Redon Makashi: Të dëgjosh këta këngëtarët e sotëm të këndojnë live, mban barkun me dorë nga të qeshurat

19 Nëntor 2022, 11:47Kulturë TEMA

Redon Makashi: Të dëgjosh këta këngëtarët e

Redon Makashi ka folur në emisionin "Ditë e re" për muzikën, ndërsa ka refuzuar të përgjigjet për "fejesën" e tij që pushtoi mediat ditët e fundit.

Si i sheh këngëtarët e rinj?

Në aktivitetet që bëhen për zgjedhjen e zërave të rinj ka elementë shumë të mirë. Por u mungon kompozitori që bën këngë për ta, pasi nuk mund të këndosh gjithmonë covera. Edhe kompozitorët kanë ngërç.

Për të mbajtur sudiot bëjnë ‘kompromisin në heshtje” për të jetuar duke iu përshtatur tregut me muzikën “upsi dupsi, e të fitojmë ndonjë lekë”. Është si ajo bima që duhet ujitur për tu rritur.

Sot dhe po të mos dish të këndosh bëhesh më i fashmësh por nëse këndojnë live mban barkun me dorë duke qeshur.

Të ka ndodhur ndonjëherë?                                              

Jo, janë kaq të zgjuar sa nuk këndojnë live, këndojnë vetëm me playback

Redoni si kantautor, e ke lënë mënjanë krijimtarinë?

Nuk e kam lënë asnjëherë, por problem janë tekstet. Po i shkruaj vetë por punët janë të ngjeshura dhe duhet të ulesh për të shkruar. Kur bashkëpunoj, bashkëpunoj me Timo Fllokon kur më ngec puna. Jemi parë më shpesh por ka kohë që nuk shihemi.

A do të kompozoje këngë për artistë të rinj?

E kam menduar por kompozimet e mija janë si xhaketa që  qep vetë dhe do ta vesh vetë. Nuk e shoh si biznes e bëj për kënaqësi.

Është shumë e vështirë për të çarë. O do të përshtatesh me atë që kërkon tregu ose duhet të rrish në hije. Të rrish në hije duhet të luftosh shumë për atë që do.

Nga festivalet jam tërhequr plotësisht. Kam hequr dorë nga konkurenca, ia lëmë brezit të ri të konkurojë.

Çfarë po ndodh me albumin “Tre musketierët”? Duket që është lënë mënjanë

Punuam për albumin dhe u shkëputëm nga Tirana në një fshat të Korçës. Nga 5 ditë që ishim, 1 ditë albumi, ditët e tjerëve rrugëve. Për tu bërë do bëhet . Po në kohën e sotme ka ikur moda e albumit, bëjnë një këngë teke. Fillimisht do dalim me një këngë teke e më pas.

Nuk mund të bëj sikur asgjë nuk ka ndodhur për shkak të lajmeve që janë publikuar?

Më mirë të mos flasim për këtë temë. Disa njerëz i krijojnë vetë këto situata por unë nuk jam nga ato tipa. Ndodhin të papritura por çdo gjë do të sheshohet.

4 Komente

 1. E
  Eshte Suksesi Trendy-t Tallava

  Trendy i Plehrave ne mes te Qytetit ,qe fluturon nga kati i 6 poshte , i Plehrave Toksike ne Politike , maloqi,katunari,fshati, Trend i Plehrave qe kan zaptuar gjithcka ,Art-in ,Muziken,Filmin, Teatrin, Drejtesine , rruget ,tokat madje Ajrin _QELB PER 31-VJET SHQIPERINE

  1. L
   Luceisti

   He mer boll dhe ti spo na thua ndonji te re, i dim. Edhe ti ben sikur te jesh si Adrian Cekentano. Ti Produkt i tarafeve, ndersa keta Produkt i kaosit social te inxhjeruar nga miqt tane te medhej.

   1. k
    kurti

    Aman o redo se edhe ti nuk shkelqeve kurre dhe tani na hiqesh si me i madhi i muzikes.

   2. C
    Caush

    Me thone drejten kam lexuar vetem titullin dhe humb simpatine per kete se tashti eshte puna te le takati ,te bie vlera , nuk te merr asnjeri as per 20 mije lek dhe fillon e sulmon te sukseseshmit.Shiko cfare titulli idiot "Te degjosh kengetaret e sotem, mban barkun me dore nga te qeshurat" Paske humor bajat Redon

    Lini një Përgjigje