Bylykbashi tregon ku do t’i gjejnë paratë për fushatën

18 Mars 2023, 10:25Politika TEMA

Bylykbashi tregon ku do t’i gjejnë paratë për fushatën

“Qëllimi i opozitës në këto zgjedhje është të marrë pushtetin dhe të rimodelojë qeverisjen vendore.” 

Kështu u shpreh Oerd Bylykbashi, i pyetur nga Merita Haklaj, pasi u pyet sesi do ta sfidojë qeverinë një opozitë që aktualisht është e përçarë.

“Qëndresa jonë tregon se ne nuk do të tërhiqemi. Ne do të hyjmë në zgjedhje. Koaliconi ‘ Bashkë Fitojmë’ ka dy krahë, fitojmë me partitë opozitare, fitojmë edhe me zgjedhësit.”

I pyetur rreth kandidatëve të grupimit tjetër të PD-së, Bylykbashi tha se gjasat janë që të dalin me kandidatë pasi, siç u shpreh ai, “Rama u tha do të hyni në zgjedhje si Çeço.

Megjithatë, sipas deputetit demokrat, është në nderin e kujtdo që të luftojë për opozitën dhe të mbështesë kandidatët e tyre.

Sa i përket “dorës së shtrirë” të grupimit tjetër, Bylykbashi u shpreh: “Ky është kusht shumë i madh që u vihet demokratëve, që të rrëzojnë cdo gjë që kanë besuar në mbi 1 vit. Të lënë mënjanë shpresën që prodhoi Foltorja dhe 11 Dhjetori. Dhe këta të thonë do t’ju japim një xhiro biçikletën ta provoni.”

Kurse, për koalicionin, Bylykbashi shpjegoi se është zgjedhur e njejta formulë si më 6 mars, me ndryshime të vogla ndërsa theksoi se KQZ do duhet ta regjistrojë si koalicion zgjedhor pasi precedent ka.

Por si do t’i sigurojë paratë grupimi i Berishës për të bërë fushatë duke qenë se KQZ njeh grupin tjetër?  Bylykbashi thotë se do të mblidhen para në mënyrë të ligjshme:

“Ne do mbledhim para në mënyrë të ligjshme. Ka vështirësi që prodhon Rama, njerëzit mund ta kenë të vështirë të kontribuojnë për PD-në. Sepse po u mor vesh mund t’u çoje inspektoriatin bizneseve.”

3 Komente

 1. P
  Po te mos ishte enveri nuk do kishim saliun nga sh

  ku mbarohen paret e familjeve hajdute berisha meta.krimineli sali ka 2 vjet qe endet rrugeve duke lehur me nje tufe injorantesh e rojesh dhe asnje nuk i kerkin llogari se ku i gjen paret

  1. D
   Dardan

   Merita Berisha duhet ta heqe mbiemrin Haklaj se e ndyen kujtimin e deshmoreve te Tropojes.

   1. B
    Bureto

    Nëse besojmë në ato që thotë ky (unë nuk e besoj, se minimalisht budalla nuk është), atëhere do na duhet të kuptojmë se, siç ka thënë Noli në parlamentin e viteve 1922-1923: "Në politikë, nuk ka të rinj e të vjetër, por ka 'të rinj të vjetër' dhe 'të vjetër të rinj'!". Në rastin e Bylykbashit i bie që të futet në rastin e parë. Gjynah për PD dhe demokratët e ndershëm që besojnë ende në fosilen Saleh, dhe ata dhjetra e qindra, që për 30 vjet, janë të klonuar prej tij.

    Lini një Përgjigje