhe gjithe artedasheve per kete humbje.

  1. M
   Martin

   Artiste si Sali Shijaku nuk vdesin, kalojne ne perjetesine e Shqiperise.

   Lini një Përgjigje