Premiera e filmit “Kaymak”, Veliaj: Tirana gumëzhin nga turistët dhe aktivitetet e kulturës

24 Shtator 2023, 19:10Kulturë TEMA

Premiera e filmit “Kaymak”, Veliaj: Tirana gumëzhin nga

Pjesë e Edicionit të 21-të të “Tirana International Film Festival” ishte këtë vit edhe premiera e filmit “Kaymak” e regjisorit Milcho Manchevski, i cili gjendet personalisht në Tiranë. I pranishëm në shfaqjen e premierës, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tha se: “Më vjen mirë që kemi shumë miq këtu sot dhe u jap mirëseardhjen në Tiranë atyre nga India e largët, nga Italia, nga Gjermania, nga Britania, nga Maqedonia, nga Kosova, nga Serbia, nga Mali i Zi, nga Kroacia. Sot Tirana vërtet gumëzhin nga turistët, të cilët janë pa fund. Teksa ju filloni një festival, Kujtim Çashku mbyll festivalin e tij. Teksa mbyllet kjo natë, fillon një mesnatë e gjatë me Sven Gath në qendër të qytetit. Shpresoj shumë që në këtë buqetë aktivitetesh, secili gjen veten dhe lidh një urë me dikë tjetër,” u shpreh ndër të tjera Veliaj.

2 Komente

 1. K
  Krushku

  Prap e nxori koken ky palacua?, po se mos ka turp ai. O ndyresire hajde shiko cfar ke bere me trafikun ketu tek ish " uzina Enver" me ato 8 garazhdet qe ke ndertuar posht ketij hangarit 500 m te gjate qe ti e quan "kompleks banimi". A e pe se si u dogj pallati pak me tej sepse ti e ke marre dorezim si te mireqen nje ndertese qe gjoja eshte termoizoluar me lende qe digjen edhe ne hene. Keshtu eshte termoizoluar e gjithe kjo getua qe ke ndertuar ketu tek ish uzina, kuptohet ke mbyllur syte nga rrushfeti. Atje nuk kishin nga te afroheshin zjarrefikset, ndersa ketu ato nuk mund te hyjne fare ne te gjithe geton tende sepse makuteria nuk ka lene rruge ku te hyjne makinat, ato vetem i vijne verdall getos. Gjoja ke lene nje pjese per lulishte, por edhe ketu me pare ke menduar per "te shkretet ndertues qe po sakrifikojne", dhe i ke lejuar qe kjo lulishte te ndertohet jo e sheshte por me kodra, dhe keshtu ndertuesi ka kursyer ca para qe do ti harxhonte per trasportin e dherave dhe mbeturinave te cilat po i varrtos ne kete te ashtu quajtur lulishte, duke e shnderruar ate ne nje landfill ne me te lagjes. Si eshte e mundur qe ky ndertuesi ndertoj pa leke per administraten bashkiake nje pallat 6 katesh dhe 100 m te gjate. SPAK duhet te hetoj dhe te coj pas hekurave Erion Veliaj sepse kjo ndertese eshte ndertuar pa leke sepse jane lejuar devijime te medha te planit fillestar te ndertimit, te cilat kane perkeqesuar ne maksimum cilesine e jetes se banorve te kesaj lagje si trafiku shume i renduar, ndotja maksimale e ajrit, mungesa e hapsirave te gjelberta nga betonizimi i tyre, pamundesija e hyrjes se zjarrefikseve ne rast aksidenti me zjarr, termoizolimi me lende te rrezikshme , eshume e shume maskaralleqe te tjera qe jane kryes me pelqimin e Erjon Veliase per te perfituar ndertesen falas te bashkise.

  1. e
   erjola hoxha e bija e flamurit dhe teutes dashnorj

   cift i lumtur homo duken te dy, ka ardhur koha mor burra qe po na vene homot para, eksperimente te rrezikshme nga usa kto me homot me pushtet, te pakten tia fusim ndonjehere nga pas mbase na jep ndonje toke te grabitur nga pronaret ne tirane

   Lini një Përgjigje