30-vjetori i Gjykatës Kushtetuese, Rama: Nuk kam luksin e diplomatëve, do i shmangem këtij kurthi

20 Tetor 2022, 10:38Politika TEMA

30-vjetori i Gjykatës Kushtetuese, Rama: Nuk kam luksin e diplomatëve,

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një mesazh në 30-vjetorin e themelimit të Gjykatës Kushtetuese.

Rama tha se ndodhet në një pozitë jo të thjeshtë përballë pushtetit gjyqësor dhe diplomatëve të huaj. Madje, duke iu referuar këtyre të fundit, Rama tha se kanë luksin e veçantë që të “ndajnë me publikun gëzimin dhe hidhërimin për vendimet e gjykatave”.

“Vlerësoj këtë ftesë ndaj edhe erdha duke ju këkruar ndjesë që nuk und të qëndroj më gjatë se sa fjala. Duke ju falenderuar për ftesën, më keni vënë përballë një dileme jo të thjeshtë. Ndonëse sebepi është festiv, ushtrimi është delikat dhe skena e pazakontë.

Kreu i pushtetit ekzekutiv përballë pushtetit gjyqësor, përballë diplomatëve të huaj që madje kanë edhe një luks të veçantë që kur të duan mund ta ndajnë me publikun gëzimin dhe hidhërimin për vendimet e gjykatave, çka për mua nuk është e këshillueshme.

Nje fjalim kritik mbetet po aq i këshillueshëm sa imitimi i diplomatëve kur emocionohen publikisht për vendimet e gjykatave. Edhe këtij kurthi do mundohem t’i shmangem”, tha Rama.

 

20 Komente

 1. s
  shukri

  Tashme nuk kemi me njerez te korruptuar fal punes se qeverise rama

  1. p
   petrit

   te gjithe duhet te paraqiten perpara drejtesise i pari eshte ai Berisha

   1. t
    tiku

    Ska nevoje per fjale te shumta por gjithesecili prej nesh duhet ta njohi mire ligjin

    1. D
     Dario

     Me par gjykatsit kan qen te gjith te korruptuar e vendosin cte donin vetem qe te beheshin me lek

     1. G
      Geri

      Dhe per kafe u kan pas shitur mir ja beri rama qe jua mblodhi dhe skan ku bejn me manovra me ne keta

      1. F
       Fredi

       Gjykatsit u mbushen me vila e makina luksoze vetem nge vjedhjet qe kan pas ber . Shyqyr qe erdhi kjo koh dhe nuk jua mban me

       1. F
        Fabi

        Vetem me ju mblidhen keto punonjesit tone,me ne fund u zhduk korrupsioni

        1. T
         Toni

         Duhet te filloje drejtesia qe tek Saliu qe eshte nder kriminelet me te medhenj ne vend e pastaj shoket e tij e keshtu me radhe

         1. E
          Eri

          Korrupsioni eshte zhdukur ne vend dhe punonjesit e shtetit po e bejne punen sic duhet e kjo vetem fale Rames qe po ju rri mbi koke

          1. o
           ola

           cdo sektor apo si mund te quhet ndryshe gjykata po ben perparime per mire

           1. E
            Elsa

            Jane marre masa te shumta qe korrupsioni ne vend te ulet dhe po ja arrijne qellimin duke shkarkuar gjyqtaret e korruptuar

            1. A
             Anisa

             Tani ka ardhur koha qe non grada te dale para ligjit dhe te mbaj pergjegjesi per gjithe shkeljet qe ka kryer

             1. v
              vini

              drejtesia nuk ka qene kurr kaq funksjonale dhe bravo i qoft dhe qeveris por dhe pjestarve te drejtesis

              1. k
               klodi

               drejtesi eshte ne vendin e duhur shumica e gjiygjtave te korruptuar nuk jan me ne ate pozicjon

               1. e
                enes

                drejtesia duhet te reagoj dhe duhet te denoj ilir meten dhe mr nongraden

                1. B
                 Besi

                 Shyqyr qe po behet dicka per drejtsin se ka qen e zhytue ne korrupsion.

                 1. A
                  Ardi

                  Un vazhdoj ta them qe vetingu ka qen gjeja me e mir qe i ka ndodh drejtsis ne shqipria se gjykatsit e prokuroret kan qen miq te lekut e me te fortve.

                  1. f
                   flori

                   po kur te coni keta kriminelet atehere do keni drejtesi tamam o shok

                   1. A
                    Alban

                    Nuk e di a ka gjykata kushtetuese kompetence te kontrrolloje vendime pa iu drejtuar dikush per nje ceshtje te caktuar por nese e kane te mundur duhet ta bejne gjithmone per me shume siguri

                    1. L
                     Luan

                     Me sa mbaj mend une gjithmone GJ.K ka funksionuar shume mire ne shqiperi keto kohet e fundit qe eshte mbledhur , ka dale me vendime te sakta

                     Lini një Përgjigje