Bardhi flet pas mbledhjes me grupimin e Berishës: S’tërhiqemi nga aksioni në Kuvend! Nesër çojmë në Gjykatë Kushtetuese marrëveshjen me Italinë për emigrantët

5 Dhjetor 2023, 15:27Politika TEMA
Bardhi flet pas mbledhjes me grupimin e Berishës: S’tërhiqemi

Pas kaosit të krijuar dje në Kuvend, grupi i Sali Berishës dhe ai i Gazment Bardhit kanë zhvilluar mbledhjen e radhës.

Pas mbledhjes, Bardhi tha se do të çojnë nesër në Gjykatën Kushtetuese marrëveshjen me emigrantët, ndërsa kërkoi nga institucioni i drejtësisë një shqyrtim të shpejtë.


''Sa i takon marrëveshjes me Italinë, kërkesë e cila sipas procedurës kushtetuese do të depozitohet ditën e nesërme pranë Gjykatës Kushtetuese. Kërkojmë shqyrtim të shpejtë profesional nga Gjykata Kushtetuese për të mbrojtur interesin e qytetarëve shqiptarë.

Së dyti në mbledhje është diskutuar gjatë për situatën në vend dhe vijimin e aksionit të opozitës, diskutime që do të vijojnë edhe nesër në një mbledhje tjetër të grupit. Kemi rikonfimruar vullnetin për të mos hequr dorë nga mundësia që Kuvendi t’i kthehet rrugës së Kushtetutshmërisë'', tha Bardhi.


Bardhi tha për gazetarët se do të vijojnë aksionin në Kuvend dhe se nuk tërhiqen deri në plotësimin e të drejtave kushtetuese të opozitës.

''Aq kanë në dorë aq do bëjnë. As na kanë shqetësuar veprimet arbitare në kundërshtim me rregulloren për të përjashtuar deputetët e opozitës, as nuk ka penguar për vijimin e aksionit opozitar. E sigurt është që pavarësisht këtyre veprime arbitrare, secili koleg është i vendosur për të vijuar aksionin deri në plotësimin e kërkesave minimale të deputetëve të opozitës'', shtoi ai.


Sa i takon çështjes së dërgimit të deputetëve të Rithemelimit në SPAK pas kaosit në Kuvend, Bardhi tha se priste një reagim nga institucionet e drejtësisë që të tregojnë se nuk janë vartës të kësaj qeverie.

''Shenja të një regjimi, që pasi i ka vërsulur forcat e sigurisë deputetëve të opozitës, po u bën shërbimin më të keq besimit të qytetarëve në drejtësi, duke i konsideruar si vartës të pushtetit ekzekutiv. E papranueshme që ministri i brendshëm të japë udhëzim drejtësisë.

Kam pritur një reagim nga institucionet, se nuk janë vartës të ballës, se I bie që janë vartës të krimit. E papranueshme në një shtet ligjor që prokurorët t’i vërsulen opozitës. Nuk na intimidojnë as me forca sigurie, as me gjyqtarë. Pres të refuzojnë këtë sjelle të paprecedentë të qeverisë që I trajton si vartës të tyre'', shtoi Bardhi. 

 

4 Komente

 1. E
  E hengre Bardha ta futi Basha ne SHBA

  Kur ju çoni ne gjykate kushtrtuse çeshtjen per emigrantet po per problemet qe ju pretendoni qe mazhoranca i shkel pse nuk i drrjtoheni gjykates kushtetuese ?. Bardha ta rrasi Basha dhe Rolandi ne SHBA te kane denancuar si bashpuntor te non grates . E hengre shoqe e hengre nje bashkpunim me trapin qe vrau ne Elbasan per bashkpunom ne vrasje dhe hopaaaaa.

  1. s
   shoku i zenit

   Bardhishka e non grates perveq denimit nga amerika ka dhe nje gjak ne elbasan qe po pregaditen rrethanat per bardhishken. Bardh mos u merzit ruaj koken se per bythen e ke ne zanat dhe te premtoj se ne burg e ke pa rracion si pederast i ri

   1. T
    T

    Hahahahaha bor bardha po ik moj ditzeze ishe mire pa politike e gjeje ndonje dashnor .po tani ngele pa gje .yt peshtirsire .

    1. N
     Noci

     Ne vitin 91 dhe pak vite me pas Berisha me kete pune eshte marre,djegje e deri ne vrasje.Tani e dijme se po i vjen fundi i braktisur nga te gjithe dhe me vetem 20 apo 30 veta.Bardhi e ka filluar fundin shume me shpejt se drejt asaj eshte nisur

     Lini një Përgjigje