FOTO: Aeroporti më i madh në botë po planifikohet të ndërtohet në këtë vend

5 Dhjetor 2022, 13:56Lifestyle TEMA

FOTO: Aeroporti më i madh në botë po planifikohet të

Arabia Saudite synon të bëhet një destinacion turistik, duke projektuar ndërtimin e një prej aeroporteve më të mëdhenj në botë.

Aeroporti Ndërkombëtar i Mbretit Salman, që do të ndërtohet në kryeqytetin Riad, do të ketë të paktën gjashtë pista paralele, duke lejuar udhëtimin e 185 milionë pasagjerëve në vit.

I ndërtuar mbi aeroportin aktual ndërkombëtar King Khalid, aeroporti i ri do të shtrihet në 22 milje katrorë dhe do të projektohet nga firma e njohur e arkitekturës Foster + Partners.

Në fakt, Arabia Saudite tashmë është shtëpia e aeroportit më të madh në botë. Ky është Aeroporti Ndërkombëtar i Mbretit Fahd në Dammam, 250 milje në verilindje të Riadit. Aeroporti i ri do të përfshijë më shumë se 4.5 milje katrorë objekte.

 

2 Komente

 1. p
  perplasim aviona

  Si gjithmone, nuk do te kene rendesi keto deklarata per shtyp por realiteti kur te ndertohet. Me pista nuk eshte me i madhi, ne SHBA ka aeroporte me 7 dhe 8 pista (ORD dhe DFW). Ndersa nga vellimi i pasagjereve, nese i referohesh shifrave para COVID (Kina akoma ndalon levizjen e lire te qytetareve pra jemi disa 10era milion mangut), vetem 1 aeroport gjendet ne zonen e Lindjes se Mesme me 85 milione pasagjere. Eshte e pamundur qe ky aeroport te arrije 185 milion pasagjere sepse nuk ka aq kerkese ne treg boteror, jo me ne tregun e Lindjes se Mesme.

  1. b
   bajate

   Une s'e kuptoj, ky do ndertohet ne det qe na çfaqet me milje? Apo ne toke kane ndryshuar njesite e mases.? Dreqi e mori, nuk kuptojme me shqipen tani, nuk e di ku do perfundoje.

   Lini një Përgjigje