Qazim Mulleti kthehet në Tiranë

24 Gusht 2023, 11:09Kulturë TEMA
Qazim Mulleti kthehet në Tiranë

Nga Roland Qafoku

Një lajm i mirë vjen nga familja Mulleti. Më 28 gusht, ditën kur mbushen 56 vjet nga vdekja e tij, do të zhvillohet ceremonia e kthimit në Tiranë nga Italia të eshtrave të Qazim Mulletit, një nga personazhet më interesante, por edhe më të diskutura të historisë së kryeqytetit dhe Shqipërisë.

Në një shkrim që unë publikova më 6 dhjetor 2021 me titull “Qazim Mulleti i gënjeshtërt dhe Qazim Mulleti i vërtetë”, përpos pasqyrimit të kontradiktave që e kanë shoqëruar kryebashkiakun dhe prefektin e dikurshëm të Tiranës, bëra një thirrje publike që është minimum që ai të kishte një varr në Tiranën e tij dhe sot gëzohem që kjo u realizua.

Sigurisht që edhe më parë por edhe më pas kanë qenë edhe të tjerë që e kanë hedhur këtë si ide. Por sa keq më ka ardhur që edhe pse I tretuir atje në avrr, figura e tij kishte ose armiq ekstremë ose miq po aq esktremë. Sot kjo gjë ka marrë fund dhe falë pasardhësve të tij që duhet të përshëndeten për këtë akt, eshtrat e Qazim Mulletit do jetë në një nga varrezat e Tiranës.

Le të jetë ky një lajm shumë i mirë që pas 33 vjetësh nga rërzimi I komunzimit në Shqipëri nuk ka më komplekse dhe eshtrat a e atyre shqiptarëve që dhanë për këtë vend por u denigrun dhe u përçudnuan, të paktën të kenë një varr në atedhun e tyre. Aradha e atyre që prehen më në fund në atdhe si Ahmet Zogu, Mitat Frashëri, Abaz Kupi, Ali Këlcyra dhe tashmë edhe të Qazim Mulletit të vijojë me emra të tjerë të asaj liste të zezë si Fan Noli, Mehdi Frashëri, Turhan Pashë Përmeti, Rexhep Mitrovica, Fiqri Dine, Shefqet Vërlaci e deri te Esat Pashë Toptani. Të gjithë këta ishin kryeministra të Shqipërisë.

Në background-in e tyre asnjëri nu është qelibar. Të gjithë, pa asnjë përjashtim, kanë nga një mëkat në jetën e tyre. Por, për vetëm për faktin që kanë drejtuar Shqipërinë, të dy metër varr në atdheun e tyre e meritojnë ama. Për të mos vijuar me ata kryeministra që nuk kanë fare varr sepse u janë zhdukur eshtrat si: Iljaz Vrion, Idhomen Kosturi, Xhaferr Ypi, Kostaq Kotta, Eqrem Libohova dhe Maliq Bushati. Eshtrat e Qazim Mulletit po mbërrijnë. Të presim edhe për të tjerët.

64 Komente

 1. L
  Likja

  Sh mirë....duhet plehëruar toka

  1. D
   Dakord

   Hahshahahahaha

   1. k
    k

    Z.Mulleti ishte intelektual i perparuar ,dhe e tregoi me xhestin inteligjent si F.Noli ,që nuk u kthye në atdheun e kriminelëve bolsheviko-surrogato gjysëm opinge që uzurpuan pushtetin.E akuzuan si bashkëpunëtor të Italisë,por nuk e hapën fare gojën kur hoqën brekët e grisura para Jugosllavëve,Rusëve,Kinezërve dhe gjithë atyre që ndihmonin ata per mbajtjen e pushtetit.Të jesh intelektual në mes të fshatarëve inorantë,është difekt i madh dhe i urrueshëm.Politikisht nuk e gjykoj dot nëse ka bërë gabime,por sido qoftë ato i përkasin historisë.Shqiptari admiron katilin,vrasësin,hajdutin, të fortin,mafjozin,korruptuarin dhe pergjithësisht atë që ka frikë.Ai vuan historikisht nga ajo që Niçe quante "morali i skllevërve",ku per ta shëruar nga kjo semundje ekzistenciale duhen "shpirtrat e lirë " (Human,tepër Human)që nuk ka patur kurrë.

   2. M
    Milto K

    O Qafok koke patok. Po pse ore, nuk e ben te plote listen, me Mehmet Shehun, Koçi Xoxen, Beqir Ballukun, e co, qe edhe ata me mekate plot, po I meritojne 2 m toke ne kete vend.

    1. p
     patriot pe verteti

     O te qifsha ne bythe o Qafok ku e ka e miren ky lajm o legen po kthehen kerrmat antishqiptare per te ndryshuar historine por halet nuk mun ti mundin dot kurre malet

     1. a
      armand

      Per Esadin e Toptanajve duhet ti shpallesh lufte Serbise se e kane heroin e tyre .

      1. Q
       Qazo Blurja

       Po sa do te jete manipoluar, Qazo.... Qazo ngelet!! Problemi eshte se edhe mbiemri e Mulleti...si mulle lope... Nuk c'behet me Historia...eshte e kote..nuk hahet me sa do ti hedhesh piper, hudhra qepe e kripe...nuk kthehet shija me

       1. r
        rrema

        O Qazim o Qazim puna jete aferim....????

        1. t
         tironsi

         gamor ti, gamor kush t'vuni, sot a neser t'valo druni.

        2. L
         Lala i Lushnjes

         Sali Berishobiberomilosheviçi kur do të bashkohet me 'ta. Të paktën të kemi gjithë bashkë "nderin,, e kombit.

         1. S
          Saliu

          Qafe muti jep drejtime

          1. T
           Taras Bulba

           Sillni dhe heshtrat e Maximilian von Weichs ketu ne Tirane …..se sipas demokrateve te shquar shqiptere te diteve tona qe mezi i kemi ….i rame ne qafe ne Luften e 2 te Boterore ……dhe po te jete mundesia jepini dhe demshperblim me keste qe nga viti 1944 pjestareve familjare qe e trsheguan ss sin …….. Si ?? Skeni para ??? Merini borxh nga FMN ja ose Banka Boterore dhe faturen dergojani per pages shqipos , qytetarit me te tallur te Europes …. Ketu deshmor te Luftes Sali Berisha beri kriminelin Ali Alia , qe perpara tim eti ne ate kohe ishte 15 vjec pushkatoi te pazari i vlores Qeriba Derrin , kunatin dhe dy te tjere ….jo vetem kaq , por i rembeu mitrolozin ushtarit gjerman dhe hapi zjar pa as me te voglin hezitim duke e shtangur gjermanin nga menyra se si veproi pastaj u dha dhe goditjen fatale me nagant ne koke ….e pikerisht ketij perbindeshi nga veriu demokrati yn i famshem , qe solli demokracine i pari ne Shqiperi i beri dhe bust , dhe e reabilitoi ….tani radhen e kane te tjere kolaboracioniste ….pastaj qershia ne turte …….Maximilian von Weichs mos te harojme ….do na marin me sy te mire dhe bavarezet ……dhe do bejne investime ketu ne vendin e shqipove dhe me politikanet me mizerabel qe mund te gjesh …….. Ju doni varur nga gjuha …..po kush ta bej ?? Popull bagetia ????? Shqipua ?????

           1. S
            Sllavokomunistet-Turko-Mongole

            Dy jane em'nat qe tmerrojne n'palce "kopuknajen e kuqe-kulcedren sllavokomuniste"...Halil Alia dhe Xhaver Deva, dhe doni ta dini pse?!..jane t'vetmit qe luftuan pa kompromis pjellen Mugosha/Popovic qe shnderroi popullin tim krenar n'jashteqitjen e Europes duke k'thyer vendin ne burg e mjerim !!Ndersa "kolaboracioni" yne me miqte/vllaznit tone tradicional Gjerman/Italian perkthehej n'Shqipni Europiane ku dhe i takon t'jete!!Sharjet jane t'ulta e jo-burrnore por nese nuk je ngop akoma me gjakun tone e s'te pelqejne "Shqipot"..mund t'ja fusesh nji xhiro andej ka vllaznia jote Turko-sllavo-mongolve..do t'na bejshe vertet nder

            1. N
             Ngordhje e kolaboracionisteve

             Cfare flet o moterqire?! Xhaferr Deva o mut i mutit dhe bir kurve, vrau njerez qe as i kishte ne liste gjermani. Aq katil ishte. Nga ata te 4 Shkurtit o moterqire vemje kolaboracionistesh, asnjeri nuk ishte komunist. Ti nuk ke si te shkruash ndryshe. Ne ate strofke neperkash ku u polle dhe u rrite, te tille helm do nxjerresh. Fajin e ka Enver edepsezi, qe nuk ju zhduku me rrenje e me dege ju moterqirat tradhetare. Me napaln t’ju digjte nga i pari tek i fundit, familjarisht.

             1. S
              Sllavokomunistet-Turko-Mongole

              Si gjithmone Sllavokomunistet-Turko-Mongole nuk zhgenjejne me fjalorin mbreselanes dhe nivelin e nalte t'edukates karpato-mongole..para neo-partizane kompjut'rash..urrraaa dulle-tito-stalin-mao ce dun

              1. M
               Mugosha-Popovic-Dulle-Stalin-Mao

               E kam thane gjithmone se Sllavokomunistet-Turko-Mongole nuk mund t'jene t'genit Shqiptar dhe gjuha helmuese e ligeshtia shpirtnore qe keni ju del sheshit..vec helm keni e asgja t'mire andaj shkatrruat e vazhdoni t'prishni per gati nji shekull gjithcka t'mire t'kombit timi..Zoti ju dhashte drejtim

              2. A
               Artan

               Prandaj ia mbathi Xhafer Deva, o kar me zile, nga syte kembet, si trim i madh, se ia kishin grire mishin.

             2. L
              Latif te hengert dreqi

              Priti Landi priti dhe rembe ndonje kocke, ta varesh si hajmali ne qafe !

              1. T
               Tirona

               Ik mër karagjoz , patriot i modh Ti, po sikur Ata të kenë lënë amanet që mos të varrosen në Shqipëri , duke e ditur se i kanë bërë shumë të liga vendit duke e vjedhur dhe vrarë njerëz të pa fajshëm kanë menduar që po të varrosen ne Shqipëri do ju përdhunosej varri ashtu siç ja përdhunosen Enver Hoxhës…….

               1. m
                merreni si te doni

                Une u bera mal qe po kthehet Qazim Mulleti por nuk dua kurre te kthehet Noli dhe Sami Frasheri se ata kane qene kunder Shqiperise se soteme. Beni shurren!

                1. D
                 Dakord

                 Paske qenë i çik i pirë o jetë kur ke shkruar këtë hahahahshaha

                2. N
                 Noci

                 Ka qene shume i shkolluar,ka zoteruar disa gjuhe te huaja,familje me vlere ne Tirane,por ka qene njeçike bashkepunetor i fashizmit,bile ne kryeqytet dhe nuk ka pertuar te vrasje sipas tij komunistet qe do te thote ti zgjaste jeten pushtimit fashist

                 1. R
                  Role Qafeshtremberi

                  Lavdi te perjeteshme funksionareve fashiste .Qofshin te perjeteshme.Poshte komunistet dhe ATA qe cliruan Shqiperine.Me musolinin dhe hitlerin do te ishin ne Europen e Bashkuar qe ne kohen e tyre.

                  1. A
                   Askushi sot.

                   Nuk e di si i seleksioni por kuptoj zMero se ikeni selektive.RESPEKTE.Sido e sado e vërteta nuk është me qafokun që në kohën tonë i thoshim qaf shtëmbër.Askushi sot

                   1. B
                    Buda

                    Hiresia e Tij, Fan Stilian Noli nuk eshte ne listen e zeze te ndonje shqiptari, por ne ate te shovinistrve grek me ne krye Anastasios Janullatos. Pervec varrit, Nolit ia kemi borxhe edhe nje permendore si themelues i Kishes Autoqefale Shqiptare.

                    1. s
                     shqip

                     Me sakte nuk behet. Te krahasosh Nolin me bashkepuntoret e fashizmit dhe ca me keq me tradhetaret si Zogolli e Esat Pasha eshte te tallesh me shqiptaret dhe historine tone, por mbi te gjitha te tallesh me ata qe dhane jeten dhe sakrifikuan cdo gje per lirine e ketij vendi. Nuk dua me e prish gojen, por keta ndyresira gazetare apo aktiviste si ky qe ka shkruar kete artikull, me bejne te vjell.

                     1. A
                      Arber

                      Po yt at qe lante halet e ministrise osé sherbetoret ne shtepin e Qazimit nuk quhen bashkepunetore, prandaj mos e prish gojen se ke te prishme qe nga lindja.

                      1. s
                       shqip

                       Zoti Arber, babai im ka qene femije ne ate kohe dhe si djale i nje familje shume me te pasur se sa ajo e Qazim Mulletit nuk ka lare ndonjehere halene e shtepise se tij e jo me ato te te tjereve. Per kete pune kishim gjysherit dhe base edhe prinderit tuaj. Mbas clirimit, ai studjoi mjekesi dhe ka qene njeri nga kirurget obsteter gjinekologet me te mire te vendit. Me kete rast mbase ka pastruar "vrimen" nga ka dale nje bastard si puna jote qe me detyron qe te prish gojen. Nese nuk je dakort me nje koment te dikujt, nuk te takon qe te perdoresh gjuhe idjotesh. Mundet te japesh mendimin tend pa sharje e ofendime.

                     2. t
                      tetovari2

                      Buda, pajtohem për t'i ngritur përmendore Nolit!Të hapet një xhirollogari ku do të derdhnin paratë shqiptarët nga Shqipëria,nga trojet shqiptare dhe diaspora.Kisha propozuar që përmendorja të vendoset para kishës ortodokse në Tiranë!

                      1. G
                       Gjithmonë shqiptar

                       Do të ishte një iniciativë me vlerë të madhe kombëtare. Unë si shqiptar I detyrohem më shumë se kaq Nolit. Do jepja kontributin që më takon si shqiptar. Viheni me sinqeritet në lëvizje një iniciativë të tillë.

                     3. A
                      Antifashisti

                      Per nder je gazetar i pjerdhur. Une them qe ti besh ti edhe nje kerkese per gjermanet se mos te dergojne kockat e hitlerit dhe merri varrosi ne oborin e shtepise tende sepse me kete rast hap edhe nje bisnes tendin per vizitore koqe si puna jote. Idiot njeri

                      1. N
                       Niku

                       Eshtrat mund te mberrijne por figura e tij nuk eshte rehabilituar. Me shume njihet Robert Ndrenika si Qazim Mulleti qesharak sesa te dihet per Qazon e vertete. Dhe thjesht fakti qe kane qene kryeministra nuk eshte se ju jep te drejten te kene varrin ketu. Kur punojne per popullin, atehere po.

                       1. T
                        TURI EMIGR

                        DAKORT, TE VAROSET SI NJE NJERI , E DERI KETU . PA LAPIDAR E VAREZ TE VECANTA. SHQIPTAR ESHTE DHE KETU E KA VENDIN. MEGJITHE MEND KOMUNIZMI U PERMBYS POR AI PAVARESISHT PERSONALITETIT TE TIJ KA QENE BASHKEPUNTOR I PUSHTUESVE TE SHQIPERISE, PRA NJE TRADHETAR , KOLABORACJONIST , A KUISLING , SIC THIREN NE TE GJITHE BOTEN , ME PERJASHTIM NE SHQIPERI , KU MUNDOHEN TA BEJNE GJAKUN UJE

                        1. T
                         TURI EMIGR

                         DAKORT, TE VAROSET SI NJE NJERI , E DERI KETU . PA LAPIDAR E VAREZ TE VECANTA. SHQIPTAR ESHTE DHE KETU E KA VENDIN. MEGJITHE MEND KOMUNIZMI U PERMBYS POR AI PAVARESISHT PERSONALITETIT TE TIJ KA QENE BASHKEPUNTOR I PUSHTUESVE TE SHQIPERISE, PRA NJE TRADHETAR , KOLABORACJONIST , A KUISLING , SIC THIREN NE TE GJITHE BOTEN , ME PERJASHTIM NE SHQIPERI , KU MUNDOHEN TA BEJNE GJAKUN UJE

                         1. l
                          loni

                          Shqiperia vend varezsh.

                          1. S
                           Skender

                           Roland qafa qafoku thuthuq skenderbegasi qe dashurohet me qozim mlletin prefektin e tirones e burrin e hajrie hanemit. Ca s’po na nigjojne veshet mer jahu!

                           1. B
                            BABO

                            Na hëngësh munë, re Landi! Që paske veshur edhe ti, poturet e Esat Pashës, dhe këmishën e fashizmit...pfuu racë mutër!

                            1. s
                             shqip

                             Te nderosh Ahmet Zogun dhe Esat Pashen, eshte maskaralleku me i madh. Te dy kane tradhetuar interesat e Shqiperise ne sherbim te interesave personale. Zogu e braktisi vendin ne nje moment nga me te veshtiret ne historine tone duke braktisur detyren e tij si udheheqesi i ushtrise, pa harruar te vidhte floririn e shtetit te varfer shqiptar. Nje ushtar i thjeshte qe braktis frontin dergohet ne gjygjin ushtarak dhe denohet me vdekje si tradhetar. Imagjino se cfare duhet te behet me komandantin suprem te ushtrise qe si frikacak braktis postin e tij. Pale me te gjykosh se si duhet trajtuar nje hajdut ordiner qe vjedh banken. Ndersa Esati u perpoq qe ta shiste territore te vendit tone per interesat e tija personale. Sot, kontigjente te caktuara te politikes shqiptare dhe mediave po ngaterrojne patriotin Fan Noli me tradhetaret e kombit.

                             1. E
                              Enkeled

                              Kur zbret katunaria nqytet atdheu eshte mrrezik. Qazim Mulleti

                              1. s
                               shqip

                               Enkeled-Qazim Mulleti ka qene vete katunar nga Mulleti, sic e thote edhe mbiemri i tij. Si qytetar i lindur e i rritur ne Tirane, kam patur rastin qe ti njoh Mulletsit si fis, perfshi edhe te ndjerin Reshit Mulleti, apo sic e therrisnim ne te gjithe Shitin, djalin e vetem te Qazimit dhe Hajries. Katunaria qe ka zbrit sot ne Tirane e ka vu ne rrezik vertet qyteterimin e atij qyteti me nje popull te mrekullueshem. Ne u larguam qe t'ju bejme vend juve, "tironsave te rinj" qe s'late gje pa vjedhur nga pronat e te pareve tane.

                             2. s
                              shkodrani pa buke

                              O Qafok ,provo tu thuash francezeve se po sjellim eshtrat e gjeneral PETENIT ne Paris dhe shiko se cfare do te bejne ?????

                              1. F
                               Fatmiri Prind

                               Lajm sarkazem.Edhe i biri nderroi jete beqar.Kush i pret eshtrat e tij qe per bythen e tij nuk i mori me vete grua edhe djale!?

                               1. P
                                Patriot

                                Antifashist, Hitler duhet ta kete varrin ne te njejtin vende me Enverin. Sa ka vrare dhe internuar Enveri per 50 vjete nuk ka vrare Hitleri ne shqiperi. Ato deshmore jene te disa luftrave dhe kunder italianit, gjermanit, grekut, serbit, etj.

                                1. P
                                 PRAP FAIKU (VLLAI BICNESMENIT)

                                 Mir se erdhe mes nesh o i modhi Qazim Mulleti

                                 1. 1
                                  1234

                                  Ka vend edhe per Q. Mulletin. Duhet varrosur tek vorrezat e tradhetarve

                                  1. s
                                   sakaku

                                   Po me Rolandin pse merreni? Ai e mesoi gazetarine ne shkollen e bashkuar. Aq e mesuan dhe aq shkruan. Thoni shyqyr qe nuk beri dhe Akademine.

                                   1. P
                                    Pal Melyshi

                                    Po ky Rolandi nga Skrapari nga oficer i ushtrise popullore na u be gjithollog , seksolog , llafollog po nga dole ti o Spiun i Sigurimit nipi i Sillos te besh biografine e te madhit Qazim Bej Mulleti. Po ta dije Qazim Bej Mullet se Spiuni Roaland nga Skrapari ben biografine do ngihej nga varri...

                                    1. P
                                     Pal Melyshi

                                     Po ky Rolandi nga Skrapari nga oficer i ushtrise popullore na u be gjithollog , seksolog , llafollog po nga dole ti o Spiun i Sigurimit nipi i Sillos te besh biografine e te madhit Qazim Bej Mulleti. Po ta dije Qazim Bej Mullet se Spiuni Roaland nga Skrapari ben biografine do ngihej nga varri...

                                     1. P
                                      Pal Melyshi

                                      Po ky Rolandi nga Skrapari nga oficer i ushtrise popullore na u be gjithollog , seksolog , llafollog po nga dole ti o Spiun i Sigurimit nipi i Sillos te besh biografine e te madhit Qazim Bej Mulleti. Po ta dije Qazim Bej Mullet se Spiuni Roaland nga Skrapari ben biografine do ngihej nga varri...

                                      1. P
                                       Pal Melyshi

                                       Po ky Rolandi nga Skrapari nga oficer i ushtrise popullore na u be gjithollog , seksolog , llafollog po nga dole ti o Spiun i Sigurimit nipi i Sillos te besh biografine e te madhit Qazim Bej Mulleti. Po ta dije Qazim Bej Mullet se Spiuni Roaland nga Skrapari ben biografine do ngihej nga varri...

                                       1. P
                                        Pal Melyshi

                                        Po ky Rolandi nga Skrapari nga oficer i ushtrise popullore na u be gjithollog , seksolog , llafollog po nga dole ti o Spiun i Sigurimit nipi i Sillos te besh biografine e te madhit Qazim Bej Mulleti. Po ta dije Qazim Bej Mullet se Spiuni Roaland nga Skrapari ben biografine do ngihej nga varri...

                                        1. P
                                         Patrioti

                                         Pajtohet totalisht me shkrimin tuaj,.Gjithe figurat politikopatriote duhet te prehen pergjithmon pran atdheut te tyre.Eshte detyra jone e te gjitheve ta duartrokasim e mbeshtetur ate.Atdheu i ka te gjithe nje te majt e te djathte,shum prej tyre u ka fal dhe krimet ne dobi te bashkimit kombetare te popullit tone

                                         1. P
                                          Prisni se akoma nuk keni pare gje.

                                          Lajmin e "gezuar" na jep nje Qafok, pa bosht apo shtylle kurrizore kokrra e katunarit qe ne Tirane nga fashti vinte ne menyre te organizuar per te pare Muzeun e Luftes Na-Cl. Te gjithe kopuket, antishqiptaret dhe bashkepunetoret e nazi-fashisteve (kueslinget) po ri varosen ne Tirane si heronj, ky eshte Ed Ram Droga familje e degjeneruar ku djalin e tij te madh e ka te ngjizuar ga i ati Kristaqi dhe e tregon me mburrje.

                                          1. D
                                           Dauti

                                           Ja per Qazo kuislingun po na kercet shume. Shyqyr qe erdhi se na u pre ushqimi. A mortja ju hengert me gjith Qazo.

                                           1. L
                                            Labi

                                            Cfare ndryshimi ka Qazim Mulleti nga Ismail Qemali, pervec se kane qene te dy bashkepunetore njeri i fashizmit dhe tjetri i turkut?

                                            1. T
                                             Tironsi i Vjetër

                                             Lavdi të përjetshem LANÇl! Lavdi të përjetshme të rënëve për lirinë e kombit tonë! Poshtë nazifashizmi dhe aleatët e tij shqipfolës!

                                             1. A
                                              Arber

                                              O tironco, po ti si paske dale gjalle nga LANCI mer lale, apo ke qene mçef ke shpia partise.

                                             2. L
                                              Lali Fiku tiranasi i vjeter qe e quan veten tironc

                                              Thenia e Qazim Bej Rrot Mulletit do te mbetet legjendare: Facizmi eshte i omel si t'u them una, a keni ongur noje here hallve, (katunaret:PO) ja pra keshte eshte facizmi i omel si hallava.

                                              1. O
                                               O Mano,njatjeta,kujdes ke spaleta

                                               O ti kapter i gazetarisë,qe shumë,shumë di sa nje kapterr,historine e ketij zotërisë,e kemi gjalle te artisti i mash,Robert Ndrenika,keta pa tjeter kane vlere per familjet e tyre,si trashe qe je mund te interesojnë dhe ty,po te besh histori,duhet te fitosh luftën,lufta do burra qe i kane bolet para,jo mbrapa,si keta personazhet e ty.Dihet ketu kush jane ata burra e gra,qe bene historine.Nje gje eshte sigurt,qe ata nuk jane,az Zogoll,as Esat,as Xhaferr,as Salplehu.Shqiptaret i njohin mire trimat,sic njohin dhe Beqiret

                                               1. E
                                                Elejmosini

                                                Mir do jet ,,,te bjen eshtrat e Qazim Mulletit ,,, se keta enverista kan ngel dhe enverista do vdesin ,,,duan vetem avni rustemin e Cerciz topullin ,,, Qazim Mulletit ti bejne dhe nje bust para xhamise ,,,ndersa Theofan Mavromatit ,,ose Nolit ,,ti bejne nje bust ne fshatin e tij grekorthodhoks ne Turqi,,nje ne Kolonje nga ka origjinen ,,dhe nje te pesmetkaci,,ku ka qen ketedralia e komunitetit orthodhoks ,,,jo te katedralja e re ,,,,Ne orthodhokset te katedralja e re duam ,,,nje bust te SHEN KOZMAJT dhe me von nje bust te arqipeshkopit mendje ndritur ,,qe na cliroj shpirtin e burgosur ,,,zotin ANASTAS JANULLATOS .....

                                                1. a
                                                 astrit

                                                 Veprim dinjitoz qe Qazim Mulleti do varoset prane te dashureve te tij qe u keqtrajtuan barbarisht nga komunistet vetem se ishin te aferm te Qazimit. Secili duhet te kete nje var ne atdheun e tij.

                                                 1. xhemal

                                                  Nje turp me teper i shtohet shqiperise...e ndyne vendin me kermat e nazifashizmit...qafoku eshte nje lloji i ri i kuislingeve,nje sanco-panco i gazetarise shqipetare...nuk ndryshohet historia me eshtra servilesh te nazifashizmit...lufta ncl eshte e lavdishme ne te gjitha permasat e qendron aq lart sa nuk mund te erresohet..qazimet e mbeturinat e erresires varret le ti kene po' mbi varr te shkruhet i sherbeu pushtuesve nazifashiste

                                                  1. d
                                                   demo

                                                   Tironc pe verteti qe te therrase Rrofte LNCL,une nuk kam degjuar as ne kohe te qoftelargut\ Do jete ndonje Tironc nga Peshtani Tepelenes.Lereni Nolin atje ku eshte,se Noli,as nuk u dhjeu juve,as nuk erdhi,se e kuptoi cfare malli ishit,se Fanolist ishte Tironci i vertete Qazim bej Mulleti,.

                                                   1. A
                                                    Artan

                                                    Me logjiken e ketij, edhe Hitleri duhet te kete nje varr, se ka drejtuar Gjermanine.

                                                    Lini një Përgjigje