Restaurimi në formatin 4K i “Lulëkuqe mbi mure”, Dom Gjergj Meta: Përse ngazëlleheni?

10 Dhjetor 2023, 14:50Kulturë TEMA

Restaurimi në formatin 4K i “Lulëkuqe mbi mure”, Dom

Dom Gjergj Meta, Ipeshkv i Dioqezës së Rreshenit nëpërmjet një analize të bërë mbi restaurimin e filmit “Lulëkuqe mbi mure” në formatin 4K dhe kthimin e tij në kinematë e vendit, e ka cilësuar si një arritje të teknologjisë, por vetëm kaq.

“Këto ditë, digjitalizimi i filmit “Lulëkuqe mbi mure”, duke i dhënë ngjyra, ka ngazëllyer shumëkënd si një arritje. Arritje e kujt? E teknologjisë sigurisht. Asgjë e re në këtë pikë. Teknologjia po na mahnit çdo ditë në fakt.” – shkruan Dom Gjergj Meta.

Në analizën e tij ai tregon se ky film mëton tē jetë një “himn” ndaj rezistencës antifashiste, dhe deri këtu ishte e domosdoshme që të rinjtë e fëmijët të edukohen me antifshizmin.

Por sipas Ipeshkvit të Dioqezës së Rreshenit, nga ana tjetër antifashizmi i atyre filmave si “Lulëkuqe mbi mure” dhe “Komisari i dritës” ishin njëkohësisht himnizimi i komunzimit.

“Madje komunzimi shihej si i vetmi antifashizëm, kur në fakt ky është një manipulim historik. Thellë-thellë pra ai ishte një film propagandistik.” – shkruan Dom Gjergj Meta.

Digjitalizimi i “Lulëkuqe mbi mure” ka sjellë reagime të shumta në rrjet dhe jo vetëm. Ishte Kryeministri Rama i cili bëri me dije se filmi u restaurua nga një studio prestigjoze ndërkombëtare, dhe duke nisur nga 6 dhjetori mund të ndiqet në kinema.

Filmi Lulëkuqet mbi mure është një prodhim i Kinostudios “Shqipëria e Re”, i vitit 1976, me regjisor Dhimitër Anagnostin, skenari i të cilit u bazua në romanin “Bonjakët” të shkrimtarit Petraq Qafëzezi. Romani autobiografik i botuar në vitin 1972 fitoi çmim të parë në konkursin kombëtar të zhvilluar nga Lidhja e Shkrimtarëve dhe Artistëve në Tiranë.

‘Lulëkuqet mbi mure’ e restauruar shfaqet 47 vite pas premierës së parë

“Ndihem i emocionuar, jam përpjekur të bëj diçka të mirë”,- ka thënë regjisori Dhimitër Anagnosti.

119 Komente

 1. B
  Ben

  Nuk e di se cfare kerkon ky Ipeshv? Filma me partizane dhe komuniste jabe bere edhe ne Itali, France, apo vende te tjera!

  1. I
   Illo

   Si nje njeriu te thjeshte, ty Dom Gjergji te them: Ik e mos na çaj koken! Si nje prifti - po te them: merru me punet e kishes dhe te zotit! Historine e shkruajne fitimtaret! Keshtu ka qene e keshtu do te jete!

   1. M
    Mal Cori

    Po shko mër Dom në grigjën tande..... . Ç'ka po don ti me politikë......... . Prifti që ban politikë, do var te porta e dioqezës.

    1. Z
     Zagali

     Shko more prift i djallit se nuk duhet te meresh me kulture ti,nuk kupton dot permbajtjen e filmave. Shiko punet e kishes,beje ndonje mesh psal si cjapi kur ha ferra dhe mjaft, me kaq e ke bere punen. Filmat lerua artisteve tan gjigand.

     1. B
      Bureto

      Po, @Ilo, po fitimtarët e shkruajnë! Po ama mos harro se kanë thënë edhe që 'extremet puqen'. Për ta kuptuar pse, as më thua cili është ndryshimi midis fashizmit dhe komunizmit? Nëse nuk e di ka dy mënyra për ta mësuar. E para, shkencore, sa për fillim është të gjesh dhe lexosh një studim të prof. dr.Aurel Plasari "Këmisha e zezë nën këmishën e kuqe", bot. Gaz. Shekulli, 18.12.2003, mbajtur në një sesion shkencor në Bukuresht, dhe e dyta, popullore kjo, të zbërthesh kuptimin e barcoletës që populli kish krijuar në 'komunizmin fitimtar', kur pyesnin për dallimin midis të dy ideologjive: Fashizmi thoshte 'ha dhe hesht!'; ndërsa komunismi 'mos ha dhe hesht!'. Rënia spektakolare e komunizmit në vitet 1989-1990, më zi në Shqipëri, tregoi se mençuria popullore i mundi 'fitimtarët'.

     2. S
      Sulo

      Po Dom Bytha çfare ka thene more aman?

      1. B
       Baca Bajram

       Po Dom bytha po don ma tregue se dhe Domi dhe te tjeret paskan rezistue kundra fashizmit, po pse s'na thot Domi se si e ben rezistencen kundra fashizmit duke festuar ne per tribuna dhe ballot mondiale me Italianet ...!!???

      2. P
       Pali

       Or Ben, jo vetem filma me partizan qe jane bere edhe ne itali por edhe filma per Hitlerin jane bere, POR e japin Hitlerin ASHTU SIÇ ISHTE dhe jo ate qe do donte te ishte ai. Te manipulosh njerez te paditur nuk eshte veshtire por te mos kuptosh se KOMPLET kultura , me letersi art e kinomatografi kane qene ne sherbim te ZBUKURIMIT DHE IDEALIZIMIT te sistemit. Ketu e ka llafin edhe Kisha o i uruar!

       1. T
        Te tille jini sa here qe hapni gojen

        O Pali , doma nuk ka nevoje ti besh makiazhe se prifterinjte katolike jane te shkolluar dhe dine mire se cfar thone . Ai di te flase shume me mire se ti or Pal , por ka dash vete te provokoje per te pare se sa kundershtime do te kete per keto ide te pastra fashiste , si hap te pare , ne pritje per te hedhur hapin tjeter me te avancuar . Kaq gje mund ta dish edhe ti ,qe ben avokatin e pa paguar nje kleriku fashist , por duket se jini brume i bere nga i njejti miell .

       2. K
        Komunistat janë mbeturinat e njerzimit..

        Komunista dhe islamikët, jane një e keq shumë e madhë për çdo komb dhe njeri.. Këto dy ideologjie nuke mundë të jetonë kurrë pa dhënë dhe propagandë. Po ështe vertet se. Komunistat si tinzarë dhe të pa bes që janë kanë marrë meritatë e gjith njerzeve të tjer që kanë luftue Kunder fashizmit dhe nazizmit.

        1. N
         Niku

         Propagande bejne te gjitha sistemet, me menyren e tyre. Fashizmi, nazizmi, komunizmi, socializmi, kapitalizmi e te gjitha -izmat e tjere, natyrisht qe duhet te bejne propagande per te bindur njerezit se sistemi ne te cilin jetojne eshte me i miri. Amerika dhe kapitalizmi amerikan ben propagande nepermjet filmave apo programeve TV, ju shet njerezve ne Amerike e jashte saj kapitalizmin amerikan. Komunizmi ashtu si cdo sistem tjeter shoqeror varet nga ata qe e zbatojne. Ne menyre popullore "Nga e thena ne te bere, shkon ne mes nje lume i tere". Si ide mund te qendroje, por varet nga zbatimi. Eshte si te krijosh ne leter uren me te mire ne bote, dhe pastaj te mos e zbatosh dot planin. Eshte tjeter gje marksizmi ne leter sic e ka shkruar Marksi dhe tjeter gje si eshte zbatuar ne cdo vend ku eshte zbatuar. Ti thua qe komunistet kane marre meritat e gjithe atyre qe kane luftuar. Po, ashtu kane bere edhe te tjeret, ne Evrope dhe ne Amerike.

        2. K
         KLERIKU

         O Patre ! Perse nuk shikon punet e tua o njeri ? Shiko punet e fese, te ciles pretendon se i je perkushtuar dhe mos u merr me politike sepse mund te ngelesh brenda. Thua se filmi ishte propagande. Cili film ne bote nuk eshte propagande ? Ky ishte propagande e antifashizmit, ndoshta, deri diku, edhe e komunizmit, ndersa filamt aktuale bejne propaganden e seksit, prostitucionit, droges, tradhetise bashkeshortore, pasurimit ( parase ) me cdo mjet etj.etj. Po feja, cfare eshte nese jo propagande ? Ne nje fare mynyre, i dashur Padre, cdo gje qe thuhet eshte propagande. me ka cuditur dhe ende me cudit qendrimi i nje pjese te madhe te klerit kundrejt cdo gjeje te kaluar ( 1945-1990 ) duke pasur parasysh qe ajo ideologji, ndonese mohonte fene, ishte mjaft afer vete fese se krishtere. Nderkohe, kleri ka rene ne dashuri me kapitalizmin pa asnje vlere morale dhe ku sundojne dhe rriten perdite te pasurit, ata qe feja e krishtere thote se duhet te shkojne ne ferr. Kujdes padre ! Ruaj grigjen tende se po te pakesohet perdite, edhe per fajine klerit.

         1. k
          k

          Din-don, Sigurisht që inkuizicioni me Torkemadën ishte më të lavdishëm për tu rikujtuar .

          1. T
           Tirane

           Por komunizmi eshte pjelle e rusis, ne thelb antishqiptar.

           1. K
            King D

            Arti ne tersi i Kinematografise eshte nje thesare qe perket Historise se Kinemase dhe per kete duhet ruajtur ne Arkivat KSh ne jete te jeteve...pasi ata-o Artiste qe tani jane dhe ata qe jane larguar nga kjo bote... ne Shqiperine tone s'lidin me... bindjet politike??? Gjoja filmat jane propogande dhe te pilotuar nga Qeveria e atehershme pak ka rendesi... Qetsohu pak Dom Gjergji... dhe te pershendes... pavarsisht je gabim..

           2. t
            tetovari2

            Dom Gjergj Meta,Z.Ismail Qemali shkurt e qartë i dha përgjigje priftit (agjentit të asfalisë greke), zotrote meru me punët hyjnore,mos u përziej më punët e shtetit! E njejta vlen edhe për ty.

            1. K
             Kujtim

             Agjent i Asfalisë greke!??? Hahahahaaaa

             1. G
              Gazepi

              Tetovar turk mos u merr me priftat se skeni as sa kari domit

              1. P
               Pickaxhiu

               Padre pelqen filmat me pidh

               1. Z
                Zagali

                Te mart deqi,na bere te qeshim me lot per ate qe i the padres.

                 1. T
                  TAFIL TERFILI

                  me lot....te marrte e mira.

                1. G
                 G

                 Ky dom Gjergj Meta eshte berishist,gnuk duhet me ny veladonin e priftit

                 1. M
                  MOKRARI

                  KOMUNIZMI KA PASUR SHUME TE META,POR FASHIZMI ISHTE AKOMA ME I KEQ.DO I THOSHA KETIJ DOM GJERGJIT SE GJATE KOHES SE REGJIMIT TE ZOGUT ANALFABETIZMI NE SHQIPERI ISHTE SHUME I LARTE POR GJA QEVERISJEVE TE PPSH U ELIMINUA PLOTESISHT DHE FILLO PERSERI TANI.PRANDAJ NUK MUND TE ERRESOSH CDO GJE NGA AI SISTEM ME GJITHE TE KEQIAT QE AI PATI.

                  1. K
                   Katnari

                   Fashizmi nuk sekuestroi prona, flori, mund edhe djerse shekullore or loqe

                   1. p
                    pjeter

                    Je i sigurt??!!

                    1. B
                     Boston

                     “Katnari” fashizmi te mer jeten qe eshte me e vyer se çdo gje ….or qe si te te quaj…..gomar or budalla me brire.

                     1. M
                      MIRDITORI

                      Floririn ua mori hajduteve ndersa pronat i kaloi ( shumicen, jo te gjitha ) ne prone te perbashket dhe nuk ua dha anetareve apo aktivisteve te partise apo " investitoreve strategjike " or ti Katnari.

                      1. I
                       Illyrian

                       Ato i bẽri komunisti Sali

                      2. O
                       Operacioni Zjarri

                       Po tonelatat e arit qe iu kapen gjermaneve nga ishin mbledhur? Nazistet iu shkulnin shtresen e arit nga dhembet e viktimave te tyre qe i mbysnin ne dhomat e gazit.

                      3. j
                       joel shkodra

                       Dikur thuhej: Cili eshte ndryshimi midis fashizmit e komunizmit? Fashizmi te len lopen e te merr qumeshtin. Komunizmi te merr lopen e te jep qumeshtin. Gjejeni ju cili eshte me i mire, apo me i keq.

                      4. E
                       Enver

                       O Dom Muti o fashist. Komunizmi ishte nje aspirate e njerzve te varfer qe feja e mashtronte. Njihet boterisht qe mema jua Vatikani mbeshteti nazizmin.

                       1. E
                        Enver

                        O Dom Muti o fashist. Komunizmi ishte nje aspirate e njerzve te varfer qe feja e mashtronte. Njihet boterisht qe mema jua Vatikani mbeshteti nazizmin.

                        1. C
                         Ca behet keshtu

                         Si shume merret me politike ky prift fashionista,merru me punet e fese

                         1. F
                          F-22 Raptor

                          Prifti ben mire te merret me punet e kishes, perndryshe i bie t'i themi mos na caje t*apin!

                          1. F
                           Faslli

                           Ishte xhaxhi Enver o bir që u mor i pari me punët e kishës katolike ,prandaj edhe Dom Gjergjit i djeg kjo punë. Unë nuk jam dakord me priftin,po ti gjej ndonjë batutë tënden se mbete te filmat e socializmit! Madje as pjesa mos na çaj...nuk është origjinale .

                          2. x
                           xhemal

                           Dom ne Tere europen demokratike antifashizmi eshte ne themelet e vlerave,progresit,besimit,bashkejeteses paqesore,ne shqiperi me shume se kudo tjeter..antifashizmi eshte kethyer ne virtyt barazohet me bashkimin,paqen,vellazerimin respektimin e njeriut pavaresisht nga feja,krahina,ideja,kombi,pozita shoqerore,shkollimi,cpune ben,gjinia,gjendja shendetesore,orientimi seksual...etj ndersa lufta ncl eshte Jo vetem me e lavdishmja,por edhe me e organizuara me pjesmarrje te gjere nga Tere shtresat e shoqerise me synime te larta te lirise ,paqes e progresit...e gjithe jeta e 50 vite e ne diktature nuk mund te fshihen me deshira obskurantiste,reaksionare,..arti ,kultura Jane pasuri kombetare nuk duhen politizuar po' te vleresohen e tregohen me realizem pa' deformime,per te mesuar brezi i ri sakrificat e nje populli,dhe per te ndertuat nje te sotme me te drejte ,me te mire ,dhe bazat per te ardhme me te sigurte

                           1. M
                            Mendimi im

                            Eshte nje film qe vlen per çdo kohe e regjim. Femije qe rrihen nga ata qe duhet t’i mbrojne, servilizem qesharak ndaj te huajve, dhe mesues qe hiqen nga puna per shkak te bindjeve politike. Ka ndodhur nen cdo regjim dhe vazhdon te ndodhe edhe ne ditet tona. Shtoji kesaj lojen brilante te aktoreve, batutat, muziken dhe ke nje kryeveper te artit shqiptar.

                            1. A
                             Ardjan

                             Trimeria pas betejes dhe urtia pas kuvendit nuk vlejne..mbaj vendin qe te takon dhe mos u perzi ne punet qe nuk te takojne dom Gjerg.Kafshata e madhe te ze fytin.

                             1. H
                              Hoxha.

                              Gomer prift,pse merresh me politik.

                              1. H
                               Hoxha

                               Gomer prift,mos u mer me politik.

                               1. V
                                Vjosa

                                Më vjen keq qe një njeri i kishes apo i Zotit siç e quajne veten merret me keto gjera. Ne gezohemi per restaurimin e filmave se janë pasuri Kombetare në ty nuk të pelqen mbyll gojen e shiko punet e kishes .Kisha në të kaluaren ka bashkepunuar me pushtusit dhe me ata që vinin naten e vrisnin gra e femije e digjnin shtepi. Shpresojme që në 2023 Kisha të mos bashkepunoj me ata që nuk i duan të miren Shqiperise.

                                1. N
                                 Noci

                                 Vatikani ka kerkuar nje here falje per bekimin e armeve ne kohen e fashizmit,sepse ne shume vende europiane kleri mori pjesë ne lufte sidomos ne Poloni ku ka patur 144 mije deshmite nga kisha.Rralle ka ndodhur ne Shqiperi ku kleri parashikonte te ardhmen te zymte me komunistet dhe ashtu ndodhi.Dom Gjergji lavderoni punen me filmin dhe rezistencën antifashiste por kritikon realitetin e atyre filmave qe ne te vertete ka patur propaganden komuniste prioritare por te pakten nuk shprehet si disa qe duan t'i ndalojnë shikimin e atyre filmave,ku eshte bere nje pune mbinjerëzore duke filluar nga regjizoret e deti te punetori i fundit i filmit .Filmi ka qene nje nder degët me te zhvilluara te artit shqiptar te asaj kohe pavaresisht permbajtjes por njerezit e te gjitha moshave vazhdojnë te marrin kenaqesi

                                 1. P
                                  Pet.

                                  Shume korekt o Noc.Shumica e komentuesve nuk e kan kuptuar aspak artikullin, Ne Shqiperi megjithse dine te lexojne, por shumica nuk arrijne qe te jene te qarte se cfare lexojne.

                                 2. S
                                  Shshshttttt......prift!!

                                  Manipulim është kjo që përpiqesh të bësh ti o prift injorant. Se luftën në Shqipëri e udhëhoqën komunistët dhe ky është fakt i pa mohueshëm. Ata të të tjerët që e ke llafin ti i pritën me lule.Dhe nuk kanë faj komunistët se Gjergj Fishta ish pjesëtar i delegacionit që i dha kurorën e Shqipërisë Viktor Emanuelit të III. Nëse u djeg,krahun prift,po mbyllni gojën.

                                  1. Mos e tepro; nuk ishte Gjergj Fishta në atë delegacion parlamentar shqiptar në Romë!

                                   1. D
                                    DinPak

                                    Shume e sakte! Ka qene Pater Anton Arapi, jo Gjergj Fishta.

                                  2. S
                                   Salih kamunisti

                                   Prift idiot ,qe fute hundet ku nuk i takon ,duhet me i diftua kufinin

                                   1. l
                                    llazi usa

                                    Ti ore bytheqir i Sali Berishes, nuk te pelqen filmi,prift shkerdhat qe i fut hundet ne cdo hale.

                                    1. T
                                     Taulant

                                     Po keta bashke me Janusllatosnin duan te ndalojn edhe filmat e lavdishem si NENTORI I DYTE e UDHA E SHKRONJAVE vetem e vetem sepse atje prifterinjt nuk duan te flitej SHQIP. Keta paguhen nga hale-helenistani.

                                     1. V
                                      Vjosa

                                      Ne keta filma Dom Gjergji është PUNA e pa lodhur e një plejade të shkelqyer REGJIZORESH e AKTORESH të shkelqyer që ka pasur Shqiperia. Ne të gjithe duhet të perkulemi perpara tyre. Ndersa sipas mendjes tende duhet ti zhdukim apo ti djegim siç kane berë para ardhesit e tu që digjnin në turren e druve librat e ata që boten e shikonin ndryshe.

                                      1. d
                                       demokrati

                                       Ja pse Feja e Shqiptarit eshte dhe duhet te jete Shqiptaria.Njeriu me veladon i vatikanit me shume eshte si ata njerez te zinj me lule ne duar qe priten fashistet e musolinit.nje pjese e katolikeve ndihen me shume Latin/italuan thjesht duke vajtur pas besimit te tyre.po ashtu si pjesa me e madhe e hoxhallareve qe perhapin arabizem dhe wahabizen dhe pjesa e klerit orthodoks qe kane lene rrugen e Fan Nolit.telk katoliket kjo rryme nuk ndihet vetem tek kleri por edhe te intelektualet, nje fare historiani mirditor arriti deri atje sa tha Shqiperia i detyrohet Italise reparations per luften e dyer.dhe vazhdon me kryeminustrin qe i ben hosanna nje futbillusti qe shiste ndeshje si paolo rossi, nje model deshtak si shumica e pepinove.Kodifikimi i zakoneve dhe ngritja e Besimit dhe Fese Shqiptare eshte shpetimi i kombit dhe races shqiptare nga italianissimi, arabizimi dhe helenizimi.Nje pune e bukur ka filluar ne Dardanine Shqiptare per cliriim nga verberia aeabe per Ringjalljen e Shqiptarise dhe kodifikimin e saj si FE.dom meta si bejleri, kane te njejtin synim, shberjen e Shqiptarise.

                                       1. D
                                        Deçani

                                        Demokrati@ shqiptaria s‘mund te ringjallet pa krishterizem, s’ka se si! Historia, kultura, rrenjet shqiptare dhe krishterizmi jane nje. S‘ka mundesi te kapercehen epokat dhe as te formohet shqiptaria pa u integruar ne kristianizem.

                                       2. T
                                        Tutu

                                        O Dom Gjetgji .. ! Shteti eshte laik .. dhe ju prifteleshet nuk keni asnje rol ne funksioniminne ingranazheve te tij… ka 35 vjet qe u rikthye feja dhe asnje efekt pozitiv nuk kemi pare nga ju ne shoqeri… ju u kthyet por per fat te keq , me shume prostitucion , droge pa hesap, moral i shturur gjithandej, korrupsion dhe hajduteri pa fund.. ju u moret me luksin tuaj dhe bisnesin tuaj..here ushtare ne funksion te politikes dhe here si bixhosxhinj sociale..injoranca dhe anafalbetizmi eshte nga do..! Cili eshte roli juaj..?Ka dite qe kisha katolike merrrt me te shkuaren e komunizmit.. edhe komunistet bij te zotit kane qene..gjyqi Zotit eshte falja dhe jo demonizimi i nje pjese te shoqerise…!!! ( pastaj te mos harrojme qe kisha katolike eshte e perfshire ne skandalet e pedofilise keto kohe )… merrni gra dhe adhuroni zotin , qe te kuptoni tmrolin tuaj te vertete ne kete bote ..!!

                                        1. G
                                         Gazepi

                                         Po mire thote Domi se ju ecni nen hijen e komunistave dhe xhepistave te sotem patronazhista e kane qene kelyshet e komunistave te kuq. Fara dhe kurvat me te medha te ketij shekulli komunistat, ripjedhsat, xhepisti gjate, spiropidhi doganave, patronazhistat, kopilat e te kuqve dhe sigurisht xhepisti gjate.

                                         1. d
                                          dsa

                                          Ipeshkar Dom Gjergj i Mete si te kam thene: mos ha mut ne cdo vend, je mbeshtetes ideologjik i Sali Serb kriminelit.

                                          1. C
                                           Cimi vlora

                                           Kisha nuk duhet te meret me politik por me edukimin e fjales se zotit ,historianet me historine ,shkolla me spiegimin se cfare eshte e mire dhe cfare eshte ekeqe qe brezi i ri te kuptoj, te di te zgjedhe qe demokracia eshte me emire se te tjerat, por nuk eshte e persosur.

                                           1. A
                                            Andreas

                                            Ate motren dhe gjithe farefisin o Peshkop i karit, o plehre fashistoide, sperme filolatine...

                                            1. T
                                             T

                                             Te qifsha meten ne byth rrace e poshter qe punojne gjithmon kundra vendit te vet.

                                             1. J
                                              Jeton qyl

                                              Ky eshte me nongraten,edhe pak qejfli femrash duket

                                              1. D
                                               Davidi

                                               Dhe e kane perkthyer: Poppies in the wall, se ngaqe behet fjalë per droge. Pika qe su bie!

                                               1. G
                                                Genti

                                                Ka shumë filma të prodhuar nga Kinostudio "Shqipëria e Re" që kanë funksionin e propofandës në rend të parë dhe që jua zbehin disi vlerat por ka edhe shumë filma që janë me vlera patriotike dhe edukative përvec atyre historike që duhet të ruhen dhe promovohen. Dom Gjergji ka një farë të drejte pasi në disa filma vihet në lojë besimi fetar ose diskreditohet pasi rregjimi ishte ateist. Por nuk duhet harruar që pushtuesit i kanë përdorur kultet si vegël sundimi dhe biles asimilimi që rregjimi e përdori për ti luftuar dhe ndaluar ndërkohë që shumica e klerikëve dhe besimtarëve në të vërtetë kanë qenë patriotë.Unë jam besimtar ortodoks dhe mendoj se filmat ku ndihet fortë indoktrinimi partiak duhet të shoqërohen me një koment dhe duhet të jetë publiku që të skartojë ato që nuk kanë vlera artistike.

                                                1. E
                                                 E

                                                 Ca mut kleriku eshte ky skuthi dom Gjergj Meta,ky duhet ta heqi ate veladonin e priftit dhe te mari teseren e rithemelimit te kriminelit Sali qenit.

                                                 1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                                                  Të nderuar do mbeten të gjithë klerikët që morën pjesë në luftën Nacional - Çlirimtare, kundër pushtimit të atdheut !

                                                  1. S
                                                   Sqepari

                                                   Dom Gjergj, pse Kisha juaj nuk i dha varr Volterit?

                                                   1. T
                                                    Tropoja

                                                    Me shume vend opinioni i Dom Gjergjit.Por eshte pak habi jo shume se jemi mesuar si turren kelyshet komunist,me fyerje sharje nje figure shume te shquar dhe te dashur per besimtaret katolik dhe jo vetem.Ata i thone ik merru me fene,me punet hyjnore demek,po ai pikerisht ate po ben thote qe komunizmi jo vetem nuk e lejoi fene por vrau,preu,masakroj klerin shqiptare pa dallim besimi.Por urime dhe nje bravo te madhe atyre qe e restauruan.Por sado bukur te duken ngjyrat dhe aktoret e mrekullueshem qe luajne ne thelb,berthama e atyre filmave ishte propaganda komuniste.Rrespekt Dom Gjergji.

                                                    1. A
                                                     Artioni

                                                     A ka bes tropojan fara juaj e ndyrë as behet fjal qe jo sa per dom Gjergjin e kam krushk dhe nuk ka vuajtur ne komunitet se prinderit mesuese te dy prandaj ti trapi @arit mos ha mut kot Tracy e felliqt dhe e them me bindje te plot qe jini kurva pa perjashtim i kemi pas afer sojin tuaj dhe u ngritem i zbythen nga lagjia se ishin kurva dhe vinin kurvar si ty imoral e kthyen shtepin ne burdello kjo racë ju i ju si Saliu i biri sheqere kurves prandaj ja urrejtje per ju lini dom Gjergjin se ka biznes ne durres ne fshat afer Sukthit ku i gjeti dom bytha pasurinë apo si ne Vatikan b.q pedofil

                                                    2. J
                                                     J

                                                     Ky Gjergj mut Meta duhet te hapi nje hale berishiste ne Rreshen ku te falen ata pak fanatik te kriminelit Sali mut Berisha.

                                                     1. S
                                                      Shkodrani pa buke

                                                      Cjane kete Peshkope qe meren me politike kur Vatikani e ka te ndaluar , dhe filmi LULE KUQE MBI MUR eshte thjeshte nje film antifasist dhe nuk kurfare komunizmi brena.O hiresi mere me grinjen e robve aty ne Mirdite ku njerezit po vriten cdo muaj per gjak marje -meru me faljen e gjaqeve dhe mos u mer me politike se nuk ke tager

                                                      1. S
                                                       Sanderi i vogel

                                                       Me gjithë respektin per shkrimet e analizat e shumta qe ban herë pas here kohet e fundit si dalja ne televizor edhe me kete shkrim Ta tham me plot gojë ja ke fute kote dhe jam i habitur a vertet ai intelektuali qe me ke ba te lexoj me qe ca ka ndodh me ty me kete lloj gjykimi me mendësi komuniste Se ato doni me ndalu simbolet a tjerëve e gjykonin mendimin ndryshe Urojme qe te reflektoni e ta bani mire misionin qe ke marre persiper me e ba Urojme

                                                       1. B
                                                        Bejkush

                                                        Ç'bën prifti në Shqipëri? Ky është komb i pa fe' se " feja e tij është Shqiptaria" domethënë asgjëja! Hesht më mirë sa pa të shpallur agjent të Vatikanit....

                                                        1. S
                                                         Sanderi i vogel

                                                         Futja kot Dom Gjergj

                                                         1. D
                                                          Debatikasi

                                                          E po ne ate film vihet ne loje propaganda fashiste dhe kjo nuk i pelqen Dom Gjefgjit, por skuptoj se kush dreqin i kerkon mendim ketij kleriku?!

                                                          1. y
                                                           ylli

                                                           Vazhdon Dom Gjergji,vazhdojme edhe ne me pyetjen : " Prifti eshte popull???"

                                                           1. G
                                                            Gazepi

                                                            Ju islamike te terbuar qe shani domin shkoni ne siri ose gaza se ju sistemon izraeli. Fare e keqe injoranta pashtun. Prifti nuk eshte kar si hoxha qe sdin ku lidhet kari.

                                                            1. A
                                                             A T E I S T I

                                                             O Gazep , or dell , nuk e paske marre vesh akoma ti , se vetem ne simbolet qe perdorin ndryshon prifti nga hoxha , i pari tund kryqin , i dyti tund gjysme henen . Kush te tha ty qe njeri eshte me i mire se tjetri ? ! Po e tregon veten me budalla se sa je .

                                                            2. D
                                                             Dyr myslimoni

                                                             O Dom palla. Si shume po na can trapin prej kohesh. Boj ate punen tate ne kishe me ata katoliket e tu dhe mos u merr me gje tjeter se duke kercyer hu me hu te hyn ndonje hu ne bythe dhe shkon ne pith te sateme. Kar

                                                             1. M
                                                              Muzaka i Ri

                                                              O priiiiift, mos e menderos fare se ska lezet. Rri brenda asaj rrobe te respektuar dhe ne do te nderojme. Filma me guerrilje si ai, dhe pa jetimet, ka sa te duash ti, ne France,ne Itali,ne vendet nordike qe tregon rezistencen e nje populli ndaj fashizmit. Ti nuk duhet ta besh kete gabim, te jesh edhe prift,edhe shkrimtar,edhe politikan.Leri ta bejne kritiken ata qe jane kritik arti. Edhe pse nuk jam besimtar,kam respekt per drejtuesit fetar te vendit tim,kushdo qofshin, kur mbajne vendin e tyre.

                                                              1. P
                                                               Pinoku

                                                               Prift pederast. Nuk është mirë të fyesh priftin, por ky e meriton. E para se ai mohon luftën kundër fashizmit, dhe hapjen e shkollave shqipe për të nxjerre popullsinë nga errësira ku e kishte futur feja. Se feja e kësaj kohe kështu e donte popullsinë, në errësirë. Të mos ngatërrojmë priftërijtë patriot që punuan për zhvillimin e vëndit si At Gjergj Fishta etj. Por shumë proftërinjë bashkëpunuan me Nazi-Fashizmin, jo vetëm në Shqipëri por edhe në zëmrën e Vatikanit Itali. E dini mirë qëndrimin e Papa piut 12.që bëri për juifët (hebrejtë) duke ja dorëzuar nazistëve gjermanë. Prandaj kur të flasësh për filmat shqiptarë, laje gojën mirë. Po pse more kopuk, kush e mobilizojë dhe udhehoqi popullin shqiptarë në luftën anti-fashiste Nac.çlirimtare, ju priftëronjtë apo komunistët. ?

                                                               1. K
                                                                Kristof kristofi

                                                                Dom Ghergj Leshi! Futi hundet e celbura vetem tek salla e kishes tende dhe veten tek ata qe te durojne dhe te pranojne. Mos e kruaj me te tjeret, pastaj ju prifterinjt e sotem duhet te kerkoni falje popujve per krimet e tmerreshme qe kane bere paraardhesit e tu dhe disa prifterinjt te tjere te sotem ndaj qytetareve te botes katolike dhe femijeve te sotem.

                                                                1. A
                                                                 Ard

                                                                 Kush e dogji Galileo Galilein ne turren edruve,Zot na ruaj nga ata qe u vret syt teknologjia.

                                                                 1. ?
                                                                  ???

                                                                  Çfarë e ka ky prift qejflli e "antikomunist" Meta, historianin "antikomunist" Meta? Kam nigju se janë nga një katund...

                                                                  1. A
                                                                   Albgentius

                                                                   Dom Gjergji ka te drejte. Keta filma me shume se antifashist jane pro komuniste. Personalisht une jam fashist edhe mendoj qe eshte sistemi qe I duhet Europes te shpetoje nga shkaterrimi. Nga ana tjeter nuk I solli vecse zhvillim e bashkim kombetar. Lavdi fashizmit. Vdekje komunizmit.

                                                                   1. S
                                                                    Shigjetari

                                                                    Shigjetari Filmat duhet të ruhen dhe shfaqen. Askush nuk është i detyruar ti shohë me zor. Secili, sikur të kishte nje të afërm të tij në cilindo film të komunizmit do ta shihte filmin qoftë edhevetëm per të parë të afërmin e tij. Fundja, përpos ideollogji komuniste, ata filma janë edhe mundi e djersa e dikujt.

                                                                    1. B
                                                                     Bobi

                                                                     Me gjithe respektin per Ju Dom Gjergj Meta, me vjen keq kur degjoj se duhet te merresh me pak me politike dhe tu perkushtohesh me shume puneve per te cilat je besuar.

                                                                     1. S
                                                                      Shigjetari

                                                                      Shigjetari Pse nuk u postua komenti

                                                                      1. A
                                                                       Asd

                                                                       A mban ndonje meshe ky prifti, apo eshte gjithe diten neper social e gazeta?

                                                                       1. G
                                                                        Gjon Taraboshi.

                                                                        Maria është shpresa e vetme e predikusve të fesë që do indjekë për aq kohë që harojnë atë për të cilën jan krijuar, dh meren me politikë.Do të besooja në ato që thua ooo GJ.META(në mos qofsha gabuar mbiemri i takon një feje tjetër)n.q.s. më tregon hapur qëllimin,se nuk e ke me filmin ?Që mos përfundosh si disa priftërinj ,eipeshkë, e kardinal që lanë rrugën e zotit dhe u morrën me punë të ndyra.

                                                                        1. z
                                                                         zot fali !

                                                                         Meta - Myliman ( Mehmet ose Muhamet ( rahmate paste baxhanaku i Saliut qe nuk e njihte ) ).

                                                                        2. f
                                                                         fetari komunist

                                                                         Prifterinjt duhen qire ne bythe; dhe pas tyre duhet futur ndonje tegel dhe hoxhallareve

                                                                         1. M
                                                                          Maloku

                                                                          Ky dome meta do jete ndonje hajdut lopesh se ne shqiperi te gjithe prifteirinjt e hozhallaret jane hajdutet e injorantet poshte hajduti dome muti

                                                                          1. H
                                                                           Himarioti

                                                                           Fretnit si puna e këtij Gjergj Metas, i pritën fashistët italian me lule, me 7 prill 1939, kur pushtuan Shqipërinë. Këta janë të lidhur me fashizmin, nazismin dhe armiqtë e kombit tonë. Vendi i klerkikëve (të krishterë dhe muslimanë) është brënda mureve të "Shtëpive të Kultit". Ata që merren me politikë, me artin dhe kulturën, aq më shumë me historinë e kombit tonë, janë hipokritë, antishqiptarë dhe, si të tillë, duhen përzën nga trojet shqiptare.

                                                                           1. A
                                                                            Alfred

                                                                            Ky I ashtuquajturi "proces restaurimi" eshte pjese e planit djallezor te mbajtjes ne jeten e sotme te shqiptareve helmin e propagandes enveriste! Kjo toke, ky ambient ku jetojme vijon te jete I kontaminuar edhe sot. Mendon "rilindja" enveriste e Edvinit sesi ta prodhoje e ta shperndare helmin! Diku me kujdes e diku krejt vrazhde! Prandaj shqiptaret sot ikin udheve te botes njesoj si ne ditet e fundit te pushtetit te Ramiz Alise dhe Xhelil Gjonit!!!!....

                                                                            1. N
                                                                             N

                                                                             Tani ky dom Gjergj Sali-Meta do krijoj kishen e rithemelimit te kryesuar nga krimineli i Vicidolit Sali haleja.

                                                                             1. A
                                                                              Ana

                                                                              Te paskan ra trute ne palce te qafes o prift. Lere propoganden e politiken ose hiq rrobat e priftit, se para zotit te gjithe njerezit jane njesoj. TURP per ju. . Komunistet dikur nr kohen e luftes, me buke e pa buke, analfabet, por kane dhene jeten sikur te lindnin per nje shqiperi te lire e demokratike. "KOMISARI I DRITES "dha jeten ne luften kunder analfabetizmit dhe ndihmesen per ta vrare e dhane jo pak edhe priftat qe fusnin hundet ne politike si ti sot. NDERIM te perjetshem vepres se NDRECE NDUE GJOKES.. E TURP te ju vije juve per keto budalleqe qe shkruani. Ju nuk jeni prift, por fashist.

                                                                              1. D
                                                                               Drini

                                                                               Pirdh o prift ne prill pirdh i thone kesaj. Ktij mashkullit gjergj meta i eshte mbush mendja se eshte gjithollog. Ik ore plehre e pellit aty ne kishe e mos u mundo t'u japesh mend te tjereve. Jepu atyre qe vazhdojne te degjojne pellitjet e tua.

                                                                               1. n
                                                                                nje ish Mjek ne QSUT

                                                                                Pak rreshta per Ty Dom Gjergj Meta, Ipeshkv i Dioqezës së Rreshenit. Uaaa... u be i gjalle ky Prifti qe merret prej dy dekadash (te pakten) me Politike dhe jo Punet e Kishes ne favor te NON GRATA ne Amerike dhe ne Angli, kryekriminelit qe nga Dhjetori 1990: Sali Berisha, duke harruar se NON GRATA ka qene Sekretari Partise i Mjeksise Shqiptare dhe Mjeku i Byros Politike te PPSH shume e shume vite, kryesisht i Hysni Kapos dhe Simon Stefanit dhe here pas here dhe atashohej ne grupin e Mjekeve te Enver Hoxhes. Ka qene nje nder Komunistet me ekstremist, qe ka marre me qafe jo pak njerez ne ate kohe se, qe nga Dhjetori 1990 e deri me sot ne vazhdim vetem gjak ka bere dhe gjak kerkon, si dhe ka vjedhur mbi 8-Miliard Dollare pasuri te paluajtshme (Ish Klubi Partizani eshte vetem 1% e vjedhjeve te tij e familjes) e ne para CASH si ne Pushtet 13/vite (President Kryeminister). Ti Prift ske fytyre te sherbesh ne Kishe, por te futesh ne Foltore dhe ti kendosh NON GRATAs vargje dhe te shkruash opinione per Mediat e NON GRATAs. Historia nuk fillon me JU.

                                                                                1. X
                                                                                 Xha Braho

                                                                                 “ FEJA OPIUM PER POPULLIN “

                                                                                 1. J
                                                                                  Jimi

                                                                                  Per nga emri me dukesh i krishtere, nga llagapi me dukesh musliman !!!! Mire thote Agolli i famshem : Edhe komunist, edhe musliman !? Po rri rrehat o padre dhe ha buke ne trasten tende. Ta beri perendia kismet te jesh bariu i grigjes, mos i bej shum naze, se ben vaki qe nga bari te behesh dele.

                                                                                  1. F
                                                                                   Filoeuropiani

                                                                                   At Gjergj Meta tek “Komisari i drites” Sheh himnizimin e komunizmit dhe ne fakt ashtu eshte. Por harron gjysmen e se vertetes sepse prej asaj i vjen turp. Femijet e atyre zonave te veriut katolik me te vertete i shkolloi komunizmi brenda 10 vjeteve pas deshtimit per 500 vjet te kishes se At Gjergj Metes. Kete merite t’ia njohe kisha komunizmit se Gjergj Meta sot me gjasa do ishte me dhi tamam si femijet e filmit. At mos sulmo kot si don Kishot nje film por lexo statistikat e arsimimit ne ato zona para ardhjes se komunizmit dhe krahasoi me zona te tjera te Shqiperise per shembull andej nga Korca.

                                                                                   1. K
                                                                                    Klysh Sionisti...

                                                                                    99% e komentuesve janë skllever të ideologjise barbare cnjerezore enveriste... Gjatë cfaqjes se filmit, ne nje kend te ekranit duhet shenuar : Ky film është prodhuar kur fshataresia, 75% e popullsise dilte ne 06.00 të mengjesit në punë, me kazme dhe bukë e ujë dhe kthehej në 19.00 të mbremjes per 4 leke=një buke 2Kg... Kur ne qytet, puntoria shkonte në punë me feta bukë, një vezë dhe dy spécialisé të skuqura për 17 leke dita punës=njeKg mish... Kooperativa bujqesore ishte kamp perqendrimi, nuk kishte levizje te lire, fshatari nuk mund të largohej nga fshati... Mandej, fshatarit iu hoq me ligj gjeja e gjallë dhe kopshti para shtëpisë, gjë e pa pare dhe e pa degjuar para dhe pas Jezu Krishti... Televizori kishte vetem nje kanal: atë të fendes enveriste.. Ishte i ndaluar cdo filozof i shekujve 19-t dhe 20-t... Por ne krye të heres, 1945-1950, rropen biznesin e vogel, të mesem dhe të madh, flas për ata qe s'kishin bashkepunuar me pushtuesit dhe që perbenin 90% të bizneseve, pasardhesit e të cileve PD PS i la me gisht në gojë... Në mbyllje te ferrit enverist ekonomia që ishte ngritur nga populli duke ngrene bukë e ujë, u kthye në germadhe nga PD me miratimin e heshtur të PS... Qershia mbi torte : PD nuk u ktheu shqiptareve pronen shekullore permes ligjit 7501... Para 1990-es, skllever te bardhë... Pas 1990-es, nga sytë këmbët nga ajo tokë e bukur ne cdo cep të saj... Keto janë kelyshat e Qoftelargut qe i thurrin Hosana vêpres se Qoftelargut... Zoti Baze, me nxirr komentin...

                                                                                    1. V
                                                                                     VINI GISHTIN KOKES , SA NUK ESHTE VON

                                                                                     Z. Dom Gjeta , para pak ditesh lexuam nje mendim tuajin te shprehur publikisht te karaktyerit thjesht politik , jo te fushes relixhioze ku jini " licewnsuar" . Ne reagimet e lexuesve u duk qarte se nuik gjeni mbeshtetje . Qofte dhe vetem ato dy rreshta qe shkroi historiani i nderuar Pellumb Xhufi duhej kishin mjaftuar per te kluptuar se kini dale nga udha e zotit per t`iu predikuar grigjes se besimtareve dhe po i shtohi xhungles se politikes ne Shqiperi , ne perpjekje per te shtuar kaosin dhe fituar terren ne "toke te xanun " . Shqiptaret historikisht ruajne kujtime te pa kendeshme nga keto lloj hibridesh .

                                                                                     1. S
                                                                                      Sadiu

                                                                                      Ik ore qelbanuk dhe predikon zotin ky idiot. Kush i vete pas këtij antishqiptari të qelbur. Ky prefiksin e ka kthyer në politikë.

                                                                                      1. N
                                                                                       Neutrali

                                                                                       Ju e dëgjuat ipeshkvin e Shkodrës që klrkoi të mos festohen 29 Nëntori e 5 Maji. Vatikani bekoi bajonetat e Musolinit dhe nuk ka bërë mea culpa. Edhe priftërinjtë tanë katolikë i shërbyen me devotshmëri fashizmit e nazizmit. Amton Harapi u bë kryeministër. Këta mburren me Buzukun, Budin, Bardhin e Bogdanin. Po këta qenë atdhetarë, e urryen pushtuesin atoman. Kjo sjellje e klerit katolik është jokombëtare, për të mos thënë antikombëtare dhe me pasoja për religjionin që i mban me bukë. Sepse kur kisha kërkon zyrtarisht revizionimin e historisë dhe, rrjedhimisht, rehabilitimin e kolaboracionistëve laikë e fetarë, shumë besimtarë do t’i largohen kishës. Ky Gjergj Meta para ca vitesh u ngrit edhe kundër gjuhës standarde, të cilën Vatikani e ka pranuar si gjuhë të kishës katolike shqiptare që më 1972, duke e bërë gjuhë edhe të emisioneve shqip të Radio Vatikanit.

                                                                                       1. L
                                                                                        Lexuesi i irrituar

                                                                                        Ky film èshtè njè nga kryeveprat e kinematografisè shqiptare i njohur dhe me vlerèsime nderkombètare dhe natyrisht mban vulèn e kohès kur u krijua . Kushdo qè pèrpiqet ti ulè vlerat nè emèr tè antikomunizmit , èshtè njè hipokrit dhe do tè harrohet shpejt , ndèrsa kjo vepèr ( si dhe shumè tè tjera tè krijuara nè atè kohè ) , do tè kalojnè brez pas brezi duke pèrcjellè mesazhet historike.

                                                                                        1. p
                                                                                         per tru shperlaret

                                                                                         Plehra ish komunista e islamike bashke , po i versuli nji njeriu te thjeshte por shumi i arsimuar , thjeshte se mendon ndryshe . A nu keni faj keshtu ju kshte mesuar partia e malllkuar e kjofte largut anti Krishtit gjakatare Enver ...never

                                                                                         1. K
                                                                                          Kufitari

                                                                                          mendohu dhe nje here cfrae thua dhe cfrae thote ai dom domi

                                                                                          1. M
                                                                                           Monda

                                                                                           Mendimet e shprehur kunder d.Gj M s'do thote qe jane komunist o ditezi... Prinderit komunist 24 karate.. si doli ky anti-komunist??? ne durres i thane s'je per ketu.. ne tirane po e njejta gje.. dhe tani eshte rehat te vendi qe ndodhet diku ne Reshen.. Gjimnaz ka bere e pastaj??? shkollen e prifterijeve... qe dikujt i pelqen vetja kjo eshte e qarte ... kopjon tere diten nje fjale ketu nje atje per te bere protogonist ne postime fb...dmth media... por si njeri ky prifti s'eshte nga ata qe pretendohet ne ket Istitucione... pasi eshte ne vend numero ne ate zone afer 15-20 vjet... Si perfundim ; festat po afrohen po thiun e preve ???? Haaa...

                                                                                          2. p
                                                                                           per tru shperlaret

                                                                                           Aspak çudi paskan komentuar si zakonisht shume tru pjerllur , njeriu i ri i çedukuar ne shkollat e koleres komuniste , te mjeret jane tru shperlare , njelloi si islamiket , ose neo otomanet e sotem......shpresoj qe ti botoni komentet ....

                                                                                           1. A
                                                                                            Albanian

                                                                                            do jete dhe prifti ndonje pedofil qqe duhet ti qish nonen

                                                                                            1. v
                                                                                             vezhguesi

                                                                                             I NDERUARI DOM GJERGJ . ME DUKET E PA VEND QE DISA NGA DREJTUES TE KISHAVE KATOLIKE MERREN ME POLITIKE KUR DIHET QE NUK ESHTE DETYRA JUAJ .KUJDESU ME PARE TE KESH NE KISHEN TENDE SA ME SHUME BESIMTARE ,PASTAJ NE QETESI MENDO , PERHALLET E NJEREZVE JO PER POLITIKE .NORMALISHT PAVARESISHT NGA DESHIRA JUAJ , JU NUK ESHTE MIRE TE MERRENI ME POLITIKE. JANE DISA RASTE TE PERSERITURA QE PERFAQESUES TE KLERIT KATOLIK LIGJEROJNE PER POLITIKE .A E LEJOHET KJO DHE PSE NDODH / CFARE BEJNE DREJTUESIT E FESE KATOLIKE . JANE DAKORD TE VAZHDOHET KESHTU/ vezhguesi I

                                                                                             1. P
                                                                                              Prift Hoxha

                                                                                              Pirdh o prift ne prill

                                                                                              1. t
                                                                                               teuta

                                                                                               o ti " per trushplaret" , ti nuk ke tru fare o qyqar, kush je ti qe do me tregosh se cfare dua te shoh, apo lexoj...ti je kripto komunist se ata vinin censure... kokrra e injorantit, jep dhe mend ti..

                                                                                               1. L
                                                                                                Loni

                                                                                                Nje prift me nje nivel kaq te ulet intelekual skam pa

                                                                                                1. V
                                                                                                 Vatican

                                                                                                 Ik ore i pjerdh nga trute! Ne vetem prej asaj lufte antifashiste ekzistojme si shtet se do na kish perla greku dhe serbi/jugosllavia e leshit...ik o dom pali se na cave trapin

                                                                                                 1. J
                                                                                                  Jimi

                                                                                                  Dhe hajde po deshe, besoi ketij kodosh prifti ! Po a mund te kete besim njeri qe te shkoj e te rrefehet ne kishen e ketij kodoshi, sidomos vajzat dhe grate ?

                                                                                                  Lini një Përgjigje