Dokumentari i emisionit 'Report' në "Rai 3", Rama: Shpifje nga Shqipëria për vëllain tim, ngulmimi i gazetarit italian për Agaçin është djallëzor

24 Prill 2024, 10:12Politika TEMA
Dokumentari i emisionit 'Report' në "Rai 3", Rama:

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas publikimit të investigimit të ‘Rai3’, ndërsa ka deklaruar se gazetari italian gënjeu kur tha se sekretari i tij, Engjëll Agaçi pranoi se ishte avokati i disa narkotrafiktantëve.

Reagimi i Ramës:

Gjyshja ime që më mësoi italisht më thoshte shpesh se të gabosh është njerëzore, por të ngulmosh është djallëzore.

Ajo që më kujton tani është ky gabim i mëtejshëm “Reporter” i 'Rai 3', gazetari i të cilit ngulmon në mënyrë të bujshme me të njëjtat falsifikime të përfshira tashmë në episodin e neveritshëm për Shqipërinë.

Ai thotë se sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave të Shqipërisë “e ka vërtetuar me fakte atë që kemi thënë”! Fatkeqësisht, në episodin që ai mbron pa dobi, jo vetëm që nuk u fol për pyetjen e kryqëzuar me shkrim të viktimës së sulmit brutal me baltë, por para auditorit të Report iu tha se sekretari Agaçi nuk pranoi të përgjigjej.

Sikur të mos mjaftonte kjo gënjeshtër e bujshme, gazetari i tij doli të nesërmen në një televizion shqiptar për të ripërsëritur habinë e tij për faktin se pyetjeve të tij nuk kishin marrë kurrë përgjigje, ndërsa siç tregojnë faktet ai kishte marrë të gjitha përgjigjet, brenda kohës së kërkuar prej tij.

Më pas ai vetë konfirmon se Report ka gënjyer kur shton se “në email-in e përgjigjes së Agaçit konfirmoi se ishte avokat i disa trafikantëve të drogës”.

Nëse ky është shërbim publik, unë jam Federico Fellini. Dhe nëse për këtë program të Shërbimit Publik një avokat penal i një shteti të së drejtës, i cili si rregull nuk jeton duke mbrojtur shenjtorët, por duke mbrojtur supozimet kriminale ose kriminelë të dënuar, duhet të sulmohet si të ishte vetë kriminel, atëherë këtu për të gjej një logjikë të ngjashme është e pashmangshme t’i drejtohesh kujtimit të Shqipërisë kur figura e avokatit mbrojtës varrosej nga regjimi gjakatar komunist si lebrozët në mesjetë.

Dhe pika e fundit vjen kur ai, mikpritësi, thotë, sikur të kishte bërë një zbulim befasues, se Agaçi “konfirmoi se ka kontribuar që kur u bë këshilltar ligjor i Ramës, në krijimin e protokollit” për emigrantët midis Italisë dhe Italisë dhe Shqipëria, duke mëkatuar edhe pak logjikë bruto, pasi Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave nuk është këshilltari im ligjor, por ka postin më të rëndësishëm institucional në Administratën Publike që nga viti 2013, ndërkohë që protokolli daton në vitin 2023.

Për respekt për shërbimin publik dhe gjithashtu për detyrim ndaj dinjitetit të autorëve të këtij episodi shumë të gabuar të Report, përpiqem për momentin të besoj se në çdo rast gjithë ky furi për të sulmuar Giorgia Melonin në kurriz të Shqipërisë.

Nuk ishte një mëkat me keqbesim ndaj vendit tim dhe se edhe importimi i shpifjeve nga Shqipëria në Itali (duke përfshirë në punët e Shërbimit Publik edhe shpifjen ndaj vëllait tim kundër të cilit ai tashmë kishte bërë ankesë dhe është në pritje të fjalës së drejtësia) u shfaq vetëm si fryt i një lehtësie të paqëndrueshme të qenies, e cila gjithnjë e më shpesh në kohët e sotme, fatkeqësisht pushton fuqinë fisnike të informacionit dhe e shndërron botën e së drejtës për lirinë e informacionit në një botë të shtypjes së lirive dhe të drejtave të njeriut.

Duke e siguruar mikpritësin se gjyshja ime vazhdon të ketë të drejtë edhe në vdekje, e këshilloj me dashuri të dëgjojë gruan e shenjtë dhe të mos ngulmojë në gabimin e atij episodi të tmerrshëm, por thjesht të mbyllë këtë faqe të palavdishme, duke publikuar ndoshta edhe këtë kontribut të vogël. e imja për shëndetin e Shërbimit Publik Italian.

24 Komente

 1. V
  Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

  Fyhrer ca ka the gjyshja per ate hotelin e Artur Shehut ne mes te detit qe i firmose lejen?

  1. K
   Kurvat e Rilindjes

   I Ke rene pikes Vito ,ky duhet shkerdhyer nga mengjesi ne darke ,gjoja atje do behej pishine per te vajtur njerzit dhe plazh i lire por blindat per hotel jane hedhe qe ne fillim

  2. I
   I majte i neveritur nga PS

   Rama ben te njejten mbrojtje te njejten sjellje te njejten qasje qe ka bere per Tahirin, per Zaganin, per Ahmetajn, per vellain narko trafikant te xhafajt, per drejtoret e Ballukut, per Drejtoret e Veliajt, per kryebashkiaket e arrestuar. Tashme opinioni publik eshte i lodhur dhe i shpifur me sjelljen e ketij gaztori qe nuk ben me njeri per te qeshur! Tepsia e pushtetit ne duart e rilindjes rezultoi ne vjedhje masive dhe ne nje degjenerim total te rilindasve me pushtetin! Tashme nuk shtrohet me pyetja a do kete me rilindje pas vitit 2029! Keta me nje opozite te forte humbasin qe ne 2025! Por nqs opozite sic dhe duket nuk do kete, thjeshte ne 2029 do ikin nga pushteti se nuk i voton me njeri edhe nqs nuk do kete me opozite! Dhe pastaj nje pjese do ikin jashte per te shpetuat drejtesise dhe nje pjese do mbesin neper dyert e gjykatave si te pandehur! Me kete sjellje qe beri Rama dhe qeveria e tij me popullin dhe Shqiperine thjeshte vulosi shkrirjen pa kthim te Socialisteve. Partia Socialiste do vuaje nje periudhe shumevjecare ku njerezit, votuesit, populli thjeshte sdo duan me ti degjojne emrin. Dhe kjo do jete nje periudhe shume e gjate. Demi eshte bere dhe tashme pasojat jane te pakthyeshme per PS - ne!

   1. R
    Rama Zoni

    Plotesisht dakord me shkrimin tuaj

   2. U
    Ushtaraku

    Me kete hartimin e rradhes ne Facebook e tmerrove Italine dhe RAI. Se kete shtet ke bere ku nuk ka ambasade e as ministri te jashtme te bejne te pakten minimumin e punes se tyre. Nuk ngeli derdimen pa shpifur e sharre per Shqiperine. Ata thjesht perseriten ato qe degjojne nga goja e shqiptareve cdo dite nga ballkoni apo maj hekurash. Ne vend qe te kerkosh pergjegjsi dhe llogari se pse non grada thyhen hapur arrestin shtepiak ben hartime ne Facebook. Mos e vri mendjen ashtu si qeshje ti me shqiptaret budallenj, raciste dhe injorante qe nuk kuptonin marreveshjen e rrefugjateve me Melonin ashtu po qeshin dhe ne me ty sot qe te shane vellane e te ofenduan gjyshen... Italise i kemi borxhe se na ka mbajtur me buke mos harro cfare na the. Nuk mund ti themi jo. Shiko mos ka ngel ndonje cop tjeter toke pa dhene ne juridiksion te Italise per te hapur burgje per afrikanet. VIVA DUCE, VIVA sorella Meloni.

    1. K
     Kopja e Likës dhe Saliut

     Unë nukë e di se pse Rama për të mbrojtur vetëne e ti, vllani dhe njerzit që Rama bashkëpunonë a po që ka bashkëpunuë bën si patrijot, naconalist dhe futë në kët mes Shqiprinë dhe shqiptarët. A po kotë nukë thonë streha e fundit e horrave ështe nashonalizmi. Ço Shqiptar që ka dy palë mend në kokë e dine se Edi Rama, ilir Meta, Sali Berisha dhe familja e ti janë hajdutë dhe të lidhur me njerzë shumë të dyshimët direk a po indirek. Gazetari dhe Rai3 nukë po sulmon Shqiptarët e thjeshtë, por qeveritarët që bën kontrata dhe kanë afër tyrë njerzë shumë të dyshumë. O Ramë mosë bë si patrijot se një hajdut kurrë nukë ështe patrijot dhe një hajdut nukë ka komb. Edhe Saliu dhe Meta thonë që do ta shpëtojë Shqiprinë nga impralizmi Aglo-Amerikan a Po Jo, me sa dukët shumë shpetë do të ju bashkangjitesh edhe ti. Na hape bakun me patritizmin tënd 2 lekësh je njerie kotë, o kopja e Likës dhe Saliut

     1. V
      Vlonjati

      Ore ti kopja , sa klasë shkollë ke a derëzi , qe në çdo dhjetë fjalë ben njëzet gabime ? Po si mund të besohesh ti , me dy klasë shkollë ?

     2. p
      punojne qorrat e hane horrat

      lere more gjyshen e rai3 me shpifjet e saliut,por shiko se po dalin kudo hajdute qe po behen me vila,dhe hajdutet e saliut po na dalin me te ndershem nga hajdutet e tu.......

      1. P
       Portokall

       Brj qef sa te kesh gigolo Berisha....

       1. l
        luti me vile

        viva Km Rama qente le te lehin karvani te ec perpara

        1. E
         Endri

         Edo vazhdo drejt ti, ca zagare lehin kot, shqiptaret te meritojne ty. Po ti e di besoj qe taljonet thone s"ka dy pa tre: qorri te beri ca burg, Fatmiri u turperua nga vellai, kete te Olsit do e mesojme avash avash. Apo do na e thuash ti me ndonje hartim?

         1. M
          Milo

          Doli dhe SUFLLAQEXHIU Endrit Masha (zogu i HALESË) , që bën mbi 500 KOMENTE , PRO QEVERISË , tek gazeta tema , gazeta dita etj etj etj etj !!!! !!!! Endrit Masha mi haleje , me NJOLLA të ZEZA në Bizneset e tij me GREEN TAKSI , që NUK ka PAGUAR ASNJË TAKSË , dhe JU MBANTE LEKËT e PAGËS SHOFERËVE TAKSISTA , dhe i SHFRYTĒZONTE si SKLLEVËR , duke i mbajtur 7 DITË në PUNË , nga 12 - 14 ORË ditë për ditë !!!! Endrit Masha i ZI , që ka PËRFITUAR në VJEDHJE dhe KORRUPSION SHTETËROR , por që po HETOHET nga FBI AMERIKANE dhe DEA , sepse është me PASHAPORTĒ AMERIKANE ,DITËZIU dhe SURRAT ZIU , që bën EVAZION FISKAL në SHQIPËRI dhe USA KONTRABANDË , por që shumë shpejt do ta haji të sëmës nga FBI , që ka ardhur në TIRANË

         2. T
          Tironci

          Po mor po, "Shpifje" i quajte edhe ato nga Italia per Saje Tahiraqin e lidhur me Habilajt dikur. "Shpifje" edhe ato pergjimet e botuara ne BILD ku Damian Gjiknuri e Ulls Manja udhezonin shefat e policise Diber per masaker zgjedhore. "Shpifje" edhe kur tya mori Damian Gjiknuri ate McGonigal e ta dergoi ne Tropoje per ti dhene ate Medaljen "Mirenjohja Tropojes" e qe pastaj i gelltite te gjitha e nuk u ndjeve...

          1. B
           Beni

           E Edo pyte dhe nji here Olsin o burre se mos ka harru me te thone ne nji gjo.Se kshu e mbroje dhe Ben Hametaj ne fillim apo harrove.Hiku Zen kurva erdhi Olsi byth qiri.Njesoj jeni te gjithe.

           1. .
            .

            Hahahahhahahaha! Gjyshja ime me ka mesuar italisht thote. Kujton se ngaqe i dha me qira trojet shqiptare Italise per te na rrasur ketu bajgat e padeshiruara afrikane, do e mbyllin goje gazetaret italiane se i ka "bere nder" vendit te tyre me marreveshjen me ate fashisten sydale. Kujton se funksionon si me mediat shqiptare qe i ka blere te gjithe duke dhene hyrje dhe duke i bere ndere per t'i mbyllur gojen ne televizor. Ik o mut hajdut drogaxhi.

            1. Perlat Spahiu

             Uh mo edhiu I rames sa here qe je brenda gropes me mut,nxjerr koken dhe thua qe gjyshja me ka mesuar te flas gjuhen Italiane.ju jeni nje grup i tere qe duhet tju kerkohet llogari per cka keni sot.ju jeni ata qe prishet e shitet fabrikat dhe i kthyet ne sheshe ndertimi,lulishtet ne kisha e xhamia.keshtu qe more edhiu I rames ,te thenat ne programin REPORT,te televisionit publik Italian jane fatte te pakundershtushme.ti more edhiu I rames nuk i ke problem akuzat, ti je mik me makaronin e frances dhe me meloni.nje pietje kemi mor edhiu I rames,shqiptaret ne Itali qe kane mbi 30vjet qe punojne e jetojne ne Itali kane moshen 67vjec por ligji i njohjeve te viteve te punes eshte ne gojen tende dhe pse mor dallkauk ti u deve me raki.

             1. .
              .

              Mos degjo derdellitjet e shalgjatit se nuk eshte mik me asnje koke te Evropes, as me Macronjn e as me Olafin te cilet nuk e pjerdhin hic se c'ta duan, dhe as me fashisten e Italise qe e do per te sjelle ketu bajgat e veta afrikane.

             2. l
              lili

              Hajduti Rama ne sulm.

              1. m
               mirel

               Ekzaltimi i Salisumlepiresve do te shuhet shpejt edhe ne kete “Babale” te variantit RAI3 me sponsorizim te Syripuset.tv me pronar surratpeshkaqenin.

               1. F
                Fisxo

                hahahahahaha gjyshja jote "italiane" , gjyshja jote "malazeze" , gjyshja jote "shkodrane" , gjyshja jote "vlonjate" !!!!°!!!!! Lëre gjyshen o lider global , se u ngopëm me DĒNGLA dhe LLOGJE kavaje , por na thuaj ça do bëhet me HAJDUTEN Balena BALLUKU , qē e kishte shtruar RRUGĒN KORÇË - ERSEKË me BALTË , dhe mbi BALTË kishte hedhur KASHTË , dhe mbi KASHTË kishte hedhur ASFALT !!!! !!!!! !!!!!! Asnjë DORË ÇAKULL , ASNJË DORË me GURË të imët , AS NJË NGJESHJE me RRUL !!!!!!!! Pu pu pu pu pu pu pu pu pu !!! I LE RRUGËT , RRUGËVE , " O lider i vockël botëror" , shaje Sali KRIMINELIN dhe Like BANDITIN , po dole më i ZI , dhe më i PËSHTIRË sesa ata 2 BANDITË , në KORRUPSION , VJEDHJE dhe PLAÇKITJE të SHTETIT SHQIPTAR !!!!!!!!!!!! Ke 3 Mandate , dhe tani po na kërkon mandatin e katërt , që të LUFTOSH KORRUPSIONIN 5 MIJË , ose 10 MIJË LEKSH , por NUK thua se ku shkuan MILONA €URO , të UNIFORMAVE të POLICISË , ku 1 Kapele Polici ju kushtoi XHEPAVE të SHQIPTARĒVE 350 €URO !!!!!!! Balena Balluku RREZIK KOMBËTAR në VJEDHJE , GRABITJE dhe PLAÇKITJE , dhe është KUÇEDËRR me 7 KOKA , më e NDYRË , sesa Arben HAJDUT Ahmetaj , që SHQIPTARËVE ju zuri goja lesh duke të thënë 12 Vjet rresht , se përse e mban nē QEVERI , por ti "lider global" i INJOROVE , derisa BANDITI , U ARRATIS , sepse ta kapi SPAKU në GRABITJE dhe MEGA KORRUPSION !!!!

                1. B
                 Ben

                 Taksaxhi i ndyr qe i more ne qaf njerzit i mbyte me taksa profesionet e lira, mashtrus qe the deri 2029 jeni me xhiro. Burr i ndyr i pashpirt.

                 1. Z
                  Zyko

                  Gjyshja e ketij trapi paska qene shkencetare qe ne krye te heres. Po per te qene hajdut me cizme ajo te ka mesuar???!!!

                  1. A
                   Asd

                   Rama mendon se do tua hedhe te gjitheve, por ka ardhur koha qe te gjithe e dallojne tashme qe mbreti eshte lakuriq. Genjente Bild, genjen edhe RAI por gjishja (e ema e Spiros) thote te verteten qe "te gjatet nuk vjedhin"; Epo me sa duket paska edhe perjashtime.

                   Lini një Përgjigje