Njeriu i parë nuk jetoi në Afrikë, sipas ADN-së më të vjetër në botë ne vijmë nga... Greqia

8 Dhjetor 2022, 22:00Lifestyle TEMA

Njeriu i parë nuk jetoi në Afrikë, sipas ADN-së më

Me siguri nëpër libra shkollorë keni mësuar se njerëzit e parë jetuan në Afrikë nga ku më pas populluan edhe pjesën tjetër të botës. Por, mesa duket – kjo nuk është aspak e vërtetë!

Prej pak vitesh, teza se njerëzimi evoluoi nga Afrika ka nisur të kthehet me ‘kokë poshtë’.

Një fosile 7-milionë-vjeçare e gjetur vitet e fundit mbron tezën e re se – njerëzimi, në fakt, mund të ketë evoluuar pikërisht nga Europa – madje, madje, diku fare pranë Shqipërisë! 

ADN-ja e njeriut më të vjetër në botë, të paktën bazuar në atë që shkencëtarët kanë arritur të zbulojnë deri më sot, thuhet se u shfaq dhe u zhvillua në zonën lindore të Mesdheut rreth 7.2 milionë vjet më parë, duke treguar analizën e disa fosileve humanoidësh, të emërtuara “El Graeco”.

Studiuesit kanë gjetur prova se njerëzit e parë mund të kenë jetuar në Mesdheun Lindor – jo në Afrikë – dhe se paranjeriu i parë, ose hominin, ka ecur në zonën e Greqisë Veriore-Ballkanit, sipas hulumtimit të botuar në revistën shkencore PLoS One dhe ScienceDaily.

Pra sipas studiuesve, njerëzit e parë nuk jetonin në Afrikë, por pikërisht në Europë dhe më saktësisht në Mesdhe – në Greqinë veriore!

Si nisi e gjithë kjo?

Në vitin 1944, një nofull e lashtë bashkë me dhëmbët u zbulua në Pyrgos Vassilissis, Greqi, por atëherë nuk iu kushtua shumë vëmendje. Bota ishte në luftë dhe kishte shqetësime të tjera.

Megjithatë, interesi për këtë fosile tani po rritet me hapa të shpejtë pas publikimit të këtij zbulimi të mahnitshëm nga një ekip ndërkombëtar studiuesish.

Madelaine Böhme, udhëheqëse e projektit nga Qendra Senckenberg për Evolucionin Njerëzor dhe Universiteti i Tübingen, dhe bashkëautori Nikolai Spassov nga Akademia Bullgare e Shkencave, së bashku me kolegë të tjerë, kanë analizuar si fosilin Pyrgos ashtu edhe një premolar më të lartë, zbuluar në Azmaka të Bullgarisë.

El Graeco është hominidi më i vjetër i njohur deri më sot, tha Spassov.

Është disa qindra mijëra vite më i vjetër se homonidi më i vjetër i gjetur në Afrikë, Sahelanthropus, i zbuluar në Çad, i vendosur diku rreth 6-7 milionë vjet më parë.

Antropologët përdorin termin hominid ose humanoid sepse paraardhësi i fundit i përbashkët i njerëzve dhe shimpanzeve ka ruajtur edhe karakteristikat e primatit dhe të njeriut.

Edhe pse El Graeco njihet vetëm nga nofulla fosile dhe nga premolarët, ekipi i studiuesve ishte në gjendje të shihte me ndihmën e tomografisë së kompjuterizuar sesi tiparet evoluuan në forma më njerëzore dhe se si rrënjët e premolarëve u reduktuan shumë.

Pamja e përgjithshme, duke marrë parasysh fosilet e gjetura në Afrikë, Azi dhe Evropë, tregon se primatët e parë mund të kenë ardhur nga Azia më shumë se 40 milionë vjet më parë.

Disa shkuan në Afrikë. Pas shumë vitesh evolucioni, disa specie të njohura si hominidë u kthyen në Evropë dhe Azi rreth 14 milionë vjet më parë, shpjegoi Böhme.

Paraardhësit e El Graeco-s janë hominidët euroaziatikë, siç është edhe Ouraanopithecus nga Greqia, shtoi studiuesja.

8 Komente

 1. J
  Janullatos tapapuçi

  Me faqe gabele se kjo skisha par me kte lajm idjot je ber te ter bythlepirsa te grekut

  1. b
   boll me se e shkerdhyet keq Historine

   E tmerreshme se si te cajne Carin me kto FakeNews qe hedhin ne kte Hale ku zvarriten krimbat e janullatos . El Kreakos ishte refugjate ne Afrike ,mipro nga qe ngjyra e lekures dhe forma sklatualla e kafkes greke e afrikane jane shume te ngjashme , Antropologet e bla bla bla-se e Arkeologet etj pordhe Sumash te cpume ne Afrike , me ne fund gjeten ne fundin e poshtenm te skeletit nji hapsire te pazakonte per skeletin Afrikan dhe u ulen te menduar gjithe naten rreth krevatit dhe ne megjez arriten ne perfundime se nji bythe aq e hapur e gjen vetem ne Greqi . Dakord kercyn ne kembe te gjithi . Emrin - ermin thirri nji shkurtabiq me protokoll qe i dridhej lapsi ne dore nga emocionet . Per nji cast te gjithe te hutuar kryqezuan shikimet per te dale nga ajo grop e erret e Historise .E gjeeeeetaaaaaaa thirri Historiani ; El Krooko ! -Nuk me tingellon serioze ,kundershton dikush . Si tha ,si tha Krrooko hahahahahaah pas gallata Cdo te thot kjo Fjale ju drejtuan nji Lingusiti Me fame . Krrooko do te thot ne gjuhen e Lashtesise Trap ose Bythe . Ah therret protokollisti eshte peder . Dhe cilet jane pederat sot ne Bote ? Greeeeeeekeeeeet .Hahahahahaah .Pra let'ja ngjisim Kafkes Afrikane emrin e ri El Greko . Duatrokitje dhe pasta nji e qeshur pambarim deri sa zerat u shuan me mjergullen Afrikane .

   1. H
    Historian eshte ketu

    Kushedi c’permban toka shqiptare po te kerkohet!

    1. S
     Scorpion

     Do te kete qene stergjysh i Sazan Gurit????????????

     1. K
      Kozmo

      Mbas shume vitesh, shkecetaret te tjere, do te hedhin poshte kete zbulim dhe do te thone, qe njeriu me i vjeter eshte ne Egypt, Malte, ....

      1. M
       Maks

       Atehere paska te drejt rama qe grekerit paskan zbrit para majmunit ne toke Tani kush i degjon grekerit

       1. V
        Vezhguesi

        Hajde te degjosh greket tani qe do thone ne jemi kerthiza e botes...bobo..dhe kjo ne prag te Vitit te Ri....

        1. h
         hahah patjeter ,ne ate kohe Bythes i thonin Greqi

         mos ja fusni kot tani ,se mos vetem Afrikani ishte Grek , po Piramidat cer kujtoni ju e kush i ndertoj ? Po Ufo-t e dini ju se cfar Origjine kan ? madje vet Majmunet nga te cilet pretendohet te vij Njeriu ,pra rraca Njerzore eshte greke ! Gjizthcka qe eeshte pare nga perspektiva e Bythes ka origjine Greke edhe Halete kane prejradhje de jane shpikje Greke .El Greko hahahahahahaa . U dhim tu qesh . Ka me Histori Bythqimash kjo Bote ? amona na tregoni sepse s'ka zbavitje me te kendeshme ,kur shikon edhe surratin e grekut sot ,qe i ngjan nji Karikature te Njerzimit bindemi e kuptojme perse Historia eshte Shemtuar

         Lini një Përgjigje