Xhubleta shqiptare, pasuri e gjithë botës: Merret në mbrojtje nga UNESCO

29 Nëntor 2022, 18:25Kulturë TEMA

Xhubleta shqiptare, pasuri e gjithë botës: Merret në mbrojtje nga

Xhubleta shqiptare, aseti i rëndësishëm kulturor me vlera historike, është marrë nën mbrojtjen e UNESCO-s.

Dosja e dijebërjes artizanale të xhubletës është pranuar në listën e Trashëgimisë Kulturore Jomateriale nën mbrojtjen e UNESCO-s, dhe tashmë është pasuri e gjithë njerëzimit. Lajmin e ka bërë me dije Ministrja e Kulturës, Elva Margariti.

“Një lajm i jashtëzakonshëm për trashëgiminë tonë #kulturore, si dhuratë në 110-vjetorin e Pavarësisë! Pas një pune të gjatë, plot përkushtim të një grupi të madh bashkëpunëtorësh, dosja e dijebërjes artizanale të xhubletës u pranua në listën e Trashëgimisë Kulturore Jomateriale nën mbrojtjen e UNESCO-s. Xhubleta shqiptare, e lashtë 4 mijë vjet, tashmë është pasuri e gjithë njerëzimit!”– shkruan ministrja.


Prodhimi i xhubletës tradicionale me të gjithë parametrat e saj ka ndalur në vitet ’50 apo ’60. Të prodhohet një xhubletë kërkonte 6 deri në tetë muaj.

Xhubleta në trajtë kambane, e valëzuar në pjesën e pasme, ruan fort mirë në kohë lufte identitetin e kombit shqiptar, nëpërmjet motiveve edhe simboleve të ndryshme, që tregojnë besimin në Zot edhe bukurinë e femrës malësore. Veshja konsiderohet unike për shkak të formës, strukturës dhe mënyrës se si është zbukuruar me grep.

Arkivi shtetëror ka rreth 33 xhubleta. Koleksionet private shkojnë nga disa dhjetëra në qindra.

4 Komente

 1. M
  Me ne fund dicka qe gezon Shqiptaret ...

  Rrespekt z.Min.Kultures Elva ,Margariti per kte lajm te gezueshme per gjithe Shqiptaret .Rrespekt dhe suksese ne punen tuaj fisnike. Shkelqen e gjitha Elva ,duket te jet rikthyer ne ditet e saja me te mira .Super

  1. G
   Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

   Me ne fund nje lajm shume i gezueshem. Urime.

   1. P
    Populli

    Hallall buka qe ju jep populli i Shqiperise, Grupit Inisiator dhe juve znj. Ministre. Por jeni ne harram me buken e ketij populli sepse, sipas disa shkrimeve qe po lexojme, po kjo UNESCO, paska ligjeruar qe "kenga tradicionale polifonike shqiptare e ka prejardhjen nga muzika kishtare bizantine" - nje interpretim sa antishkencor e antikombetar, po aq fyes per te gjitha polifonite e te gjithe popujve, kushdo qe e aplikon.

    1. L
     Loni

     Po per Butrinitn po kjo ministre ishte?

     Lini një Përgjigje