FOTOT: Gazetarë dhe diplomatë, në promovimin e librit të Mero Bazes

18 Nëntor 2022, 20:15Kulturë TEMA

FOTOT: Gazetarë dhe diplomatë, në promovimin e librit të

Në mjediset e Hotel Tirana International u promovua sot libri “Republika e parë” e gazetarit Mero Baze. 

Pjesmarrës në takim ishin diplomatë dhe gazetarë që janë njohës të zhvillimeve në Kosovë.  

Preç Zogaj në fjalën e tij renditi disa nga përparësit që ka libri si një histori e integruar me dëshmi mbi realitetin e projektit të parë politik të Kosovës që përfundoi me shtetin e pavarur të Kosovës. 

Më pas ish amabsadori Leonidha Mërtiri, solli detaje nga libri dhe përvoja e tij edhe si ish- diplomat i Shqipërisë në Beograd. 

Në fund autori foli rreth mbresave të tij gjatë punës për botimin e librit. 

12 Komente

 1. L
  L.Xh.

  Lutfi Dervishin, çdreqin pate që na e nxorre në krye të këtijë shkrimi ???!!!

  1. D
   Dušan Mugoša

   Druže L.Xh. jebemti Otvoreni Balkan djubro serbsko. Živeo Berlinski Proces. Dole Rama-Vučić, živeo Kurti-Scholz.

   1. L
    L.Xh

    Përgjigje Dushanit…. Sa mire e shkruan serbishten o Lutfi gollobordasi. Njesoj si Bardhyli nga Kosova….

   2. M
    M

    Poshte Ed Rame Turke hajduti, Sali Gerdeci dhe ilir spiun. Suksese Mero, me librin tënd.

   3. S
    Shefqet Çela

    Mero Baze është gazetar që kap problemet thelblësore të çështjeve që trajton. Ky libër e nderon sepse i përket një periudhe kyç të historisë së Kosovës dhe kombit tonë. PËRGËZIME!

    1. D
     Dule Labi

     Urime Mero

     1. v
      vlora

      Cfare hipokrizie eshte ne ate vend.

      1. P
       PROZATORI

       Kane shkuar politikanet per te marre librin qyl por me nje dedikim autograf

       1. D
        Dakord

        Suksese zotëri i i nderuar! Përgëzime të sinqerta.

        1. P
         Plaku nga Kosova

         Mbulimi i utopizimit te Ali Shukriut te dyte! As Sllovenia, as Kroacia, as Bosnja, as Kosova nuk u shkeputen nga Serbojugosllavia. Fikret Abdiqin ne Bosnje, Ali Shukriun e dyte ne Kosove, Serbia nuk e luftoi kurr, bile njesite ushtarake te tyre i armatosi Serbia me arme moderne. E trishtueshme eshte qe Berat Buzhala paska qene aty. Ai brum i prishur...

         1. q
          qeveria e (Gent) KAKAVE

          Mos...po ai "Diplomati" i shquar 30 vjecar me 25 vite eksperience Gent Caca qe Rama e beri Minister te Jashtem nuk te paska nderuar me pranine e tij o Mero?

          1. P
           Patrioti i vertete

           Nuk e kam librin ne dore qe ta lexoj. Sigurisht duhet te jete interesant me analiza, por burimet a jane primary source? Kjo do ti rriste vleren. Sigurisht libri eshte si nje monedhe me dy faqe: Kosova dhe Shqiperia, Kush e ka bere parathenien. Me intereson mendimi i Profesorit te nderuar Rexhep Qosja per dinamiken qe permban libri. Sigurisht, Mero te pergezoj sinqerisht. Do ta lexoj ne rastin me te pare.

           Lini një Përgjigje