Zhani Ziçishti: Po të hiqni filmat, u keni bërë gropën aktorëve

23 Shtator 2022, 22:25Kulturë TEMA

Zhani Ziçishti: Po të hiqni filmat, u keni bërë

Aktori Zhani Ziçishti tha në një intervistë për Euronews Albania se është duke u bërë krim ndaj kulturës me propozimin për të zhdukur filmat e para viteve ’90.

Projektligji që ka për qëllim dekomunistizimin, për aktorin, po tenton të heqë vlerat dhe artin e kohës. Sipas tij nëse filmat e asaj kohë hiqen, “u bëhet gropa” aktorëve.

“Këtu është vetëm një parti që po kërkon të bëjë këto gjëra. Këtu ka një qeveri e cila duhet ajo të shikojë këto gjëra. Në asnjë mënyrë nuk duhet të ndalohen filmat, pavarësisht se si kanë qenë. Ne kemi bërë rolet tona me shumë dëshirë, me shumë qejf, populli e pëlqen dhe qeveria po ashtu, atëherë? Hyn qeveria në këtë mes, jo ne sepse për mua quhet anë politike,” – tha Ziçishti.

Aktori u shpreh se asnjëherë nuk është marrë me politikë, por të godasësh artin dhe të heqësh filmat do të thotë të largosh dhe aktorët më të mirë që kanë kontribuar në kohën e komunizmit.

18 Komente

 1. N
  Nemesis

  Shko mor loqe,vetem propagande,zymtesi dhe agresivitet kane ato filma.Nuk themi qe aktoret jane te keqinj por mesazhet e tmerrshme qe ato emetojne mbajne ndezur zjarrin e percarjes,urrejtjes dhe karikon soci-komunistet dhe pjellat bastarde te tyre.Duhen zhdukur sic hedh ato mbeturinat nga garazhi

  1. H
   Hasani

   Pse je kaq car bre nemce?Sot ne kemi nje harmoni te persosur dhe ato jane bere penges o derr loqe.Te dhjefsha kaptinen.

   1. D
    Donat

    Loqe je ti o trap, nese nuk te pelqejne mos i shiko. Le t'i shohe kush te doje,secili ka mendjen e vet. Mjaft me censure.

    1. P
     Plani 5te pesevjecar

     Fiks fare. Të bëjmë siç bëri Enveri thonë keta...

    2. V
     Vlonjati 12

     O Nemse , ti duhet te jesh naziskin . Pse i do bytha nipit te kriminelit Isa Toska duhet te hiqen te gjithe ato krijime artistike , jo vetem filmat sipas tij , qe mbakan vulen e soc-realizmit ? Te mohosh gjitheçka eshte krijuar ne ato 50 vjet eshte si te mohosh nje pjese te jetes tende , te nje kombi . Ti ke mllefe ndaj shkruan kaq egersisht . Tung !

     1. F
      Fanatiket pa tru qe shkaterruan Shqiperine.

      Ti e ke emrin Nemesis? Jo mer Jo.! Vërtet? Ti je nje rrotë k*** qe nuk e paske shokun. Ndalimi i filma e të para viteve 90 nuk është dekomunistizim mor derr me zile. Eshte me keq se komunistizim i të tashmes. Eshte fashistizim i të sotmes. Po ti nuk ke faj. Ti vetem Enverin njeh, se..mos di tjeter ti. Saliu kishte idhull Enverin, ti ke idhull Saliun. I bie qe e ke Enverin gjysh shpirteror. Prandaj edhe mendon njesoj si Enveri. Ti je gjoja antikomunist? Vërtet? Ti je kokrra e komunisto-fashistit, ndyresirë e popullit shqipetar, qe mbasi u kap duke vjedhur, tani na del i persekutuar. Ti dashke të me ndalosh mua të shoh çfare të dua? Kush je ti mor derr derri qe të percaktosh se çfare duhet të shoh unë? Kush je ti.mor kafshë qe kerkon të sjellesh mbrapsht çensuren komuniste Enveriane se çfare duhet të shohe populli ne televizion. Kush je ti.mor ndyresirë qe kerkonte biesh mbrapsht vitet e erreta 1974 -1984 kur u vra kultura me zjarr e hekur? Ta them unë çfare je. Ti je nje komunisto-fashist enverian qe tani shitesh si demokrat, dhe kerkon tena kthesh diktaturen mbrapsht. Domethënë ne qoffe se shoh filma me ujar Lakon Pandi Raidin, Timo Fllokon, dhe Robert Ndreniken une duhet të hyj ne burg? Po ti qenke qen i Enverit more zagar i ndyre. Po natyrisht. Prandaj PD-ja nuk Mori kurre votat e popullit, sepse u futen ne të rrota k*** si.puna jote, dhe nuk mbeti vend per intelektuale qe nuk kane frike asnga komunizmi dhe as nga filmat e kohes se komunizmit, por ruhen nga fshataret fanatikë ashtu siç ruheshin nga fshataret fanatikë të kohes se Enverit qe të merrnin ne qafe per nje fjalë goje kunder Partise. Debil.

      1. K
       Komunisti

       Nuk ju pelqejne ato filma sepse ato jane pasqyra ku shihet bastardimi I shoqerise se sotme . Njeriu I ri kapitalist e denigrimi I tij. Sa per urretje , janë bere plot filma e "art" qe bastardajne kohen para 90, me gjuhe fyese si ky komenti juaj por qe nuk I mban mend kush. Antikomunizmi eshte nje gjuhe qe perdoret per te justifikuar vuatjen e popullit e denigrimin e tij pas 90 , per te justifikuar vjedhjen ,grabitjen e vrasjet e pas 90 qe jane shume here me te medha se sa para 90. Gjate komunizmit njerzit kane jetuar me mire e vuajtur me pak se sa sot. Kjo eshte ajo qe kerkoni te mbuloni. E qe te mbulosh dicka kaq te thjeshte ke nje arsye , ose je nje hajdut apo kriminel I pas 90 ose thjesht je nje cope muti.

       1. d
        durrsak 24 karat

        O Nemesis, shko e ha gjize, pilaf, planc. Mos fyj Zicishtin dhe aktoret e tjere. Mos e zgjat ma budallikun.

       2. A
        Ardi

        Filmat, muzika, piktura, skulptura, nuk ndalohen dot kurre me ligj o te mjere. Ndaloni spiunet, kafshet e pangopur fshatare ne gen qe keni ne skaljonin tuaj politik me pare e qe nuk ka ligj qe i pastron. Ndaloni permendje emrash me pas, duke nisur nga i Madhi qe e keni akoma idhull :) Por jo artin. Lerjani kohes se nuk keni cipe dhe fytyre ta gjykoni ju qe e keni duartrokitur qe femije. Nevoje ka te qerroni hajdutet, mosmirenjohesit dhe plehrat qe mbani brenda vetes jo artin o te paudhe.

        1. i
         inkuizicion

         nuk paska ndryshuar fare mentalitetti i mendimit. Vetem ne mesjete, inkuzicioni mbizoteronte si filozofi mendimit. Ne ate epoke jemi akoma ne Shqiperi. Te shpallen herezi filmat e para viteve 90'. Ku po na con mushka o milet!!! Brezi i ri, as nuk i shikon pothuaj fare filmat e prodhuar para 90'. Cfare rreziku paraqesin?! Po pse, ne do ju imponojme brezit te ri shijet? Gjenerata qe kane lindur ne vitet 70' e perpara, fatkeqsisht eshte gjenerata qe drejton Shqiperine sot. Dhe pikerisht keta duan ti imponojne mendimin brezit te ri. Cfare mendimi ndryshe nga keta, kishte Enver Hoxha?

         1. T
          TURIEMIGR

          MENDESIA KOMUNISTE VAZHDON :TI ZHDUKIM . TI HEQIM .TI VRASIM .TU VEME FLAKEN .TU FUSIM PLUMBIN....NJE FJALOR QE DUHEJ ZHDUKUR PREJ 30 VJETESH VAZHDON E MBRETERON. ASNJE E KEQE NUK NA VJEN NGA ATO FILMA , DHE NE QE I BESONIM ME VETMOHIM ATIJ SISTEMI KUR I SHIKOJME ATO FILMA SOT QESHIM ME PERMBAJTJET ,NA KUJTON SE SA NAIVE KEMI QENE QE NA KISHIN FUTUR TRUTE E GOMARIT.E DINI PSE SHIKOHEN ATO FILMA SOT O SHKATERUES . SHIKOHEN PER LOJEN BRILANTE TE ATIJ BREZI AKTORESH QE VESHTIRE TI SHIKOJME PRAPE. ORE A JENI NE TEREZI SI MUND TE ZHDUKET NJE HISTORI 50 VJECARE KINEMATOGRAFIKE, DO TE BEJME PRAPE ATE QE BEME ME FENE ? E ME SHUME SHKRIMTARE E ARTISTE ? DO BEJME PRAPE ATE QE BENE ME LASGUSHIN , QE NE DINIMTE VDEKUR E AI ISHTE GJALLE I HARUAR NE PROGADECIN E BUKUR. PO NEJSE E KEMI NE GJAK NE SHQIPTARET TE PARET PER TE SHKATERUAR E DJEGUR . PER MENDIMIN TIM DUHEN ZHDUKUR PIKERISHT KETA QE THERASIN PER TI DJEGUR KETA FILMA . MJAFTE ZHDUKJE KEMI NE SHQIPERI ATY ESHTE HISTORIA E NJE PLEJADE FANTASTIKE REGJIZORESH OPERATORESH AKTORESH ETJ. PAS FILMIT KUSH DO E KETE RADHEN LETERSIA? TA HEQIM DHE ATE , PASTAJ KUSH ? A PO PIKTURA... KENGA...ETJ. TAMAM SI ENVERI QE NA LA NJE BOSHLLEK PER PERIUDHEN E ZOGUT .. NE RUGE TE MBARE JEMI

          1. S
           Skënderbeu

           Nemesis, qënke loqe komplet nga këmbët te koka. Di një vënd ku shesin këllufa sa gjatësia jote, po ti porosis disa.

           1. D
            Denis

            Mesashi i shume prej filmave eshte i tmerrshem por i mbrojtur nga e drejta per lirine e fjales. E bukura e kesaj te drejte eshte se ajo mbron edhe mesazhet e urrejties apo ideve qe sna pelqejne ne. Ne fakt e drejta e fjales kete ka si qellim kryesor, te mbroj fjalorin e urrjeties. Fjalorin e dashurise te gjithe i mbrojne. Shteti ska pune fare ketu te nderhyje. Le te mos i transmetoje filmat vete por mund tua shese privateve te drejten e transmetimit. Por ti ndaloje kurrsesi.

            1. S
             Shqiperia nuk eshte vend i injorances kriminale

             Shqiperia nuk mundet te t'i lejoj vehtes ,te shndrohet ne Stan Bajgash Fshati qe s'i lidh asgje me Kulturen dhe Artin . Nuk mundet te digjet Jorgani per nji Plesht Stani dhish . Cdo epoke ka Artin e vet , ka shkrimtaret dhe poetet e vet ashtusi ka edhe sistemin e vet ,por kte s'mundet ta kuptojne fshataret e maloket e shpellave dot prandaj dhe leshojne brockulla . Ju duhet edhe 100-vjet mbasi te jetoni ne qytete o fshatar maloke gajgaxhinj te jepni nji Mendim ndoshta per Artin Filmin e Politiken . Hajt shkoni i dhituni tani ne halete me politikat tuaja ,kur u bot edhe ju Politikane yyyyyyyyyyt fara e mutit ,qe ne cdo kohe vetem qelbni Shqiperine .

             1. N
              Nuk pyeten hajvanet e rrugeve per Artin

              lerini te pellasin zagaret e shpellave dhe qent e rrugeve . Dhititni ne surrat krimineleve antishqiptare qe e kan ne gene shkaterrimin e gjithckaje

              1. H
               Hik mer ju shkerdhefsha Talibanet Derrokratik

               Talibanet alla aibeaj duhet zhdukur nga ky vend se jane Kanceri i Shqiperise .ptuuuuuuuu fara e mutit ,qe qelbni Shqiperine

               1. j
                joel shkodra

                Ajo periudhe "socialiste e lumtur" duhet te njihet nga brezat qe vijne me te gjitha artet: letersi, muzike, pikture, kinematografi. Kjo njohje duhet te behet e drejtuar ne shkolla, e keshtu, duke u njohur historia e asaj periudhe, njihet edhe arti me te mirat e te keqijat e veta. Ne te vjetrit, qe e jetuam ate kohe e u "bombarduam" me ideologjine e asaj kohe, dime te ndajme artin me vlere nga ideologjia, dime te dallojme lojen e aktoreve te paarritshem nga ideologjia e filmave. Pastaj, ja i ndalove filmat, pikturat etj:, po letersine, muziken etj. te asaj kohe a mund t'i ndalosh? E fundit, nese brezat qe vijne nuk e njohin ate periudhe, do te thone "sa te lumtur paskan qene, le te vije prape ajo kohe".

                1. s
                 sabri

                 ato filma..spektakle ..apo teatre...dhane aq shume sa ktyre poturegrisurve dhe cicjashtave te sotem sja u merr mendja.megjithe shpaten e realizmit socialist...prape ishte art.kujtohen dhe nga te rinjte me shume batuta pa banalitete te asaj kohe...sesa kto te sotmet...qe si ma men njeri....sot ke nji ermal mamaq...qe ben padronin e tv....dje kishe reshat arbana...mirush kabashi..robert ndrenika...tinka kurti...bep shiroka....hajrije rondo...gulielm radoja...xhevdet ferri...sot ke olta gixharin...mosperputhje talentesh...

                 Lini një Përgjigje