“Mos na bëj drejtoreshën në shtëpi”, 'Brisi i Tatimeve' flet për divorcin para një viti: Unë itinerarin e kisha shtëpi-punë-shtëpi

22 Janar 2023, 15:08Lifestyle TEMA

“Mos na bëj drejtoreshën në shtëpi”, 'Brisi

Brisida Shehaj, e njohur edhe si "Brisi i Tatimeve" ka rrëfyer së fundmi jetën e saj personale që nga emërimi nga kryeministri Rama në krye të Tatimeve në vitin 2013, konfliktet me ministrat, debatin me kreun e qeverisë e deri te jeta personale.

Të afrohen më shumë meshkujt kur je drejtoreshë e Tatimeve?

Nuk e di sepse unë itinerarin e kisha shtëpi-punë, punë–shtëpi. Gjatë kohës para se të shkoja në shtëpi e kisha kryeministri- ministri, debate, kontrolloja degët, bëja raporte. Ndonjë mesazh nuk më ka ardhur.

A afrohen më shumë meshkujt kur ke pushtet, këtë doja të dija…

Në raportin tim të fundit që kam pasur para një viti e ca ishte…dhe kjo më ka ndjekur gjatë gjithë kohës. 25 vjeç jam bërë drejtor për herë të parë. Kam qenë e pavarur financiarisht, kështu më kanë rritur prindërit. Gjatë gjithë kohës e kam pasur pavarësinë financiare që të mos isha e varur nga një bashkëshort apo nga një i dashur.

Liria financiare të jep liri për të marrë vendime. Unë kam vendosur gjithmonë mbi lekun. Në çdo raport që kam pasur, kishte një lloj vështirësie në marrëdhënien me mua se më thoshin “mos na bëj drejtorin në shtëpi”.

Kjo ka ndikuar edhe në jetën personale?

Për mua si femër detyra kryesore është të shërbej në familje. Nëna, femra, vajza, motra është gjithmonë më e dhimbsur, duhet të shërbejë në familje. Marr lumturi kur gatuaj. Të njëjtën mënyrë kam pasur edhe në raport që kam shërbyer pa fund.

A e ke marrë mbrapsht?

Jo, ky është problemi. Duket ndonjëherë nga ky kompleksi që të ulesha sa më shumë që të mos ndihej problemi që isha një femër e arrirë. Kam gjëra shumë të vogla që më japin kënaqësi.

Vendosa që të jem kështu si jam. Jeta personale është si të vijë. Shpirtërisht jam shumë e plotësuar. Po kaloj një fazë shumë të qetë.

58 Komente

 1. Z
  Zoti te ndimofte..

  Fjale e ndershme dhe e bukur ,Pune shrepi shtepi Pune .. Zoti te ndimofte , hap syte heren tjeter .. Suksese ..

  1. Q
   Qytetar

   Çfare t’i beje zoti kesaj? Apo t’i ruaje pjeshken mos i behet komposto? Zoti ndihmofte shqiptaret qe kane pasur kete fyryfyçke drejtore tatimesh.

   1. T
    TR

    Pyte pak Brisin si ja merrte ne goje Sales rruges per Pune-Shpi. Si I jepni hapesire ketyre bundrrave.

    1. K
     Kundra rrymes

     Pyet ti njehere gruan tende

   2. Z
    Zoti te ndimofte..

    Fjale e ndershme dhe e bukur ,Pune shrepi shtepi Pune .. Zoti te ndimofte , hap syte heren tjeter .. Suksese ..

    1. B
     Bicja

     Nuk e njeh fare o trim....as ja ke idene ceshte kjo

     1. S
      Sorry

      Sorry nese eshte e kunderta qe tregon.. Atehere tek lanae shoqet..

      1. S
       Sorry

       Sorry nese eshte e kunderta qe tregon.. Atehere tek lanae shoqet..

     2. N
      Na mbyten budallenjt

      E ku eshte lajmi ketu,asgje te zgjuar nuk ka thene kjo biba.

      1. S
       Sonila

       Duket nga syte qe ka dy drrasa mangut.

       1. S
        ShkelXeni bythqir nongrata

        Kesaj i mungon gjithe dyshrmeja

       2. D
        Davidi

        E pyeti per gjera intime si pozicionin, a ke marre mbrapsht?

       3. T
        Taulant

        Bibe 100 karatshe, me te promovuar edi dmth eshte si me qi breshka. Ai, ed rama vetem biba i ngre ne detyre dhe meshkuj qe koruprohen lehte. Keta te fundit i vendos per ti djegur dhe keshtu rri gjithmone i pari.

        1. T
         Tir Vasili

         Ty te qifte derri nenen ku ta keshe , nje palaco e ilir hajdutit , do te durojme edhe dy vjet astai shko ne pidh te semes

         1. A
          Askushi

          Ne pergjithesi -dhe psikologjia e konfirmom- shumica e grave ne karriere e ngaterrojne familjen me punen e tyre....kane nje ndjenje vetvleresimi shume te madhe...

          1. S
           Semi

           Drejtoreshe si kjo shkaterruan administraten tatimore...te tjerat qe erdhen me pas e thelluan me shume...spezie shkaterrimtare.....e mbruan shkollen ne Disko e shtetin e trajtuan si Pub...

           1. t
            titi

            Tani e tutje do te marre leksione nga Pecho Vasili, do ti mesoje si mund te beje mjalte duke ngrene fara luledielli buze kanalit te ujarave te zeza.

            1. b
             beni

             25 vjece drejtoreshe . ne c vit e mbaroi shkollen e larte kjo bibe ? drejtor pa stazh pune , mjer ky vend . Enveri nuk te bente drejtor kurre pa kaluar shkallet e karrieres . Ndaj ky vend ka shkuar per lesh , behen drejtoresha vetem dashnoret , pastaj thone qe jane bashkeshortet te keqij

             1. P
              Poshtë maskarenjtë

              Je i madh o Beni... E di si tha një shoku im para shumë vitesh ?! Sapo kishte ardhur në pushtet PD-ja. E bënë drejtor shkolle 25 vjeç, pas dy vitesh punë. E pyetën banorët e fshatit : sa vite pune ke ? Se me sa dimë ne nuk të bënte drejtor Enveri pa dhjetë vite pune. -Ka ndryshu koha - u përgjigj drejtori. Sot nuk të bëjnë mësues pa punu 10 vite drejtor. Kështu edhe me Brisi kokëboshen...

              1. E
               Enton

               Drejte por kjo u be deejtoreshe sa erdhi PS..e drejtoreshen e personelin e kishte 23 vjece

             2. v
              viktor

              Kjo eshte baxhelle...

              1. q
               qivaci

               Femer loqe

               1. C
                Coli

                Kjo Brisi eshte "Edi Paloqja "e Like Hajdutit

                1. C
                 Coli

                 Kjo Brisi eshte "Edi Paloqja "e Like Hajdutit

                 1. J
                  Jona Shabaa

                  Kjo kur te hiqte nga puna thoshte je I Saliut....sot...u pikaaaa per opozite 3 vjet drejtoreshe e pergjithshme e tatimeve...e pa asnje merite ..ty te rrofte Saja e Shulla.....kjo as per ministrin nuk e ashtu fare direkt ke I madhi....

                  1. F
                   Femra Shqiptare paragjykohet akoma sot

                   Kam njohur gra te tilla ,ktej ne Europe . Shqiptare - shqiptare .Per kto e kam fjalen . Njera nga ato ,qe sapo kishte ardhur ne Europe si shume aty ne Shqiperi . Te ketrajtuara ,te divorcuara asnjiher te kuptuara nga burri apo ajo shoqeri . Nuk lidhem me me shqiptare .akoma me shume te Martohem me shqiptare . Zhgenjimi i saj dukej ne cdo hapje goje . _Burrat shqiptare me tha ; (mos me keqkupto )_ jane Macista -si i thone ktu Maco , por edhe me keq se kaq . Fanatike ,xheloze qe duan ta mbejne Gruan lidhur ,nen Kontroll total . Un s'isha nga ato Femra ,qe me pelqenin Prangat e nji Lidhje Sadomaso . Un dua te jetoj jeten me nji njeri .qe kupton cdo nji femer dhe rrespekton ate . _ E pash nji moment ashtu ne heshtje .syt i saj te njomur . Secili ben ne jete ate qe e den ate te dnihet mir i thashe . Shume fat ne jete . _ A nuk eshte ky Realiteti i Gruas Shqiptare ?

                   1. T
                    Toma

                    Hajde na e rruaj njehere moj brisi, merri leje koklopes spiunit I.M

                    1. B
                     Bukpjeksi

                     Jeta jote ka qen shtepi -pun ,pun -shtepi vetem se ta "dhiste" rruga.

                     1. J
                      Jari

                      Ty o Brisi, të promovoi Fidel Ylli, po leri pordhët se të nxorri ai në Selamet, e tani që ngele si Peshku pa ujë u hodhe nga Partia e Like Spiunit mos mer ndonjë kockë, turp e faqja e zezë për ty, PL, e Sali Mortjen.

                      1. A
                       Ana

                       Mesa di une, kete biben ja propozoi Rames ish ministri i rendit , Sajmir Tahiri dhe Rama si koqe qe eshte e promovoje ne nje sektor qe do shume profesionalizem dhe qe per fatin tone te keq, Palloshi as qe ka per ta kuptuar ndonjehere.

                      2. P
                       Poseidon

                       Po kjo karakurve skishte te ngopur ne kar, sa e kam njoh ka ngrene vetem dru dhe kar, zot na ruaj nga kete njere, qe promovohen prej kufare kriteri politik apo profesional. Se po na del e vertete thenia pac fatin e Brisit ????...

                       1. A
                        Angjelini

                        25 vjece drejtoresh prandaj nuk behet aj vend.

                        1. S
                         SUDJA

                         KJO ESHTE MODEL E VIRGJIRITETIT,,QE TE NDERTOSH SHTET ME KETO LLOJ KURVASH,ESHTE MODEL I ILIR RAKITIKUT,SALI SOCIOPATIT,DHE VQE BUJSIN NE SHTETIN E ED RAMES.KETO JANE TI BESH BASHKE,ME GRIDEN,SONILEN,E CFARE JANE KESHTU VEJUSHASH,E SHUSHKASH,QE TI PREZANTOSH ME KATALLOG,SE ORIGJINALEVE,I JANE VARE BYTHET SHUME,DHE NUK PREMTOJNE CILSI,KJO ESHTE PUNA

                         1. P
                          Pickaxhiu

                          Arome kurve

                          1. I
                           Ilir

                           Kjo eshte nje femer histerike kete jo vetem per grua nuk mund ta kesh por as ne lagje.

                           1. P
                            Poshtë maskarenjtë

                            Një nga budallallëqet më të mëdha të Edi Ramës...emërimi i çdo budallice që rastësisht gjendej afër tij në momentin kur hapej tepsia e pushtetit. Rrjedhimisht edhe dèshtimi më i madh i tij tek tatimet.

                            1. D
                             Drini

                             Mire o Brisi, po drejtorlesh doganash, te cuan ashtu rastesisht? Gojet e liga thone qe ju kerkoje taxe mujore doganiereve. A thua ne ate fare vjedhje se ke ngjyer fare me ndonje mashkull? Ti e di

                             1. A
                              Ana

                              Hahaha mos e ngatero me Spiropallen, kjo biba tjeter u caktua nga Kaposh Rama drejtoresh e tatimeve dhe taksave.

                             2. p
                              probleme ne Hanin e bazit

                              ditaret mbahen mbyllur ,qe brenda te qelb ! hah ha ha

                              1. S
                               Skenderbegasi

                               Brisi ju i paskeni dy librat istitucionet te marteses, librin e gatimit, dhe librin e çeqeve. Nuk di si je me ate te tretin, librin e mire?!

                               1. d
                                duket sikur Moderatoret Graqir te pengojne lexuesi

                                e pabesushsme c'rrac muti . haleqia e lashte e dal jashte kontrolli

                                1. T
                                 Tironsi i Vorrit Bomit

                                 Pune kurvash hesapi thote populli 25 vjece [email protected]@@

                                 1. p
                                  preshevali

                                  Sytë e larëm, nuk je e besueshme. Nje fjalë thot, si ti ket syt e larë edhe vella ne paç, mos i beso.

                                  1. S
                                   Shenjtorja

                                   "unë itinerarin e kisha shtëpi-punë, punë–shtëpi" - po gjate itinerarit, cfare ndodhte ?!

                                   1. O
                                    Orest Saraci

                                    Degjove Like mutin , e ha mut sa te duash tani , po do te japim nje garuzhde te madhe sa koka e Like hajdutit .....e bukur je e pashme je ama fyell nga trute e kokes ....me gjith keto te mira , me familje , me pune me post qe do ta kishin zili mijra gra e vajza me , me , me , dhe i ve shkelmin e shkon pas familjes se peshtire ?? Dhe ne duhet te te quajm te zgjuar ?? Karakaske po e zgjuar jo ... A po se desh harova .....po me ato zbulimet e medha qe Likja do bente termet artificial , do rezonte qeverine sipas teje dhe Like pordhes cu be me ato ?? Apo pordhe ne ajer qe thon dhe miqte tane amerikan ....

                                    1. K
                                     Keti

                                     Zoti Rama po me universitetin Funeral, kur do mereni, Astrit Veliaj drejton albanian university, posht funeral siper godines universitet cmenduri e till vetem ne shqiperin ton mund te ndodhi, Po kjo ministria arsimit mbi cfar kriteresh e akrediton??

                                     1. K
                                      Kaonia

                                      Po si s doli njeri te te thote per ato shume apartamentet qe ke te kanali i Çukes ne Sarandë qe gjoja i ka tezja jote. Boll bere te ndrershmen , po gje e te pakten brodhe sa deshe me socialist të vertetë????

                                      1. .
                                       ..

                                       Kjo eshte qire si buce ke halet e bar Whiskey tek blloku dhe Saje qorri ishte nje nga dashnoret

                                       1. A
                                        Adrian

                                        E pasinqerte.

                                        1. Q
                                         Qypi me flori i Likes

                                         Kjo nga nje lexim i fytyrës tregon deficense koordinimi, dmth tjetër gje thotë dhe tjetër gje mendon, kësaj ibriku i valon ne vlerën e 1/4 rrenjes kubike te 69. Kurse mendja nga si me ua thane, nga saçi, a toçi i hiqen kur i versulet qeni. Kam mendimin qe kjo eshte per ne bbvip bashke me Grida Sumen dhe Klodiana Shalen a Laden si e ka ajo ...

                                         1. B
                                          Blanc

                                          “Jam shumë e qetë kohët e fundit” - duket, nga fotot sikur të ka rënë mbi fytyrë një shkarkesë elektrike.

                                          1. N
                                           Noshja e Tatimeve

                                           O kurve a te palloi Saimiri sa i desh rrocka? Ti e pa varur? Koke e kembe varur nga kari..

                                           1. s
                                            salikoqepetulla

                                            Sa qef e ke Karin moj Brisi,ke te drejte je alamet pidhi.!

                                            1. E
                                             Ela

                                             Gjate orarit te punes lodhej shume shume me takime

                                             1. X
                                              Xani

                                              Kokerrodhja (te Barleti University) nuk te bente dot gje ty sepse e kishte mendjen tek droga. Deshe ndonje te fuqishem qe te merrje vesh........., apo ndonje te rastesishem......

                                              1. V
                                               Vigjilenca

                                               Eh more por çfarë shkruan kështu, ç'na intereson jeta e saj personale. A ka dhënë ndonjë kontribut dobiprurës në profesionin e saj? Përrallat nuk i duhen njerëzve.

                                               1. D
                                                DursakjaRrëzoi 4 avionë luftarakë “”

                                                Ore artikull gazete mund të quhet kjo?

                                                1. V
                                                 Vigjilenca

                                                 Bëhuni më serioze në artikujt që shkruani

                                                 Lini një Përgjigje