Europa, si e mori emrin kontinenti ynë

19 Shtator 2022, 18:30Kulturë TEMA

Europa, si e mori emrin kontinenti ynë

Ashtu si me shumë gjëra në mitologjinë greke, historia e emrit që bart kontinenti ynë nisi me Zeusin. Drejtuesi i Perëndive ishte i njohur për arratisjet e tij në botën e të gjallëve. Ai zbristenga mali i Olimpit për të ndikuar në jetën e vdekatarëve, siç e shihte të arsyeshme. I tillë ishte edhe rasti kur pa vajzën e Agenorit, mbretit të Fenikisë.

Zeusit i bëri aq përshtypje bukuria e saj, saqë vendosi të zbriste dhe ta joshte. Kur zbriti nga Olimpi, ai u shndërrua në një dem të bardhë, me një pamje e rrallë dhe aq shumë e bukur, saqë shumëkush ia atribuoi ndikimit të Perëndive. Pasi takoi vajzën e mbretit, Zeusi e rrëmbeu duke e vendosur në shpinën e tij, dhe u nis drejt ishullit të Kretës.

Aty vajza, e cila quhej Evropa, lindi 3 djem të Zeusit. Minos (që më vonë do të bëhej mbreti i Kretës), Radamantis (që do të bëhej mbreti i ishujve Kiklades) dhe Sarpedon (që do të bëhej mbreti i Lidisë). Pas kësaj, Zeusi do të largohej, ndërsa Evropa u martua me Asteriusin, mbretin e Kretës në atë kohë, që mori përsipër edhe përkujdesjen për djemtë e saj jetim.

Evropa do të adhurohej nga banorët e ishullit, duke çuar në përhapjen e emrit të saj nëpër detin Egje. Emri i Evropës do të lidhej ngushtë me tokën. Madje disa rrëfime në Greqinë eLashtë e përshkruanin Evropën si Perëndesha e Tokës. Si i tillë, emri i saj u përdor gjerësisht për të përshkruar atë që ne tani e njohim si Evropë, kur hartat filluan të ndajnë si një kontinent nga të gjitha masat e tjera tokësore përreth saj.

Gjuhëtarët tregojnë disa teori të tjera rreth origjinës së emërtimit të Evropës. Shumë prej tyre supozojnë se emri Evropë vjen nga dy fjalë Greqi, εὐρύς (eurys), që do të thotë i gjerë dhe ὤψ (ops), që do të thotë ose vështrim ose sy në varësi të përdorimit të tij.

Pra së bashku, Evropë, εὐρύςὤψ do të thotë “vështrim i gjerë”, një emër që besohet se buron nga përvoja detare e grekëve të lashtë në detin Mesdhe, të cilin ata e panë se shtrihej aq gjerësa mund ta shihnin me sy të lirë. Një teori tjetër, përmend qytetërimin e Mesopotamisë, dhe gjuhën e tij si origjinë për emrin Evropë.

Në gjuhën e këtij qytetërimi, sidomos në gjuhën semite akadiane, fjala për “perëndimin e diellit” ishte erebu, ndërsa për “lindjen e diellit” ishte asu. Gjuhëtarët e përmendin këtë si prejardhjen e fjalës Evropë, pasi Evropa ndodhej në perëndim të perandorisë së vjetër të Mesopotamisë.

Prandaj emri ‘erebu’ u përdor për ta përshkruar atë, ndërsa ‘asu’ Azinë që ishte në lindje të Mesopotamisë, duke çuar kësisoj në teorinë e etimologjisë së emrit Azi. Prejardhja e saktë e etimologjisë së Evropës debatohet ende nga shumë studiues, pasi referenca ndaj kontinentit janë shumë të vjetra në kohë kur nuk mbahen të dhëna aq të sakta sa sot.

Si të tilla, shumë nga teoritë mbi etimologjinë e emrit Evropë janë vetëm supozime. Pa një zbulim të ri revolucionar, ne nuk mund ta dimë kurrë kohor kur Evropa filloi të quhej Evropë.(ABC News)

14 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  Shurrsaaaaaaa beqiraaaaaaaaaa tourkalvanoi,kur ne i mesonim botes Dhimokratia ju hanit banone (to makri)........ allah uakbar.

  1. T
   Thoi

   ahahahah. Qirijo dhimotiqi. ABC News ka rreshqit me kete perralle te perkthyer nga internneti i shkruar nga nje afrikan i paditur.

   1. S
    Shqip...

    C'karin ka ky qe pellet si gomare i rrahur ktu ! Kujt i cireret ka kafshe Gerrqie ? Perse vall ? Eshte i semure mendor ,apo eshte palluar i vogel nga ndonji shqiptar ? Cfar i dhemb xhanem grekut te peshtire ! -Eshte nji shkrim (bla bla bla ) si shume qe lexojme ktu ne kte hale mediatike , ku jetojne krimbat e janulles dhe nuk arrijm te kuptojn kto shperthime te ktij Grekofilo duke perdorur edhe kte shprehje te terroristeve islamik "allah uqkbar " ! - Duket sikur kemi te bejme me nji terroriste qe pregatitet ne Athine me hudh bomba ose ushtruar Terror ne Shqiperi si Karaficis ! Terroristet nuk kane asnji ndryshim si ata grek apo ata arab . Lidheni kte te cmendur se do ta pesoj si Karaficis

   2. k
    k

    Zeusi ishte shqiptar.E ka thënë kocaqi dhe guri.Dmth se eshte absolutisht e sigurt. Nëse dikush e kundërshton, duhet të sjelli çertifikatën e lindjes se Zeusit, po nuk e solli, ka te drejte kocaqi dhe guri.

    1. D
     Detari

     kontinenti yne, kontinenti juaj eshte ne azi o sunita, se cfare lidhje kane muslimanet turq me kontinentin evropian...

     1. P
      Pederastet e Lashtesise me prralla karagjozesh

      ore ,hahahahah ,o verte me u gajas me kta nastradinat filogreke .jane ber ne mediet Shqiptare injorante te lashte . Identike me shpellaret e Shqiperise . Nqs injorantet e shpellave te lashtesise ne Shqiperi i thithin Oksigjenin shoqerise shqiptare , kta filogrek pederastet e Botes i thithin carin shqiptareve ne kte hale ! _ _ ha ha ha ha sa lom qesh __

      1. h
       hahahaha cfar karagjozash

       po sekur ne Mitologjin e Pederave thuhet qe Goca e Zeusit ishte Aferdita dhe Mbreti i Kretes quhet Ramadanis haahahahahaahah hec e merri vesh karikaturat e lashtesise . po kjo foto nga eshte marre ? haaaaaahahahahahaahaha spjegohuni pak se ka me plas keq gallata me Karagjozat e bla bla bla-s

       1. S
        Shqiptar

        Kjo pikture, telaj ne vaj jo foto more katunar karagjoz eshte "Rrembimi i Europes" nga Jean Fracois de Troy. Tema eshte Europa rrembimi nga Zeusi illustrimi i Metamorfozes te Ovidit. Zeusi i shnderruar ne dem josh Europen dhe e merr ne Krete.

        1. h
         hahahahah BE-ja mbi nji Lope Metamorfoze

         Shqiptar !!!!!!!!!! hahahahah Rrembimi kujt er ? Haaaaaaaaahahahahah . Fantazia e semure e trurit te kalbur ardhur nga ajo fillozofie dekadente ,ku fantazia nen efemtet e halucinacioneve shkaktuar nga era e bajgave te stanit ,linte Fantazine e lire ,te fluturonte edhe mbi Lopet ne qiell ! - Piktura eshte nji kopjo e shemtuar e stilit ala Mikelanxhelo ne Itali . Ktu qendron banaliteti i Fantazise Francezit ,ne kte Fake Metamorfoze qe i ngjan me shume nji pershtatjeje Prrallave te Mitoligjise se genjeshtert e ngjashme me Harry Potter . Mirpo ,ngaqe neve shqiptareve nuk jemi aq naiv sa te mbushim trurin me Prralla Nastradinash Greke te lashte apo kokKashte dhe shume Tolerant me Historine e Genjeshtrat e saj ,,, nuk duam aspak t'ju divorcojme juve grekeve filo ,nga injoranca qe ju karakterizon ,dmth t'ju zbarzim juve trurin nga muti qe ju kan presuar brenda Mashtruesit e Histerise . Uah ha ha .Kaq karagjoze s'duhet me ken

       2. S
        Schopenhauer

        Dheu -Deu dhe me ligesi e kaluar nga grekerit e lashte ne Zeus, ishte perendia e tokes te te pare te tane, pellazget .

        1. D
         Dajti

         Une i besoj perallave greke qe thone se emeri Europa vjen nga emeri femrave greke,pra ky emer shume "i perhapur " ne greqi sot ne 5 femra 3 e kane emerin Evropa,Evroqi,Evroqiris,Evropolis etj.Sa per komentuesin me inicjalin K (mendoj se eshte shkurtim i emerit Koqe ) i them se emeri Zeus eshte fjale e ilirishtes dhe mendje ndritura Eleni e ka drejt. Pse? Dihet se Zeusi i luftonte armiqte e tij me rrufe.Karakteristika kryesore e rrufese eshte nje ZE i forte,i tmershem. po ti heqim prapashtesen us ngelet fjala ZE (zeri, zani ) karakteristika e rrufese nga e ka mare emerin kryeperendia.

         1. a
          anti25642654censurë

          Schopenhauer ke të drjetë!! "Dheu -Deu",pra dheu që vjen nga deu është fjalë shqipe dhe që u këthye në "deus",me "s"greke pas çdo fjale!! pra deu-zeu-zeus!! origjina e fjalës së sotëme dheu,vjen nga shqipja "deu"!! në kohën që janë krijuar fjalët,shumë shkronja nuk egzistonin dhe fjalët kanë qënë një rrokshe!! ka qënë koha kur njerzit pa vetdije hanin gjëra të fermentuara,dhe për pasojë deheshin,por jo në një masë të tillë që të rrëzoheshin!me kalimin e kohës kuptuan se fermetimi prodhonte alkohol,dhe filluan ta prodhonin!! kështu që gjithnjë e më shumë njerëz deheshin,e binin për tokë!! pra lidhja "deh" dhe "dhe" është e qartë!! ajo që nuk dihet saktë është se fjala "deh" vjen ngaqë personi bie në dhe,apo fjala "dhe" vjen nga fjala "deh(ur)"!! për këtë ne shkenctarët e fondacionit "guri

          1. T
           Thesproti

           Emri i Evropes vjene ka fjale shqipe ne dialektin cam Eurova ose euruara pra e bekuara femer te tjerat jane pallavra! Zeusi ka lindur prane Finiqit ose ne Krane dhe urrit ne Krete ku e fshehen nga i ati Kronosi qe i hante femijet....! Kronosit pasketaj ja prene me draper K...et dhe ja fshehen ne Ishullin perball ne Korfus. Pra korr dhe fus = Korfus. Por si hallate te forta nuk rrinin rehat as aty ku i fshehen perndite dhe e bente ate pune. Ja moren nga Korrfuzi dhe ja cuan ne Qipro (qi pon apo qi prap perseri e bejne punen nga ku lindi Aferdita nga shkuma e detit thone fallsifikatoret) Osa gjera do degjoni ketej e tutje. Skeni pare e gje e degjuar akomi!!!!

           1. T
            Truri koker gruri.

            Shpelarja e Trurit ka zanafillen qe kure u krijua Njerezimi... Flini te qehte dhe prisni te zgjoheni mbase te keni vdekur.. Perralla si perrallat e Saliut Serb,me Kompanie e tije Spiunash ,, qe thote ,,Demokracine jua solla une ..

            Lini një Përgjigje