Shkrimtari Ismail Kadare merr nënshtetësinë e Kosovës

1 Gusht 2023, 14:10Kulturë TEMA

Shkrimtari Ismail Kadare merr nënshtetësinë e Kosovës

Presidentja Vjosa Osmani ka nënshkruar sot dekretin për t’i dhënë shkrimtarit shqiptar me famë botërore, Ismail Kadare, nënshtetësia e Republikës së Kosovës.


Sipas presidentes Osmani, dhënia e nënshtetësisë ikonës së letërsisë shqipe, shkrimtarit Ismail Kadare është nderim për shtetin e Kosovës për krijuesin, i cili vazhdimisht është pikë e rëndësishme referimi për shqiptarët kudo në botë.

“Republika e Kosovës dhe qytetarët e saj ndihen të nderuar nga personaliteti i shquar i kombit, shkrimtari ynë i përmasave botërore, Ismail Kadare, i cili me krijimtarinë e tij ka afirmuar gjuhën, kulturën dhe traditën tonë”, citohet Osmani.

Dekreti i nënshtetësisë, shkrimtarit Kadare do t`i dorëzohet nga presidentja Osmani gjatë vizitës, e cila do të realizohet në Shqipëri në një periudhë të afërt.


Në qershor të këtij viti, presidentja Osmani, e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”, më i larti të cilin e jep Republika e Kosovës për personalitetet më të shquara të kulturës, artit, dhe shoqërisë.

28 Komente

 1. T
  Tropoja

  Po rexhep qosja a e ka nënshtetesine e Skiperias?

  1. M
   Mbase lexojm edhe per kete Histori !

   Do te ishte Interes per Lexuesit te dinim se si shkoi Historia e atij ish te dashurit te vajzes te nderuarit z. Ismail Kadare ! Arbenit mos gaboje qe quhet qe nodhet ne USA .. Qe u Intrenua ne kohen e Dikatorit Hoxha..

   1. e
    emin gjana

    Ismaili ka marre mjaft. Ka nje vajze idiote funksionale, por mbi cdo gje nje NJERI TE ZI, ME KARAKTERIN E ISMAILIT, e cila prej 20 vjetesh jeton vetem ne Ambasadat e Shqiperis nga Nju Jorku ne Paris DUKE SHKATERRUAR PUNEN E ambasades qe bejne paraardhesit, duke I NXIRE JETEN DIPLOMATEVE QE PUNOJNE ne ato ambasada, te cilet durone aq sa mundin, dhe ata qe jane njerey e JO KAFSHE DHE PLEHRA, si BESJANA ISMAIL KADARE, kerkojne te ikin dhe kthehen ne atdhe. BESIANA KADARE ESHTE ME IDIOTJA DHE PERSONI ME I URRYER I MINISTRISE SE JASHTME DHE problemi me i madh per cdo minister te jashtem se asnje nga stafi nuk do qe te punoje ku shkon IDIOTE BESIANA QE KUJDESET vetem te beje botox dhe te udhetoje me bileta falas neper bote, gjoja per aresye te punes, AJO VETEM PUNE NUK BEN E NUK DI

    1. j
     jon

     Pse Besiana eshte keshtu? Thua Babai te jete me mire? Le te vemi tek faktet qe jane ne publik. Babe e bije kane faqe ne Wikipedia. Per Babane thote qe eshte ateist kurse Besiana vete dhe perkthen” per aspect kulturor” Talmudin e Babilonise. Hapur tregon se ajo eshte besimtare , extreme cifute. Talmundi I babilonise ( vete nga emeri) tregon se eshte shume I vjeter dhe vetem nje pakice e vogel, ne te vertete vetem ekstremistet rabinike I hapin faqet e atij liberi. Eshte sigurisht Besjana( dhe babai) krijuan mitin e lidhjes se shqiptareve dhe cifuteve gjat L2B ku cdo fund Janari ne duhet te kujtojme ndihmen qe u kemi dhene . Nqs kejo do ishte e vertete ,e drejta do ishte qe cifutet duhet te ngrinin monument te till dhe te na thone neve faleminderit. Wikipedia e saj I tregon te tjerat si , luftetare e hapur kunder cdo “armiku” te Izraelit. Ska asgje shqiptare ne Kadare qe te kete dashuri. Faktet qe ti permend ne thelb tregojne qe ajo ka urrejtje per shqiptaret dhe jeta e saj e tregon shume hapur pavaresisht se disa duhet tua thuash me hapur. Kur Kadareja te vdesi edhe kejo do thuhet.

   2. M
    Mbase lexojm edhe per kete Histori !

    Do te ishte Interes per Lexuesit te dinim se si shkoi Historia e atij ish te dashurit te vajzes te nderuarit z. Ismail Kadare ! Arbenit mos gaboje qe quhet qe nodhet ne USA .. Qe u Intrenua ne kohen e Dikatorit Hoxha..

    1. m
     mos me paragjykoni !

     Kerko Janullen, te emen e djalit qe si e torturoi dhe vjazen e tij Ismaili kur e çoi e i hoqi femijen ne spital qe e kishte me djalin e Janulles dhe ate e rrahen sigurimsat deri sa ngeli ulok.;;;;

    2. T
     Tata luigji

     cfare i duhet passporta e nje krahine Ismail kadares

     1. j
      joel shkodra

      Sa nenshtetesi iu bene Ises?

      1. S
       Sali Birisha i Viqidolit

       Çe do o i nderuari Ismail ? Pij lëngun se është e pa vlerë, po ta japin ata që janë kundër Europës dhe SHBA-ve, për të mbuluar mutin e tyre me shurrë. Mos e prano. Tu hiqet shtetësia shqiptare Albin Kurtit, Ramush Hajradinaj, Mimoza Kusari (Lila), Abdyraqim Mehmeti (Kimi, i Maqedonisë së veriut ),dhe të gjithë atyre langaraqëve që flasin keq pë Shqipërinë. Ata nuk kanë të larë me ne. Populli i Kosovës të zgjohet e të mos i mbeshtesë këta bashibozukë, që u duket vetja si të fortë. Duhet t’i hedhë në gropë të halesë.

       1. a
        american16al

        Respekt per Kadarene akti i tij formal, tregon atdhedashurine e tij, pa asnje kompleks politike.

        1. L
         Lexuesi i irrituar

         Ja dhe nje tjeter komedi hipokrite : Ismail Kadare shqiptar do tè marr nènshtetèsi shqiptare tè Kosovès ...!!! Ai qè ka shkruar e mbèshtetur lashtèsinè e autoktoninè e kombit shqiptar , pranon tu japè lavdi nga emri i tij , atyre qè zjejnè nè kazan , idenè e kombit kosovar... Njè "show" politik i pavlerè ...

         1. h
          heu bre kaka re !

          karakteri i rropsise kerkon me bo Patriotin tuj marr pasaporten e kosovs . heu bre

          1. E
           E

           Ismaili Enverit ,,,,

           1. A
            Adil

            Saa nenshtetesi duhet te kete nje person

            1. A
             Adil

             Saa nenshtetesi duhet te kete nje person

             1. A
              Adil

              Saa nenshtetesi duhet te kete nje person

              1. A
               Adil

               Saa nenshtetesi duhet te kete nje person

               1. A
                Adil

                Saa nenshtetesi duhet te kete nje person

                1. A
                 Adil

                 Saa nenshtetesi duhet te kete nje person

                 1. D
                  Demagogu !

                  Çfarë dmth?? Që Kadare njeh de facto dhe de jure dy shtete Shqiptare. KS duhet të "vij" tek AL tek trungu mëmë jo e kundërta... Se besoj se Kadare e bën këtë gafë veç nqs i janë francezizuar trutë...

                  1. S
                   Shqipe

                   Ti mendon qe ai akoma ka tru…?!

                  2. k
                   kirurg

                   Kam përshtypjen se ka pranë këshilltarë të këqinj...

                   1. N
                    Naimi i dehur ne varre nga Hidherimi maskarenjeve

                    Oooh ju Malet e Shqiperis me qte Koke qe e mbani gjithmon Lart , _____frymezuar nga interesi e ato Lugina Bukuroshe qe ju bejn te enderroni dit e nate ,______ ju lule trendafila , ajo ves qi njom ate vrym ,qe s'me shkulet nga mendja - me bejn te marr ________ t'ju ndjek pas edhe kur jame i vdekur nga varri si nji zagar , _________ n'pyje , dete ,rruge ,qytete ashtu si politika bythzbuluar nedrra e mia , qe ku s'ju a kam kerkuar ,_______me kte mall qe digjet flak brenda boleve prej Patrioti tju prek e shijon jovetem me kto duar _______si nje Marathonomak me gjuhen dal prej ksaj goje posht varur jasht , _______ta njom dhe njiher per her te fundit se e ndjej se s'e kam me te gjate . E mos nigjoni hic cfar thot njerzia ,qirjen mes shqiptareve e ka bekuar vet Perenia . _ I beni te fala smojlit

                    1. N
                     Nje " Bravo " te madhe...

                     Hahahhahah E forte kjo ....Hahahhahah E merton Ismaili Kadare keto Vargje ... Njeshe je ja ke gjetur tamam , i pershtatet Karakterit te Ismailit ..

                     1. N
                      Naimi i zgjuar sot esell (haaahahah )

                      Nji 'Bravo" te madhe ! _ Rrespekt shoku per falenderimin edhe pse , un ktu shkruaj me shume me tall menderen , pa i kushtuar aspaj rendesi vertet nji poezie ironike apo satirike ,por qellimishte ne nji menyre te tille ,sepse e para keshtu i shkon me mir dallkaukeve ne ate shoqeri dhe e dyta , ktu shkruhet vetem me tall menderen ,seriozitetui ktu do ishte nji injorim e vetvehtes ,dhe e fundit sepse aty ka mare fund gjithcka ,ne cdo drejtim e asgje ska me rendesi akoma me shum ,ne kte hale mediatike qe te behesh serioze do te thot te behesh pis

                    2. s
                     skuthi tunxhar .hahahah kjo ishte Loja

                     me gjet treg kudo ,me shit e fitu vallahi behem edhe afrikan , s'me intereson ajo qe maska ime tregon , as se dikush e komenton , e as per komb e vatan , duaaaaaa me shume nga te gjtha Parane ! U rrita mes oborrit te politkes nji BUrri Shteti ,mes kopeshtit te tij mbush ne lule gjarperova dhe dredhite prej skuthi me tej i zhvillova . E sot kur ne Shqipni vlera m'ka rrshqit n'pkjat , s'humba koh me vajtue dhe hot u cfaqja ne Kosove s'e bera te gjat ! Budallenjte i kan dashur shume gjith jeten .sepse jan xhevairet e mi ,qe me mbushin Kuleten , e per te sqaruar shum nga ju budallenj qe s'kuptoni dot , po ju them nen ze ( pashaporten Kosovare e mora Kot ! Kjo eshte dredhia prej tunxhari qe me hapi rruget qe nga femijenia , me shit gjithcka t'imen e gjthe libat e mia ) Jam Kali i Trojes qe rrembehu Helenen e ju la me gisht ne goje ju dardaneve te Troyes . hahahahahahahahahah kjo ishte Loja

                     1. I
                      Ismal me dy fytyra ?

                      Din gje dikush me hollesi mbi Historine e te dashures te vajes se Ismalit Kadare ne kohen e Diktatorit Hoxha ! Se si perfundoi Ai djali ne moshe shume te re ....me urdher e Ismalit Ai perfundoi ne Burg pastaj me vone e Torturuan dhe i dhane Mjekim deri sa perfundoi ne Psikiatri.. Familia e atij djalit per fundoi ne Internim ! Prandaj dhe Euvropa nuk ja pranoje tia japin Cmimin Nobel ! por dhe per Arsyhe te tjera.... Asnjehere nuk e ndegjuham ta peysi ndonej Gazetare per kete Histori Isamil Kadarene ! Mbase del ndonej gazetare i ndergjegjshem dhe ja bene kete Pyetje ? Faleminderit..

                      1. s
                       si o e mundur qi ymer bytha lejon koment.vs I.S

                       e cuditeshme se si sot ymer bitha ,e hapi ate qe Shqiptaret ti rrasin komente , Njeriut me Surratin Maske , shkrimtarit rrit ne stanin Komuniste mku mbasi i elemojon te gjithe Konkurencen me ndihmen e Partise , ja arriti te jet me i miri ne Boten e sharlataneve . Shpejt mbilli komentet se mos na e dhjesin Hipokritin Tinzare ne surrat

                       Lini një Përgjigje