Berishën e shet dhe Blendi Fevziu: Le të bëhet president nderi. Nëse thua se u blenë votat për 10 vjet rresht, atëherë je i paaftë

23 Maj 2023, 09:49Politika TEMA

Berishën e shet dhe Blendi Fevziu: Le të bëhet president nderi.

Gazetari Blendi Fevziu thotë se Sali Berisha nuk mund të jetë një zgjidhje për opozitën në vitin 2025, kur do të mbahen zgjedhjet parlamentare. 

I ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit", Fevziu deklaroi se Berisha nuk duhet të largohet në këto momente sepse kjo do ta përçanto akoma më tej opozitën, por shtoi se ai nuk mund të udhëheqë opozitën në zgjedhjet e vitit 2025. 

Fevziu deklaroi se Berisha mund të tërhieqet dhe të mbajë një rol simboli si president nderi. 

"Mendoj se zoti Berisha, për momentin nuk mund të ketë zgjidhje në PD me largimin e tij. Mendoj që Berisha për zgjedhjet e 2025, duhet të luajë rolin e kryetarit të nderit, ose babait të PD por pa influence dhe duhet të hapë garë për të zgjedhur një të ri. PD ka nevojë për një kryetar te të dyzetat.

PD duhet të ulet në tavolinë dhe të pyesin veten Çfarë ju ka ndodhur. Nuk ka nevojë për kamera. E dyta, PD duhet të bëjë një sondazh të thellë te elektorati i saj për të kuptuar pse nuk kanë dalë votuesit e saj. Bëj një sondazh, për arsyet e kësaj.

Berisha nuk mund të dalë dhe të drejtojë koalicionin e opozitës në vitin 2025. Ai duhet të jetë president nderi. Duhet hapje, zgjerim, një figurë e re", deklaroi Fevziu. 

Fevziu "thumb" Berishës: Nëse thua se u blenë votat për një dekadë rresht, atëherë je i paaftë

Blendi Fevziu ka folur për humbjen e thellë të opozitës në zgjedhjet e 14 majit, të cilën e cilësoi si jashtë çdo pritshmërie. 

I ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit", Fevziu deklaroi se ka një numër arsyesh që sollën disfatën e opozitës, duke nisur nga boshllëku që la bojkoti i zgjedhejve të vitit 2019, fushata e gabuar, etj.

Lidhur me pretendimin për blerje votash, ai deklaroi se nuk ka kuptim që opozita të artikulojë këtë pretendim prej një dekade, sepse kjo do t'i bënte të dukeshin "të paaftë". 

"Rezultati ishte përtej pritshmërive. Pritej një rezultat i ngjashëm me vitin 2015, pra të merrte koalicioni "Bashkë Fitojmë" rreth 10-15 bashki.

Argumenti i parë, ishte argumenti i braktisjes së zgjedhjeve, këtë hapësirë PD do ta vuajë edhe një dekadë minimumi. Në zgjedhjet lokale, nuk është kollaj të mundësh kryetarin në detyrë. Në Lezhë përshembull, PS nuk do të fitonte dot nëse kryetari do të ishte i PD. Ata e braktisën Lezhën. Edhe rasti i Tropojës, nëse nuk do ta braktiste PD në 2019, fitorja e PS do të ishte shumë e vështirë.

E dyta, përçarja brenda PD-së ishte e gabuar, e pamenduar mirë, ndoshta një zgjidhje elektorale për të kuptuar se kush kishte mazhorancën brenda PD, por në aspektin elektoral ishte një disastër. Versioni i tretë, fushata ishte e gabuar. Në vend të fokusohej te kandidati lokal, që tentuat të bëjnë diçka, si Këllici, por në dy javët e dyta u sfumuan, nga përqëndrimi i fushatës në fushatë politike. Këlliçi ishte më tërheqës në dy javët e para.

E katërta, përqëndrimi te një fushatë negativiste. PD ka përmbysur dhe fituar kur ka bërë fushatë pozitive. Zgjedhjet nuk janë refuzim, por janë aprovim. Ti zgjedh t'i japësh okej një forcë politike dhe jo të largosh një forcë pa e ditur se kush vjen", tha Fevziu.

I pytur nga Ylli Rakipi nëse rezultati i zgjedhjeve është i ndikuar nga blerja e votave dhe përdorimi i makinerisë shtetërore, Fevziu tha se nuk mund të përdoret blerja e votës si justifikim për një dekadë, sepse kjo do të thotë që lidershipi i opozitës është i paaftë. 

"Zgjedhjet patën probleme të barazisë. Nuk kishin vulën, siglën, financimin, u përçanë, nuk ishte emri i Berishës në koalicion. U fol për rritje rrogash në mes të fushatës nga qeveria që nuk është e ndershme. U la të kuptohej që nuk do të mbështeten kryetarët e bashkive që vijnë nga opozita. Por këto gjëra diheshin edhe më parë dhe opozita thoshte se do të fitonte.

Makineria shtetërore në puna ka qenë. Blerja e votës? Nuk e di. Këtë e thua një herë, dy herë, tre herë, por nuk mund të shtysh një dekadë me këtë. Ose je i paaftë pastaj dhe mos dil në zgjedhje. Blerja e votës nuk ndodhi të dielën mbasdite, ajo dihej. Një gjë edhe kur është e vërtetë, bëhet e pabesueshme kur thuhet kaq herë.  Një forcë politike nuk vjen dot në pushtet nëse nuk fiton Tiranën. Në Tiranë është diferenca 60 mijë vota", deklaroi Fevziu.

36 Komente

 1. D
  Demotakercita

  Mos i kerkoni Berishes largimin.Kerkouani kete gje atyre qe e vune ne krye te atij grupimi per te mbrojtur nga drejtesia popullore ne 1990-ten.

  1. P
   PD new born

   Mos tall Karin me bajgen o Fevzi! Kush eshte ai kryetar PDje qe do doje siper kokes se tij si president nderi nje cope muti, te akuzuar boterisht si denlikuent dhe familje hajdutesh?! Si mund te vesh president nderi nje psikopat qe e hodhi PDne ne humneren ku eshte?! Hiqeni ate gozhde nga koka! Deklarojeni per ate qe eshte; nje cope muti, nje halabak, nje hajdut, nje familje hajdutesh, nje vrases i paqendrueshem dhe skizofren, nje injorant tribal, nje esadist dhe haxhiqamilist edhe shporreni me ceremoni! Kush do ta beje, do te marre PDne! Kufoma e Sali moterqirit nuk i duhet njeriu dhe as PDse se ardhme. Prandaj egzistojne varret...

  2. F
   Fevziu artopoland i familjes kriminale Berrisha

   Fevziu shet Berrishen jo asnjehere ta provoje ta shesi te nesermen del dosja si spiune i sigurimit . Fevziu jo vetem qe nuk e shet se eshte i varur nga non grata por eshte keshilltari tij bile bile une dyshoje qe per keshilltar te Kelliçit vendosja e Bubuzhel Berati nga koqevaria ka ndikuar Fevziu ..

   1. A
    Avniu

    E sakte, spiun sigurimi. Berisha posedon te gjitha dosjet e zagareve te sigurimit dhe i terheq per hunde. Pra Fevzi ziu thote qe Berisha te caktoje nje "Lul Bashe" te dyte dhe ta terheqe per hunde ne PD. Fevziu nje plehre.

    1. J
     John

     Poshtersia me e madhe eshte mos hapja e dosjeve. Te gjithe palet ne politike nuk duan se ju dalin horlliqet.

   2. Q
    Qerosi

    Që të japësh mend, duhet me pas mend, Blendi!

    1. S
     Sita

     Berisha eshte per t’u denuar, fantomasi thote te behet president nderi…

     1. L
      Luani

      Ti rakipi , duma , e soji d sorollopi juaj një mut jeni , u futi rama në kazanin e mutit dhe u vuri kapakun , edhe pasardhesit tuaj raki muti do pinë ..!!!

      1. F
       Fantazia Banale e nji KokKari si Fevziu

       Fantazia Banale e nji Shkerdhate surratkokKari si Fevziu , vjen sigurishte nga Fekalet qe ka brenda Kafkes se tij kultivuar ne Shpellen e pafytresise Njerezore . ____________ Si i lejojn Shqiptaret te tille Shkerdhata Esadiste te qisin te tilla Mutra nga Goja _televizioneve -opinionit !!!!!!!!!!!! "Dhe Esat Pashen Totptanin" _ ta propozonim per - hero Nderi i Kombit Shqiptare - o ta pallofshin goje pelen , gjithe qent e tirones e gamort e shpelles !

       1. T
        Testamenti Fevziiut...

        Bledni Fevziu njeri ordinere ,, se i ka lepire tere lketo 32 vite bythen Sali Kriminelit .. Tani e kupto qe sali Kriminelit i ka ardhur fundi dhe jepe kete mendim. z.Fevzi si u be me Testamentin e ke lene ashtu sic eshte apo e ke ndryshuar mendim se Kollovaret e tu do bejne qefe me Miionat qe ke bere duke lepire Bythen kujdo ne Studio..

        1. P
         Pazarxhiu I TV

         Po lepin bythen Rames Fevziu, Sander mafishja, Eduard (vellai) Frangaj dhe Manes (lepihen duke shetitur jasht vendit, kontrolloni TIA). E keni si pritur Ramen (Enveri) si mbret se jane TV i perenduar (pastro lek te pista). TV mashtrues jane piramida, te mos preken nga Tatimet dhe Kontrolli i parase. (Saliu e Meta jane perenduar ska pushtet dikur si lepiheshin ne darkat dhe eventet e tyre, tani shkojne te Rama e Velia)

        2. S
         Sula

         Berisha ka dhene prova bindese qe nuk mund te terhiqet nga drejtimi ashtu siç nuk munt ti hape rruge zgjedhjeve te lira ne pari. Edhe kukllat sikur i kane shtetuar; i ka mbetur vetem Noka dhe Paloka.

         1. P
          President Nderi _Penisin ne Goje te Grus Fevziut

          le te jemi me Realist i shgkerdhymi surratKarShpellari FEVZI . A nuk do ishte pershkrimi i duhur i Karit Salih ky ,qe edhe ti e merr me aq shume epsh ne gojen tate plot infeksione Fekalesh !

          1. 1
           1001

           Zgjou o fantoma kokloqe , nuk e kupton qe do gje behet ti shpetoj hekurave ??? Berisha nuk eshte per president nderi , te ishte per ata titull presticioz do qe bere me kohe , eshte lufta per jete a vdekje me ligjin ....Berisha strehohet mbas deputetit , mbas kryetarit te PD -se ....larg ketyre Berisha jot eshte pas hekurave , nuk ka as me te voglen mburoje ngaj ligjit , po ti si tope lepiresi i tij , dhe si nje jargac i quravitesh nje plaku matuf , nje shpifesi , nje intriganit , nje thashethemexhiu , nje njeriut te pist ....se prej tij u pasurove , u bere gazetar analist miljoner , u bere dikushi ...ty ste kish njeri ne llogari , arite atje ku arite nga gjua jote duke lepire perhere o zvaranik

           1. U
            Ushtari.

            O Bledi edhe kaq sa mori pd nuk eshte merite e saj por e vete kandidatit dhe pelqyeshmerise ne ato zona per kandidatin se po te ishte per pd rezultati do te ishte 61 me zero sic dolen edhe per keshillat bashkiak.Besoj se ndajme te njejtin mendim o Bledi.

            1. F
             Fisniku i Freskut

             Kreu i agjentures serbo-ruse, aleat i agjentures greke ne Shqiperi, djali i partizanit Vukmanovich Karaxhich dhe dhenderri i Milices se Serbise, perbindeshi i Vicidolit qe ka zene per gryke PD-ne duhet te perballet me krimet dhe vjedhjet familjare qe ka bere keto 30 vjet, ndryshe kot sa e ngritem dhe e mbajme me taksat toan SPAK-un.

             1. e
              eli

              Ju nuk doni ta kuptoni.Ai qe do vihet ne krye te PD gjeja e pare qe duhet te deklaroje eshte qe Sali Berisha eshte vrases,i korruptuar dhe minues i demokracise!Po nuk tha kete ajo parti eshte e njejta gje,me apo pa saliun!!

              1. T
               Tani

               Populli thote aq sa e mban bari vesen , aq dhe spiuni e mban besen. Spiuni Fevziu , Zogaj ,Ruli , , Imami , Mustafaj , Memia ishin perfaqsues te Ramiz Alise tek Saliu , ai nuk i dehi por i mori me urdher Suprem. Saliu eshte komanduar nga Rsmizi e Xhelil ne cdo kohe. Perse pyetni ?????

               1. U
                Ujku ujku (Opozita) e Cakalli (Qeveria) ben kerdin

                Kjo na kujton ate rrefenjen e atij fshatarit qe e fajesonin ngaqe ankohej se i vodhen lopen e qe ne fund pastaj ja shkrepi :..po Ai qe ma vodhi more, nuk ka faj""?

                1. T
                 Teute e Modhe

                 Edhe ti Brut?!?!?!!

                 1. D
                  Drini

                  Kermen e vicidolit, dy gjera e heqin nga politika: vdekja ose burgu.

                  1. t
                   tetovari2

                   Edhe plumbi e hjek apo jo,sipas NAMIK HOTIT?

                  2. F
                   Fantomas

                   Lojnat e krytarit te familjes kto ! Fevzi pllazma eshte vetem nje leter bythe e familjes, asgje tjeter

                   1. I
                    I paditur

                    Fevziut I Duhet Nongrata si Preside t Nderi. Eshte me te ortak tek Toptani. Fevziu e di qe edhe si President Nderi, ai nuk do rrije Rehat dhe Shere do sjelli. Fevziut I intereson kjo!

                    1. O
                     Opinioni=sallon pushteti

                     Fevziu nuk e shet Berishën, se Fevzo ashtu si Sandri i Klanit janë me të gjithë pushtetet. Janë nga fryn era. Prandaj është zmadhuar Klani në pangopësi, kanë përfituar favore nga të gjithë. Është e vetmja mënyrë për të mos ngrënë gjoba si Top channel dikur në kohën e Saliut, apo si rezorti që iu prish Irfanit të News24 tani në kohën e Ramës.

                     1. X
                      Xoni

                      Fevziu me Ramen ben gangsterin se e di qe Rama nuk eshte I rrezikshem...me Berishen ben si langua sepse ose e ka frike ose kane biznese bashke me familjen e tij..ose te dyja.

                      1. A
                       Akrepi

                       O fevzo kari dhe gjithe te tjeret, lodheni kot me gjet zgjidhe per pd: eshte e thjeshte, i ka ardhur koha me ngordh pd-se, sic po i vjen me ngordh prej natyres Berishes. Nje parti e ngritur ne kultin e individit vdes me ngordhjen e individit. Le te forcohen forca te reja e te marrin pushtetin, pd me agonine e saj thjesht zgjat mbreterimin e Ramsey-t.

                       1. B
                        Bilushi

                        Fekalzo ! Jo president nderi,po edhe 30 vjet pasi të ketë vdekur Saliu,nëse do ketë edhe atëhere PD, nuk ka për t'a votuar njeri! Pjella më e keqe që ka lindur kjo tokë,Sali Berisha!

                        1. p
                         prokurori

                         Të jemi të sinqertë dhe të ndershëm.Të mos e deformojmë historinë sipas interesave personale të çastit.Të jemi të bindur dhe të qartë.PD-ja ëshrë produkt Ramizjano- Xhelilist.PD-ja që në ngjizjen e saj ,vazhdimësinë e deri sot,s’ka qenë asnjë sekondë demokratike. Sahli Berisha me aftësitë negative që zotëronte si individ,si komunist fanatik e militant,që në momentet e para gllabëroji,grabiti udhëheqjen e PD-së dhe e katandisi atë në një bandë bashibozukësh,që i shërbejnë familjes së tij dhe vehtes. Për ç’ vlera ky antishqipëtar duhet të jetë lider i kësaj peudo partije “demokratike”?!!!… Dua të them e të shpreh qartë, shitja që i bëjnë disa individë që i kanë shërbyer me ndërgjegje,realisht është mbrojtje e kamufluar.

                         1. F
                          Fatmir Lohja

                          Blerjen edhe vjedhjen e votes,komunistet antikomuniste e kane bere norme nga viti 1996.Levizje ekselente Fevziu,ka emertuar cadren e qofteve e te lulbraves!?Tani pse zihen ndermhet tyre!?Si ekonomist pensionist,per mua sherre parash eshe!Qofsha gabim!?

                          1. F
                           Fierakja

                           Po kush do ta bej president nderi kete kriminel, do ta besh ti ? Mbaje per vete bile beji ndonje fotogeafi te madhe apo bust dhe mbaje ne shtepine tende. Po ik o fantomas se na e shpife.

                           1. L
                            Lako Lipe

                            Me këtë gjëndje që ka sot PD ,NUK FITON KURRË ! Si nuk kuptoni akoma se e keqa e Shqipërisë i erdhi me vendosjen e sali berishës në krye të vëndit?!!!.Për alegori u vendos një "çoban me dhi "dhe një ditë për çudi dikush i'u hapi derën dhe ato bën gjëmën shkatërruan çdo gjë. Po çdo gjë aman mbi tokë dhe nën tokë, që mezi u ndërtuan për.45 vjet. Dhe shqipëria nuk figuronte më si shtet, por u bë një "gërdallë" pa asnjë kuptim .Deri sa erdhi 1997 që Shqipëria u bë shteti i vetëm në botë pa ushtri duke i rrëmbyer ushtrisë tërë arsenalin ushtarak(më e keqa qe rrëmbimi armëve të lehta të cilat i'a kundër vumë njëri tjetrit duke u vrarë me mijra Shqiptarë .Pyetja që duhet të bëj çdo. Shqiptar është: a ka pasur drejtues në atë kohë ?kush ishte dhe çfar bëri? "SEHIR"...!?..Po kështu dhe ndjekësit "fatkeqësiht"edhe sot nuk e kuptojnë që ky person Nuk është i duhuri ,sepse do që të ruaj gjënë "më të mirë dhe meritat"e tij që ka fituar për 30 vjetë ,prandaj ai sa herë që humbet nxjerr tellallët e tij dhe vetë në ballë për të "mbrojtur padrejtësitë" që i janë bërë këtij "udhëheqësi legjendar"

                            1. L
                             Lako Lipe

                             Me këtë gjëndje që ka sot PD ,NUK FITON KURRË ! Si nuk kuptoni akoma se e keqa e Shqipërisë i erdhi me vendosjen e sali berishës në krye të vëndit?!!!.Për alegori u vendos një "çoban me dhi "dhe një ditë për çudi dikush i'u hapi derën dhe ato bën gjëmën shkatërruan çdo gjë. Po çdo gjë aman mbi tokë dhe nën tokë, që mezi u ndërtuan për.45 vjet. Dhe shqipëria nuk figuronte më si shtet, por u bë një "gërdallë" pa asnjë kuptim .Deri sa erdhi 1997 që Shqipëria u bë shteti i vetëm në botë pa ushtri duke i rrëmbyer ushtrisë tërë arsenalin ushtarak(më e keqa qe rrëmbimi armëve të lehta të cilat i'a kundër vumë njëri tjetrit duke u vrarë me mijra Shqiptarë .Pyetja që duhet të bëj çdo. Shqiptar është: a ka pasur drejtues në atë kohë ?kush ishte dhe çfar bëri? "SEHIR"...!?..Po kështu dhe ndjekësit "fatkeqësiht"edhe sot nuk e kuptojnë që ky person Nuk është i duhuri ,sepse do që të ruaj gjënë "më të mirë dhe meritat"e tij që ka fituar për 30 vjetë ,prandaj ai sa herë që humbet nxjerr tellallët e tij dhe vetë në ballë për të "mbrojtur padrejtësitë" që i janë bërë këtij "udhëheqësi legjendar"

                             1. © KËNDVËSHTRIM TJETËR ©

                              PD bashkë me Berishën gabuan kur tentuan të marrin kështjellën e Tiranës,pa marrë atë të Krujës. Në kulmin e përçarjes, brënda partisë së tij, paturpësisht thotë më "vodhën", e dhjeva duhet të thotë ! Duke mos pranuar fajësinë, mendon se do i budallalleps demokratët. "Qorrat" demokrat edhe këtë rradhë e hëngrën, do mbështetin Nastradinin.

                              1. N
                               Noc Fasllia

                               Spiunat e Sigurimit te Shtetit qe krijuan P.D.- ne , jane njerz te tredhur nuk behet shteti me ketr karegori , por ja qe vetem ne Shqiperi u zbatua kjo. Saliu ne kryesi ne gr. Parlamentare ne qeveri ne sherb. Diplomatik , Gjygjsore , Prokurori , Org. Kushtetuese vuri vec Spiuna Sigurimi. Modeli dhe manteli i ketyre mostrave eshte Spiuni Zogaj ( Ciftelia ) , Fevzzzziiiuu , Shab Kace Memia Besnki i Mustafajve , Niazzzii Demokrstovrasesi Koosovrsti ) ss shume qe ishin mjere Shqiperi o Sali Sabri Godo Fstd Mediu Halit Shamata e mor popull cfare fattekeqsi qe ju ra me keto Spiuna.

                               1. H
                                Himarioti

                                Me këtë thënje, Fevzo, mundohet t'a shpëtojë kryekriminelin e kombit tonë nga burgu. Je qeros i mençur ti Fevzo. Berisha jo vetëm që duhet të largohet menjiherë por, duhej të ishte larguar prej vitesh, nga politika dhe jeta e popullit.

                                Lini një Përgjigje