“The Albanian Code” - Filmi që dokumenton heroizmin shqiptar gjatë Holokaustit

20 Shtator 2022, 21:10Kulturë TEMA

“The Albanian Code” - Filmi që dokumenton heroizmin shqiptar

Filmi dokumentar “The Albanian Code” tregon historinë se si Shqipëria, me popullsi 70 për qind myslimane, iu përgjigj “besës”, kodit shqiptar të nderit, për të shpëtuar mijëra hebrenj gjatë Holokaustit.

Ai u prezantua në Tiranë në dhjetor të vitit të kaluar.

Filmi u prodhua nga Yael Katzir dhe Gady Castel për Claims Conference.

Kodi shqiptar i nderit parashikon se është më mirë të vdesësh sesa t’i kthesh shpinën një personi në nevojë.

Italianët kishin pushtuar Shqipërinë në vitin 1939, por në shtator 1943, kur Italia u largua nga Fuqitë e Boshtit, gjermanët pushtuan vendin.

Shqiptarët mbajtën kodin e tyre të nderit dhe refuzuan t’i dorëzonin hebrenjtë te nazistët. Më shumë se dy mijë hebrenj u mbrojtën dhe shpëtuan nga populli shqiptar.

Hebrenjtë nuk trajtoheshin si refugjatë, por si mysafirë.

“The Albanian Code” tregon pikërisht historinë e heronjve që ndihmuan hebrenjtë dhe përfshin intervista me ata që u shpëtuan.

Fillimisht u shfaq në vitin 2019 në Tiranë në prani të presidentit shqiptar, pesë ministrave dhe dymbëdhjetë ambasadorëve dhe mori duartrokitje nga publiku, i cili duartrokiti për më shumë se pesë minuta pas përfundimit të filmit.

Me atë rast, italo-shqiptarja Klodiana Cuka mendoi të fuste titrat në italisht, të cilat i krijoi kompania e saj, Integra Onlus, për shfaqjen e dokumentarit për publikun italian.

Gady Castel u kthye në Shqipëri në fillim të dhjetorit për të shfaqur edhe një herë filmin, me rastin e Panairit të 27-të Ndërkombëtar të Tiranës.

Shfaqja u zhvillua në bashkëpunim me Integra Onlus, Fondacioni “Ura për të Ardhmen Shqiptare” dhe Ambasada Izraelite, me mbështetjen financiare të Ministrisë së Jashtme të Izraelit dhe mbështetjen institucionale të Ambasadës së Izraelit në Tiranë.

Po ashtu u shfaq edhe në qytete të tjera të Shqipërisë.

“The Independent”

9 Komente

 1. P
  Pordhe me rigone....

  O Zot cfare tjeter do te na shohen site: bese e nder te nje pipelli 70% muslims.....!!?? Vec nje i cmendur or psikik mund te besoi dicka te tille..... gezuar ramazonin.

  1. S
   Shkodrani

   E beson edhe p..i i nenes tende. Qen bir qeni!

  2. J
   Jimi

   Paradoks shqiptar !? Te huajt i bejme vellezer, vellezerit i bejme te huaj !?

   1. T
    Torino

    Me kete kart-vizitë nderohemi si komb!

    1. T
     Timi

     Ore të shfaqet nëpër botë se në Shqipëri e dijmë se si janë shpëtuar hebrenjtë. Bota duhet ta dijë.

     1. S
      Shifra 70% mysliman vjen nga koha e otomanizmit

      E perse na duhet qe keta te na reklamojne ne, per interesat e tyre, si 70% mysliman. Kush e ka percaktuar kete shifer. Kjo vejn qe nga koha e Perandorise otomane. Nuk eshte e vertete qe Shqiperia ka 70% mysliman. Ka nje numer shume te madh njerezish qe nuk idenntifikohen me fete fare. Pastaj ka nje grup tjeter qe identifikohen me Kishen katolike si edhe nje tjeter qe identifikohen me Kishen ortodokse. Shumica e veriut te Shqiperise eshte katolike. Por edhe ne jug ka nje perqindje te larte ortodokse. Shqiperia nuk ka nevoje te reklamohet ne bote si 70% myslimane. Sigurisht qe ka edhe nga ata qe identifikohen si mysliman por e bejne si nje ritual trashegimie. Po te numerosh se sa jane myslimanet ne te vertete do te dalin ne minorance. Kjo behet per interesa te vecanta dhe per politike.

      1. E
       Erdogan

       Edhe nje Prostitute perpara se te behej e tille qe E Ndershme zoti me comentin Shifra 70% myslimane. Pyetja eshte se cfare ishin Ata te turqizuarit perpara se te beheshin te Tille? Greke Epirote me Emra dhe Mbiemra Greke. I thone 1100 vjet Perandori Greke e Perandorit Ilyre Megas Kostantinos ne Qender Kostantinopolis polis kjo e quajture ne Nder te Tij. Kurse Arnautet e Pabese e quajne Stamboll! Ke "Mashtroni" o servile dhe spiune (Servis and Spy)? Ku kini you Code Njerezore! You jini thjesht Anti Greke dhe Anti Ilyre qe nuk kini asnje Figure te Lashte te Nderuar ne kete "Ha........e.As Epirote as Ilyre. You jini thjesht turq ne Ndergjegje dhe Identitet qe perpiqeni te Identifikoheni si Evropiane me Emra te cuditshem.

       1. R
        Romioi filohelen alla TurkoPontos

        Erdogan Ju bashk me romioin filhelene fake ellines wannabes eshte bere mendja turqi 24/7 365. Ne Shqiptaret nuk ndajm nje mendim te perbashket persa i perket idenititetit te kombit. Gjakun turk e keni ne grqi. Nga Anadolli i pontusit. Po te bej nje turkopont testit e ADNse jo qe jo nuk del grek por nuk del as evropoian. Pikerisht per gjakun turk qe e keni brenda vetes ju nuk po shkuleni dot nga kompleksi qe keni me ta. Kam fol me shume njerez qe e quajn veten "grek" te me shpjegoj cdo te thot emri Ellines ne gjuhen greke pa asnje pergjigje Shtangen te gjithe filogreket ne fytyr dhe rrine si mumje pa asnje fjal Emrat "grek" qe i lakmon eshte sikur te mubolsh mutin me shurre pikerisht se nuk dini etymologjine e emrit ellines. Shqiponja ka qen emertim ushtarak i Pirros Emertimi Shqipetar na perket neve pasardhve te pirros dhe kjo eshte shkruart e zeza mbi te bardh dhe vulosur si Dominus Albaniae nga heroi i Shqiperise ne arkivat e vatikanit Gezuar Helaqistanin

       2. k
        katarakti

        Unë nuk besoj se në Shqipëri ka më shumë se 20 përqind myslimanë. Për ta kuptuar duhet të spjegojmë se kush quhet mysliman. Ti mund tê kesh emër apo mbiemër turk, por kjo nuk tê bên mysliman. 1) Mysliman ështê ai që falet 5 herê nê ditê. 2) Që e urren Skënderbeun dhe del dhe falet në mes të sheshit për Bajrram apo ku ta di unë. 3) Mysliman i vërtetê ështê ai që vê fenê mbi kombin, (siç thotë dhe urdhëron edhe Kurani). 4) Qê nuk pi raki dhe nuk ha mish derri. 5) Ështê po ashtu mysliman ai që ka për vêlla turkun dhe urren katolikët dhe ortodoksêt shqiptarë. Sa shqiptarë i plotësojnë këto kritere? Prandaj ju thashë që nuk përbêjnê më shumë se 20 përqind të popullsisë. Shqipëria ështê një shtet laik, ku bashkëjetojnë dy besime (ai muhamedan dhe ai i krishterë) dhe 4 bashkësi fetare: sunitët, bektashinjtë, katolikët dhe ortodoksët. Por përveç tyre kemi laikët që besojnë në Zot, por nuk shkojnë as në kishë dhe as në xhami. Kemi po ashtu shumë ateistê dhe agnostikë. Dhe mbi të gjitha kemi për bazë dhe drejtim në jetën e çdo shqiptar parullën e të pavdekshmit Vaso Pasha: "Feja e shqiptarit ështê Shqiptaria". Prandaj Shqipëria ështê një shtet multifetar dhe laik, por jo mysliman.

        Lini një Përgjigje