Vijojnë karnavalet në Shkodër: Kisha nuk është dakord me datat

25 Shkurt 2024, 11:13Kulturë TEMA
Vijojnë karnavalet në Shkodër: Kisha nuk është dakord

Sot në Shkodër ka vijuar festa e Karnavaleve ku edhe moti disi i vrenjtur nuk i ka penguar Shkodranët të mbushin sheshin e qytetit përpara xhamisë Ebu Bekr dhe Hotel Rozafa. Të shumtë kanë qenë familjarët që gëzonin të vegjlit e tyre por nuk ka munguar asesi as rinia shkodrane e cila ka zgjedhur të rrijë më mirë  në këmbë të shijojë shfaqjen dhe të dëgjojë muzikë sesa ta kalojë këtë të Diel pa diell në kafene apo tjetërkund. Burime pranë organizatorëve thonë se Kisha e Shkodrës nuk ka qenë dakord me zhvillimin e Karnevaleve në këto data dhe pikërisht për këtë ka pasur përplasje me Bashkinë. Gjithsesi festa vijon. A.K./TemA

3 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  Karvavali nje feste kristianesh normalisht qe do te degradohet nga shurrsat arabe kshq vari kkkkkkk,cte bej Kisha e shkrete...!?

  1. r
   rushani

   nuk ka cbe kisha ,,,,ja mori karnavalet xhamija ,,,e beri dejure fest te saj ,,,,turq ballkani,,,

   1. j
    joel shkodra

    Doemos qe ka te drejte kisha, sepse kjo feste e botes kristiane, karnavalet, festohet para krezhmeve qe, sivjet, filluan me daten 14.2.2024. Pra, edhe ne Shkoder, karnavalet duhej te beheshin para kesaj date. Vertet Z. Beci eshte mysliman, por a nuk u gjend ndonje katolik ne bashki qe t'ia thoshte kete. Me sa duket e kane menduar qe ta bejne para Ramazanit.

    Lini një Përgjigje