Zbulim i papritur arkeologjik, nga një... fshatar

20 Shtator 2022, 22:10Kulturë TEMA

Zbulim i papritur arkeologjik, nga një... fshatar

Një fshatar palestinez zbulon një nga thesaret më të mëdha arkeologjike në Gazë.

Teksa po mbillte një pemë ulliri pranverën e kaluar, lopata e një fermeri palestinez ndeshi në një objekt të fortë. Ai thirri të birin dhe për tre muaj ata gërmuan dhe nxorën në dritë një mozaik të epokës bizantine, i cili sipas ekspertëve është një nga thesaret më të mëdha arkeologjike të gjetura ndonjëherë në Gazë.

Zbulimi ka shkaktuar entuziazëm mes arkeologëve dhe drejtuesve të Hamasit.

Njëkohësisht zbulimi ka tërhequr gjithashtu vëmendjen për një mbrojtje më të mirë të objekteve antike të Gazës, një koleksion i brishtë i kërcënuar nga mungesa e dijes dhe e burimeve, si dhe nga rreziku i vazhdueshëm i konfliktit midis Izraelit dhe militantëve lokalë palestinezë.

 

 

4 Komente

 1. B
  Baliu

  Shumicen e zbulimeve arkeologjike i kan bere fshataret, e mandej arkeologet e kan vendose emrin e tyre mbi to.

  1. a
   anti25642654censurë

   "Ai thirri të birin dhe për tre muaj ata gërmuan"nuk e di sa normale është një gjë e tillë,por mendoj se është një gabim i madh!! fshatari zbuloi këtë mozaik rastësisht dhe duhej të kishte thirrur specialistët për tu marrë me këtë punë dhe jo të gërmonte për tre muaj,me të birin!! futja e hundëve në punë të tilla të njerëzve të pa specializuar,është më shumë një dëm se një fitim!! para disa vjetësh ishte një shkrim për një dëm që i ishte shkaktuar një mozaiku të ngjashëm në apolloni,dhe ky dëm shkaktuar nga përdorimi i mejteve jo të duhura nga specialistët!! përfytyroni se sa njohuri mund të ketë një fshatar,në një kohë që dhe specialisti gabon!!

   1. j
    jane greket e lashte

    nuk ka pasur asnjiher palestine kta jane greket e lashte

    1. E
     Erdogan

     Perpara periudhes Bizantine kryqyteti i Asaj Perandorie te Greqise ishte Bizas. Me shpernguljen e kesaj Perandorie nga Perandori Greke Ilyre i Romes Kostantini i Madh pas vdekjes u quajt Kostantino-Polis. Qytet ky ne Nder te Tij. Arnautet Pellazagare Osmanllinj ne Identitet e quajne Stamboll! Ky Fact tregon se Ilyret i thonin Polis jo Qitet italisht nga Cita. Po ashtu edhe me Agia Sofian e ndertuar nga Perandori Ilyre Iustinian ne 532A.D fact qe tregon qe Ilyret i thonin Agios dhe jo Shen latinisht nga Santa. Agios Saranda e quajtyre Sarande eshte nje turp per kete popullsi te Lashte te Identifikuar si myslimane "Skiptare". Po ashtu Priftit nga Priest latinisht i thonin Papas Salih Proto-Papas emer turk Mbiemri Greke tregon qe te ashtuquajturit Arnaute kane ndryshuar Glosan (gluhe,Gjuhe) e tyre te Lashte Greke. Ashtu sic ndryshuan Topi-Onomat (toponimet) Greke te Vorio Epirit. Palestina i takonte Kombit Greko-Ilyre sic i takon dhe sot Kostantinopolis. Por Arnautet duan me shume Sulltanin se sa Kombin e tyre.

     Lini një Përgjigje