Rita Petro propozohet nga QKLL për çmimin Europian të letërsisë

4 Mars 2024, 12:25Kulturë TEMA
Rita Petro propozohet nga QKLL për çmimin Europian të

Rita Petro është emri i propozuar nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit për Çmimin Europian të letërsisë. Romani “Lindur së prapthi” (Onufri) jep një përshkrim të saktë të mjedisit komunist nga fushëpamja e një vajze të vogël e më pas një gruaje të rritur. Një grua e cila përballet me të gjithë vështirësitë e jetës.

Ky çmim ka si synim të vendosë pasurinë dhe larushinë krijuese që mund të ofrojë letërsia bashkëkohore europiane dhe të promovojë letërsinë e mirë brenda Europës e gjithashtu të inkurajojë një interes për qendrat kulturore anëkënd kontinentit.

Vlerësimi i çmimit do bëhet nga një juri ndërkombëtare dhe fituesi shpallet në Panairin e Librit të Brukselit me 4 prill 2024. I urojmë suksese kandidates tonë. A.K./TemA

3 Komente

 1. D
  Diku

  “E meriton,se. vetëm kjo j’a ka dit vlerën vrimës.”

  1. H
   Haka Tekizoti

   Hallall libri, hallall vëra, /i ka bërë e i ka thënë, / Sipas urdhërit të "Vrimës", / nga e para që të tëra... (Mundësisht t'i jepet një çmim edhe kësaj strofe, kushtuar një katastrofe)

   1. V
    Vala

    Ky eshte shteti yne bordelle qe mendon se me putana mund te zaptoje Evropen.

    Lini një Përgjigje