Shuhet "Lilo Labe", ndërron jetë në moshën 95-vjeçare

17 Shtator 2022, 09:14Kulturë TEMA

Shuhet "Lilo Labe", ndërron jetë në moshën

Ndërron jetë Mesarete Imeraj (Karagjozi) që njihet nga shqiptarët si Lilo Labja. Ajo ndërroi jetë në moshën 95-vjeçare.

Ajo njihet si një nga veteranet shqiptare më jetëgjata të Luftës së Dytë Botërore.

Imeraj është veterania, mbi jetën dhe veprimtarinë e së cilës u bazua roli i Lilo Labes. Rol ky i përjetësuar në filmin “Malet me blerim mbuluar” nga aktorja Yllka Mujo.

Disa vite më parë Imeraj rrëfeu për mediat 24 momente nga jeta e saj mes shtigjeve të luftës që i përngjante rolit që pati në film.

“Kam qene 17 vjeçe kur kam dalë partizane në luftë. 6 ditë dhe 6 netë kam qenë e plagosur në Ferrë. Por rinia është ajo që të bën të jetosh. 

17 dhëmbë më janë hequr nga plumbat. Ndërsa jashtë shtetit me vunë buzën prapë, ma qepën. Jemi krenarë për brezin që kemi qenë, asnjë brez nuk i ka dhënë Shqipërise atë që i kemi dhënë ne”, shprehej ajo.

 

13 Komente

 1. V
  Vjola

  Të rrojë një popull brez pas brezi dhe të kujtojë bijt dhe bijat e saj që janë shembull frymëzimi .Ngushëllime familiarëve !

  1. E
   Ed

   Nder lavdi dhe mirenjohje te perjetshme partizanes trime dhe gjithe atyre qe luftuan dhe qe dhane jeten per lirine e Atdheut!!

   1. x
    xha Kasëmi nga Çepani

    Lavdi heroinave qe luftuan per clirimin e vendit ! Poshte ish- tradhetaret dhe pjella e tryre qe duan te mohojne LANC!

    1. k
     kirurg

     Tradhtarët nuk bëhen kurrë "ish", ata mbeten tradhtarë brez pas brezi.

     1. S
      Shkodrani

      Lavdi heroinave dhe heronjve qe luftuan per nje Shqiperi te lire, por per cilet tradhtare e ke fjalen? Jo per gje po fjala tradhtare eshte perdorur per te shfarosur kundershtaret politike dhe ata qe nuk pranuan komunizmin pro-jugosllav.

     2. W
      WTF was that?

      Ka qene grua e mrekullueshme .Ngushellime familjes .

      1. D
       Dajti

       Lavdi deshmoreve.Po te ishim ne krahun e humbesve me nazisto- ballistet teritore te tjera do te shkeputeshin nga trungu MEMEDHE edo ju jepeshin shperblim komshinjeve tane.Rjeshtimi ne krahun fitues Anglo- Amerikan e shpetoi Shqiperine ndoshta dhe nga zhdukja perfundimetare.Mos te harojme asnjehere perpjekjet e jashtezakoneshme dhe kembengulse te presidentit Amerikan Willson ne mbrojtje te kufinjeve te Shqiperise.Mirenjohje per jete te jeteve.

       1. A
        Atdhetari

        Mesarete Imeraj (Karagjozi) nje model frymezimi per te gjithe brezat. Nderim per kete zonje heroike, qe u nda nga jeta, por veprat, qe ka lene, e bejne perhere te gjalle! Ngushellim familjes, te afermve dhe te gjithe dashamiresve te saj. Poshte tradhetaret dhe fashistet e rinj, qe gezohen e hedhin vale ne raste te tille! Lufta vazhdon...

        1. R
         R. Hoxha

         Mirënjohje për atë që bënë për Shqipërinë brezi i Lilo Labes ( Mesatare Karagjozi ) duke dhënë çdo gjë për lirinë e vëndit duke e renditur Atdheun tonë në anën e drejtë të historisë. Familjarëve të së ndjerës ngushëllime të sinqerta.

         1. N
          Nje mergimtar

          Ishte brezi ARTE dhe fati i Shqiperise.Ishin ata te rinj e te reja qeme vetmohim u perplasen me ushtrit me te egra te kohes e bashke me ta edhe tradhetaret e vendit.Ishin ata qe me punen vetmohuse bene transformimet ne vend.Sot tradhetaret e dikurshem kerkojne ta erresojne vepren e Imerajt me shoqe e shoke por ,jane perpjekie te deshtuara.

          1. R
           R. Hoxha

           Pse nuk ka dalë komenti im ?

           1. S
            Shqipe

            Mirnjohje ne shekuj!

            1. M
             Malitha

             Mirënjohje pa fund dëshmorëve dhe veteranëve te luftës qe dhanë jetën ne lule te rinise !

             Lini një Përgjigje